Premature Bebekler Küvez günleri yaşayan annelerin psikolojik durumu

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

smyrna965

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2010
133
13
Arkadaşlar daha önce yazmıştım 36 haftalık doğum yaptım bebeğim 13 gün küvezde kaldı. Ciğerindeki havayı almışlar havale geçirmiş. Şükür sağ salim çıktık. Ama benim psikolojim hala bozuk kaygılardan hemen kurtulamıyorum. Büyüyünce sağlıklı olacak mı, eksik bir şey mi yaptım da bunlar başıma geldi diye. Ailem ve çevrem artık kızıyor ama kendime hakim olamıyorum.
Telefonla hayırlı olsun diye arıyorlar ben başlıyorum ağlamaya. Eşim istersen yardım alalım diyor. Bunu sizlerde yaşadınız mı bu geçicek mi yoksa ben gerçekten depresyondamıyım.

13 güncük kalmış bebeğin küvözde ve sağlıkla çıkmış maşallah
boşa kaygı duyuyorsun kalıcı hasar olsa mutlaka söylerlerdi Allah sağlıkla büyütmeni nasip etsin
ben 28 haftalık ikiz oğlan doğurdum birtanesi 49 gün kaldı şimdi evde diğeri 116 gündür hala hastanede
ben hep rabbime güvendim sabrettim hastanedeki oğlumun 4 kez yaşam bağı koptu ve tekrar döndü çok şükürler olsunki yaşamayı seçti şimdi iyi
yanlış anlama ama 36 haftalık doğmuş 13 güncük küvözde kalmış bebeğin şimdi turp gibidir
senin kuruntu yapmanı gerektirecek hiçbirşey yok biz bile bu durumda okadar güçlüyken sen hiç dertlenme bence

Birce Allah seninde evladını sağlıklı sıhhatli tez vakitte kucağına versin. Aslında önce çok iyiydim. Üniversitenin profunun muayehanesine götürdüm. kontrol etti çok iyi dedi havaleyide takma kafana yenidoğanda bir çok sebepten olur geçer dedi çok rahatlamıştım. Ama üniversiteden kopmamak adına aylık takiplerimizi orada yapacak olan bi doçente gidiyoruz sonrada ona gittik Bu doktor benimle yüzdelerle konuştu havale geçirdiği için bir sürü tetkik yapıldı bi şey çıkmadı ama adam hala şüpheli bi tarzda konuşuyor.Bi şey mi var diyorum hayır diyor ama ben kartlarımı açık oynarım tıpta 2 kere 2 4 yoktur dedi. uslubu biraz tedirgin ediciydi.Zaten zor bir süreç yaşamışız bu tarz bi konuşma insanın sinirlerini bozuyor.

merhaba canim öncelikle gecmis olsun ,,, ne güzel yavrun yanindaymis kavusmussun....bircenin dedigi gibi korkmani gerektirecek bisey yok bosuna kendini hasta ediyosun ... bebeginin sana ihtiyaci var ,, güclü olmalisin .. sen saglikli olmazsan bebisin nasil saglikli olsun annesi...benim bebegim 24 haftalik 700gr dogdu 160 gün hastanede kaldi 3 kez ameliyat oldu 2.derece beyin kanamasi vardi ama hepsi bitti allahin izniyle,,yavrum yanimda ..zaten cok kötü günler gecirdik simdi yavrulamiz yanimizda ,, o kötü günleri düsünüp su güzel günleri niye mahvedelim demi .... sükretmeliyiz canim bebeklerimiz yanimizda bizimle coook anne var kucagi bos eve dönen ....bebeginle güzel günlerin tadini cikar .. tabiki benimde aklima geliyo ogünlerden hic konusamiyorum ,, agliyorum ,, fotgraflara bakamiyorum :KK43:(( ama kizim yanimda o bir kere gülünce hersey bitiyo ... sende yavruna saril unut o doktorun dediklerini ... birde düsün canim bebeklerimiz hasta olsaydi allah korusun biz onlari dahami az sevecektik ,,, kizim benim canim daha küvezdeyken doktoru sakat olur büyük ihtimal dediginde bile ben gece gündüz dua etmekten vazgecmedim eminim sende benim gibi düsünüyosun ,,,hic bir anne farkli düsünemez bence ... cok uzattim kusura bakma takma kafana bebisine saril kokla onu herseye deger ....

