Kedimin sorununu çözemiyorum!!!

snsnmdvl

Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2022
583
561
28
Daha önce kedimin hasta olduğu hakkında konu açmıştım ve testlerde böbrek iltihabı yada böbrek taşı olmadığını kesinleştirdik. Kan da ve idrar testleri de temizdi ve veterinerim de stres sistiti olabileceğini söyledi çünkü uçak yolculuğu, taşınma ve doğum sonrası böyle oldu. Insanda bile antibiyotikle geçerken kediler için ilaç yok! anksiyete ilacına başlatmıştı ilk 1 hafta ölü gibi geziyordu sonraki hafta da pek bi değişiklik yoktu 20 günlük ilaç vermisti. Idrarı pembe, az su içiyor ve nadiren kusuyor. Bu stres sistitinin idrar yolu tıkanıklığı yapma ihtimali de olduğu için (gilaburu ) üriner sistem sağlığı destekleyen ilaç da veriyorum belki bilen vardır aranızda. Ama kedim stresden çıkamıyor hep aynı solgun boş boş geziyor. Ben evde yoksam idrarını kapı kenarına yapıyor. Ben ne yapabilirim yani bebem de hiç üstüne koşmuyor yada vurmuyor kedim kendi kendine triplere girdi. Daha çok seviyorum, tarıyorum ama bi degisiklik olmuyor. Idrar yolu tıkanırsa ciddi hasarlar olur falan yazıyor korkuyorum da bişey olcak diye. Annem sahiplendirsek mi dedi ama daha çok stres olur, vermek de istemiyorum endişeden ölürüm. Özellikle veteriner arkadaşlar bi öneri çözüm sunarsa sevinirim veterinerden de memnunum ama başka vet e gitsem sonuç değişir mi?

Ben sizi hatırladım. Hazirandan bu yana demek ki sorun hala çözülmemiş. Çocuğun bir baska sıkıntısı var demek ki. Lütfen fakülteye götürün profesör hekimler incelesin bu durumu.

Veterinerinize güveniyorsanız daha fazla muayene yer değiştirme tedavi stresine sokmayın bence. Kediler de insanlar gibi depresyona girer ve aynı insanlar gibi depresyondan çıkışları da birden olmaz. Evde rutinini yaşasın ilginizi eksik etmeyin ve kritik bir yememe içmeme durumu olmadıkça sevgi içinde kendi halinde bırakın bir müddet. Geçmiş olsun

Merhaba herkes kendi derdine derman olamayınca üyelik açar, ben sizi görüp açtım.

Kabaca 2 hafta önce sizin anlattığınız semptomların son evresiyle kedimi acil olarak veterinerlik fakültesine götürdük, getirmeseydiniz sabahı göremezdi dendi. Biz erken evrede fark edemedik veya çok ani gelişti bizimkisi bilemiyorum. Bize de sistit dendi idrar yollarında taş vs görünmemiş röntgende.

Tedavi için 10 gün ilaç kullandık, kullandığımız ilaçların 3 tanesi insan ilacıydı 1 tanesi hayvan ilacıydı. Tedavi sürencinde idrarda kan gelmeye devam etti, her gün kusuyordu ve baya halsizdi ama görseniz günden güne nasıl toparladı, iyileşti, paha biçilemezdi bizim için.

Kendi kediniz son evreye gelmeden bir gün daha beklemeden veterinerlik fakültesine götürün lütfen, evet ilaçları yok ama insan ilaçlarını ayarlanmış dozlarda kullanıp fayda görebiliyorlar. Veterineriniz ya uğraşmak istemiyor ya da işinde çok iyi değil gibi geldi bana.

Merhaba herkes kendi derdine derman olamayınca üyelik açar, ben sizi görüp açtım.

Kabaca 2 hafta önce sizin anlattığınız semptomların son evresiyle kedimi acil olarak veterinerlik fakültesine götürdük, getirmeseydiniz sabahı göremezdi dendi. Biz erken evrede fark edemedik veya çok ani gelişti bizimkisi bilemiyorum. Bize de sistit dendi idrar yollarında taş vs görünmemiş röntgende.

