annelerimiz ve yaşayamadıkları hayatlar

annem de çalışırım kafasında bi insan değil hiç çalışmamış

Annenizin guvendigi başka mali mulku olmadigina gore ve calisirim kafasi da yoksa oturup cekecek siz niye uzuluyorsunuz ki?
Benim annem sizin annenizden biraz daha buyuk hâlâ calisiyor ben kendimi bildim bileli calisiyor tek cocuguyum. Suan mecbur degil calismaya.
Bizimkiler bilmiyor muydu evde el el ustunde oturup cocuk dogurup durmayi. 🙄

Anneniz oldugu icin iciniz kiyamiyor biliyorum ama objektif bakinca böyle işler. Herkes biraz da secimlerini yasiyor.

Anneniz hiçbir şekilde bu duruma bir çözüm bulmaya yanaşmamışki ; barışma yoluna gitmeyip babanızı eve almıyor, boşanmıyor ( isteyen yıllarca sürse de boşanıyor ve mahkeme açtığı tarihten itibaren nafaka alıyor )kendi annesiyle yaşamıyor küs, çalışmaya yanaşmıyor e nasıl çözülecek bu iş ? Yaşlı değil bir bebek yada hasta bakabilir bir işyerinde yemek çay işlerine bakabilir yukarıdaki bir üyenin yazdığı gibi saçımızda siyah kalmadı boyamasak nene gibiyiz hala çalışıyoruz ! Annenin kafası rahatlıki halı derdine düşmüş yoksa insanın ne bardak umurunda olur ne çanak... Elinizden geldiğince yardım edin maddi olarak ziyaret edin dinleyin ama bu kadar.sonra hayat onun seçim onun

Anneniz hiçbir şekilde bu duruma bir çözüm bulmaya yanaşmamışki ; barışma yoluna gitmeyip babanızı eve almıyor, boşanmıyor ( isteyen yıllarca sürse de boşanıyor ve mahkeme açtığı tarihten itibaren nafaka alıyor )kendi annesiyle yaşamıyor küs, çalışmaya yanaşmıyor e nasıl çözülecek bu iş ? Yaşlı değil bir bebek yada hasta bakabilir bir işyerinde yemek çay işlerine bakabilir yukarıdaki bir üyenin yazdığı gibi saçımızda siyah kalmadı boyamasak nene gibiyiz hala çalışıyoruz ! Annenin kafası rahatlıki halı derdine düşmüş yoksa insanın ne bardak umurunda olur ne çanak... Elinizden geldiğince yardım edin maddi olarak ziyaret edin dinleyin ama bu kadar.sonra hayat onun seçim onun
Biraz yanlış anlaşılmış aslında anneannem ile küs değil ama anneannem zaten oğluyla geliniyke yaşıyor yani gidip onlarla yaşayamaz, babamla barışması için babamın hiç bi adım attığı yok sadece biz söyleyince ben barışmak istiyorum diyo o kadar elini taşın altına koymuyor. Ve eve de kendine de kolay kolay bi şey alan biri değil iyice yırtıldığı zaman falan anca alır ama çalışma konusunda evet kendi insiyatifi belki gençliğinden beri çalışsa ya da kötü giden bir evliliğim var gelecekte ne olur belli olmaz diye düşünerek davransa şu an her şey daha rahat olabilirdi

bir emekli 10 bin lira alıyorsa hayattayken, maaşını alan karısı 7500 bin alıyor, hem kızı hem karısı alırsa kızı 2500 alıyor
benim etrafımda bu maaşlarla geçinen kimse yok da sanırım böyleydi -ben de uzun süredir kontrol etmiyorum aylık bağlama oranlarını ama değişmemiştir, eski emekli olduğu için.

kısacası ev de yoksa gidip annesiyle oturmayacaksa imkansız 2500 lira ile geçinsin.

hadi dedeniz kamu işçisi emeklisi olsun 30 bin maaşı olsun annenize 7500 düşsün, o bile zor.

50 yaş çok genç bir yaş
ben 40 yaşındayım 20 senedir çalışyorum daha senelerce de çalışaz -bizim canımız yok mu diyesim geliyor gerçekten

siz de 25 yaşında daha çalışmıyorsunuz, işe başlayıca 100 bin lira almayacaksanız eğer muhtemelen aldığınız anca size yeter.

ayrıca eve halı alacağına bir kenara birikim yapsın bence. insan 30 senelik halıyla da oturur bir şey olmaz yani yemek gibi ısınma gibi olmazsa olmaz bir ihtiyaç dğeil ki halı.
anneniz hali koltuk, üst baş gibi şeylerin derdinde ise, ve baba da eve gelmiyorsa bence o rahat gayet, sizin taktığınız kadar takmıyor.

