Kul sıkışınca hızır yetişir mi?

Normal arabanın bile sürekli vergisi bakımı falan derken bir sürü masrafı oluyor. Kaldı ki o km deki araç sürekli arıza verir ve ucuza halledebileceğiniz şeyler olmaz. Hiç o arabaya bulaşmayın derim . Arabasız bebekli olmak da çok zordur haklısınız ama önümüz yaz , bebek arabasıyla falan idare edip iş durumunuza göre kışın bakarsınız araba . Krediye faiz yüzünden sıcak bakmıyoruz demişsiniz ama inanın kimse sıcak bakmıyor kredilere , sadece mecburiyetten çoğu krediyle ev araba alıyor. Suan ayrı bir uçtu faizler o ayrı tabii.

Hiç mantıklı değil. Araba zaten çok eski. Hangi model ki bu 20 bin tl ye 98 model?
Araba aşırı masraflı zaten. Maddi durumunuz da çok kritik. Çok yanlış bir karar gibi görünüyor.

Merhaba hanimlar.
Direkt konuya giriyorum. 4 aylik bebegim var. 2 senedir işsizim. Esimin maasiyla geciniyoruz. Onun da isyerinde sıkıntılar var. Haziranda sozlesmesi bitiyor ve yuksek ihtimal yenilenmeyecek. Birkac aydir iş bakiyor ama malum kriz. Ulke iyice batti. Bir sure issiz kalacak gibi gorunuyor. Tabii ki nasip allahtan belki bir kismetimiz cikar ona ya da bana ama biz kendimizi buna hazirladik zihnen.
Merkezi fakat dik, yokusustu bir evde oturuyoruz. Saat basi tek otobus geciyor. Yarim saatte bir de dolmus. Yani ulasim sıkıntı bebekle. Hafta sonu bir yere cikamiyoruz. Acil bir sey olsa taksi tutmak zorundayiz hep. Yani ozellikle bebe oldugundan beri araba ihtiyaciniz pik yapmis durumda.

Esimin babasi ticaretle ugrasiyor. Isleri ancak kendi ailesini donduruyor. Bir yerden bir is almis. Ama adamin parasi yokmus. Arabami vereyim demis 20bin degerinde. Kayinbabam da esime mal almak icin nakit lazim, sen bana 10bin ver. Ben mal alip isimi yapayim. Diger 10bini de sonra odersin peyderpey demis. Ama bugun icinde karar vermemiz lazim. Baska bi alicisi var cunku arabanin. Araba eski bir sey 98 model. 300.000 kilometrede. Ben anlamam arabadan ama ustaya gosterilecek iste.

Bizim bebekten once biriktirdigimiz yaklasik 2000 dolar var. Esim issiz kalirsam o para lazim olur diye cok da istemiyor ona dokunmak. Zaten bebek icin mobilya almistik onun borcu da var halihazirda kalan 1.500 lira(babamdan aldik, ona oduyoruz her ay 500 olacak sekilde). Esimi isten cikarirlarsa issizlik maasina basvuracak. 2000 sanirim alacak. Tazminat hakki yok. 6 ay olmustu gireli. Belki ihbar alir. O da verirlerse.

Sizce bu riske girip arabayi almaya deger mi?
Baska turlu toplu bir borc bulup araba almamiz dusuk bi ihtimal gibi geliyor.
Kredi-faiz prensip olarak kullanmiyoruz.
Onerilerinizi bekliyorum tasarruflu turk hanimlari :)

*ev babamin, kira odemiyoruz
Aylik mutfak masrafi, site aidati, kart taksitleri, faturalar dahil 3.500 harciyoruz(kış tarifesi)

*arabanin makul olmadiginin farkindayim ama ayagini yerden kessin yeter moduna girdim bu ara.
Onumuz bayram mesela. Memlekete gidecegiz. Oglan rahat etsin ve otokoltugu takabilelim diye ona ayri bilet alacagiz. 300 lira gidis-300 lira donus. 6 saat yoldaki perisanlik, milletin cikciklamasinin stresi de cabasi. Ne yapacagimi sasirdim.
bu sıkışıklıkta hiç ama hiç mantıklı değil...ayrıca eski arabalar okadar çok masraf çıkarıyorki...

Araba demek iki kat masraf demek. Tamam rahatlığı ayrı ama kaskosu,vergisi derken işin içinden çıkılmaz hale geliyor.

