Kızım 14 yasında boyu 153 kilosu 50 Aşırı kafasına takıyor. Eee tabi yaşıtlarına görede boyu kısa kalıyor. Ne önerelbilirsiniz ?

Emin olsun şuan öyle sanıyor ama ilerde kısa olduğu için ki çok da kısa sayılmaz çok sevinecek keşke bende o civarda boyda olsam
Sizinki de ilginç bence. 171 çok uzun değil ki neden daha kısa olmak istiyorsunuz 😁 ben de o boydayim da hiç kısa olmayı istemedim açıkçası, meraktan soruyorum

Benim boyun 1.52 o yaşlarda takıyor insan ama ben bunun hiç bir zararını görmedim kocam 186 eş olarak da etkilemedi 😂
Ya zaten etkilemez ustelik bizim milletin boy ortalamasi erkeklerde cok uzun olmadigindan ,kisa boylu kadin daha makbuldur sizin gibi ornek cok

Ben asiri uzun degilim ama hayatimin belirli donemlerinde yanimdan gecen adamlar bu kiz kactir diye kendi aralarinda boy hesabi yapiyordu ,manyak cok memlekette

Tane tane neler yapmanız gerektiğini yazacagım.

Kızınız ergenliğe girmek üzere. Yaşı ergenlik için normal ve boy kilo olarak bakarsak yağ oranı da ergenlik için yeterli.

Boyunun uzaması için

1. Devlet Hastanesi Ortopedi bölümüne götürün. Bazı tetkikler yapıldıktan sonra eğer uygun görülürse size büyüme hormonunu tetikleyen bir enjeksiyonu tavsiye edecekler. Bunu hastanede yapıp karanlık odaya da yatırabilirler size verip evde enjeksiyon sonrası karanlık odada yatırmanızı da tavsiye edebilirler. Bu hastaneye göre degişiyor.Zararlı değildir endişe etmeyin.

2. Diyetisyene götürüp en fazla 3-4 kg vermesini sağlayın. Bu normal yetişkin diyeti şeklinde olmamalı. Daha çok sağlıklı beslenmeye yönelik vitamin mineral kazanmaya yönelik olmalı. Kilo verince yağ oranı biraz spor ile desteklenince düşer, vücut şaşırır. Toparlayana kadar geçen zaman bizim için kazanç olur.

3. Civarda belediyenin yüzme dersi varsa kayıt ettirin, yoksa havuzu olan bir spor salonundan destek alın.Yüzme ihtimali yoksa pilates olsun, omurların arasını açar. Eş zamanlı olarak voleybol oynarsa şahane olur. Bilinenin aksine basketbol boy uzatmaz. Yüzme ve voleybol uzatır. Yağ yaksın, en önemlisi bu.

4. Hiç bir şekilde ekmek, makarna, pilav, cips, paketli gıdalar, burger vs yasak. Gerekirse bir sefertası alıp okula ev yemeği götürmesini sağlayın.Hormonlu olması muhtemel olacağı için tavuk ürünlerini de tuketmesin.

5. Evde sebzeli tencere yemeği, bol yeşillik
Yemekten ayrı pişirilmiş ızgara et ve hazır mevsimiyken somon. Bunlar çok katkı sağlar. Bol bol protein tüketmeli.Sentetik balık yağı içirmeyin bu süreçte. Kolajen falan da yasak.

6. Doktorunuz sizi zaten yönlendirecek ama kalsiyum magnezyum ve çinko günlük olarak kullanması gereken takviyeler.Biri olmadan diğeri çalışmaz. Ayrıca d-vit takviyesine ihtiyaç olabilir bunu yine doktorunuz belirler.

7. Geldik en nahoş kısma... Çok kaliteli bir alabalık yağı edinip haftada en az 3 gece eklemlerine iyice masaj yaparak yedirip gazlı bez ile sarın. Eklemlerin sıcak tutulması gerek. Sabah ise bazı esneme hareketleri yaptıktan sonra yıkarsınız. Leş gibi kokar uyarayım.Eskiden alabalığın kendisini kullanırdık, buna da şükür.

8. Genetik faktör çok önemli. Sizin, eşinizin ve ebeveynlerinizin boyu burada çok önemli. Eğer uzun boy sağlayacak genetik alt yapı yoksa bütün bunlarla ancak ulaşabileceği maksimum boya ulaşır. Diyelim ki 1.60 ise 1.60 olur ki bu normal bir boydur.

9. Eğer uzun boy sağlayacak genetik alt yapı varsa boyu uzar merak etmeyin.Yeterki ergenliğe girmesini hiç değilse bir yıl erteleyecek hamleyi yapın.

10. Uzama sürecinde bazı ağrıları olabilir çünkü uygun ortam oluşursa hızla uzamaya başlayacak.

11. Bu süreçte vuxudunda çatlak oluşmaması için kalça, karın, simir bölgesi ve diz kapaklarının arkasına hakiki kakao yağı, shea yağı veya kayısı yağı sürün. Zaten siz bir anne olduğunuz için doğum sırasında muhakkak karnınıza bu tarz bir şeyler sürmüşsünüzdür. Kızınıza da sürersiniz uygun gördüğünüz birini.

