Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreş yemekleri..

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Tam gun kres mi, yarim gun mu? Karbonhidratin her ogunde olmasi gerekmiyor. Hele kreste pilav ve makarna vermemeleri daha iyi degil mi? Evde zaten yiyordur onlari. Eger tam gun kresse karbonhidrat yerine bir ogun protein olmasini beklerdim.

3 gun tam gidecek bana gore her gun katbonhidrat alinmasi gerekiyor bir miktar saglikli insanlar icin de oyle. Asiri yiyen bo cocuk degil zaten pilav majarnayi asiri yemez. Et de karbonhidrat da sebze de onemli. Ben etden gectim her gun vermeleri zaten gerekmez de sadece sebze ve corba da diyet menusu gibi. Belki de ben hassasim a internetten arastirdigimda da kres oglen menulerinde ya makarna ya pilav ya borek mutlaka cocugun sevecegi bir sey oluyor. Cocuguma eziyet olacak diye korkuyorum

Bugün pazardan mis gibi tarla domatesi aldım,yine patlıcan,kabak taze fasulye gibi yaz sebzeleri de dolu.Artik mevsimi falan kalmadı ki😕.
Mevsimler kaydı hep. Hava daha yeni soğudu İstanbul'da. Mersin Adana falan daha sıcaktır. Benim serseriler yemiyor ki taze fasulye 🙄

Mevsimler kaydı hep. Hava daha yeni soğudu İstanbul'da. Mersin Adana falan daha sıcaktır. Benim serseriler yemiyor ki taze fasulye 🙄
Bizimkilerin yedikleri sayılıdır,başta babaları olmak üzere😕.Bu yüzden deliriyorum ya her gün😣.Bence kreşe çeşitli sebzeler çıkması güzel,belki birbirinden göre göre alışır çocuklar.

Bu haftaki menümüzü yazayım, fikir olsun. Ben de pilav ve makarna olmasını sevmiyorum aslında, o yaştaki çocuklara olmasa keşke ama çoğu çocuk yemek yemiyor diye koyuyoruz dediler.
Mercimek çorba/ıspanak sufle/makarna/yoğurt

Yayla çorba/izmir köfte/bulgur pilavı/cacık

Tarhana çorba/tavuk elbasan/erişte/meyvE

Mantar çorba/kurufasulye/pilav/cacık
Yıllık kırtasiye ile birlikte toplam 32 bin gibi bir şeydi bu yıl bizim okul
Yemek konusu konuşulabilir de, çoçuğunuza tavırları nasıl öğretmenini seviyor mu, en önemlisi o

Bence harika bir menu hem etli yemek hem cesit var. Hem karbonhidrat var ben karsi degilim cocugun doymasi icin de gerekiykr vucudun da ihtiyaci var. Ben sadece 3 gun tam gondermek icin 2900 aylik veriyorum. Indirim yapilmis hali bana.

Ben çe çok şanslısınız kreşin faydalarından biride yemek yeme alışkanlığı geliştirebilir. Farklı lezzetler deneyebilir yiyen çocukları gördükçe seveble birde şöyle düşünün akşam yemeği sizde zaten onu gönlunuzce yapın sadece öğle öğünü bu. Ben en azından bu şekilde dusunuyorm benimde çocuğun kreşte ve hep pilab makarna yiyor. Sebze var ama pilava yoneliyor makarna yiyor ama evde akşam ogununu. Cocuga göre ayarlamaya çalışiyorum ve çocuğuma yaptgim bir hata. Sebze yemiyor ikinci çocukta sebze ağırlıklı beslenme dusunuyorm eşim pilav seviyor ben aramıyorum. Pilavı her yemeğin yanına yapmicam

Bizimkilerin yedikleri saygılıdır,başta babaları olmak üzere😕.Bu yüzden deliriyorum ya her gün😣.Bence kreşe çeşitli sebzeler çıkması güzel,belki birbirinden göre göre alışır çocuklar.
Kreşte yiyip evde yemezliğe devam ediyorlar ama 😆😆 benimki kreşte kabak bile yerdi. Evde ben yapınca yemezdi. Neymiş kreşte çıkan daha lezzetliymiş. Tarif de sormadım aksi gibi neyse artık 😆

Ben genele katılmıyorum.
Yetersiz buldum.
Yoğurt olmalıydı, az olmak koşuluyla pilav da olmalıydı bence. E sebze yemeyen çocuk niye aç kalsın yani? Çocuklar niye her sebzeyi yemek zorunda?

İkindi öğününde de zaten patlamış mısır olmaz. Patlamış mısır kreş için tehlikeli gıda hiç olmamalı bence.

