Anket Kürtaj konusunda fikriniz nedir?

Kürtaj konusunda fikriniz nedir ?

• Ankete Katılan
    1.411
Oyumu sınırlandırılmalı olarak kullandım. Tecavüz sonucu olan gebeliği doğur demek vicdansızlıktır, çocuk yaşta hamile kalan kendine bakamayacak bir çocuktan Annelik misyonu çok ağır gelebilir bu durumdada gebelik sonlandırılabilir . ama çoklu korunmalı yöntemi varken hamile kalıp sonucunda yapılan kürtaj bana göre cinayettir...

Bence bundan öncesinde “cinsel eğitim “ verilmeli . O eğitimi tüm topluma verirsek ve sosyolojik anlamda bunu sağlarsak sadece gerekli durumlarda kürtaj yapılır r ve kadın sağlığı korunur diye düşünüyorum . Zira merdiven altı kürtaj sebebiyle ölenlerin, yanlış doktor müdahalesi ile bir daha bebek sahibi olmayanların olduğunu duyuyoruz. Peki cinsel eğitim nedir? Elbette hadi gençler cinselliği yaşayın değildir bu . Ben tüm dünyada yoldan çıkan gençliğin cinsel eğitimsizlik yüzünden olduğunu düşünüyorum . Bazı ülkerlerde erken cinsellik normal görünüyor ama sonra gençler darmaduman oluyor . Gerek erken büyüme gerekse hata yapmaya yatkın olma gençleri boşluğa atıyor . Bazı ülkelerde de kendine hiç bakmadan herkesin hayatını yöneten dedikodu ile gençlerin hayatını çıkmaza sokmakla kalmayıp onları yanlışa kendi sürükleyen bir toplum var . Bizim ülkemizde de öyle . Dini inancı gereği uygun gören ya da görmeyen tüm aileler çocuklarına şunu öğretse yetecek aslında “ evladım bazı şeyler yerinde zamanında -kendi inançlarına göre doğru şekilde - güzeldir . Önemli olan senin ruhundur. İnanmadığın bir yolda yürüme ya da sırf merakından - çünkü yasaklar ve bilinmeyenler ilgi çeker - cinselliği erken ve sağlıksız şekilde yaşama .
Not: asla dini inançlara girip yorum yapmadım önceden uyarayım da . Mesele her daim gençlerin sağlığı .

Kurtaj yasak olamaz ve sınırlandırılamaz ! Tabıkıde bazı cahıl ve gerızekalılar saglık ocaklarının bedava spiral taktıklarını bıldıklerı halde doguma kadar bekleyıp sonrada ya bebeklerını ölduruyorlar yada sokaga terk edıyorlar bazı kesımde kaza dıyıp kurtaj oluyor bu kesımınde katıl olmasını ıstemıyorsanız kurtaj tamamen serbest olmalı

Tabiki kürtaj serbest olmamalı, sınırlandırılmalı artık herkes herşeyi biliyor korunmanın bir sürü yöntemi var kimse bilmiyodum diyemez artık sadece tecavüz sonrası istem dışı hamileliklerde kişinin tercihine bırakılmalı

Istemeyen aldirmasin kardesim baskasina niye yasak konulsun. Bu konunun tartisilmasi bile kadin haklarina hakarettir! O kadinin evindeki durumu kendi ruhunu gelecegini gecmisini ne biliyorsunuz! Bir kadinin yasaklanmali demesi nasil abes nasil tuhaf nasil bir buyuk konusmadir. Ben planli bir gebelik yasamadim hayatimi alt ust edecek olmasina ragmen bu tercihi yaptim kiymayi hatta hic dusunmedim. Ama tercihim bana aitti olmasi gerektigi gibi! Mecbur olsam su an ruh halim cok baska olurdu. Yada durumum daha kötü de olabilirdi mecburen uzulerek de olsa bu karari alabilirdim. Bunun sorumlusu da karar vericisi de baba bile degil bizzat tek basima ben olmaliyim. Cunku hayati bastan sonra degisecek olan bakacak olan benim kimsenin haddine bile degil yorum yapmak!
Tecavuz bebegi olusunu, aile de siddet guvensizlik bosanma arifesi vb ciddi sorunlar olusunu, gayrimesru olusunu, ulkede savas aclik vb olusunu geçiyorum bakiniz. Bu durumlar da o kisi dogurmasin mumkunse bence de.... ama bu karar ona anneye ait olmali!

