Küçük bebeğim ile boşanmak

Dışardan nasıl kötü göründüğünü anca anlayabiliyorum yorumlarınız sayesinde çok teşekkür ederim gerçekten…

Tekrar nasıl önüme bakacağım tekrar nasıl belki bi yuva kuracağım oğlumun hakkına girmiş olur muyum o kadar üzgünüm ki…

Arkadaşlar selam, yaşadıklarımı yaşamış olup belki yardımı olacak birileri vardır.
İki buçuk yıllık evliyim. Evlilik öncesinde bile ailelerin anlaşamadığı en ufağından eşyaları kim alacak diye kavgaların olduğu, KPSS de iyi puan alamadım ve memur olamadım diye düğünün karşı taraf tarafından ertelenmeye çalıştığı çok zor süreçler yaşadım. Ama eşimi seviyordum ve aynı eve girdiğimizde mutlu oluruz ümidiyle hep dayandım sabrettim ve evlendim. Eşimin annesi ilk başlarda hep evliliğimizin içindeydi. Eşim en ufak bir kavgamızı bile hemen annesine ve kız kardeşine anlatırdı. Annesi beni arardı ve ben küçük bi çocukmuşum gibi annesine açıklama yapardım. Haklı olsam bile. Psikolojik şiddetin yanı sıra ( evlenirken ailemin maddi durumu olmadığı için düğünümü kendim borçlanarak yaptım ve her kuruşunu ödedim) mesela senin anan baban sana bir şey mi yaptı. Senin mesleğin mi var ( özel sektörde yurt dışı bağlantılı iyi bir kariyerim var ama memur değilim diye sıfırım gözlerinde), çok şiddetli sayılmasa da fiziksel şiddette yaşarken iki kez düşük yapıp bebeklerimi kaybetmiştim. İlişkimiz biraz normalleşiyor gibi hissettiğim bir dönemde tekrar hamile kaldım ve bu sefer sağlıklı bir bebeğe hamileydim. Ama yine benzer konularda üzüntüler yaşadım. Eşim memur olmasına rağmen farklı işler de yaparak sürekli dışarıda vakit geçiriyor bu yüzden de hep sorunlar yaşadık. Yine böyle bi olay yaşarken son kontrole gittiğimde doktor beni sezeryane alırken yanımda annem vardı ve onu annem hastaneye çağırdı. Doğumdan sonra benimle annem ve teyzemin ilgilenmesini istedim diye onun kardeşi ve annesi kıskançlık yapıp iki günlük lohusayken evimde kavga çıkardı ve annem ve teyzeme bildiğimiz en ağır küfürlerden olan şeyler söyledi. Eşim ilk defa benim yanımda olarak beni korumuştu. Daha sonra oğlumun kırk banyosu için kayınvalidemi eve çağırmıştım kendi annemde yanımdaydı. O gün annem saat beş gibi gitmişti kayınvalidem akşama şehir dışından öteki teyzemin geleceğini biliyordu ve bilerek geç saatlere kadar oyalandı. Bende eniştemin büyük kuzenleriminde geleceğini haber verdiğim anda kendini yerlere atıp bağırmaya başlayarak onu evden kovmamla beni suçladı. Kocam ilk başta annesini savunmuştu ama nasıl olduysa kadın bana bağırırken ses kaydına almıştım ve ses kayıtlarında şunlar vardı: oğlum vurduysa haketmişsindir. Oğlum benim göz yaşlarımı görsünde seni dövsün. Oğlum beni dinler seni boşasın. Bu eve annen baban girmeyecek. Oğlumdan hiç bir şey istemeyecek gibi cümleler. Oğlu bunları dinlediğinde benim haklı olduğumu ve uyanacağını söylemişti taki babamdan çok sevdiğim dedemi kaybettikten sonra oğlumla ilk bayramı dedemin evinde geçirmek istediğim için memlekete gidene kadar . Ki en başında eşim şehir dışından kuzeninin geleceğini söyleyip beni kendi göndermek istemişti. Döndüğümde ise benimsin zamanlar destekleyen adam gitmiş evliliğin en başındaki adam geri gelmişti. Oğlu ve benim yokluğumla yüzleştiğini ve bi gün gitmek istersem dur demeyeceğini söyledi. Şok olmuştum sonradan öğrendimki kardeşi her saat onunla ilgilenmiş ve abicim sakin kendini yalnız hissetme gibi manipülasyonlar yapmıştı. Neyseki kardeşi başka bir Şehre atandı ve gitmişti ki dün sadece bir konuda konuşurken dik bir ses tonuyla ona çıkıştığımı söylerek instagramındaki bütün fotoğrafları silip her yerdeki profillerinde olan birlikte fotoğraflarımızı silip beni takipten çıktı. Annesinin hesabındanda beni takipten çıkmış. Şimdiye kadar evlilik yıldönümlerinde sevgililer günlerinde benzer kavgalar çıkarıp günü hep atlattı. Ama bu ilk anneler günümdü. Ve yine kutlamadı .Oğlum üç buçuk aylık. Çok bitkin kırgın ve üzgünüm. Şimdiye kadar her kavgayı boşanmaya getirirdi. Yine öyle yaptı. Dün çok üzüldüm ve babamın evine gelmiştim. Burada kaldım. Ailem bana destek ama oğlum çok küçük. Baba figürü olmadan büyütmekten çok korkuyorum. En çok ağırıma giden üç aylık oğlunu boşanırsak 15 günü bir görürüm diyecek bir merhamete sahip olması.

