Konsluk yapan birine olumsuz gözle bakar mısınız?

Aynı fikirdeyim, yabancı dizilere sardık bu aralar. Çocuk uyuyunca açıyoruz netten izliyoruz. Çocuk varken tv yok hayatımızda. İzlemiyoruz.

İzlediğimiz yabancı dizilerde bizimki kadar çıplaklık - çarpık İlişkiler yok. Her toplumda iyi kötü yok mu? var, neden gözümüze sokulması gerekiyor...
Nedenini çoğumuz biliyoruz zaten.
Aynen bizde 2005 yapımı Bones'i izliyoruz(ben daha önce izlemiştim) ailece,9.sezona geldik. 3 sezon kaldı. Kızımda izleyebiliyor bizimle(12 yaşına girecek eylülde) ki bu polisiye bir dizi ama vahşeti gözümüze sokmuyor. Orjinal dilinde izliyoruz zaten onun pratiğine de katkısı oluyor.
Ama bizim dizilerden birşey izlesin istemem,Güzel Günler vardı bir ara tam bir aile dizisiydi onu izliyorduk beraber o da bitti.
Böyle vahşetsiz,entrikasız dizilerin kaderi de final yapmak oluyor maalesef

Asla yargılamam ama hiçbir kadının o şartlar altında sömürülmesini istemem.
Asgari ücretli bir iş bulun ondan iyi.
Yahu zaten bunları gazlayan hep etraflarindan duydukları söylentiler
Biri çıkıyor internete ; bir yıl calistim 3 ev aldim,sen memursun bir araban bile yok " diyor.
Ötekilrr çıkıyor " bana villa hediye etti,araba aldı,senin dikili bir ağacın bile yok" diyor.
Bunlarda saflarim,hızlı yoldan paralanma sevdasına gaza geliyor ancak kazın ayağı öyle değil.
Birileri mevzuya ayacak ama iş işten geçmiş olacak 🙅

Geçen başka bir diziye baktım bende. Son üç bölümdür izliyorum Kızil Goncalar. Ailem bakarken denk geldim . Dizide çocuk yaşta evlendiren çocuğu şikayet ediyor en son annesi . Yorumları okudum şok oldum . Onlar birbirine aşıktı niye şikayet ettin yazan bunu beğenen binlerce kişi var. Yani bu diziler nereye gidiyor ben anlamıyorum . Sözde bunu elestirdigini iddia eden dizi bir güzel romantize ediyor resmen
Hiç izlemedim fikrim yok dizi hakkında ama çocuk evliliğinin kabul edilir bir tarafı yok ki. Çocuğun aşkından ne olur,bugun sever yarın unutur,belki hayranlıktır,bu demek değil ki evlensinler.
Öte yandan insan etkileniyor. Ben Dönüş Yok diye bir film izlemiştim Monica Bellucci başroldü ve köprü altında bir tecavüz sahnesi vardı epey uzun ,vahşi ve rahatsız ediciydi ,tamamını izleyemediğim halde(9 dakika falan sürmüştü galiba)çok etkilenmiştim mesela. Hala anlatırken gördüğüm kısacık kısmı gözümün önüne geliyor. Filmi de asla bir daha izleyemem ki kocaman kadınım. Dolayısıyla çocuklara secici olmak zorundayız zaten bence.

Yahu zaten bunları gazlayan hep etraflarindan duydukları söylentiler
Biri çıkıyor internete ; bir yıl calistim 3 ev aldim,sen memursun bir araban bile yok " diyor.
Ötekilrr çıkıyor " bana villa hediye etti,araba aldı,senin dikili bir ağacın bile yok" diyor.
Bunlarda saflarim,hızlı yoldan paralanma sevdasına gaza geliyor ancak kazın ayağı öyle değil.
Birileri mevzuya ayacak ama iş işten geçmiş olacak 🙅
Kimi yiyolar ya, adamlar artık metresi bile kirada oturtuyor skdkdk. Sosyal medya çıktı çıkalı şu batakhane güllerinin kırılgan egosuna maruz kalıyoruz.

