Kardesimin esi ve ailesi

Of yok artık ya..
Biz burda geline/damada karışmak bile ayıp diyoruz, gidip onların ailelerine bile karışıyorlar artık.
ÇÜŞ demek istiyorum.
Eşinin kırmızı çizgisi alkolse, kendi alkol almayacak. Bitti. Etrafa baskı yapma hakkı yok.

Biz diyet yaparken "Aa kurabiye yeme lütfen diyetteyim" diyor muyuz ya?
Bütün aile de sıraya dizilmiş bunlara "saygı" adı altında boyun eğmişsiniz, yapmayın. Yarın öbür gün tepenize çıkacaklar.
Yetistirmeden de kaynaklaniyor sanirim, mesela annem de asiri, gereksiz idareci. Hatta icinde ata ata kötü bir hastaliga da yakalandi (hastaligin Adina yazmak üzüyor ama anlarsiniz). Ananemin onu yetistirmesinden dolayi öyle oldugunu düsünüyorum. Annemi överken hep aman cok sessizdir benim kizim, agzi var dili yok derdi. Bunun kadinlar icin bir erdem oldugunu ima ederdi hep.

Herkese iyi aksamlar, öncelikle iyi ki varsiniz diyorum. Actigim konularda bugüne kadar cok yardimci oldunuz. Kardesim ailemin karsi ciktigi bir evlilik yapti ama küsmediler allem sonunda kabul etti. Karsi ciktiklari konu ailesiyle yasam bicimlerimizin ve görüslerimizin tamamen birbirine zit olmasiydi. Ailem yine de buna saygi gösterdi ama diger aile kardesimle konusup bazi konularda (Dini) görüslerini sorgulamislar ve degistirmesini istemisler. Neyse kardesim seviyorum dedi evlendiler. Esini genel olarak seviyoruz ve yüzeysel konularda iyi anlasiyoruz, o da bizi sevdigini söylüyor. Ama son zamanlarda durumlar biraz degisti. Söyle ki, ben esimden ayrildim bunu kendisi de ailesi de biliyor. Baslarda beni cok sorguladilar neden ayrildigimi sordular, cocuk istemediniz mi diye bu beni cok rahatsiz etti ama bir sey demedim, detay vermeden anlattim. Sonra bir gün aileler topluca yemek yedik, konu evliliklerden acildi genel olarak, orda kardesimin kayinbabasi söyle bir cümle kurdu „kadinin aklini kullandigi yerde bosanma olmaz„. Bu cümle asiri sinirimi bozdu ama bir sey demedim, cekindim biraz kardesim küser falan diye. Neyse bunu da unuttum, simdi sorun su; mesela kardesim ve esi bizi evlerine davet ediyorlar özel günlerde, uzaktan geldigimiz icin bir iki gün kaliyoruz, kendileri sonra bir gün daha kalin falan diye israr ediyorlar. Bu cok hosumuza gidiyor ama yasam tarzi konusunda sürekli elestiriliyoruz, sürekli biz bunu böyle yapariz, öyle yapmayiz, olur mu canim o sekilde günah diye sürekli müdahale ediliyoruz. Hem kalin diye israr ediyor, hem de sürekli tuvaletin kapisini kim acik birakti, haliya kim corapsiz basti bunun gibi seyler duyuyoruz. Bunu da gectim, idare ediyoruz bir sekilde, huzursuzluk olmasin diye tamam dikkat ederiz falan diyoruz ama son olan sey ben de ipleri yavas yavas koparmaya basladi. Benim babam özel günlerde bir iki bardak alkol alir. Gecen hafta babamin dogum günüydü, onlari da davet ettik, babama da alkol hediye etcektik kardesimle. Neyse kardesim surati asik geldi, eger öyle bir sey yaparsa bosanmaya kadar gidermis, bu konu esinin kirmizi cizgisiymis (kendisi icmeyecek, sadece babam icin aliyoru) Kardesim de sorun cikmasin diye tamam demis. Benim kizdigim kardesimin aman agzimizin tadi bozulmasin diye her sey alttan almas, bir durusunun olmamasi, kendisini gectim bizi bile degistirmeye calismasi (onlarin yaninda giyecegim kiyafeti bile degistirmeye calisiyor). Bu sorunlardan dolayi aramiza biraz sogukluk girdi, biraz mesafe bana da iyi geldi acikcasi, cünkü kocaman insanlariz herkes kendi dogru bildigi gibi yasasin istizyorum, sürekli yargilanmak istemiyorum. Tek kendi bildikleri dogru, digerleri yanlis mi? Tek korkum kardesimi iyice kaybetmek, annem babam da üzülüyor, zaten hastalar. Bu durumu yasayan var mi, bir cözüm yolu olabilir mi?
Kardesinize kızıyorsunuz ama sizinde kardesinizden farkınız yok,aman ağzımızın tadı bozulmasın diye taviz vere vere bir hâl olmuşsunuz siz onların sınırlarına saygı duyalım derken sizin sınırlar delik deşik olmuş,benim kızıma toplum içinde öyle diyecek adamı orda bozarım bir akıllı onlar galiba size herşeyi sindirmeye ogretmisler Ailece sinir çizmenin zamanı geçmiş merak etmeyin illa kardesinizle kocası bir yerde kavga edecek çünkü bir taraf sürekli istismar ediliyor