Evimin çoğu eşyasını ben aldım ben ödedim. Yüzsüz gibi dönmek istemiyorum. O asla aramaz gelmez geri dönmek ağırıma gidiyor. Oğlumun her şeyi kendi evimde. Babamlarda kalıp onları da üzüyorum. Sizce ne yapmalıyım…
Ahhh öyle bir içim sızladı ki size ayrı üzüldüm kendime ayrı üzüldüm. Ben de 2 buçuk yıllık evliyim 1 buçuk yaşında bebeğim var. Eşim benzer problemlere sahip her kavgamızda konuyu ayrılığa getiriyor çünkü evliliğin sorumluluğunu kaldırabilecek kapasitede değilmiş. Bugün anneler günü benim de eşim kutlamadı ve ben de annemlere geldim onlar da çok üzüldü kendim de çok üzülüyorum seninle tamamen aynı şeyleri hissediyorum ayrılmak istiyorum ama bebeğimi düşünüyorum sonra diyorum ki zaten çok da iyi bir baba değil. Sonra düşünüyorum acaba ilerde düzelir mi bebeğimin babasıyla büyüme hakkını elinden almış olur muyum zaten başla da bir şey düşünemiyorum bebek olmasa en iyi karar ayrılmak çünkü. Sana da ne söyleyeceğimi bilemiyorum aslında en iyisi ayrılmak senin kaynana görümce problemlerin de gerçekten çok can sıkıcı ve ailelerin sürekli dahil edilmesi insanı çileden çıkarıyor. Allah içine ferahlık versin çok dua edeceğim sana da kendime de Allah bir çıkar yol göstersin

Ayyy deliricem şimdi. Annem yarım saat hava al diye dışarı göndermişti oğlan durmamış geri çağırdı koştum geldim. Oğlum kucağımdayken okuyup ağlıyorum mesajına….

