Kedi yıkamak zararlı mı?

Eniştem temizlik hastası teyzemin eve getirdiği kedileri şampuanla yıkıyor kediler banyo sonrası kendini yaladigi için ölüyor. Bu detayı şampuan kullanmayın diye verdim.

Yıkıyor ölüyor derken bı kerelik bir olay mı
Sureklı yasanan bır mevzu mu

Bir kaç kez oldu baya kızdık ,adam hasta temizlicek illa onları,sokakta bulduğu kedileri getirip duruyor teyzemde.

Teyzenizle eniştenizi engelleyebilecek kimse yok mu ? Akıl sağlıkları yerinde mi ?

Traş olmasını gram istemiyorum ama sudan korkuyor sıcakladığının da farkındayız. Çok çabuk küsen bir kedi maalesef. Geçen eşim oltayla oynatırken hızlı oynatmış oda çenesini sandalyeye vurdu koşucam peşine diye. Yarım saat küstü, içine içine ağladı gözlerinden yaşlar aktı. Canı yandı sandık çünkü hiç pas vermedi. Veteriner dedi ki küsmüş. Sevmeden yanından geçince gidip bir köşede ağlıyor. Tıraş ettirsek galiba ebedi siler bizi
Yaptirmayin ya cok kuser gercekten ve serinlemez daha da isinir yavrucak🥺 bu kediler beni oldurcek ya bunlara uzulmekten kendi halimi unutuyorum djdj

Traş olmasını gram istemiyorum ama sudan korkuyor sıcakladığının da farkındayız. Çok çabuk küsen bir kedi maalesef. Geçen eşim oltayla oynatırken hızlı oynatmış oda çenesini sandalyeye vurdu koşucam peşine diye. Yarım saat küstü, içine içine ağladı gözlerinden yaşlar aktı. Canı yandı sandık çünkü hiç pas vermedi. Veteriner dedi ki küsmüş. Sevmeden yanından geçince gidip bir köşede ağlıyor. Tıraş ettirsek galiba ebedi siler bizi
Yaa kıyamam nasıl şeker 🥺 fotoğrafı var mı acaba az sevelim 😻🥰

Eklentiler

• IMG_20230509_002657.jpg
    IMG_20230509_002657.jpg
    126,6 KB · Görüntüleme: 72
İlk defa duyuyorum kedilerin yıkanmadığını ..hiç mi yıkanmaz? ..Ev kedileri kimi zaman dışarı çıkıyor öyle yatağa mı alıyorlar?

Tam bir İstanbul beyefendisi(!)
Ayyy maşallah nasıl tatlıı benim Peluşuma benziyor. Ama sizinki tam bir nazik beyfendiymiş hemen alınmalar falan 😅 Benim yerime de öpün sevin olur mu 😻😻

Eklentiler

• 9A65802C-0735-43A6-8AC5-A65177278CA1.jpeg
    9A65802C-0735-43A6-8AC5-A65177278CA1.jpeg
    146 KB · Görüntüleme: 64
İlk defa duyuyorum kedilerin yıkanmadığını ..hiç mi yıkanmaz? ..Ev kedileri kimi zaman dışarı çıkıyor öyle yatağa mı alıyorlar?
Agizlarinda steril sivilari var dilleri de zimpara gibi. Kendilerini yalarken temizlik yapiyolar aslinda ve evet yikanmaz kediskolar (hastalik harici yani)

Dışarı çıkarılsa dahi özellikle sokakta ve çimlerde gezmemeli hastalık kapabiliyorlar. Aşıları tamsa belki sorun olmaz ama. Kediler köpekler gibi dışarıdır-gezmedir sevmezler; aksine alışık olduğu alandan ayrılınca strese girerler. O şekilde hem dışarı hem içeri olan kediler muhtemelen tekirdir zaten sokakta yaşıyordur karnını doyurmaya falan eve uğruyordur 😅 Onun dışında kedisini dışarı çıkaran var mıdır yıkarlar mı bilmem. Belki kedilere özel hijyenik ıslak mendillerle temizliyorlardır 🥰

Ayyy maşallah nasıl tatlıı benim Peluşuma benziyor. Ama sizinki tam bir nazik beyfendiymiş hemen alınmalar falan 😅 Benim yerime de öpün sevin olur mu 😻😻
Gözlere bak maşallah yeşil sanırım.. bizim bal turuncusu. Benim kedim çok beyfendi olduğu için sadece o istediği zamanlar sevebiliyoruz 😂😂

Diğer fotoğrafları yeni yüklendi bende, o yatış hiç mi değişmez cinsinden midir nedir 😅😅 bayılıyorum o yatışa 😅😅 küser gibi de bakması çok tatlı ya maşallah. Hepsi ayrı karakter muazzamlar, iyi ki varlar 😻💕🫶🏻
Yok yatış asla değişmiyor. Bazen tuhaf şekillere giriyor tam çekmeye yaklaşıyorum hemen gözünü açıyor. Birazda tombul olunca sırt üstü yatmak daha kolay sanırım ona 😂

Türkiyede var mi bilmiyorum ama almanyada böyle kediler ve köpekler icin serinleme örtüleri satiliyor. Ablam kendi kedilerine aldi memnun kaldi. Bir arastirirn isterseniz

Eniştem temizlik hastası teyzemin eve getirdiği kedileri şampuanla yıkıyor kediler banyo sonrası kendini yaladigi için ölüyor. Bu detayı şampuan kullanmayın diye verdim.

Ve bu böyle devam mı ediyor? Çoğul yazmışsınız bir de gayet sakin sakin?

Şu an kedi beslemenin bu açıdan zorluğunu fark ettim. Bizim kusumuz var örneğin, kuşlar banyo yapmaya bayılır, bir kaba su ve yeşillik koyunca banyo keyfi yapıyor. Örnek fotoğraf:

images-3.jpeg

images-2.jpeg

Bi British değildik ama biz de çok sevildik 😒

Eklentiler

• IMG_7240.jpeg
    IMG_7240.jpeg
    117,7 KB · Görüntüleme: 58
Şöyle izah edeyim ; evet sürekli yıkamak zararlı. Çünkü herkesin de belirttiği gibi onlar kendilerini temizliyorlar ama ekstrem durumlar olursa örneğin der problemleri gibi veterinerin önerdiği şampuanla o da durum geçene kadar yıkanabilir. Çok tüylü kedilerde ya da bazı cinslerde deri problemleri olabiliyor o durumlarda yıkama öneriyor veteriner de, aksi türlüsü no.

X