sizn demeniz gereken şey de bu bence boşanacaksan şimdi boşan ve daha geç olmadan çalış, anannemle kal veya babam ev veriyor mu bakalım vs. ha yok değilse 10 sene sonra hepimizin kendi hayatları olduğunda o tren kaçmış olur ben başta diyorum demeniz lazım. ki bence anneniz boşanmaz. arada mızıldanır. arada duygu sömürüsü yapar, siz de vicdan yaparsınız böyle böyle seneler geçer.
Evet muhtemelen böyle olur boşanma konusu açılınca evet istiyorum boşanmak diyor ama sonra küçük kardeşim çok tepki veriyor tam ergenlik zamanı onun sebebiyle vs bahaneler giriyo araya tam dediğiniz gibi oluyor arada bi kriz yaşıyoruz

Yani şöyle 50 yaşından sonra hiç iş tecrübesi yokken sıfırdan hayat kurma düşüncesi çok ütopik. Yapanlar vardır ama çok çaresiz kalmışlardır öyle. Anneniz boşanmaz. İleride babanız hastalanırsa da bakmak için eve alır zaten. Eskilerde bu örnekler çok var. Siz karışmayın kendi düzeninizi kurmaya bakın.

Seni çok iyi anlıyorum canım, gezmeye çıkınca bile annem aklıma geliyor.
O da bunları yaşayabilirdi diye düşünüyorum. Çok çekti çok, çok üzülüyorum. Şu an şükür iyiyiz ama giden yıllar oluyor. Ne yapacağımı ben de bilmiyorum, vicdani sorumluluk gibi taşıyorum sürekli bu düşünceleri beynimde

Haklısınız annem hep sizin için evli kaldım falan diyerek de bize çok sorumluluk yükledi objektif bakınca bunların farkındauım aslında ama evde birebir şahit olunca insan sorumlu hissediyor manipüle oluyor gerçekten
Aynı kaynanam. Kusura bakma da annenin işi mesleği var mı, sosyal çevreniz annen boşansa doğru karar verdi der miydi… boşanamayacak durumdaki kadınların aslında boşanabileceklermiş de çocukları için fedakarlık yapmışlar gibi kendilerini abartmalarına sinirleniyorum. Kv de aynı şekilde eşimi manipüle ettiği için görüyorum yani durumu. Neyse ki eşim uyandı da bana babamı anlatma deyip hemen kapatıyor konuyu. Sen de öyle yap. Sadece senin annen değil yani, garip anam muhabbetini bırakıp kendi hayatına odaklan. Keşke o da zamanında kendi hayatına odaklanabilseydi de sizlere şimdi bu yükü bindirmeseydi

Anneniz 50 yaşındaymış bu saatten sonra kafasında yeniden evlenirim fikri yoksa boşanmaması çok daha iyi olur.

Babanız galiba başka biriyle yaşıyor ve ona yediriyor gibi paraları. Bu şekilde tahmin ettiğim gibiyse bir an önce ölse de annenize ve size kalsa herşey. Yani boşanmayı asla düşünmesin zaten. Başında böyle bir koca olsa daha çok yıpratıcı olur anneniz için annenizde gezsin tozsun arkadaşlarıyla takılsın.

Ha sizde bir gün o yuvadan uçup gideceksinz evet ama anneniz daha rahat olacak emin olun 😂 çevremde yalnız anneler var çoluk çocuğu evden gidince daha çok rahatlıyorlar sürekli arkadaş gezmeleri dikiş kursuna gitmeler hele ki kendi gibi yalnız yaşanyan diğer anneler varsa cevresinde oooo birbirlerine akşam yemeklerine gitmeler kahvaltılara gitmeler. Dizi gunlerinde birlikte bir yerde toplanıp orda izlemeler falan vallahi onlar bizden daha genç oluyorlar :halay:

Diğer konuya gelince, Sanırım bir okul hayatı ve mesleğiniz yok. Bence girin bir işe çalışın. Baba zaten evin ihtiyaçlarını karşılıyor. Sizde kendinize birikim yapın.

Evet bir işyerinde yemek falan yapabilir aslında ama annem de ona yanaşmıyor idare ederim böyle diyor
Annenizin tek başına yaşıyor gibi değil de, sizlerin sorumluluğu neticesinde karar vermesi lazım. Çocuklarına bunu yaşatmaya hakkı yok kusura bakmayın.

Sizin psikolojiniz kimbilir ne halde? Annenin burada eylemsizliği ve kurban psikolojisini bırakıp, ciddi bir çaba ile yeni bir düzen kurması lazım. Kendisini değil, çocuklarını düşünerek.