Diziyi izleyecegim galiba, herkes biliyor yahu
Bence de izleyin, çok tepkiler alan bir diziydi şimdilerde hala tepki alıyor mu bilmiyorum da neden tepki çekti diye baştan sona izlemesem de birkaç dakikalık sahnelerini seyretmeye başladım, 2 farklı kültürden ailenin dünür olmasını anlatıyor ve sizin hikayenizle örtüşen yanları var.

Kardesinize kızıyorsunuz ama sizinde kardesinizden farkınız yok,aman ağzımızın tadı bozulmasın diye taviz vere vere bir hâl olmuşsunuz siz onların sınırlarına saygı duyalım derken sizin sınırlar delik deşik olmuş,benim kızıma toplum içinde öyle diyecek adamı orda bozarım bir akıllı onlar galiba size herşeyi sindirmeye ogretmisler Ailece sinir çizmenin zamanı geçmiş merak etmeyin illa kardesinizle kocası bir yerde kavga edecek çünkü bir taraf sürekli istismar ediliyor
Inanin öyle oldugumun farkindayim, cabaliyorum ama degistirmek icin, karsi tarafin tepkisinden cekindigim icin, sorun cikacak diye korktugum icin cekiniyorum. Yaprak dökümü Hayriyeden bile daha vahim durum :) ama bu sadece aile iliskilerinde oluyor.

Pink panter gibi olmaktansa Alev yeğdir. :)
Fatih Pink'in eseri tam olarak. :)
Anasına bak oğlunu al, ikisi de birbirinden kötü.
Ben evin babasıyla Mustafa’yı seviyorum, Kıvılcım da iyi bir kadın ama pink kaynananın üstesinden gelebilecek tek kişi Alev😂

Anasına bak oğlunu al, ikisi de birbirinden kötü.
Ben evin babasıyla Mustafa’yı seviyorum, Kıvılcım da iyi bir kadın ama pink kaynananın üstesinden gelebilecek tek kişi Alev😂
Canım Mustafa'mmm :)
Evlenecek olsam o evden biriyle Mustafa'yı tercih ederdim. :)
Ya şaka maka inanç ve kültür farklılığı evliliği yıkabiliyor. Ya da tarafları mutsuz ediyor.