Serbest bırakılmalı tuvalette doğurulan ağzı kapatılıp boğulan bebek haberlerine artık yüreğim dayanmıyor tabikide bilinçsizce hamile kalanlar için eğitim şart en başta (hastane ortamında doktor kontrolünde kalbi atmadan alınan bebek kıyı da köşe de doğurulup çöpe atılan bebekten daha iyidir) kimseyle polemiğe girmek istemiyorum.

Bence doktorun istegini yapmamasi cok sacma ablam. 23 yasindasin yetiskin sayilan bi yastasin kendi kararlarini verebilirsin. Ben dogru bulmadim doktorun bu hareketini, herkes kendi kararini verir sonucunada katlanir.
Doktor belki yasal olarak kendini koruyordu bilmiyorum ama bana açıklaması çok samimi ve içtendi, tecrübeli bir doktordu belki yaşımı küçük buldu, cahillikle talep edilen birşey olarak düşündü, daha önce yaptırdığı işlemden pişman olup doktoru suçlayan olduysa aynı sorunu yaşamak istemedi kim bilir, aklından geçenleri bilemem lakin ben aslında ömür boyu pişman olmayacağım bir karar vermiştim, ki şimdilerde uygulama nasıl bilmiyorum fakat 70'li yıllarda da 30 mu 35 yaşına mı ne girmek veya 3 doğum yapma şartı varmış tüp bağlama operasyonlarında, annem de 2. doğum sonrası istemiş yapmamışlar, operasyon talep ettiğinde 22 yaşındaymış, yasal olarak yetişkin sayılıyor ama tercihlerimiz için küçük bu denip dikkate alınmıyoruz:))

Yazdım çizdim uzun uzun, güzel güzel anlatmaya çalıştım ama sonra sildim hepsini, dedim ki kızım ne anlatıyorsun güzel dille, ne yıpratıyorsun kendini birilerini kırmamak için. Daha kendi haklarından bihaberler, kendi bedenleri ve hayatları üzerinde hak sahibi olmadıklarını düşünüp, kendilerinin yerine başkalarının özellikle erkeklerin karar vermesini bekliyorlar, bir de hiç çekinmeden tüm kadınlar adına konuşup "yasaklanmalı/sınırlandırılmalı" diyebiliyorlar. Yıllar önce de konuşulmuştu bu mevzu, defalarca denildi, bir kadın kendi hayatı hakkında karar vermek istiyorsa bunun için her yolu dener, gerekirse ölümü göze alır. Yasaklamakla bunun önüne geçilemez. Ve en önemlisi de;
Yasal, sağlıklı, kolay ulaşılabilir ve güvenli kürtaj her kadının EN TEMEL HAKKIDIR! Bir insanın kendi hayatını etkileyecek bir konuda karar verebilmesi onun en az yaşama hakkı kadar önemli temel haklarından biridir. Sakın bana "ama o çocuğun da yaşamaya hakkı var" demeyin. Bunu diyen mümkünse korunmasın, ertesi gün hapı kullanmasın, mecbur kalsa bile sezaryen olmasın katolik ahlakıyla yaşayıp, hakkını savunamadan, gıkını çıkaramadan, erkeğinin her sözünü kanun, bilip doğurabildiği kadar çocuk doğurup, yaşayamadan ölüp gitsin. Sizin dininizin neyi emrettiği, ruhun ne zaman üflendiği, günah olup olmadığı beni ilgilendirmiyor. Sizin ahlak anlayışınız, kendi öznel fikirleriniz de beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren bunun benim en temel haklarımdan biri olduğu ve hiç bir koşulda sırf sizin ahlak anlayışınıza uymuyor diye elimden alınamayacağıdır.

Sanki gebe kalmak isteyeninizin gebeliğini zorla sonlardırmak istiyormuşuz gibi davranmayın. Yani kimse sizi zorla kürtaj etmiyor hanımlar kendinize gelin, öyle bir şeye kalkışan olursa da zaten başta ben olmak üzere yine hemcinsleriniz yanınızda olur. Zamanında burada bir üye "kürtaj yasal olduğu için istemeyen erkekler eşlerini/sevgililerini zorla kürtaja götürüyorlar" diye akıllara zarar bir cümle kurmuştu. Burada yine bir insanın bedenine ve kararına müdahale var ve bu kürtajı yasaklayarak engellenecek bir şey değil, pire için yorgan yakmaktır bu. Gebeliğini sonlandırmak istemeyen bir kadın zorla kürtaja sokuluyorsa bunun karşısında durmak varken neden en temel haklardan birini yasaklayalım? Ve ayrıca bu yapılan da suçtur!