Tedavi için 10 gün ilaç kullandık, kullandığımız ilaçların 3 tanesi insan ilacıydı 1 tanesi hayvan ilacıydı. Tedavi sürencinde idrarda kan gelmeye devam etti, her gün kusuyordu ve baya halsizdi ama görseniz günden güne nasıl toparladı, iyileşti, paha biçilemezdi bizim için.

Kendi kediniz son evreye gelmeden bir gün daha beklemeden veterinerlik fakültesine götürün lütfen, evet ilaçları yok ama insan ilaçlarını ayarlanmış dozlarda kullanıp fayda görebiliyorlar. Veterineriniz ya uğraşmak istemiyor ya da işinde çok iyi değil gibi geldi bana.
Evet internette baktigimda insan için antibiyotik varken kedi icin ilac olmaması çok saçmaydı zaten. Siz istanbulda mi götürdünüz ?

Sistit dediğiniz hastalıkta idrara çıkamama durumu oluyor mu?
Bizim de kedimiz rahatsızdı, kristalleşme var dendi. Belirtiler kusma harici aynıydı. Röntgen falan da çekilmedi, idrara bakıldı yalnızca ayrıca protein kaçağı da çıktı :KK43:

Aydın'da götürdük. Kedim kısır ve erkek bu arada. Bizimkinin hayatında hiçbir stres faktörü de yoktu, kısır erkek kedilerde olabiliyor dendi. Bir kere olduktan sonra da tekrarlama ihtimali daha çokmuş sanırım.

Veterineriniz mi dedi antibiyotik olmadığını. Açıkçası şaşırdım. Kaç kediyi enfeksiyon için antibiyotikle tedavi ettirdim bilmiyorum. Bence 2. bi görüş almakta yarar var

Bizim de kedimiz rahatsızdı, kristalleşme var dendi. Belirtiler kusma harici aynıydı. Röntgen falan da çekilmedi, idrara bakıldı yalnızca ayrıca protein kaçağı da çıktı :KK43:
Idrara teleskopla baktı hafif kristalleşme var ama sorun değil dedi sonra idrar testi ve kan testi yapildi bisey cıkmadı. Kusma hiç olmuyormu benimki ayda 1 kusuyor.

Evet idrara çıkamamaydı bizim asıl sorun, acile götürdüğümüz zaman sonda takıldı ve biz o zaman gördük kanlı idrarı. Kusma için şöyle dendi, boşaltım sistemindeki sorunlardan dolayı kandaki ürik asit çok artınca o sebep oluyormuş kusmaya.

Pembe idrar, idrarda kan olduğunun göstergesi. Demekki idrarın geldiği yolda bir sıkıntı var ki kanayıp idrarına karışıyor. Sadece psikolojik olmayabilir bence daha detaylı bir inceleme yapılmalı

Idrara teleskopla baktı hafif kristalleşme var ama sorun değil dedi sonra idrar testi ve kan testi yapildi bisey cıkmadı. Kusma hiç olmuyormu benimki ayda 1 kusuyor.
Bize kristalleşme için ilaç verildi. Ph dengesi de bozulmuş onun için ayrı, kristalleşme için ayrı sanırım.
Yani 1 yaşını geçti 2 3 defa ancak kusmuştur.

Lökosit, eritrosit, tripel fosfat kristalleri, böbrek epiteli ya bol görüldü yazıyor ya da 3 4 görüldü yazıyor. Tekrar tahlil yaptıracağız ilaçları kullanalı 2 hafta civarı oldu.

Elinizde tahlil kağıdı var mı? İdrarın kanlı olması beni de düşündürdü

Evet idrara çıkamamaydı bizim asıl sorun, acile götürdüğümüz zaman sonda takıldı ve biz o zaman gördük kanlı idrarı. Kusma için şöyle dendi, boşaltım sistemindeki sorunlardan dolayı kandaki ürik asit çok artınca o sebep oluyormuş kusmaya.
Ah canım benim ya, sonda da çok acılı.
Biz de tahlil yaptıracağız inşallah sonuçlar iyi çıkar da rahat nefes alırız

X