Merhaba hanimlar.
Direkt konuya giriyorum. 4 aylik bebegim var. 2 senedir işsizim. Esimin maasiyla geciniyoruz. Onun da isyerinde sıkıntılar var. Haziranda sozlesmesi bitiyor ve yuksek ihtimal yenilenmeyecek. Birkac aydir iş bakiyor ama malum kriz. Ulke iyice batti. Bir sure issiz kalacak gibi gorunuyor. Tabii ki nasip allahtan belki bir kismetimiz cikar ona ya da bana ama biz kendimizi buna hazirladik zihnen.
Merkezi fakat dik, yokusustu bir evde oturuyoruz. Saat basi tek otobus geciyor. Yarim saatte bir de dolmus. Yani ulasim sıkıntı bebekle. Hafta sonu bir yere cikamiyoruz. Acil bir sey olsa taksi tutmak zorundayiz hep. Yani ozellikle bebe oldugundan beri araba ihtiyaciniz pik yapmis durumda.

Esimin babasi ticaretle ugrasiyor. Isleri ancak kendi ailesini donduruyor. Bir yerden bir is almis. Ama adamin parasi yokmus. Arabami vereyim demis 20bin degerinde. Kayinbabam da esime mal almak icin nakit lazim, sen bana 10bin ver. Ben mal alip isimi yapayim. Diger 10bini de sonra odersin peyderpey demis. Ama bugun icinde karar vermemiz lazim. Baska bi alicisi var cunku arabanin. Araba eski bir sey 98 model. 300.000 kilometrede. Ben anlamam arabadan ama ustaya gosterilecek iste.

Bizim bebekten once biriktirdigimiz yaklasik 2000 dolar var. Esim issiz kalirsam o para lazim olur diye cok da istemiyor ona dokunmak. Zaten bebek icin mobilya almistik onun borcu da var halihazirda kalan 1.500 lira(babamdan aldik, ona oduyoruz her ay 500 olacak sekilde). Esimi isten cikarirlarsa issizlik maasina basvuracak. 2000 sanirim alacak. Tazminat hakki yok. 6 ay olmustu gireli. Belki ihbar alir. O da verirlerse.

Sizce bu riske girip arabayi almaya deger mi?
Baska turlu toplu bir borc bulup araba almamiz dusuk bi ihtimal gibi geliyor.
Kredi-faiz prensip olarak kullanmiyoruz.
Onerilerinizi bekliyorum tasarruflu turk hanimlari :)

*ev babamin, kira odemiyoruz
Aylik mutfak masrafi, site aidati, kart taksitleri, faturalar dahil 3.500 harciyoruz(kış tarifesi)

*arabanin makul olmadiginin farkindayim ama ayagini yerden kessin yeter moduna girdim bu ara.
Onumuz bayram mesela. Memlekete gidecegiz. Oglan rahat etsin ve otokoltugu takabilelim diye ona ayri bilet alacagiz. 300 lira gidis-300 lira donus. 6 saat yoldaki perisanlik, milletin cikciklamasinin stresi de cabasi. Ne yapacagimi sasirdim.
Araba günümüzde artık ihtiyaç oldu. Lüks gözüyle bskmayın. Özellikle elde bebek varsa gezme tozmadan ziyade doktor kontrolü vb çok lazım oluyor. Bence arabayı aldıktan sonrasına odaklanın. Tamiri vergisi benzini vb

Çok çok az kullansanız bile bir aracın aylık aileye maliyeti 700 ü geçer. (Vergi, zorunlu sigorta, muayebe, kasko ve benzin) araba artık ömrünü doldurmuş. Km si çokkk fazla. Hiç girmeyin bu işe

Aynen aklım almadı. Fiyatlar çok mu uçtu acaba? Ama ben de ortada kandırılma sezdim.
Öyle demeyin. Araba iyiyse eder. Geçen sene eşim 2000 model arabamizi nete koydu ve aynı gün 4-5 alıcı cikti. Ertesi gün de 37500 TL ye sattı.
Ama konu sahibine tavsiyem araba iyi de olsa park ettiği yerde para yer. İyice düşünün derim.

Valla şaşırdım kaldım bacım..
biz 2 yıllık evliyiz. Eşimde bende çalışıyoruz. birikmişimiz yani düğün takıları falan 70-80 bin civarı bir nakitimiz var.
üstelik oturduğumuz ev kayınpederimin,ama buna rağmen araba bizim için artı bir külfet benzin olmuş neredeyse 7 tl hergün birşey cıkıyor gecen gün yan aynayı sökmüşler 500 tl masrafı var.. yok muayenesi yok yıkaması yok o su bu su derken külfet.... yani eşinin tek çalışması, snn çalışmaman, eşinin birkaç ay sonra işsiz kalacak olması bunların hepsini düşün bence canım. 300000 kmlik bir araba da asla alınmaz. üstelik 96 model cok cokkk eskiii... en fazla bana göre 150000 km de falan olmalı ki bi 2-3 sene de siz binin. tabiki karar sizin.. hakkınız da hayırlısı . bence ARABA ALMAYIN !

X