Herkese iyi aksamlar, öncelikle iyi ki varsiniz diyorum. Actigim konularda bugüne kadar cok yardimci oldunuz. Kardesim ailemin karsi ciktigi bir evlilik yapti ama küsmediler allem sonunda kabul etti. Karsi ciktiklari konu ailesiyle yasam bicimlerimizin ve görüslerimizin tamamen birbirine zit olmasiydi. Ailem yine de buna saygi gösterdi ama diger aile kardesimle konusup bazi konularda (Dini) görüslerini sorgulamislar ve degistirmesini istemisler. Neyse kardesim seviyorum dedi evlendiler. Esini genel olarak seviyoruz ve yüzeysel konularda iyi anlasiyoruz, o da bizi sevdigini söylüyor. Ama son zamanlarda durumlar biraz degisti. Söyle ki, ben esimden ayrildim bunu kendisi de ailesi de biliyor. Baslarda beni cok sorguladilar neden ayrildigimi sordular, cocuk istemediniz mi diye bu beni cok rahatsiz etti ama bir sey demedim, detay vermeden anlattim. Sonra bir gün aileler topluca yemek yedik, konu evliliklerden acildi genel olarak, orda kardesimin kayinbabasi söyle bir cümle kurdu „kadinin aklini kullandigi yerde bosanma olmaz„. Bu cümle asiri sinirimi bozdu ama bir sey demedim, cekindim biraz kardesim küser falan diye. Neyse bunu da unuttum, simdi sorun su; mesela kardesim ve esi bizi evlerine davet ediyorlar özel günlerde, uzaktan geldigimiz icin bir iki gün kaliyoruz, kendileri sonra bir gün daha kalin falan diye israr ediyorlar. Bu cok hosumuza gidiyor ama yasam tarzi konusunda sürekli elestiriliyoruz, sürekli biz bunu böyle yapariz, öyle yapmayiz, olur mu canim o sekilde günah diye sürekli müdahale ediliyoruz. Hem kalin diye israr ediyor, hem de sürekli tuvaletin kapisini kim acik birakti, haliya kim corapsiz basti bunun gibi seyler duyuyoruz. Bunu da gectim, idare ediyoruz bir sekilde, huzursuzluk olmasin diye tamam dikkat ederiz falan diyoruz ama son olan sey ben de ipleri yavas yavas koparmaya basladi. Benim babam özel günlerde bir iki bardak alkol alir. Gecen hafta babamin dogum günüydü, onlari da davet ettik, babama da alkol hediye etcektik kardesimle. Neyse kardesim surati asik geldi, eger öyle bir sey yaparsa bosanmaya kadar gidermis, bu konu esinin kirmizi cizgisiymis (kendisi icmeyecek, sadece babam icin aliyoru) Kardesim de sorun cikmasin diye tamam demis. Benim kizdigim kardesimin aman agzimizin tadi bozulmasin diye her sey alttan almas, bir durusunun olmamasi, kendisini gectim bizi bile degistirmeye calismasi (onlarin yaninda giyecegim kiyafeti bile degistirmeye calisiyor). Bu sorunlardan dolayi aramiza biraz sogukluk girdi, biraz mesafe bana da iyi geldi acikcasi, cünkü kocaman insanlariz herkes kendi dogru bildigi gibi yasasin istizyorum, sürekli yargilanmak istemiyorum. Tek kendi bildikleri dogru, digerleri yanlis mi? Tek korkum kardesimi iyice kaybetmek, annem babam da üzülüyor, zaten hastalar. Bu durumu yasayan var mi, bir cözüm yolu olabilir mi?
Kardesin kendi sectigi hayati yasiyo. Pisman olup dondugunde yaninda olursun. Smdilik mesafeli olmakta fayda var

Çekirdek ailemizi muhafazakar diye tabir edebilirim. Baba tarafında alkol almak çok normaldir, bu kişiler bize sık sık gelip giderler. Yaşayış tarzlarını biliyoruz, onlar da bizimkini. Kimse kimsenin etlisine sütlüsüne karışmaz. Kuzenlerden babama para karşılığı iş için yardım edenler oluyor, bazen dayı para verme bana şarap al vs dedikleri oluyor babam da alıyor. Babam almasa adam kendi gidip alacak zaten. Para verse o parayla yine şarap alınacak. Sana da illa otur iç demiyorsa milletin yeyip içtiğine de karışmak ne bileyim... 🙄

Ne aileniz ne siz dünürlere ve damada uyum sağlamak için kendinizden ödün vermek zorunda değilsiniz, kendi hayat tarzınız neyse onu yaşamaya devam edin ama şu noktada kardeşiniz için yapabileceğiniz bir şey yok, tavsiye de verseniz dinlemez çünkü o eşi için eğilip bükülmeye razı olmuş, kardeşinize sadece şunu diyebilirsiniz sen eşin ve evliliğin için istediğin gibi davranabilirsin ama bizi eşinin istediği kalıplara sokmaya hakkın yok.