Bakın burda bile mesajların yüzde 98 i falan "Saygı duyarım, benden zarar görmezsin ama arkadaşlık komşuluk etmem, evime hayatıma sokmam." şeklinde. Burda yine iyimser yaklaşılıyor, toplumu da çok yansıtmayan mesajlar. Bu işi yapan birinin normal bir hayat yaşayıp normal insanlarla sosyalleşme imkanı yok. Ömür boyu düzgün bir adamla düzgün bir evlilik yapma şansı yok. Bırakın düzgünü, vasat altı, ortalamayı zorlayan tipler bile gelip bu işi yapan bir kadınla ciddi düşünmez. Siz aksi bir örnek gördüyseniz verebilirsiniz bi iki tane. Ben hiç bu işi yapıp normal insanla oturup kalkan birini görmedim.
Ben gördüm belki bu yüzden bu kadar savunuyorum 3 çocuğu olan bir tanıdığım zamanında yaptı. 3 çocuğu ile şiddet gördüğü hatta ileri derecede şiddet gördüğü bir gün ölümle sonuçlanabilecek derecede şiddet gördüğü evliliğini bitirdi. Öyle ki eşi ona vururken burnu kırıldığında eşinin ablası eşine eline yazık değil mi dediği kadar acımasız insanların arasından çıktı. Kendi ailesi de o zamanlar kabul etmedi çocuklarının ileride ondan nefret edeceğini vs söylediler. Bir gün çocuklarını alıp kaçtı ilk başta farklı işlerde çalışmayı denedi en son işsiz kaldığı bir dönemde evde yiyecek olmadığı için utandigindan çocuklarının yanına gidemediği oldu kaç kez evden atıldılar. Parkta bile uyudukları oldu. Daha sonra bir adam ona bu işi söyledi ve başladı normal bir hayat yaşadılar. 5 yıl kadar yaptı daha sonra bıraktı. İşi öğrenene kadar hakkının çok yenildiğini sömürüldüğünu biliyorum ama sonrasında rahat etti. Her aile gibiydiler. Çocuklar mutlu anne mutlu. Ayrıca işten başka bir arkadaşını daha tanıyorum o bu kadindan normaldi kendi kararıydı çocuğu yoktu ama yazları o kadın ile beraber çocuklar ile tatile giderlerdi. Bu arada onu istemeyen ailesi ile de arası düzelmişti. Tatillerde çocuklarını alıp geliyorlardı. Kadın da hepsini gayet iyi ağırlıyordu. Hitabım biraz düşük ama umarım anlaşılır yazmışımdır. Bu arada o kadından şöyle bir şey de duydum başkalarına göre o adam beni kandırdı düşürdü ama aslında bana şans verdi hayatımı yoluna koydu diye.

Aslında burada yazabilecegim bir iki örnek daha var fakat özendirmek ya da iyi yönlerinden bahsetmek hoşuma gitmiyor çünkü dediğiniz gibi geleceğini ya da şimdini etkileyebilecek bir meslek. Ben insanların çok daha kabul gören meslek seçimlerine bile çok yorum yapmayı sevmem çünkü her mesleğin iyi kötü yanları var. Kolay para diyenler de çok yanılıyor kesinlikle kolay degil 🤷‍♀️ Ayrıca sağlam psikoloji ve irade gerektiriyor 🤷‍♀️

Dizide kadın karakter eşini aldatınca Türk toplumunun ahlak yapısına uymaz deyip ceza kesiyorlar ama her hafta şu pavyonlu dizi rahat rahat pavyon övüyor. Bu ülkede yasak sadece kadınların özgürlüğüne sanırım, bir erkeğin boyundurugu altında ise ne yaptığı onemli değil.
O dizide konsluğa pavyona özendiren bir şey yok. Aksine onun zorluğunu gösteriyor. Bazı gerizekalı kadınlar yapacak iş bulamadığından pavyon dansı öğrenmeye, dilber elbisesine vs özendiler ama dizinin içeriği pavyondan başka

Hiç izlemedim fikrim yok dizi hakkında ama çocuk evliliğinin kabul edilir bir tarafı yok ki. Çocuğun aşkından ne olur,bugun sever yarın unutur,belki hayranlıktır,bu demek değil ki evlensinler.
Öte yandan insan etkileniyor. Ben Dönüş Yok diye bir film izlemiştim Monica Bellucci başroldü ve köprü altında bir tecavüz sahnesi vardı epey uzun ,vahşi ve rahatsız ediciydi ,tamamını izleyemediğim halde(9 dakika falan sürmüştü galiba)çok etkilenmiştim mesela. Hala anlatırken gördüğüm kısacık kısmı gözümün önüne geliyor. Filmi de asla bir daha izleyemem ki kocaman kadınım. Dolayısıyla çocuklara secici olmak zorundayız zaten bence.
O sahneyi biliyorum. Ne kadar rahatsiz edici bir sahneydi