Cnm benim ikizlerim 33 haftalık doğdular 12 gün küvözde kaldılar şu an 1 yaşındalar Allaha şükür bugünlere geldik ama bende ne zaman o günleri düşünsem çok kötü oluyorum o psikolojiyi atlatamıyor insan yine Allaha şükür daha kötüsünü yaşayan çok arkadaş var burada ama zor gerçekten......senin bebeğin yine iyi bir haftada doğmuş inşallah ilerisi için herşey güzel olur.....

benim kızım da 34+5 de 12 Eylül de doğdu 8 gün küvözde kaldı 3. günden sonra hergün gidip emzirdim kızımı 9. günün sabahında aradılar gelin kızınızı alın dediler emzirmek için hazırlanırken bugün 2 ayı doldurduk hala hergün ağlıyorum nedensizce... şimdi olduğu gibi.... nasıl atlatıcaz bende bilmiyorum Allah bütün prematüre annelerinin yardımcısı olsun

merhaba öncelikle geçmiş olsun allah tüm bebkleri korusn inş.
benimde ikizlerim 30 haftalık doğdu ikiisde doğduğunda ağlamadı solunumları yoktu vede biri diğer kardeşinin kanını çekmişti bi kızım kansız diğeride beyinde kanama geçirerek dünyaya geldi doktor kansız olandan umudu kesmişti aslında ama diğer bebeğimi 20.günün sonunda kaybettik diğer sağlıklı olanda 50 gün küvezde kaldı sonunda eve getirdik taburcu olurken doktor elimize bi dünya yapılması gereken tetkikler verdi.

iyki ihmal etmemişim diyorum kalbinde delik çıktı yavrumun erken doğuma bağlı kapanır diyolar ama korkuyorum genede
bera testi yaptırdık işitme kaybı görülüyo şimödi bi prof araştırıyorum kontrollerim devam ediyo
sanırım bebeklerimize çok ii bakmamız gerekiyo iki kere fazla düşünmek zorundayız her zaman
hepimize allah kolaylık versin
özellikle devletten de allah razı olsun hastaneden beş kuruş ödemeden çıktık bide küvez paraları olsaydı ne yapardık bilmiyorum

Çok geçmiş olsun Allah şifa versin evladınıza. Meleğiniz içinde sabır versin. Doktor konusunda üniversitelerin çocuk doktorları arasında yenidoğan uzmanı olanlar var. Bizim gibi durumlar yaşayıp küvezde kalan bebeklere onlar bakıyor. Çok şüpheci oluyorlar didik didik araştırıyorlar bu da insanın sinirlerini bozuyor ama. Allah inşallah çok güzel günler göstersin bizlere.

slm cnm sıkma cnmnını lutfen sukur et bebegeın senınle bende 30 haftalık dogurdum ıkızlerımı ıkısıde 1300 er gram dogdular ve durumlaı hıc ıyı degıldı umut yoktu solunum yoktu kan yoktu 3 er kez beın kanaması gecırdıler 4. Derece 25 gun boyunca solunum makınesıne ve serumlara baglı yasadılar elım yuregımde olum haberlerını beklıodum dktorlar yuzde 60 bıle vermedıler yasama olasılıklaına ama ben hıc umudumu kesmedım 1 ay sonra ınanılmaz bı sekılde toplamaya basladılar 1300 olan dogum kıloları 900 kusur grama kadar ındı 50 gunun sonunda ılk kez kucagıma aldım emzırdım ve 63 gunun sonundada cıktılar gelın alın bebeklerınızı dedıler ve bırı 2980 grmdı sanırım dıgerıde 3030 gram cıkı suan allaha bın deılmılyonlarca sukredıorum bnmleler :2: Tabı o gunler cok zordu pısıkolojım alt ust oldu pısıkolga gıttım ve pasıflora ıle kendımdeydım yoksa delırıordum resmen tabı hala pısıkolojım bozuk kolay deıl onca cıleyı cekmek olduler olucekler umuduyla ysamak bıraz zaman alıcaktır toparlanmamız ama bızde toparlanıcaz cnm

Bende destek almayı düşündüm aslında en iyisini yapmışsın. Şimdi sürekli telkin ediyorum kendime iyi olacak daha güzel günler yaşayacağız. Gezeceğiz tozacağız. Ama ayın ikisinde doktor konturolümüz var şimdiden geriliyorum. Çünkü doktorlar çok didikliyor. Allah hepimize çocuklarımızla güzel sağlıklı günler göstersin. Sonrada onları paylaşalım burada inşallah.