Buyrun TCK madde 99:

http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=3930

Açın biraz okuyun, hemcinsleriniz nasıl mücadele etmiş sizlerin kürtaj hakkı da dahil diğer tüm haklarınız için. Kadının son 200 yıl içinde yaşadığı gelişimi bir öğrenin, şu an burada bir erkeğin aşağısında ikinci cins olarak değil de erkeğin yanında, onunla aynı konumda, eşit haklara sahip bireyler olarak görülüyorsak bunların kimler sayesinde olduğunu bilin. Gerçekten bunların altın tepside sunulduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, her kadın Türk kadını kadar şanslı değildi, ne mücadeleler verildi, nice kanlar döküldü. Hala oturmuş burada en temel haklarınızdan biri olan hayatınız ile ilgili hür iradenizle karar verebilme hakkınızı birilerinin elinizden alması gerektiğini düşünüyorsunuz ve bunu istiyorsunuz, üstelik kazanılmış bir hak olduğu halde, üstelik benim ve diğer hemcinslerimin de hakkı olduğu halde. Pardon da ne haddinize? Dediğim gibi kimse sizi kürtaja zorlamıyor. Ama kadın olsun erkek olsun farketmez, günün birinde birileri benim hayatıma müdahale ederse sonuna kadar savaşırım elbet, buna "yasaklanmalı" diyen eril zihniyetli hemcinslerim de dahil. Belki benim tuzum kuru olur, belki o zamana kadar idealize ettiğim hayata ve imkanlara ulaşmış olurum ama bunun için hemcinslerimi asla yalnız bırakmam. Evet kürtaj karşıtı hanımlar, sizleri de. Sizlerle(zihniyetinizle) savaşarak aslında sizlerin yanında oluyorum/oluyoruz. Yarın öbür gün sırf kadın olduğunuz için başınıza bir şey gelirse yanınızda olan yine hemcinsleriniz olacak.

Bir kaç şey daha eklemek istiyorum;
Zannettiğiniz gibi sadece evlilik dışı ilişki yaşayan bekar kadınlar kürtaj olmazlar. Evli kadınların bir çoğu hayatında bir kez de olsa kürtaj olmuştur. Kürtaj modern bir yöntem de değil, gebeliği sonlandırmanın insanlık varolduğundan beri uygulanan yüzlerce yöntemi var. Gidin dışarıdan muhafazakar görünen ama maddi ve çevre açısından imkanları olan yaşı büyük bir kadın bulun. Bakın neler anlatır o size, ne hikayeler vardır onda hem kendine hem çevresindeki diğer kadınlara dair. Benim teyzem 7-8 kez kürtaj oldu. Doğru mu? Hayır sağlığı açısından değil sonuçta bir doğum kontrol yöntemi değildir kürtaj, ama beni etkiliyor mu, duymasam haberim olur muydu? Hayır. Defalarca dediğim gibi kürtaj yalnızca bunu yaptıran kişiyi ilgilendirir, özeldir, herhangi birine söylemezse doktoru dışında bunu yalnız kendisi bilir. Cinayet (yani yaşayan bir bireyin -bakın bireyin diyorum henüz birey olmamış embriyonun değil- hayatını sonlandırmak) ise yalnızca kişisel değil toplumsal bir olaydır, nefs-i müdafaa dışında herhangi bir insanın hayatını sonlandırmak toplumda infial yaratır. Bir tuttuğunuz şeylere bakın; bebek katili! Şimdi gidin 10 haftadan küçük bir embriyo ile yeni doğmuş veya anne karnında belirli bir olgunluğa erişmiş bebeği karşılaştırın. Hala kürtaj karşıtı iseniz, ertesi gün hapı da kullanmayın olur mu zira o da döllenmek üzere olan yumurtanın spermle buluşmasını engelliyor. Hatta korunmayın da. Her korunmanızda doğma ihtimali olan bir çocuğun yaşamına engel oluyorsunuz. Kaderin önüne geçiyorsunuz, DK yöntemi kullanılmasa yüksek ihtimalle yumurta döllenecek ve siz doğacak bir insanın elinden yaşama şansını alıyorsunuz. Hadi bakalım işlediğimiz cinayetleri yarıştıralım, kim daha katil. :KK70:

Ayrıca kürtajı yasaklama sebebi olarak da yasaklayanların anne karnındaki çocuğu düşündükleri için bunu yapmak istediklerini düşünmek çok safça olur. Öyle olsaydı şu an hayatta olan milyonlarca çocuk gıda, sağlık ve eğitim gibi her türlü imkana ulaşmış olur, çocuk istismarının, küçük yaşta evliliklerin, çocuk işçiliğinin önüne geçilmiş olurdu. Ama bunlarla ilgili bırakın çabalamayı çocuklara karşı işlenen suçları meşru kılmak için edilen söylemlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Amaçları anne karnındaki cenini korumak değil, kadının cinsel hayatını özgürce yaşama ve bedeni ile hayatı üzerinde özgürce karar verebilme hakkını elinden almak ve kadın üzerinde tam anlamıyla tahakküm kurmak. Çocukları düşünüyorlarmış yapmayın lütfen...

Evet,
Bir anne olarak söylüyorum bunları. Hem de bekar bir anne. Yani evlenmeden hamile kalmış ve kürtaj olmayıp doğurmayı tercih etmiş bir anne. Kendi seçimimi yaptım ve benimkinin tam tersi bir seçim yapmak isteyen bir kadının da sonuna kadar arkasındayım. Kadın kadının kurdudur diyenlere inat "kürtaj karşıtı" olduğunu iddia eden kadınların dahi arkasındayım ben.

http://www.5harfliler.com/janein-hikayesi/

Yeterince açıklayıcı olduğumu düşünüyorum ve gereksiz polemik olacağını düşündüğüm için cevap olarak yapılan yorumlara herhangi bir cevap yazmayacağımı söylemek istiyorum. Üniversitede okuyorum ayrıca yarı zamanlı çalışıyorum ve final dönemindeyim, foruma giremeyebilirim. Haklarınızın farkında olun, kalın sağlıcakla...

Bilgilendirici bir kaç link:

Ekşiyi sevmeseniz de bu yazarı takip edin derim.
https://eksisozluk.com/entry/84567009

http://m.bianet.org/biamag/kadin/139443-kereviz-sapi-sili-den-bir-kurtaj-hikayesi

"Konu bedene gelmişken, kürtaj konusunun "bedenimiz bizimdir" söylemine hapsedilmesinin de sorgulanması gerekmez mi? Her insanın, toplumsal cinsiyetinden bağımsız olarak sadece bedeni değil, "aklı" da kendinindir. Geleceği hakkında planlar yapma, bunları uygulamaya koymanın şartlarını oluşturma ve nihayet, hayatı ve bedeni üzerinde tasarruf hakkı sadece kendinindir."
http://m.bianet.org/biamag/insan-haklari/139132-her-kadin-anne-dogmaz

https://catlakzemin.com/8-haziran-2012-22-ilde-eszamanli-eylem-kurtaj-haktir-karar-kadinlarin/

"Söylemekte fayda var, kürtajın bir hak olduğunu söylemek kürtajın promosyonunu yapmak olmadığı gibi, “Herkes kürtaj olsun” demek de değildir. Kürtaj olmak istemeyen, kürtaj olmaz. Bu söylem yalnızca gebeliklerini sonlandırmak isteyen kadınların, istedikleri zaman -motivasyonları ne olursa olsun- bu hizmete güvenli bir şekilde erişmesini içerir."
http://www.5harfliler.com/zika-virusu-ve-yasakci-devletlerin-kurtaj-krizi/

http://www.5harfliler.com/kurtaj-dizilerde-ve-filmlerde-nasil-gosteriliyor/

http://www.5harfliler.com/irlanda-kurtaj-yasagi-ve-tecavuze-ugramis-bir-gocmen-kadin/