Ben gördüm belki bu yüzden bu kadar savunuyorum 3 çocuğu olan bir tanıdığım zamanında yaptı. 3 çocuğu ile şiddet gördüğü hatta ileri derecede şiddet gördüğü bir gün ölümle sonuçlanabilecek derecede şiddet gördüğü evliliğini bitirdi. Öyle ki eşi ona vururken burnu kırıldığında eşinin ablası eşine eline yazık değil mi dediği kadar acımasız insanların arasından çıktı. Kendi ailesi de o zamanlar kabul etmedi çocuklarının ileride ondan nefret edeceğini vs söylediler. Bir gün çocuklarını alıp kaçtı ilk başta farklı işlerde çalışmayı denedi en son işsiz kaldığı bir dönemde evde yiyecek olmadığı için utandigindan çocuklarının yanına gidemediği oldu kaç kez evden atıldılar. Parkta bile uyudukları oldu. Daha sonra bir adam ona bu işi söyledi ve başladı normal bir hayat yaşadılar. 5 yıl kadar yaptı daha sonra bıraktı. İşi öğrenene kadar hakkının çok yenildiğini sömürüldüğünu biliyorum ama sonrasında rahat etti. Her aile gibiydiler. Çocuklar mutlu anne mutlu. Ayrıca işten başka bir arkadaşını daha tanıyorum o bu kadindan normaldi kendi kararıydı çocuğu yoktu ama yazları o kadın ile beraber çocuklar ile tatile giderlerdi. Bu arada onu istemeyen ailesi ile de arası düzelmişti. Tatillerde çocuklarını alıp geliyorlardı. Kadın da hepsini gayet iyi ağırlıyordu. Hitabım biraz düşük ama umarım anlaşılır yazmışımdır. Bu arada o kadından şöyle bir şey de duydum başkalarına göre o adam beni kandırdı düşürdü ama aslında bana şans verdi hayatımı yoluna koydu diye.

Aslında burada yazabilecegim bir iki örnek daha var fakat özendirmek ya da iyi yönlerinden bahsetmek hoşuma gitmiyor çünkü dediğiniz gibi geleceğini ya da şimdini etkileyebilecek bir meslek. Ben insanların çok daha kabul gören meslek seçimlerine bile çok yorum yapmayı sevmem çünkü her mesleğin iyi kötü yanları var. Kolay para diyenler de çok yanılıyor kesinlikle kolay degil 🤷‍♀️ Ayrıca sağlam psikoloji ve irade gerektiriyor 🤷‍♀️
Anladım, başka bir yerde yapmış bu işi, şehir değişince kimse bilmiyor, hepsi o yaptığı yerde kalmış. Ailesi cidden rezil insanlarmış, para gelsin nerden geldiğinin bir önemi yok. Çoluk çocukla başlarına kalmasın kadın naparsa yapsın. Böyle insanlar tanıdığım için şaşırmıyorum.

Kolay para diyenler kendi yapmaz, elalemin sapığı manyağı, ağzı ayağı kokan kıllı barzoları ile uğraşmak hiç kolay bir şey değil. Takığı belalısı da bol oluyor böyle kadınların. En kötüsünün 1 tane oluyor. Uğraş da uğraş. Otobüste biri ellese içleri çekilir ama bu işe kolay para diyorlar çok ilginç. Dünya küçüktür, bıraksa bile yarın eski hayatından biri hortlar gelir her şey rezalet olur. Hayatını yakmaya değecek bir iş değil. Batsın parası.

Anladım, başka bir yerde yapmış bu işi, şehir değişince kimse bilmiyor, hepsi o yaptığı yerde kalmış. Ailesi cidden rezil insanlarmış, para gelsin nerden geldiğinin bir önemi yok. Çoluk çocukla başlarına kalmasın kadın naparsa yapsın. Böyle insanlar tanıdığım için şaşırmıyorum.

Kolay para diyenler kendi yapmaz, elalemin sapığı manyağı, ağzı ayağı kokan kıllı barzoları ile uğraşmak hiç kolay bir şey değil. Takığı belalısı da bol oluyor böyle kadınların. En kötüsünün 1 tane oluyor. Uğraş da uğraş. Otobüste biri ellese içleri çekilir ama bu işe kolay para diyorlar çok ilginç. Dünya küçüktür, bıraksa bile yarın eski hayatından biri hortlar gelir her şey rezalet olur. Hayatını yakmaya değecek bir iş değil. Batsın parası.
Kolay para diyenler bana da absürt geliyor. Geçende birisi rahatsız edici şekilde baktı diye kaç gün tiksinti duygum geçmedi. İğrenç adamlarla birlikte oluyorlar, bunun neyi kolay para? En mide bulandırıcı işlerden biri. Erkek bakış açısıyla bakıyorlar, onlar için bir kadının tiksindirici olma olasılığı düşük ama bizim için tam tersi, bu açıdan çoğu erkekten tiksinir kadınlar.