Bende destek almayı düşündüm aslında en iyisini yapmışsın. Şimdi sürekli telkin ediyorum kendime iyi olacak daha güzel günler yaşayacağız. Gezeceğiz tozacağız. Ama ayın ikisinde doktor konturolümüz var şimdiden geriliyorum. Çünkü doktorlar çok didikliyor. Allah hepimize çocuklarımızla güzel sağlıklı günler göstersin. Sonrada onları paylaşalım burada inşallah.
amın cnm ınsss gorucez o gunlerıde

merhaba hanimlar ben araniza yeni katildim 36 haftalik dogum yaptim.bebegim 20 gun kuvezde kaldi ama erken dogdugu icin degil 35 haftalik hamileken bebegimin cigerlerin su topladigi ogrendik su okadar cokduku cigerleri su icinde yuzuyodu karnimdaykan suyunu aldilar ama 2 gune tekrar doldu hatta daha fazlaydi su 36.haftada beklenmedik dogum yaptim normal dogum oldu bebegim dogunca aglamadi dogar dogmaz ciegrndeki suu aldilar kalp masaji yaptilar apar topar yogun bakima goturduler doktorlar kes umidi dedi en riskli bebek sennki dediler ama umidimi asla kaybetmedim Allahima sonsuz inandim ve cok sukur ilk kez 18.gun kucagima aldim emzirdim 18.gune kadar hic beslenemedi solunuma bagliydi.ama cok sukur Allahima gecdi bebegim su an 6 aylik o gunler hala gozumun onunde hala oturup agladigim cok oluyo ama gecicek ins.beterin beteri var her zaman sukr etmek gerek.

canım okurken o günleri yaşar gibi oldum. Allahım kimselere yaşatmasın. bizlerede sağlık ve mutlulukla unuttursun.

biz bu psikolojiyi ömür boyu atlatamıycaz galiba..tv de falan küvözde bir bebek görsem göz yaşlarım sel olup akıyor..

biz gerçektende bu psikolojiyi ömür boyu atlatamayız o günleri unutamayız ama önemli olan şuan yavrularımız yanımızda çok şükür allah onlara sağlıklı ömürler nasip etsin.
ben kızımı 29 haftalık doğurdum ağır preaklempsi geçirdim kızım doğduktan 1 hafta sonra gördüm ama sadece minnacık ayaklarını görebildim küvezi odanın en sonundaydı ve ayakları cama dönüktü biliyorsunuz odanın içersine girmek yasaktı ve sadece camekandan bakabilyodum o an kızım yavrum bak ben geldim annen geldi dedim ve kızım sanki beni duymuşcasına ayaklarını kaldırdı o kadar işte gördüğüm düşünün ben günlerce yoğun bakımda yattım akciğerlerim su topladı kalbim büyüdü böbreklerimde sorunlar oluştu kızımı hastanede bırakıp ben başka bir hasteneye sevk edildim 15 günde orda yattım bebeğimi hiç göremedim ama ona hergün her saat süt sağıp gönderdim o hastane odasında duvarlar üzerime üzerime geliyodu gözlerim ağlamaktan açılmıyodu gözkapaklarım balon balon olmuştu dr um hemşireler herkes yapma böyle bak sütün kesilir sen süt gönderemessen oda toparlanamaz çıkamaz diyodu inanın dr uma yalvardım bir saat sadece 1 saat izin verin gidip bakıyım kızıma uzaktanda olsa diyodum ama kolumda serumlarla beni nereye gönderebilirdi hemde kızım nerde ben nerde uzak yerlerdeydik birbirimize ve benim durumumda kötüydü dualarla ayakta durmaya çalıştım çok zor günler geçirdim hepimiz geçirdik zor günleri allahıma şükürler olsun kızım şuan sağlıklı ben sağlıklıyım beterin beteri var derlerya öyle düşünün bu zor bir sürec elbette ama ben size bir şey daha söyleyeyim erken doğum yaptığım için devlet izin süremi kesti ve ben kızımı küvezden çıkarıp eve getireli 1 hafta olmuştuki işyerinden arayıp işe başlama tarihimin 10 gün sonra olduğunu öğrendim ve o an yıkıldım kızımı daha yeni kucağıma almıştım anne kokusunu daha yeni öğrenecekti adaletsizlikti haksızlıktı erken doğan bebeğin daha çok anneye ihtiyacı vardı heleki günlerce anne kokusu bilmeyen bir bebek buna nasıl açtı düşünün bağlı bulunduğum müdürlerim toleranslı davrandılar bir ay ücretsiz izin kullanabildim ama eşimin işleri o dönem çok kötüydü ve o dönem elde avuçta ne varsa harcamıştık işe dönmek zorunda kaldım daha 3 kilo bile olmamış minnacık bir bebeği evde bırakarak hergün gözyaşı dökerek çok değil 1 yıl oldu bunları yaşayalı allahıma şükürler olsun yaşamam gerekiyomuş yaşamışım diyorum allah herşeyden önce herkese sağlık versin yavrularımıza sağlık versin onlara sarılıp koklayın o gğnler geride kaldı diyin yeni güzel şeyler düşünün onları sevginiz ile boğun sevgi yumağına dönüştürün