Son bir bilgi. Kızınızın yaşında 1.52 ve 42 kiloydum. Şu an 1.83 boyum. Ergenliğe geç girdim, sporcu olduğun için yağ oranım düşüktü çünkü fakat 21-22 yaşına kadar da uzadım.

İlk adım ortopedi olsun, Sevgiler...

Son düzenleme:

Kızınız ergenliğe girmek üzere. Yaşı ergenlik için normal ve boy kilo olarak bakarsak yağ oranı da ergenlik için yeterli.

Boyunun uzaması için

1. Devlet Hastanesi Ortopedi bölümüne götürün. Bazı tetkikler yapıldıktan sonra eğer uygun görülürse size büyüme hormonu enjeksiyonu tavsiye edecekler. Bunu hastanede yapıp karanlık odaya da yaptırabilirler size verip evde enjeksiyon sonrası karanlık odada yaptırmanızı da tavsiye edebilirler. Bu hastaneye göre degişiyor.

2. Diyetisyene götürüp 3-4 kg vermesini sağlayın. Kilo verince yağ oranı biraz spor ile desteklenince düşer, vücut şaşırır. Toparlayans kadar geçen zaman bizim için kazanç olur.

3. Civarda belediyenin yüzme dersi varsa kayıt ettirin, yoksa havuzu olan bir spor salonundan destek alın.Yüzme ihtimali yoksa pilates olsun, omurların arasını açar. Eş zamanlı olarak voleybol oynarsa şahane olur. Bilinenin aksine basketbol boy uzatmaz. Yüzme ve voleybol uzatır. Yağ yaksın, en önemlisi bu.

4. Hiç bir şekilde ekmek, makarna, pilav, cips, paketli gıdalar, burger vs yasak. Hormonlu olması muhtemel olacağı için tavuk ürünlerini de tuketmesin.

Yemekten ayrı pişirilmiş ızgara et ve hazır mevsimiyken somon. Bunlar çok katkı sağlar. Bol bol protein tüketmeli.Sentetik balık yağı içirmeyin bu süreçte.Direkt somon yemek daha iyi ve güvenli bir yol. Kolajen falan da yasak.

6. Doktorunuz sizi zaten yönlendirecek ama kalsiyum magnezyum ve çinko günlük olarak kullanması gereken takviyeler.Biri olmadan diğeri çalışmaz. Ayrıca d-vit takviyesine ihtiyaç olabilir bunu yine doktorunuz belirler.

7. Geldik en nahoş kısma... Çok kaliteli bir alabalık yağı edinip haftada en az 3 gece eklemlerine iyice masaj yaparak yedirip gazlı bez ile sarın. Eklemlerin sıcak tutulması gerek. Sabah ise bazı esneme hareketleri yaptıktan sonra yıkarsınız. Leş gibi kokar uyarayım.Eskiden alabalığın kendisini kullanırdık, buna da şükür.

8. Genetik faktör çok önemli. Sizin, eşinizin ve ebeveynlerinizin boyu burada çok önemli. Eğer uzun boy sağlayacak genetik alt yapı yoksa bütün bunlarla ancak ulaşabileceği maksimum boya ulaşır. Diyelim ki 1.60 ise 1.60 olur ki bu normal bir boydur.

9. Eğer uzun boy sağlayacak genetik alt yapı varsa boyu uzar merak etmeyin.Yeterki ergenliğe girmesini hiç değilse bir yıl erteleyecek hamleyi yapın.

Son bir bilgi. Kızınızın yaşında 1.52 ve 42 kiloydum. Şu an 1.83 boyum. Ergenliğe geç girdim, sporcu olduğun için yağ oranım düşüktü fakat 21-22 yaşına kadar da uzadım.

İlk adım ortopedi olsun, Sevgiler

Boyunun uzaması için

1. Devlet Hastanesi Ortopedi bölümüne götürün. Bazı tetkikler yapıldıktan sonra eğer uygun görülürse size büyüme hormonunu tetikleyen bir enjeksiyonu tavsiye edecekler. Bunu hastanede yapıp karanlık odaya da yatırabilirler size verip evde enjeksiyon sonrası karanlık odada yatırmanızı da tavsiye edebilirler. Bu hastaneye göre degişiyor.Zararlı değildir endişe etmeyin.

2. Diyetisyene götürüp en fazla 3-4 kg vermesini sağlayın. Bu normal yetişkin diyeti şeklinde olmamalı. Daha çok sağlıklı beslenmeye yönelik vitamin mineral kazanmaya yönelik olmalı. Kilo verince yağ oranı biraz spor ile desteklenince düşer, vücut şaşırır. Toparlayana kadar geçen zaman bizim için kazanç olur.