O sahneyi biliyorum. Ne kadar rahatsiz edici bir sahneydi
Maalesef öyleydi,hala üzerine tanımam rahatsız edicilik,vahşet konusunda. Keşke izlemeseydim bunu demiştim. Ki ben korku gerilim tarzını severim, Testere,Hostel'in tamamı falan vız gelir bu sahnenin yanında. Hiç bu kadar etkilenmedim bir film sahnesinden,çocuklarım izlesin asla istemem kac yaşına gelirlerse gelsinler. Izlemeyip bu yorumu görüp bir bakayım diyen varsa da asla tavsiye etmem,insanın aklına kazınıyor. İzlemeyin🚫⛔🔞

Hiç güzelleme yapamam bu konuda. Evet kötü gözle bakarım. Bir sürü iş varken yapabilecek, bu işe giren bir kadın kolay yoldan para kazanmanın derdindedir bana göre. Gerçi ne kadar kolay bir iş orası tartışılır. Ne yönden sorduğunu bilmiyorum ama uzak durmanı tavisye ederim.

Bence bu kadın henüz daha kocasının yanında ön araştırma yapıyor gibi geldi bana gidecek ama yalnız bir evde yaşarsam sıkıntı olur mu toplum beni dışlar mı dedikodumu yapar mıdan sonra işe geldi sıra kons olsam dışlanır mıyım gibi gibi ortamdan gidecek ama bakalım

Tabiki olumsuz bakarım. Standartlarım yokmuş gibi riyakar davranamam. Bu arada teyzem ankara pavyonlarinda uzun yıllar konsluk yapmış bir insan. Konuşmuyor degilim görünce muhabbet ederim cok da hoş olur muhabbetleri :) taşlamam yermem ama gururlanilasi bi yani da yok yani. Benimkinin bahanesi bipolar olmak, ama ben de bipolarim. Karakter meselesi bu işler. Ve tabi beyin kapasitesi. Kimi kafasini kullanabilecek kadar akıllı doğmuyor. Biraz da gurur meselesi. Kısacası arkadaşım olamaz böyle biri.

Görece lüks bir hayata gecis yapmak, tatiller, aileyle aranin duzelmesi kisinin ruh sagliginin yerinde oldugunu gostermez.

gectigimiz sene baya sik araliklarla bir yerlere gittim. Hic biri tam anlamiyla tatil degildi benim icin. Disaridan bakanlar belki sizin gibi dusundu ama ben 2,5 senedir terapi aliyorum. Belki o kadinlar da yasadiklarindan kacmak istiyordu. Kaldi ki o ortami kendi hayatimla karsilastirmak bile mumkun degil.

Guzellenecek en son is konsluk olabilir.

Kolay para diyenler bana da absürt geliyor. Geçende birisi rahatsız edici şekilde baktı diye kaç gün tiksinti duygum geçmedi. İğrenç adamlarla birlikte oluyorlar, bunun neyi kolay para? En mide bulandırıcı işlerden biri. Erkek bakış açısıyla bakıyorlar, onlar için bir kadının tiksindirici olma olasılığı düşük ama bizim için tam tersi, bu açıdan çoğu erkekten tiksinir kadınlar.

Istanbulda, eminonunun o kalabaliginda bir taksici beni uzaktan gozuyle taciz etmisti s.r.fsiz. O igrenc yuzu, bembeyaz saclari, pis yuz ifadesi gozumun onunden gitmiyor.

Bu isin bu kadar hafife alinmasini anlayamiyorum. Uzerinden kac yil gecti hala eminonunde aklima gelir ve asla taksiye yalniz binemem.

Buyuk sozume tovbe ama olume kosa kosa gitmeyi yeglerim bunun yerine. 😨

Bu diziler hakikaten milleti etkiliyor ya. Bir o kadınların çalıştıkları şartları araştır bakalım yapmak isteyecek misin? Öyle dizideki gibi iki kıvırmak değil.

Bile isteye, sırf kolay para için bu işi yapan birisi mi bu söylediğiniz?
Yoksa istemeyerek bu yola zorla düşürülen biri için mi?
İkisi arasında büyük fark var çünkü..

Hayat herkesin kendi hayatı fakat bir toplumun ahlaki değerlerine bile isteye ters düşen tercihleri yapanlara da iyi gözle bakılmamalı diye düşünüyorum.
Zira bu şekilde ahlaki değer ve yargılarımız yozlaşır.
O zaman toplumda çöküş başlar.
Tercihlerimizde etik ilkeleri gözetmeliyiz.

Şahsi düşüncem konsluk dediğiniz şey benim ahlaki yapıma uymuyor ve bu işi isteyerek yapan birine de iyi gözle bakmam mümkün değil.

X