Arkadaşlar selam, yaşadıklarımı yaşamış olup belki yardımı olacak birileri vardır.
İki buçuk yıllık evliyim. Evlilik öncesinde bile ailelerin anlaşamadığı en ufağından eşyaları kim alacak diye kavgaların olduğu, KPSS de iyi puan alamadım ve memur olamadım diye düğünün karşı taraf tarafından ertelenmeye çalıştığı çok zor süreçler yaşadım. Ama eşimi seviyordum ve aynı eve girdiğimizde mutlu oluruz ümidiyle hep dayandım sabrettim ve evlendim. Eşimin annesi ilk başlarda hep evliliğimizin içindeydi. Eşim en ufak bir kavgamızı bile hemen annesine ve kız kardeşine anlatırdı. Annesi beni arardı ve ben küçük bi çocukmuşum gibi annesine açıklama yapardım. Haklı olsam bile. Psikolojik şiddetin yanı sıra ( evlenirken ailemin maddi durumu olmadığı için düğünümü kendim borçlanarak yaptım ve her kuruşunu ödedim) mesela senin anan baban sana bir şey mi yaptı. Senin mesleğin mi var ( özel sektörde yurt dışı bağlantılı iyi bir kariyerim var ama memur değilim diye sıfırım gözlerinde), çok şiddetli sayılmasa da fiziksel şiddette yaşarken iki kez düşük yapıp bebeklerimi kaybetmiştim. İlişkimiz biraz normalleşiyor gibi hissettiğim bir dönemde tekrar hamile kaldım ve bu sefer sağlıklı bir bebeğe hamileydim. Ama yine benzer konularda üzüntüler yaşadım. Eşim memur olmasına rağmen farklı işler de yaparak sürekli dışarıda vakit geçiriyor bu yüzden de hep sorunlar yaşadık. Yine böyle bi olay yaşarken son kontrole gittiğimde doktor beni sezeryane alırken yanımda annem vardı ve onu annem hastaneye çağırdı. Doğumdan sonra benimle annem ve teyzemin ilgilenmesini istedim diye onun kardeşi ve annesi kıskançlık yapıp iki günlük lohusayken evimde kavga çıkardı ve annem ve teyzeme bildiğimiz en ağır küfürlerden olan şeyler söyledi. Eşim ilk defa benim yanımda olarak beni korumuştu. Daha sonra oğlumun kırk banyosu için kayınvalidemi eve çağırmıştım kendi annemde yanımdaydı. O gün annem saat beş gibi gitmişti kayınvalidem akşama şehir dışından öteki teyzemin geleceğini biliyordu ve bilerek geç saatlere kadar oyalandı. Bende eniştemin büyük kuzenleriminde geleceğini haber verdiğim anda kendini yerlere atıp bağırmaya başlayarak onu evden kovmamla beni suçladı. Kocam ilk başta annesini savunmuştu ama nasıl olduysa kadın bana bağırırken ses kaydına almıştım ve ses kayıtlarında şunlar vardı: oğlum vurduysa haketmişsindir. Oğlum benim göz yaşlarımı görsünde seni dövsün. Oğlum beni dinler seni boşasın. Bu eve annen baban girmeyecek. Oğlumdan hiç bir şey istemeyecek gibi cümleler. Oğlu bunları dinlediğinde benim haklı olduğumu ve uyanacağını söylemişti taki babamdan çok sevdiğim dedemi kaybettikten sonra oğlumla ilk bayramı dedemin evinde geçirmek istediğim için memlekete gidene kadar . Ki en başında eşim şehir dışından kuzeninin geleceğini söyleyip beni kendi göndermek istemişti. Döndüğümde ise benimsin zamanlar destekleyen adam gitmiş evliliğin en başındaki adam geri gelmişti. Oğlu ve benim yokluğumla yüzleştiğini ve bi gün gitmek istersem dur demeyeceğini söyledi. Şok olmuştum sonradan öğrendimki kardeşi her saat onunla ilgilenmiş ve abicim sakin kendini yalnız hissetme gibi manipülasyonlar yapmıştı. Neyseki kardeşi başka bir Şehre atandı ve gitmişti ki dün sadece bir konuda konuşurken dik bir ses tonuyla ona çıkıştığımı söylerek instagramındaki bütün fotoğrafları silip her yerdeki profillerinde olan birlikte fotoğraflarımızı silip beni takipten çıktı. Annesinin hesabındanda beni takipten çıkmış. Şimdiye kadar evlilik yıldönümlerinde sevgililer günlerinde benzer kavgalar çıkarıp günü hep atlattı. Ama bu ilk anneler günümdü. Ve yine kutlamadı .Oğlum üç buçuk aylık. Çok bitkin kırgın ve üzgünüm. Şimdiye kadar her kavgayı boşanmaya getirirdi. Yine öyle yaptı. Dün çok üzüldüm ve babamın evine gelmiştim. Burada kaldım. Ailem bana destek ama oğlum çok küçük. Baba figürü olmadan büyütmekten çok korkuyorum. En çok ağırıma giden üç aylık oğlunu boşanırsak 15 günü bir görürüm diyecek bir merhamete sahip olması.

Evimin çoğu eşyasını ben aldım ben ödedim. Yüzsüz gibi dönmek istemiyorum. O asla aramaz gelmez geri dönmek ağırıma gidiyor. Oğlumun her şeyi kendi evimde. Babamlarda kalıp onları da üzüyorum. Sizce ne yapmalıyım…
Çocuğun babadan çok sağlıklı bir ortama ihritacı var. Ama adam da o sağlık yok. Kısacası oluyormuş olmasındansa olmaması daha iyi. 🖐

Ayyy deliricem şimdi. Annem yarım saat hava al diye dışarı göndermişti oğlan durmamış geri çağırdı koştum geldim. Oğlum kucağımdayken okuyup ağlıyorum mesajına….
Kendini üzme diyeceğim mümkün değil kendine ayrı bebeğine ayrı bu duruma soktuğun ailene ayrı üzülüyorsun. Tek başına bebek büyütmek zor olur evet ama evde geçimsizlik daha zor değil mi ben 1 buçuk senedir deniyorum ama bakıyorum olmuyor işte olmuyor keşke biraz daha kendime güvenebilseydim. Eğer bir gün ayrılırsam ki bu kaçınılmaz son bizim için eminim o zaman diyeceğim ki neden daha önce ayrılmadım