4. Hiç bir şekilde ekmek, makarna, pilav, cips, paketli gıdalar, burger vs yasak. Gerekirse bir sefertası alıp okula ev yemeği götürmesini sağlayın.Hormonlu olması muhtemel olacağı için tavuk ürünlerini de tuketmesin.

Yemekten ayrı pişirilmiş ızgara et ve hazır mevsimiyken somon. Bunlar çok katkı sağlar. Bol bol protein tüketmeli.Sentetik balık yağı içirmeyin bu süreçte. Kolajen falan da yasak.

10. Uzama sürecinde bazı ağrıları olabilir çünkü uygun ortam oluşursa hızla uzamaya başlayacak.

11. Bu süreçte vuxudunda çatlak oluşmaması için kalça, karın, simir bölgesi ve diz kapaklarının arkasına hakiki kakao yağı, shea yağı veya kayısı yağı sürün. Zaten siz bir anne olduğunuz için doğum sırasında muhakkak karnınıza bu tarz bir şeyler sürmüşsünüzdür. Kızınıza da sürersiniz uygun gördüğünüz birini.

Son bir bilgi. Kızınızın yaşında 1.52 ve 42 kiloydum. Şu an 1.83 boyum. Ergenliğe geç girdim, sporcu olduğun için yağ oranım düşüktü çünkü fakat 21-22 yaşına kadar da uzadım.

İlk adım ortopedi olsun, Sevgiler...
Ne güzel bilgiler bunlar

Ben de farkında olmadan benzer şeyleri yapıyormuşum oğlum için☺️

Öncelikle ortopedi ve diyetisyene gittim
Hem duruşunu düzeltmek hem de yağlardan kurtulmak için
Göbek bölgesinde oluşan yağlar için diyet listesi hazırladı ayrıca lgs senesı oldugunda onu da göz önünde bulundurdu

Salata fılan yemezdı şimdi yiyor
Izgara et balık ve sebze yemeklerınden oluşan bir diyet severek yapıyor☺️

Doktorumuz bize uyuduğu odanın çok karanlık olmasını önermişti
Argivit şurup verdı ayrıca

Ben uzaması durduğu için götürmüştüm

Ne güzel bilgiler bunlar

Ben de farkında olmadan benzer şeyleri yapıyormuşum oğlum için☺️

Öncelikle ortopedi ve diyetisyene gittim
Hem duruşunu düzeltmek hem de yağlardan kurtulmak için
Göbek bölgesinde oluşan yağlar için diyet listesi hazırladı ayrıca lgs senesı oldugunda onu da göz önünde bulundurdu

Salata fılan yemezdı şimdi yiyor
Izgara et balık ve sebze yemeklerınden oluşan bir diyet severek yapıyor☺️

Doktorumuz bize uyuduğu odanın çok karanlık olmasını önermişti
Argivit şurup verdı ayrıca

Ben uzaması durduğu için götürmüştüm
Siz ek olarak bol bol mümkünse ev yapımı yoğurt yedirin. Bel ve göbek bölgesindeki yağların yanmasını sağlayan doğal cla içerir.

Harikasınız ❤️

Boyu sizce uzar mi ve ne yapmaktadır bundan sonraki süreçte
Bence kızınızı bir ergen psikoloğuna götürün. Herkes 170 olmak zorunda değil ki. Çocukların bütün dengesini bozdu bu "ideal" ölçüler. Benim yeğenim de yaşıtlarından uzun diye tüm ilköğretim hayatı boyunca depresif depresif gezdi.

Siz ek olarak bol bol mümkünse ev yapımı yoğurt yedirin. Bel ve göbek bölgesindeki yağların yanmasını sağlayan doğal cla içerir.

Harikasınız ❤️
Teşekkür ederim sizde harikasınız ❤️

Evet yoğurt ve kefirden ara öğünleri de var

Çocuklar maalesef bu yaşlarda takıyorlar
Önemli olan onları anlayıp yardımcı olmak

İnsallah konu sahibinin kızı da istediği boy ve kiloya ulaşır🙏

Teşekkür ederim sizde harikasınız ❤️

Evet yoğurt ve kefirden ara öğünleri de var

Çocuklar maalesef bu yaşlarda takıyorlar
Önemli olan onları anlayıp yardımcı olmak

İnsallah konu sahibinin kızı da istediği boy ve kiloya ulaşır🙏
Haksız sayilmazlar. Ben de boyumun kisa kalacagini düşünüp çok çok üzülüyordum.1.65 olsam diye dua ederdim. Sınıfın en kısa kiziydim. O psikolojiyi çok iyi biliyorum. Ağabeyim de maşallah 1.90 di kizardim hatta benim bütün boy hakkımı sen aldin diye 🤣

Amin, inşallah 🙏

Doktor Hayri gözlükgile görüştün istanbulda iseniz çok güzel boy uzatır. Tv de de baya baya beslenme ile uzattığı kilo aldırdığı cocuklar var örnek.
İyi bi hekimdir yiyecekleri ona gore veriyor liste ve takviyeleri var.

Yer fıstığı ve yumurta kabuğu boy uzamasında çok etkili…

X