Kul sıkışınca hızır yetişir mi?

Bundan 9 yıl önce 97 model bir araba almıştım kendime 11 milyardı. Ne oldu bu piyasalar nasıl oldu da şimdi o araba 20 milyar ediyor Allahaşkına bilen açıklasın şaşkınım 😱 ben mi algılayamadım sabah sersemliğiyle.o kadar eski arabaya bu para yazık yani zaten devamlı arıza verecektir o, vergisi falan bilemedim...
Baktım şimdi aramayı 98 model 280.000-320.000 km olarak filtreledim. Evet fiyatlar uçmuş😱 2016 aracımızın fiyatını görünce satıp ev alsak iyi dedim o derece uçmuş. Allah kolaylık versin herkese.
Konu sahibi arkadaşım, 10bin e alacaksanız ve babası eşiniz işe girene kadar parayı istemeyecekse ve gerçekten ihtiyaçsa değerlendirin. Ama masraf çıkarabileceğini düşünün köşede paranız kalsın.

Bundan 9 yıl önce 97 model bir araba almıştım kendime 11 milyardı. Ne oldu bu piyasalar nasıl oldu da şimdi o araba 20 milyar ediyor Allahaşkına bilen açıklasın şaşkınım 😱 ben mi algılayamadım sabah sersemliğiyle.o kadar eski arabaya bu para yazık yani zaten devamlı arıza verecektir o, vergisi falan bilemedim...

Araba piyasasi dolarla birlikte baya uctu. Biz 2 yildir surekli bakar oldugumuz icin biliyorum. 20binin altinda 0 yok. Temiz bi 0 almak icin 50bini elden cikarmak gerekiyor. 2 sene once en dusuk 0 arac 50bin liraydi. Varin piyasayi siz dusunun

98 model 300 bin yapmış bir arabayı almak neden?? Taksiye vereceğiniz para o arabanın masrafından daha az olur emin olun. Kaldı ki eşinizin işsiz kalma durumu var tek birikiminizi arabaya yatıracaksanız siz ne yiyip ne içeceksiniz. Bana hiç mantıklı gelmedi. Bir de 98 model araba 20 bin olamaz kayınpeder sizi kandırıyo sanki karı koca arabadan pek anlamıyorsunuz sanırım

Araba piyasasi dolarla birlikte baya uctu. Biz 2 yildir surekli bakar oldugumuz icin biliyorum. 20binin altinda 0 yok. Temiz bi 0 almak icin 50bini elden cikarmak gerekiyor. 2 sene once en dusuk 0 arac 50bin liraydi. Varin piyasayi siz dusunun
Aman Allahım yıllandıkça eskir ucuzlaşır bir ürün normalde. Allah yardımcısı olsun herkesin

Taksiye hergün binmeyeceksiniz ya. Bırakın araç almayı bu işsizlik durumuna konsantre olun. Bebek geliyor elinizde nakit bulunsun. O kadar masraf çıkarıcakki size o araba aldığınız güne lanet okuyacak hale gelirsiniz. Macera peşinde koşmayın

Bebek geldi bile, 4 aylik ellerinizden öper :)
Evimin toplu tasima imkanlari sikinti olmasa hic sorun etmeyecegim.
Ama saat basi otobus geciyor ve haldir huldur yokuslu yollarda zor zaptediyorum bebeyi.
Yoksa hamileyken gikim cikmiyordu.
Haklisiniz galiba macera olacak bu is.

Su an degil, 2 sene onceden bahsediyorum.
Su an boyle bir seyin mumkun olmadiginin farkindayim
Bende sanırım 3 sene önce megane 3 vardı , 51 'e almıstım . O donemde sıfırları 60 bın ıdı. Ama ben sıfır arac mantıklı olmadıgından almamıstım.
Doğrudur yanı.

Ek olarak , 300 bınde kı araba dıyelım kı bedava verıldı , o zaman alıp motorunu degıstırırseler 15 bın cıvarında tutar o zaman sorun yok ama 300 bınde kı arac arkadasların dedıgı gıbı patlamaya hazır bomba

Bende sanırım 3 sene önce megane 3 vardı , 51 'e almıstım . O donemde sıfırları 60 bın ıdı. Ama ben sıfır arac mantıklı olmadıgından almamıstım.
Doğrudur yanı.

Ben de kesinlikle 0 olsun diye diretmem
300.000 cok farkindayim ama bazen ciddi anlamda ihtiyac oluyor.
Onumuz bayram mesela. Memlekete gidecegiz. Oglan rahat etsin ve otokoltugu takabilelim diye ona ayri bilet alacagiz. 300 lira gidis-300 lira donus. 6 saat yoldaki perisanlik, milletin cikciklamasinin stresi de cabasi. Ne yapacagimi sasirdim.

bebeğiniz küçük ama sizde çalışmayı düşünmez misiniz, anneniz yakınsa bebeğe o bakabilir, diğer türlü ticaret işlerinden erkekler daha çok anlar gibi o konuda bir yorum yapamacağım hakkınızda hayırlısı olsun

Ben de kesinlikle 0 olsun diye diretmem
300.000 cok farkindayim ama bazen ciddi anlamda ihtiyac oluyor.
Onumuz bayram mesela. Memlekete gidecegiz. Oglan rahat etsin ve otokoltugu takabilelim diye ona ayri bilet alacagiz. 300 lira gidis-300 lira donus. 6 saat yoldaki perisanlik, milletin cikciklamasinin stresi de cabasi. Ne yapacagimi sasirdim.