Bu haftaki menümüzü yazayım, fikir olsun. Ben de pilav ve makarna olmasını sevmiyorum aslında, o yaştaki çocuklara olmasa keşke ama çoğu çocuk yemek yemiyor diye koyuyoruz dediler.
Mercimek çorba/ıspanak sufle/makarna/yoğurt

Yayla çorba/izmir köfte/bulgur pilavı/cacık

Tarhana çorba/tavuk elbasan/erişte/meyvE

Mantar çorba/kurufasulye/pilav/cacık
Yıllık kırtasiye ile birlikte toplam 32 bin gibi bir şeydi bu yıl bizim okul
Yemek konusu konuşulabilir de, çoçuğunuza tavırları nasıl öğretmenini seviyor mu, en önemlisi o
Daha ilk haftamiz ama cocugum sevdi okulu da ogretmeni de o konuda sikinti yok gibi simdiden. Ama cocugum asiri sosyal bir cocuk disa donuk yani ilk gunler tavirlardan cok bir sey anlayacagini sanmiyorum da.

Ne güzel menü işte, belki yoğurt olsa daha güzel olurdu. Çocuğunuz işçi değil ki bu menü yetersiz gelsin, enerjisi bitsin. Üstelik anaokulu ve kreşlerdeki yemek saatlerinin esas amacı zaten karın doyurmak değil yemek yeme kültürünü göstermek, alışkanlık kazandırmak. İkna olmuyorsanız çocuğun beslenmesine börek koyabilirsiniz.

Börek çörekli menüden de veliler mutlu olmuyor sebzeli menüden de... Ben anlamadım bu anne babaları sanki hoşafla kuru ekmek verilmiş😂😂

Ben genele katılmıyorum.
Yetersiz buldum.
Yoğurt olmalıydı, az olmak koşuluyla pilav da olmalıydı bence. E sebze yemeyen çocuk niye aç kalsın yani? Çocuklar niye her sebzeyi yemek zorunda?

İkindi öğününde de zaten patlamış mısır olmaz. Patlamış mısır kreş için tehlikeli gıda hiç olmamalı bence.

Tesekkur ederim desteklediginiz icin. Onu da ben aksam ne yiyorlar diye sordugumda bazen kurabiye bazen batlamis misir yapiyoruz demisti. Patlamis misiri ayri ogun olarak sayiyor. Yanlis mi yaptim vererek.

3 gun tam gidecek bana gore her gun katbonhidrat alinmasi gerekiyor bir miktar saglikli insanlar icin de oyle. Asiri yiyen bo cocuk degil zaten pilav majarnayi asiri yemez. Et de karbonhidrat da sebze de onemli. Ben etden gectim her gun vermeleri zaten gerekmez de sadece sebze ve corba da diyet menusu gibi. Belki de ben hassasim a internetten arastirdigimda da kres oglen menulerinde ya makarna ya pilav ya borek mutlaka cocugun sevecegi bir sey oluyor. Cocuguma eziyet olacak diye korkuyorum
Yanlis anladiniz saniri. Hergun almasina gerek yok demedim "her öğün" dedim. Gebeligimde bile verilen karbonhidrat miktari 1 kasikti. Protein+sebze daha uygun. Hele et asiriya kacmamak sartiyla hergun tuketilmeli. Fasulye ve corba olmamis. Yogurt ya da 2 adet kofte olmaliydi

Ekonomik sebeplerle muhtemelen etten kısıyor olabilirler. Özel kurumda olsa karına bakıyor
Bizimkilerin yedikleri sayılıdır,başta babaları olmak üzere😕.Bu yüzden deliriyorum ya her gün😣.Bence kreşe çeşitli sebzeler çıkması güzel,belki birbirinden göre göre alışır çocuklar.
Babamı gördüm eşinizde, ah ah annem neler çekti bu yüzden. Çocukları ister istemez etkiliyor model alıyorlar belki de.

Ne güzel menü işte, belki yoğurt olsa daha güzel olurdu. Çocuğunuz işçi değil ki bu menü yetersiz gelsin, enerjisi bitsin. Üstelik anaokulu ve kreşlerdeki yemek saatlerinin esas amacı zaten karın doyurmak değil yemek yeme kültürünü göstermek, alışkanlık kazandırmak. İkna olmuyorsanız çocuğun beslenmesine börek koyabilirsiniz.

Börek çörekli menüden de veliler mutlu olmuyor sebzeli menüden de... Ben anlamadım bu anne babaları sanki hoşafla kuru ekmek verilmiş😂😂

Ayri koyulamaz ki orda butun cocuklar yemek yerken ben cocuga farkli bir yemek mi yedirticem. Yemek menusunu de paylasmiyorlar. Ben sorunca soylediler. Yani isci degil tabi de diyete de degik cocuklar belki yogurt olsa dedginiz gibi bi nebze icim rahat olurdu ama sadece corba fasulye. Ben ac kalmasini istemiyorum cocugumun 🥲

Tesekkur ederim desteklediginiz icin. Onu da ben aksam ne yiyorlar diye sordugumda bazen kurabiye bazen batlamis misir yapiyoruz demisti. Patlamis misiri ayri ogun olarak sayiyor. Yanlis mi yaptim vererek.