Bir süre sonra kendisi anlarsa anlar anlamazsa da size biraz kıymet veriyorsa bağını koparmaz.
Zaten haftada bir telefonda görüsüyoruz kisaca, onda da öyle bir sey demem zaten. Desek bu seferde esi ailen seni dolduruyor diyecek, o yüzden gerek yok. Belki yasi ilerledikce, zaman gectikce anlar ama bir sonraki bir araya gelmemiz nasil olur bilmiyorum. Cünkü rahat etmedigim, stres yasadigim yerde bir gün bile kalamiyorum artik,

Taban tabana zıt iken gidip onlarda kalmayi birakin, bir araya gelmeyin. Yarin obur gun sizin kardesiniz idare etmekten bunalir birbirlerine girmeye baslarlar. Damat vereceginiz hediyeye bile "bosanmayla" tehdit ederek engel oluyor. Ay cekilmez valla. Uzak durun, ailecek. Damat arada bir gelip gitsin, aileler bulusmasin

Inanin öyle oldugumun farkindayim, cabaliyorum ama degistirmek icin, karsi tarafin tepkisinden cekindigim icin, sorun cikacak diye korktugum icin cekiniyorum.
Şöyle düşünün; karşı taraf tepki verse ne olur? Sorun çıksa ne olur? En kötü ne olabilir yani, dünyanın sonu mu? Ben söyliyim, maksimum dünürler birbiriyle görüşmeyi keserler.
Kimsenin sizin özgürlüğünüzü, aile alışkanlıklarınızı, iki gram keyfinizi mahvetmeye baskılamaya hakkı yok.
Sinmeyin.

Bakın, karşınızdakini kırmadan ve saldırmadan kendinizi savunmanın yolları var.
"Biz böyle seviyoruz, iki yudum her zaman içeriz" (içki örneğinde)
"İki kişinin arasındaki sorunlar dışardan kolay anlaşılmaz" (kp'nin size laf sokması mesela)
Gibi gibi... kendi sınırlarınızı net ortaya koyacak ve saldırmadan çizgiyi çizeceksiniz.

Anneniz size böyle rol model olduğu için siz de kardeşiniz de sinmişsiniz, kendi hakkınızı savunacak özgüveni kazandırmamış ikinize de. Bu çok üzücü ama artık kontrolü elinize alabilirsiniz. Almalısınız da.

Zaten haftada bir telefonda görüsüyoruz kisaca, onda da öyle bir sey demem zaten. Desek bu seferde esi ailen seni dolduruyor diyecek, o yüzden gerek yok. Belki yasi ilerledikce, zaman gectikce anlar ama bir sonraki bir araya gelmemiz nasil olur bilmiyorum. Cünkü rahat etmedigim, stres yasadigim yerde bir gün bile kalamiyorum artik,
32 yaşındaki bir kadından bahsediyorsunuz yaşı daha ne kadar ilerleyebilir ki? 18 yaşında gözü kapalı evlilik yapmadı, muhtemelen evlendim evlendim yoksa evlenemeyeceğim endişesi olan belki evlilik baskısı gören biriydi kızkardeşiniz, ailenizle taban tabana zıt kültürden biriyle evlenmesi için başka sebep bulamıyorum zira 🤷‍♀️

Canım Mustafa'mmm :)
Evlenecek olsam o evden biriyle Mustafa'yı tercih ederdim. :)
Ya şaka maka inanç ve kültür farklılığı evliliği yıkabiliyor. Ya da tarafları mutsuz ediyor.
Ailelerin yaşam tarzları birbirine yakın değilse ve çiftler ailelerinden etkileniyorsa, bu kadar farklı olmalarına rağmen ısrar ve inatla iki ailede sürekli bir araya getirilmeye çalışılıyorsa evlilikte sorun yaşanıyor.

İki taraf da mutsuz oluyor iki tarafa da haksızlık yapılıyor, konuyla alakalı diye diziden gittik, oradan örnek vermeye devam edersek nasıl ki Doğa’ya baskı yapılması yanlışsa Umut’un ailesinin Nursema‘nın ailesine ellerinde alkolle gitmesi de ayıp.

Kültürel ve yaşam tarzı farklı ailelerin çocuklarının sağlıklı ve mutlu bir evlilik yaşayabilmeleri için iki ailenin de farklı yaşamlara saygısı hoşgörüsü olmalı, bu da bizde çok nadir görülen bir şey, işin içine kayınvalide gelin çekişmesi de girdiğinden kaos yaşanıyor mutlaka.

Bunlar dindar değil zırıl zırıl cahil
Iyyk kusucam

X