biz gerçektende bu psikolojiyi ömür boyu atlatamayız o günleri unutamayız ama önemli olan şuan yavrularımız yanımızda çok şükür allah onlara sağlıklı ömürler nasip etsin.
ben kızımı 29 haftalık doğurdum ağır preaklempsi geçirdim kızım doğduktan 1 hafta sonra gördüm ama sadece minnacık ayaklarını görebildim küvezi odanın en sonundaydı ve ayakları cama dönüktü biliyorsunuz odanın içersine girmek yasaktı ve sadece camekandan bakabilyodum o an kızım yavrum bak ben geldim annen geldi dedim ve kızım sanki beni duymuşcasına ayaklarını kaldırdı o kadar işte gördüğüm düşünün ben günlerce yoğun bakımda yattım akciğerlerim su topladı kalbim büyüdü böbreklerimde sorunlar oluştu kızımı hastanede bırakıp ben başka bir hasteneye sevk edildim 15 günde orda yattım bebeğimi hiç göremedim ama ona hergün her saat süt sağıp gönderdim o hastane odasında duvarlar üzerime üzerime geliyodu gözlerim ağlamaktan açılmıyodu gözkapaklarım balon balon olmuştu dr um hemşireler herkes yapma böyle bak sütün kesilir sen süt gönderemessen oda toparlanamaz çıkamaz diyodu inanın dr uma yalvardım bir saat sadece 1 saat izin verin gidip bakıyım kızıma uzaktanda olsa diyodum ama kolumda serumlarla beni nereye gönderebilirdi hemde kızım nerde ben nerde uzak yerlerdeydik birbirimize ve benim durumumda kötüydü dualarla ayakta durmaya çalıştım çok zor günler geçirdim hepimiz geçirdik zor günleri allahıma şükürler olsun kızım şuan sağlıklı ben sağlıklıyım beterin beteri var derlerya öyle düşünün bu zor bir sürec elbette ama ben size bir şey daha söyleyeyim erken doğum yaptığım için devlet izin süremi kesti ve ben kızımı küvezden çıkarıp eve getireli 1 hafta olmuştuki işyerinden arayıp işe başlama tarihimin 10 gün sonra olduğunu öğrendim ve o an yıkıldım kızımı daha yeni kucağıma almıştım anne kokusunu daha yeni öğrenecekti adaletsizlikti haksızlıktı erken doğan bebeğin daha çok anneye ihtiyacı vardı heleki günlerce anne kokusu bilmeyen bir bebek buna nasıl açtı düşünün bağlı bulunduğum müdürlerim toleranslı davrandılar bir ay ücretsiz izin kullanabildim ama eşimin işleri o dönem çok kötüydü ve o dönem elde avuçta ne varsa harcamıştık işe dönmek zorunda kaldım daha 3 kilo bile olmamış minnacık bir bebeği evde bırakarak hergün gözyaşı dökerek çok değil 1 yıl oldu bunları yaşayalı allahıma şükürler olsun yaşamam gerekiyomuş yaşamışım diyorum allah herşeyden önce herkese sağlık versin yavrularımıza sağlık versin onlara sarılıp koklayın o gğnler geride kaldı diyin yeni güzel şeyler düşünün onları sevginiz ile boğun sevgi yumağına dönüştürün

Rabbim mutluluk ve sağlıkla unuttursun o günleri.

yazdıklarınızı okurken bile gözlerim doldu,ben de 33 haftalık doğum yaptım bebeğim tam 55 gün yoğun bakımda kaldı,bağırsak yetmezliği vardı,karnı şişiyordu,3 kez bağırsakları delinme tehlikesi geçirdi,1 kez vücudunda kanı bitmiş,acilen kan verildi,o günü unutamıyorum,yavrumda renk yoktu hiç,dudakları,saç dipleri,saçları bile bembeyazdı...Allaha çok şükür şimdi evimizdeyiz,bebeğim sağlığına kavuştu,ama benim psikolojim bozuldu,tv de bile küvözde bebek görsem gözlerim doluyor,yaşadığım,ağladığım günler aklımdan çıkmıyor,bir daha anne olmaya bile çok çok korkuyorum.Allah yardımcımız olsun hepimizin...

X