Ben vermezdim.
Ama alternatifiniz yoksa yapacak bir şey de yok.
Kızımın kreşi mesela soğuk havalarda ikindi öğününde çorba çıkartırdı. Onun dışında sadece kurabiye de olmazdı ara öğünü mutlaka süt eklenirdi, poğaça falan tek olurdu.
Sizin yanına yemek koyma şansınız var mı?

Yanlis anladiniz saniri. Hergun almasina gerek yok demedim "her öğün" dedim. Gebeligimde bile verilen karbonhidrat miktari 1 kasikti. Protein+sebze daha uygun. Hele et asiriya kacmamak sartiyla hergun tuketilmeli. Fasulye ve corba olmamis. Yogurt ya da 2 adet kofte olmaliydi
Et olsa o zaman da ses cikarmazdim. Ama et ne kadar yiyorlar diye sordugumda hafta bir gun mutlaka et yiyoruz dedi e makarna da pilav da yemiyor bu cocuklar bana mi garip geliyor bilmiyorum asiri zayif geldi menu. Yani bi kasik da olur ama her besinden alsin isterdim. Sirf yemek konusu yuzunden degistiricem kresi sanirim. Biraz ben de takintiliyim zayif bi cocugum var her seyi yemiyor az yiyor. Artik sebzeyi falan gectim yemek yesin istiyorum sadece.

Ben vermezdim.
Ama alternatifiniz yoksa yapacak bir şey de yok.
Kızımın kreşi mesela soğuk havalarda ikindi öğününde çorba çıkartırdı. Onun dışında sadece kurabiye de olmazdı ara öğünü mutlaka süt eklenirdi, poğaça falan tek olurdu.
Sizin yanına yemek koyma şansınız var mı?
Hic sormadim sorucam onu da. Acikcasi benim de cok veresim yok ama mecbur kaldim. Calisiyorum.

Açılın yılların anaokulu öğretmeni-müdürü geldi.😂
Menü yetersiz.
Bugüne mi özel? Genel olarak mı böyle? Anlamak için aylık listeyi görmek lazım.

Liste asla yok hic oyle bir seyden bahsetmediler. Bir tanidigim gonderiyor daha uzun suredir her seferinde gondereceklerini soyleyip gondermiyorlarmis. Ben bugun sordum yok biz normalde cikariyoruz da hastalik salgin var diye sebze yesinler dedik diye soyledi. Bana pek inandirici gelmedicunku tanidigimiz kisi de menu zayif hep dedi.

Makarna pilav konusuna katılmıyorum çünkü çocuklar sebzeyi bırakıp onlara yöneliyor. Vermemeleri daha iyi emin olun. Ama menü zayıflığı konusunda haklısınız yanına bir şeyler eklenmeli bana da az geldi yoğurt vs de olsa tam olurdu.

Bir süre aç kalır. Sonra aç kalmamak için yemeği öğrenir. Oğlumun da okulunda bazen asla yemeyeceği yemekler çıkıyor. Bir süre aç gitti. Sabahları nolur evde kahvaltı yapalım diye ağlardı hatta. Direndik. Düzelmeye başladı. Eskiden kaşarı ısıra ısıra dilim dilim yemezdi. Şimdi benden kaşar kes daha çok seviyorum diyor. Böyle böyle alışacaklar

Çorba da taze fasulye de karbonhidrat zaten? Üçüncü bir karbonhidrat yerine protein deseydiniz anlardım ama 2 karbonhidratin yanına 3.ye gerek yok. Ekmek arası patates versinler oldu olacak.
Corbanin neresi karbonhidrat ki o bahsettiginiz karbonhidrat ufak miktarlarda olan arbonhidrat. Protein et istesem lukse kaciyor olurum ekonomi sartlari malum onu cok isteyemiyorum zaten evde aksam ogun olarak acigi kapatirim diye dusundum. Ama oglen onemli bir menu doyurucu olmali bence cocuk aksama kadar kreste olacak cocugum fasulyeyi yememis corbayi da az icmis yatmis uyumus uyandiramamislar cocugu. Icim acidi kendi cocuguma. Ac ac yatti cocugum. Sebze yediricem diye de cocuga eziyet edemem ben yemesin. Fasulyeyi de herkes sevmez sahsen ben bile cok sevmem ne diye cocugum yesin diye zorlayayim ki. Bence orta bir yol olmali hem sebze hem cocugun sevdigi bir besin.

X