İlaki bayramda gidecem diyorsanız uçak ile gitme ihtimaliniz yoksa araba kiralayın gidin. Günlük fiyatı uygun arabalar var.

bebeğiniz küçük ama sizde çalışmayı düşünmez misiniz, anneniz yakınsa bebeğe o bakabilir, diğer türlü ticaret işlerinden erkekler daha çok anlar gibi o konuda bir yorum yapamacağım hakkınızda hayırlısı olsun

Calismayi dusunuyorum, is basvurulari yapmayi hic birakmadim zaten 2 yildir. Ama kv de de annem de bebege bakamaz. Bakiciyi da ben istemiyorum. Ise girersem esime homeofis calisip bebege bakmasini teklif edecegim

Onu da arastirdim :)
Ama her bayram arac kirala depo doldur, esime mantikli gelmiyor
Ben raziyim yoksa

Araba kiralamak mantıkılı gelmiyor ama 4aylık bebekle okadar yolu gitmeyi ve çile haline getirmeyi mantıklı buluyor demekki.
Kendi arabanızda olsa deposu sevgiyle bakmakla dolmuyor.
Mantık kavramları çok ilginç gerçekten.

Merhaba hanimlar.
Direkt konuya giriyorum. 4 aylik bebegim var. 2 senedir işsizim. Esimin maasiyla geciniyoruz. Onun da isyerinde sıkıntılar var. Haziranda sozlesmesi bitiyor ve yuksek ihtimal yenilenmeyecek. Birkac aydir iş bakiyor ama malum kriz. Ulke iyice batti. Bir sure issiz kalacak gibi gorunuyor. Tabii ki nasip allahtan belki bir kismetimiz cikar ona ya da bana ama biz kendimizi buna hazirladik zihnen.
Merkezi fakat dik, yokusustu bir evde oturuyoruz. Saat basi tek otobus geciyor. Yarim saatte bir de dolmus. Yani ulasim sıkıntı bebekle. Hafta sonu bir yere cikamiyoruz. Acil bir sey olsa taksi tutmak zorundayiz hep. Yani ozellikle bebe oldugundan beri araba ihtiyaciniz pik yapmis durumda.

Esimin babasi ticaretle ugrasiyor. Isleri ancak kendi ailesini donduruyor. Bir yerden bir is almis. Ama adamin parasi yokmus. Arabami vereyim demis 20bin degerinde. Kayinbabam da esime mal almak icin nakit lazim, sen bana 10bin ver. Ben mal alip isimi yapayim. Diger 10bini de sonra odersin peyderpey demis. Ama bugun icinde karar vermemiz lazim. Baska bi alicisi var cunku arabanin. Araba eski bir sey 98 model. 300.000 kilometrede. Ben anlamam arabadan ama ustaya gosterilecek iste.

Bizim bebekten once biriktirdigimiz yaklasik 2000 dolar var. Esim issiz kalirsam o para lazim olur diye cok da istemiyor ona dokunmak. Zaten bebek icin mobilya almistik onun borcu da var halihazirda kalan 1.500 lira(babamdan aldik, ona oduyoruz her ay 500 olacak sekilde). Esimi isten cikarirlarsa issizlik maasina basvuracak. 2000 sanirim alacak. Tazminat hakki yok. 6 ay olmustu gireli. Belki ihbar alir. O da verirlerse.

Sizce bu riske girip arabayi almaya deger mi?
Baska turlu toplu bir borc bulup araba almamiz dusuk bi ihtimal gibi geliyor.
Kredi-faiz prensip olarak kullanmiyoruz.
Onerilerinizi bekliyorum tasarruflu turk hanimlari :)

*ev babamin, kira odemiyoruz
Aylik mutfak masrafi, site aidati, kart taksitleri, faturalar dahil 3.500 harciyoruz(kış tarifesi)

*arabanin makul olmadiginin farkindayim ama ayagini yerden kessin yeter moduna girdim bu ara.

Siz çalışmıyorsunuz, eşinizin işini kaybetme ihtimali var ve siz daha borca girerek bir de araba almayı düşünüyorsunuz. Dertsiz başınıza dert almayın bence. Hadi araba 1000 tl masraf çıkardı nereden bulacaksınız? Artı sigorta, yakıt bu giderleri düşündünüz mü ?

O arabayı almayın zira modelini bilmiyorum ama bu kadar yaşlı ve 300.000 km'de bir araç için ciddi para.
Takas durumlarında genelde yüksek fiyat teklif eder araç sahipleri,bu da öyle bir durum bence,ederinden fazla söylemiş,şöyle bir piyasa araştırması yapın muadillerine bakın,sizde göreceksiniz bunun böyle olduğunu.
Ayrıca bu şartlarda araba size ekstra külfet,benzin olmuş 7lira,motorinin aşağı kalır yanı yok. Hiç masraf çıkarmasa bu bile size ekstra bir kalem.
Eşinizin işi garanti olsaydı tamam,ama işsiz kalır ve iş bulamazsa kenardaki para bir süre sizi götürür,ama arabayı ha deyince elden çıkaramazsınız.

O araba alınmaz, başınıza çok masraf çıkarır. Az çok anlarım arabalardan, o aracın ya motoru rektifiye edilmiştir ya da edilecektir. Kaldı ki motorla da bitmiyor, her parçası ayrı masraf çıkaracak. Kasko yapalım deseniz ilk aracınız olacaksa yüksek kasko bedeli çıkacak. Hiç girmeyin o işe, başınız çok ağrır.

Bu arada hızırın yetişmesini bekleyene kadar keşke işsiz, tek maaşla geçinen halinizle çocuk yapmasaydınız. Çocuğun rızkı ile geleceğine inananlar da var ama ne yazık ki o bir rızk kapısı değil, bakım gerektiren bir canlı... Neyse, umarım eşiniz en kısa zamanda yüksek gelirli bir iş bulur ve rahata erersiniz.

X