"Çünkü biz kadınlar biliyoruzdur ki, biz kürtaj olmak istediğimizde kürtaj olmak istiyoruzdur. Bu esasen bu kadar basit bir meseledir. Yani biz kürtaj olmak istediğimizde ne yasaların değişmesini, ne mahkeme kararlarını, ne de politik tartışmaları bekleyemeyiz. Bu, acildir."
"İnandığımız şey de, kürtaj hakkımıza erişim için herhangi bir seviyeye erişmeyi beklemeyeceğiz. Gemi kampanyası biraz da bunun dışavurumuydu aslında. Biz hükümetlerimizi beklemekten sıkılmıştık, bu artık çoğu zaman kaybedilmiş bir savaştı. Haklar sadece talep edilerek değil, asıl mücadele edilerek alınırdı."
http://www.5harfliler.com/bir-kurtaj-gemisi-hikayesi-kadinlar-devletler-ve-first-ladyler/

Yazdım çizdim uzun uzun, güzel güzel anlatmaya çalıştım ama sonra sildim hepsini, dedim ki kızım ne anlatıyorsun güzel dille, ne yıpratıyorsun kendini birilerini kırmamak için. Daha kendi haklarından bihaberler, kendi bedenleri ve hayatları üzerinde hak sahibi olmadıklarını düşünüp, kendilerinin yerine başkalarının özellikle erkeklerin karar vermesini bekliyorlar, bir de hiç çekinmeden tüm kadınlar adına konuşup "yasaklanmalı/sınırlandırılmalı" diyebiliyorlar. Yıllar önce de konuşulmuştu bu mevzu, defalarca denildi, bir kadın kendi hayatı hakkında karar vermek istiyorsa bunun için her yolu dener, gerekirse ölümü göze alır. Yasaklamakla bunun önüne geçilemez. Ve en önemlisi de;
Yasal, sağlıklı, kolay ulaşılabilir ve güvenli kürtaj her kadının EN TEMEL HAKKIDIR! Bir insanın kendi hayatını etkileyecek bir konuda karar verebilmesi onun en az yaşama hakkı kadar önemli temel haklarından biridir. Sakın bana "ama o çocuğun da yaşamaya hakkı var" demeyin. Bunu diyen mümkünse korunmasın, ertesi gün hapı kullanmasın, mecbur kalsa bile sezaryen olmasın katolik ahlakıyla yaşayıp, hakkını savunamadan, gıkını çıkaramadan, erkeğinin her sözünü kanun, bilip doğurabildiği kadar çocuk doğurup, yaşayamadan ölüp gitsin. Sizin dininizin neyi emrettiği, ruhun ne zaman üflendiği, günah olup olmadığı beni ilgilendirmiyor. Sizin ahlak anlayışınız, kendi öznel fikirleriniz de beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren bunun benim en temel haklarımdan biri olduğu ve hiç bir koşulda sırf sizin ahlak anlayışınıza uymuyor diye elimden alınamayacağıdır.

Sanki gebe kalmak isteyeninizin gebeliğini zorla sonlardırmak istiyormuşuz gibi davranmayın. Yani kimse sizi zorla kürtaj etmiyor hanımlar kendinize gelin, öyle bir şeye kalkışan olursa da zaten başta ben olmak üzere yine hemcinsleriniz yanınızda olur. Zamanında burada bir üye "kürtaj yasal olduğu için istemeyen erkekler eşlerini/sevgililerini zorla kürtaja götürüyorlar" diye akıllara zarar bir cümle kurmuştu. Burada yine bir insanın bedenine ve kararına müdahale var ve bu kürtajı yasaklayarak engellenecek bir şey değil, pire için yorgan yakmaktır bu. Gebeliğini sonlandırmak istemeyen bir kadın zorla kürtaja sokuluyorsa bunun karşısında durmak varken neden en temel haklardan birini yasaklayalım? Ve ayrıca bu yapılan da suçtur!

Buyrun TCK madde 99:

Açın biraz okuyun, hemcinsleriniz nasıl mücadele etmiş sizlerin kürtaj hakkı da dahil diğer tüm haklarınız için. Kadının son 200 yıl içinde yaşadığı gelişimi bir öğrenin, şu an burada bir erkeğin aşağısında ikinci cins olarak değil de erkeğin yanında, onunla aynı konumda, eşit haklara sahip bireyler olarak görülüyorsak bunların kimler sayesinde olduğunu bilin. Gerçekten bunların altın tepside sunulduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, her kadın Türk kadını kadar şanslı değildi, ne mücadeleler verildi, nice kanlar döküldü. Hala oturmuş burada en temel haklarınızdan biri olan hayatınız ile ilgili hür iradenizle karar verebilme hakkınızı birilerinin elinizden alması gerektiğini düşünüyorsunuz ve bunu istiyorsunuz, üstelik kazanılmış bir hak olduğu halde, üstelik benim ve diğer hemcinslerimin de hakkı olduğu halde. Pardon da ne haddinize? Dediğim gibi kimse sizi kürtaja zorlamıyor. Ama kadın olsun erkek olsun farketmez, günün birinde birileri benim hayatıma müdahale ederse sonuna kadar savaşırım elbet, buna "yasaklanmalı" diyen eril zihniyetli hemcinslerim de dahil. Belki benim tuzum kuru olur, belki o zamana kadar idealize ettiğim hayata ve imkanlara ulaşmış olurum ama bunun için hemcinslerimi asla yalnız bırakmam. Evet kürtaj karşıtı hanımlar, sizleri de. Sizlerle(zihniyetinizle) savaşarak aslında sizlerin yanında oluyorum/oluyoruz. Yarın öbür gün sırf kadın olduğunuz için başınıza bir şey gelirse yanınızda olan yine hemcinsleriniz olacak.

Zannettiğiniz gibi sadece evlilik dışı ilişki yaşayan bekar kadınlar kürtaj olmazlar. Evli kadınların bir çoğu hayatında bir kez de olsa kürtaj olmuştur. Kürtaj modern bir yöntem de değil, gebeliği sonlandırmanın insanlık varolduğundan beri uygulanan yüzlerce yöntemi var. Gidin dışarıdan muhafazakar görünen ama maddi ve çevre açısından imkanları olan yaşı büyük bir kadın bulun. Bakın neler anlatır o size, ne hikayeler vardır onda hem kendine hem çevresindeki diğer kadınlara dair. Benim teyzem 7-8 kez kürtaj oldu. Doğru mu? Hayır sağlığı açısından değil sonuçta bir doğum kontrol yöntemi değildir kürtaj, ama beni etkiliyor mu, duymasam haberim olur muydu? Hayır. Defalarca dediğim gibi kürtaj yalnızca bunu yaptıran kişiyi ilgilendirir, özeldir, herhangi birine söylemezse doktoru dışında bunu yalnız kendisi bilir. Cinayet (yani yaşayan bir bireyin -bakın bireyin diyorum henüz birey olmamış embriyonun değil- hayatını sonlandırmak) ise yalnızca kişisel değil toplumsal bir olaydır, nefs-i müdafaa dışında herhangi bir insanın hayatını sonlandırmak toplumda infial yaratır. Bir tuttuğunuz şeylere bakın; bebek katili! Şimdi gidin 10 haftadan küçük bir embriyo ile yeni doğmuş veya anne karnında belirli bir olgunluğa erişmiş bebeği karşılaştırın. Hala kürtaj karşıtı iseniz, ertesi gün hapı da kullanmayın olur mu zira o da döllenmek üzere olan yumurtanın spermle buluşmasını engelliyor. Hatta korunmayın da. Her korunmanızda doğma ihtimali olan bir çocuğun yaşamına engel oluyorsunuz. Kaderin önüne geçiyorsunuz, DK yöntemi kullanılmasa yüksek ihtimalle yumurta döllenecek ve siz doğacak bir insanın elinden yaşama şansını alıyorsunuz. Hadi bakalım işlediğimiz cinayetleri yarıştıralım, kim daha katil. :KK70:

Ayrıca kürtajı yasaklama sebebi olarak da yasaklayanların anne karnındaki çocuğu düşündükleri için bunu yapmak istediklerini düşünmek çok safça olur. Öyle olsaydı şu an hayatta olan milyonlarca çocuk gıda, sağlık ve eğitim gibi her türlü imkana ulaşmış olur, çocuk istismarının, küçük yaşta evliliklerin, çocuk işçiliğinin önüne geçilmiş olurdu. Ama bunlarla ilgili bırakın çabalamayı çocuklara karşı işlenen suçları meşru kılmak için edilen söylemlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Amaçları anne karnındaki cenini korumak değil, kadının cinsel hayatını özgürce yaşama ve bedeni ile hayatı üzerinde özgürce karar verebilme hakkını elinden almak ve kadın üzerinde tam anlamıyla tahakküm kurmak. Çocukları düşünüyorlarmış yapmayın lütfen...

