Kedi sahiplerinin korkulu rüyası;üriner sistem hastalıkları

Patricia

sil baştan başlamak gerek
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2008
2.892
13
43
Kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyen problemlerin başında idrar yolu hastalıklarının geldiğini ve görülme sıklığının ne kadar fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Bu problemler, acı veren idrar yolları enfeksiyonlarından ölümcül idrar yolu tıkanıklıklarına kadar değişiklik gösterebilir. Bilinçli bir kedi sahibi olarak kedinizin yaşayabileceği idrar yolu hastalıklarına karşı tetikte ve tedbirli olmalısınız. İşte tüm kedi sahiplerinin bilmesi gerekenler:

Bir çok kedi sahibinin hastalık terimleri karşısında kafası karışır. Kedilerde görülen idrar yolu hastalıklarında kullanılan terimlerin açılımı şu şekildedir:

FLUTD Feline Lower Urinary Tract Disease

FUS Feline Urinary Syndrome

Kedilerde Alt idrar yolu hastalığı aslında bir dizi sorunun bileşimidir. Genellikle en yaygın nedenleri;

Nedeni bilinmeyen sistist (Feline Idiopathic Cystitis FIC),
İdrar yolu taşları,
İdrar yolu tıkanmaları' dır.

Her yaşta ve cinsiyette kedide görülebilmekle beraber genellikle orta yaşlarda ortaya çıkar. Görülme sıklığı %10 civarındadır. Hazırlayıcı nedenler arasında obezite, kuru diyetle beslenme, yaşın ilerlemesi, çevresel faktörler, stres gösterilebilir.

Alt Üriner Sistem Hastalık Belirtileri

● Az az, sık sık idrar yapmaya çalışmak veya kum kabında uzun süreler geçirmek. (topaklanan kum kullananlar, idrar topaklarının eskisinden çok daha küçük hacimli olduğunu farkederler.)

● İdrar yaparken zorlanmak, ağlamak.

● Sık sık genital bölgenin yalanması.

● Tuvalet kabı dışında yerlere idrar yapmak.

● Kanlı idrar yapmak ;

Bu belirtilerinden bir veya birkaçının varlığı durumunda mutlaka veteriner hekiminizi ziyaret edin.

Kedinize Alt Üriner Sistem Hastalığı Teşhisi Konursa...

Veteriner Hekiminiz muhtemelen size reçeteli bir mama önerecektir. Bunun yanında eğer gerek görürse antibiyotik ve idrar yollarındaki spazmı çözecek ilaçlar da önerebilir. Eğer röntgen ya da ultrasonda idrar kesesinde büyük taş kütleleri görülürse, operasyonla bu taşlar uzaklaştırılmalıdır. Kedi sahini olarak bilmeniz gereken; reçeteli mamaları hekiminizin önerdiği miktarda ve sürede kullanmanızdır. Akut dönemde kullanılan reçeteli mamalar idrarı asit hale getirirler. Gereğinden uzun süre kullanmanız durumunda kalsiyum oksalat kristallerinin görülme sıklığı artabilir.

Alt Üriner Sistem Hastalıklarından Korunma Yolları

♥ Kedinizin az az, sık sık beslenmesine dikkat edin.

♥ Suyunun her zaman temiz ve taze olmasına dikkat edin. Daha çok su içmesini teşvik etmek için çeşitli yerlere su kabı koyun. Çeşmeden su içmeyi seviyorsa bir musluğu damlayacak şekilde açık bırakın.

♥ Kum kabının her zaman temiz olmasına ve kolayca ulaşabileceği bir yerde olmasına dikkat edin. Birden çok kediniz varsa daha fazla kum kabı bulundurun. Kum kaplarının evin sakin ve güvenli bölgelerinde bulunmasına özen gösterin. (Çoğu evde ardiye olarak kullanılan küçük tuvaletler idealdir.)

♥ Her zaman kaliteli (Doğru idrar pH sağlayan ve mineral dengeli) kuru mama verin veya geçmişinde FLUTD vakası varsa yaş mamalara öncelik verin.

♥ Kedi için psikolojik stres oluşturabilecek ortamlar yaratmaktan kaçının. (Eve yeni bir kedinin gelmesi, tuvalet kabı ya da kabın yerinin değiştirilmesi, her zaman kullanılan kum markasının değişimi gibi.)

♥ Mama/diyet birden bire değiştirilmemeli, yeni mamaya geçiş kademeli şekilde yapılmalıdır.

Gönderen Vet. Hekim Tijen Özbatur zaman: 20:35

Kedime bu sorun yüzünden 2 kez sonda takıldı en sonunda böbrek yetersizliği başladı. Özel mamalar yedi sorun devam etti. Kedimin su içme alışkanlığını gözledim yeteri kadar içmiyordu ben de kedime şırıngayla su içirmeye başladım. Başlarda istemedi ama alıştı artık her gün bir bardak suyu aralıklı olarak azından şırıngayla sıkarak veriyorum. Kedim uzun zamandır sıkıntı yaşamıyor. Özel mamasına (c/d formüllü) da devam ediyor.

Benim kedim acayip kilolu. Ama ben cok su icerim. Kediminde benim ictigim suda gozu kalir. Gider hemen o da icer. Su cok faydali oldugunu dusunuyorum. Yoksa en basta benim kedimin rahatsizliklarini gormus olurdum.

X