Kuru fasulye

Carla1356

Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2022
489
225
Kızlar kurufasulye yaparken neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum ama un koyduğum halde fasulyem kıvam almıyor düdüklü tencerem çok hızlı pişirdiği için olabilir mi acaba bir de siz güzel yapıyorsanız tariflerinizi alabilir miyim

düdüklüde yap suyunu aşırı koyma düdüklüde yapınca nişastasını daha güzel salıyor kıvamlı oluyor

Tesadüf bende aynı yemeği yapacam bugün. 😀
Hiç un koyulmaz antepte. Ilk kez duydum demekki her sehrinkinde bi özellik var
Soğan et salça baharat sadece öyle yapılır burda.

Ben etli yaparım. Düdüklü kullanmıyorum çünkü zamanım olduğunda yaparım kısaca şöyle: fasulyeyi mutlaka bir gece önce soğuk suda bekletirim. Ertesi gün kısık ateşte on pişirme yaparım. Ufledigimde kabuğu siyrilacak duruma geldiğinde tamamdır. 10 dk kadar kaynıyor ortalama. Fasülye pişerken eti kavururum. Sonra üzerine biber ve domates salçası yaklaşık birer kaşık. Damak tadına göre baharat( kimyon, karabiber, toz biber ve tuz) kavururum, sonra fasulyeyi ekleyip bir iki tür karıştırırım. Üzerini geçecek kadar kaynar su ekleyip bir taşım kaynadıktan sonra altını iyice kisarim. Şimdiye kadar hiç duru olduğunu bilmem, asla kabuk atmaz, gaz yapmaz.

Suyunu fazla koymuyorum zaten ben dudukluye atmadan normal suda 5-10 dk kaynatıyorum gazı çıksın diye sonra o suyu döküyorum nişastası orda gidiyor mu acaba
muhtemelen ben önceden şişirip buzluğa koyuyorum ordan direkt düdüklüye çok güzel oluyor kıvamlı

X