Evet,
Bir anne olarak söylüyorum bunları. Hem de bekar bir anne. Yani evlenmeden hamile kalmış ve kürtaj olmayıp doğurmayı tercih etmiş bir anne. Kendi seçimimi yaptım ve benimkinin tam tersi bir seçim yapmak isteyen bir kadının da sonuna kadar arkasındayım. Kadın kadının kurdudur diyenlere inat "kürtaj karşıtı" olduğunu iddia eden kadınların dahi arkasındayım ben.

Yeterince açıklayıcı olduğumu düşünüyorum ve gereksiz polemik olacağını düşündüğüm için cevap olarak yapılan yorumlara herhangi bir cevap yazmayacağımı söylemek istiyorum. Üniversitede okuyorum ayrıca yarı zamanlı çalışıyorum ve final dönemindeyim, foruma giremeyebilirim. Haklarınızın farkında olun, kalın sağlıcakla...

http://m.bianet.org/biamag/kadin/139443-kereviz-sapi-sili-den-bir-kurtaj-hikayesi

"Konu bedene gelmişken, kürtaj konusunun "bedenimiz bizimdir" söylemine hapsedilmesinin de sorgulanması gerekmez mi? Her insanın, toplumsal cinsiyetinden bağımsız olarak sadece bedeni değil, "aklı" da kendinindir. Geleceği hakkında planlar yapma, bunları uygulamaya koymanın şartlarını oluşturma ve nihayet, hayatı ve bedeni üzerinde tasarruf hakkı sadece kendinindir."

https://catlakzemin.com/8-haziran-2012-22-ilde-eszamanli-eylem-kurtaj-haktir-karar-kadinlarin/

"Söylemekte fayda var, kürtajın bir hak olduğunu söylemek kürtajın promosyonunu yapmak olmadığı gibi, “Herkes kürtaj olsun” demek de değildir. Kürtaj olmak istemeyen, kürtaj olmaz. Bu söylem yalnızca gebeliklerini sonlandırmak isteyen kadınların, istedikleri zaman -motivasyonları ne olursa olsun- bu hizmete güvenli bir şekilde erişmesini içerir."

http://www.5harfliler.com/irlanda-kurtaj-yasagi-ve-tecavuze-ugramis-bir-gocmen-kadin/

"Çünkü biz kadınlar biliyoruzdur ki, biz kürtaj olmak istediğimizde kürtaj olmak istiyoruzdur. Bu esasen bu kadar basit bir meseledir. Yani biz kürtaj olmak istediğimizde ne yasaların değişmesini, ne mahkeme kararlarını, ne de politik tartışmaları bekleyemeyiz. Bu, acildir."
"İnandığımız şey de, kürtaj hakkımıza erişim için herhangi bir seviyeye erişmeyi beklemeyeceğiz. Gemi kampanyası biraz da bunun dışavurumuydu aslında. Biz hükümetlerimizi beklemekten sıkılmıştık, bu artık çoğu zaman kaybedilmiş bir savaştı. Haklar sadece talep edilerek değil, asıl mücadele edilerek alınırdı."
http://www.5harfliler.com/bir-kurtaj-gemisi-hikayesi-kadinlar-devletler-ve-first-ladyler/

vaaaaayy ne yazmış be şunun harcadığı zamanı yüksek lisans tezime harcasam bitirmiştim :KK70: Şaka bir yana ben görüşümü yazdım zaten çok güzel yazmışsın ellerine sağlık,sevgilerle :)

Kisisel gorusumu belirtiyorum. Herkesin bireysel karari.
Kurtaja karsiyim sahsen. Anne sagligini etkilerse uzmanlar zaten kurtaji oneriyor.
Kurtaj yasak olunca sagliksiz yerlerde cok kotu sekilde kurtaj olan insanlar da var.

Kurtaj ya da dogurulan cocugun sokaga atilmasi yerine " korunma " herkese ogretilmeli.