Sanki onu aldatmışım gibi sanki parasını yemişim gibi birde memnuniyetsizlikleri evlilikten kurtulmaya çalışması o kadar yıprattı ki beni sadece bir aile olalım istemiştim
Nerdeyse 3 yıl evliyim 19 aylıkta bi bebeğim var. Sizi çook iyi anlıyorum. Ama değer görmediğiniz bi yerde maddi imkanınız varken neden durasınız? Fiziksel ve psikolojik şiddet olan bi evliliği sevgi de kurtaramaz. Zaten artık kalmaz da. Bebeğiniz 3 buçuk aylık çok küçük emin olun ayrı anne baba düzeniyle büyürse daha kolay olur çünkü zaten o eve dönseniz bile yakında geri döneceksiniz. Haystınız boyu eziyettense kısa süre boşanmanın ağırlığını çekmek daha kolay emin olun. Zaten böyle bi adamdan boşanınca anca rahatlarsınız. Daha farklı bi senaryo göremiyorum malesef. Bugün olmasa yarın bu malesef gerçekleşecek. Yara bandı söker gibi. Yapın rahatlayın. Bu evliliğin psikolojik yükü çok ama ayrıldığınızda yaşayacağınız daha hafif.

Çok üzüldüm. Allah yardımcın olsun babası şehit olan bebekleri düşün böyle baba figürü olmaz olsun eşin istese de iyi bi adam olamaz ailesi çingene gibi uzak bir şehre gidip fitne ara bozucu ailen evime giremez sen de mesafe koyacaksan barışnaya yanaşırım de başka türlüsü olmaz

Tekrar nasıl önüme bakacağım tekrar nasıl belki bi yuva kuracağım oğlumun hakkına girmiş olur muyum o kadar üzgünüm ki…
Hayır olmazsınız. Asıl öyle baba öyle hala öyle babanneyle aynı ortamda eziyet gören annesinin acısıyla büyürse hakkına girmiş olursunuz benim gözümde. Bu adam daha önce 2 bebeğinizi kaybetmenize sebep olmuş ötesi var mı? Nasıl bi baba bunu yapabilir

bende 4 aylık anneyim. Eşim beni ve çocuğumu düşünmezse 1 sn durmam. Şu 4 ayda annelikten anladığım tek şey benim mutlu huzurlu olmadığım yerde bebeğimde mutlu olmuyor. Benim en ufak stresimden etkileniyor. Şu an bebekken böyleyken büyüyünce nasıl etkilenir anlıyorum. O yüzden ben mutlu olduğum yerde dururum. Eşim bana o mutluluğu huzuru veremiyorsa kızım içinde dururum değil kızım için durmam zaten çünkü o da mutlu olmaz öyle bir ailede

Evet aynen dediğin gibi bi yapabilsem kurtulacağım. Sen beni bak bu konuda da anlarsın. O her şikayet ettiğinde her konuyu ayrılmaya getirdiğin de ben gerçekten beceriksiz miyim ben suçlu muyum hissi….

Canım o kadar doğruki yazdığın şu an kendi kendimi tüketiyorum belki hastalanacağım… tekrar bi hayat kuracak olmayı düşündükçe kendimden nefret ediyorum elimde olmadan…

Canım benim işte bu dediğinin aynısını yapmıştım ama memlekete gittiğimde doldurmuşlar bunu bi geldim ki adam oğlunu beni gözden çıkarmış…

Evet aynen dediğin gibi bi yapabilsem kurtulacağım. Sen beni bak bu konuda da anlarsın. O her şikayet ettiğinde her konuyu ayrılmaya getirdiğin de ben gerçekten beceriksiz miyim ben suçlu muyum hissi….
Ee zaten bu manipülasyon… sorun sende değil hiç öyle düşünme ben hep öyle düşündüm sonradan aydınlandım gerçekten sorun bende değil diye. Lütfen bebeğin için güçlü olmaya sarıl bu gece benim için de çok zor bir gece ama bebeğime sarılıyorum güç alıyorum sen de öyle yap

Evet çocuklarımız her şeyi hissediyor. Dediğin gibi karnımdaykenden beri neler yaşadı çocuğum çıt sesine şıçrıyor şimdi…

Bebeğinizi sağlıkla büyütün inşallah. anneler gününüz kutlu olsun. Hala lohusa pdikolojisindesin ve adam ailesi seni nasıl manipüle etmişse sinmişsin kendine güvenin bitmiş. Ama kalk bir toparlan eğer yapabilirsen okumayı biliyorsan abdest al kuran oku namaz kıl Rabbinden işte her gecenin muhakkak bir sabahı vardır mazlumun ahı yerde kalmaz elbet sen duanı et bı silkelen kendine gel gerisi çorap söküğü gibi hallolur inşallah

X