Tecavuz vahseti ve tecavuzden hamilelik ayri bi boyutu Allah kimseye yasatmasin :KK43:

Buyrun TCK madde 99:

Evet,

kurtaj elbette sinirlandirilmasi gereken bir hak. bunu siz de destekliyorsunuz.
Şimdi gidin 10 haftadan küçük bir embriyo ile yeni doğmuş veya anne karnında belirli bir olgunluğa erişmiş bebeği karşılaştırın
demissiniz, bir bebegin belirli olgunluga erismis olmasi butun ulkelerde kurtaj icin yasal siniri belirlemiyor mesela.
cogu 12 hafta derken, kimisi 18, 20, 22.
hatta ingilterede 24 haftaya kadar serbest.
1C3179C4-1569-471A-B812-C95ADA7A16EF.png

23 haftalik dogmus ve hayata tutunmus bir bebek haberi.
annesi istese karninda oldurebilecegi haftada.
bunun etik oldugu kararini kanunlar veremez, benim kararim benim vucudum denildiginde islenen cinayet yok sayilamaz.
40 haftalik dogan ve dogar dogmaz acisizca oldurulen bir bebek icin de annenin hakki diyelim mesela. dogunca pisman olmus alisamamis strese girmis falan.
ki kanada da sanirim bebek dogana kadar yasal bir sinir yok.
serbest olmaliyi secenler acaba boyle bir serbestlikten mi bahsediyor, yoksa ulkemizdeki gibi sınırlı bir serbestlikten mi?
ikinci siksa sinirlandirilmaliyi secenlere bu ofke neden?

Bencede sinirlandirilmali kūrtaj bir dogum kontrol tūrū olmamali sadece sagligi tehlikeye atan durumlarda kullanilmali ve dogum kontrol yöntemleri hakkinda daha bilincli olunmali.bir suru yontem varken neden hem kendini riske atip kucuk bir cana kiyiyorlar anlamiyorum tum korunma yontemlerine ragmen gebelik olussa bile eger imkan varsa kūrtajdan uzak durulmali diye dusunuyorum...

Okudugum bir makalede kadin doktorunu arayip ikinci bebege hamile oldugunu hazir olmadigini ve kurtaj olmak istedigini soyler yalniz bebek yasal siniri gecmistir ve dr derki obur cocuginuzu öldurun hem bu dogana kadar dinlenirsiniz hemde ikisiyle birden ugrasmamis olursnuz.kadin sasirir nasil olur boyle birsey yapilirmi der.yani dr keyfi kurtaj yaptirmanin yasayan cocugunuzu oldurmekten bir farki olmadigimi soyler.arkadaslar tecavuz olaylarindan hamile kalanlar ne yapmali peki yasak olsun diyenlere soruyorum.sinirlandirilmali derken mecburi durumlar saglik sorunlari ve belirli bir haftada sinirlandirilmali demek istiyorum.

Kürtaj hobi olarak yapılacak bir şey olmadığı gibi yaptırdığınızda cinayet işlemiş de olmazsınız kanımca.Halk cinsellik, doğum kontrol yöntemleri konularında o kadar bilinçsiz ki, hayır bilinçli de olsanız zaten hijyenik ped vs. almanının bu kadar maliyetli olduğu bir yerde korunmak da oldukça büyük harcamaları beraberinde getirecektir.
En korkuncu da ''geri çekilme''nin korunma yöntemi olduğunu düşünen onca insanın veya bilinci de olsa alım gücü olmayan vatandaşın, yetiştiremeyeceği çocuğu dünyaya getirmesi paradoksu. Daha o çocuğun doğumuna engel olacak harcamayı yapamayan insanlar -ne yazık ki kolay da değil- nasıl o çocuğa yetebilir? Ya da bu yöntemlerden haberi olmayacak kadar bilgisiz ebeveynler o doğan çocuğa ne katabilir?

Bebek ölümü. Gibi istenmeyen durumlar dısında karsıyım. Gerekırse her bıreye cınsel egıtmen ve korunmayı zorla öğretilmeli.gereksiz cogalanlar kısırlastırılmalı

Gereksiz cogaldigini nasil anliyacaksiniz zaten korunmak suc degil bence her aile gerekirse mecburi cinsel egitimden gecmeli bilincsiz cocuk sahibi olmasin diye

Kadinin hayati icin tehlike yaratiyorsa, namus cinayetlerine sebep olucaksa ya da tecavuz gibi durumlar icin asla yasaklanmamali.

Yanlis bence tecavuz varsa kurtaj ile alinmali ve tecavuzun cezasi hadim olmali.nasi ama zaten yeterince erkek var tukiyede sikinti olmaz ama istatistik veri erkek basina 4 kadin dusuyor.( Sanki birini memnun ettilerde.:-)

Yasaklanmalı özel durumlar hariç.

X