Haklısınız annem hep sizin için evli kaldım falan diyerek de bize çok sorumluluk yükledi objektif bakınca bunların farkındauım aslında ama evde birebir şahit olunca insan sorumlu hissediyor manipüle oluyor gerçekten
Yoo sizin için değil kendisi istediği için evli kalmış.
Bunu yıllar geçtikçe daha da iyi anlayacaksınız.
Adam bir günde böyle olmamış hep maddi açıdan zor olmuş.
Calisabilirdi ki hala çalışabilir çocuk bakabilir, yemek pişirebilir.
Bunlar yıllardır yaptığı şeyler zaten işe girip sigortası olur en azından emekli de olabilir belki ilerde.
Ayrıca sizi de araya koyması yanlış isteyecekse doğrudan kendisi istesin yoksa da otursun eski halıyla yani.
Çocuklarını araya koyan ebeveynlere asla saygı duymuyorum.
Ben burada annenize pek üzülmedim size üzüldüm daha çok.

iyi geceler aslında çözüm bekleyerek yazmıyorum gece gece içime sıkıntı çöktü arkadaşları arayıp anlatılacak bir konuda değil bari burada dertleşeyim dedim.
annemle babam ayrı yaşıyor biz üç kardeşiz ben en büyükleri 25 yaşındayım en küçüğümüz 15 yaşında aslında yetişkin olmayan bu durumlardan en çok etkilenen en küçüğümüz. babam en başından beri sorunluydu şu an ayrı yaşarken çok huzurlu evimiz ama tabi biz evlenip gidince annem babam yaşlanınca ne olacak nasıl olacak bunları düşünüyorum hep küçük kardeşim var diye de anneme boşan yeni bi hayat kur diyemiyorum çünkü işi gücü yok gidecek bi ailesi yok babamın durumu çok iyi ama boşanma olduğu takdirde annemin alabileceği üzerine bi mülk yok annem de çalışırım kafasında bi insan değil hiç çalışmamış ömründe şu anda zaten 50 yaşında kendine sıfırdan hayat kurması çok zor değer mi onu da bilmiyorum. bugün eve halı alacakmış parasını babandan siz ister misiniz diye sordu bu durum çok ağırıma gidiyo yıllarca ömrünü adadığın sana hiç gün yüz göstermeyen bi kocan var ve evdeki eski halıyı bile nasıl değiiştirwbilirim diye düşünyosun kocan milllete para yediriyor eve market vs için para yolluyor babam ama her şey asgari düzeyde yani fatuları falan kendi ödüyor zaten market için de para yolluyor ama ekstradan 3 kilo kıyma alayım desen o ay sıkışacağın miktar yolluyor öyle söyleyim evde ekstra bi ihtiyaç çıksa maruzat belirtip istemek zorundasın onu da insanın öyle bi burnundan getiriyor ki hiç birimiz bi şey istemek istemiyoruz ben de henüz işe başlamadım ki başlasam da tamam bugün ben alayım yarın kardeşim alsın bu ne zamana kadar böyle gidecek? geleceği çok dert ediyorum sonuçta nasipse hepimiz kendimize bi hayat kuracağız sürekli gözümüz arkada mı olacak ?
üstelik hayatıma iyi biri girse diyelim ki bana jestler yapsa sevgisini gösterse bi yanım buruk kalıyor annemin hiç böyle bi hayatı olmadı dşyorum bu saatten sonra da ne olacak bilimiyourm öyle işte
O kadar benzer bi durumun icindeyim ki ben de seni maalesef ki cok iyi anliyorum bizdeki fark babamda ayni evde annemin ayrilmak istedigini biliyorum ama bunun icin birini hayatini annem icin feda etmesi gerekiyor cunku anneme babadan kalan birsey yok mal mulkute yok babamin 5 kuris nafaka vermeyeceginide biliyorum

Eee anneme bi duzen kyrmak icin birinin annemle yasamasi gerekiyor

Obur kisma gelince benim babamda ev ile maddi olarak ilgilenmiyor biz kardesimle sizinle ayni durunda oldugumuz icin evin sorumlulugunu aldik sonradan evin tum yuku bi anda bizde kaldi sizi anliyorum ben ama lutfen kendinizide dusunun anne ve babanizin bu durumda olmasinin sorumlusu siz degilsiniz belki bizler ailelerimize karsi bu kadar duyarli hassas olmasak onlarda boyle simarikca hareket etmezler

Benim annemde 60 yasinda artik calisamaz ama annemde sirf babamla gerginlik yasamasin onunla muhattap olmasin diye herseyi bizden istiyor idare et sindi yok gibi seylerden kesinlikle anlamiyor bizde zaten yillarca yokluk gormus simdi sıkintı yasamasin diyoruz ama biz hassas davrandikca annem sanki bize daha cok yoneliyor

anneniz daha 50 yaşında. sanki 70lik nine gibi bahsediyorsunuz. ayrıca memnun olmadığı adamdan 3 çocuk yapmış. hayatı boyuncada hiç çalışmamış. bu cahil cesaretinin getirdiği sorumlulukları size yükleyemez. üstlenmeyin. ne kocasıyla yaşayabiliyor ne ayrılabiliyor saçmalık.

kendi hayatınıza bakın. gençliğinizi annenizin ajitasyonlarıyla harcamayın. üzülecek bir durum yok

Her dönemin kendi özgü bir yaşam şekli var ve her yaşam stilinin ayrı bir güzelliği var. Sizden daha az imkanla daha mutlu yaşamıştır belki bilemezsiniz, farkında değilsinizdir hatta annenizde farkında değiller. Mutluluğu yanlış şartlarda yanlış kriterler üzerine arıyoruz.

Boşanma davası acsa zararlı bile çıkabilir. Konu sahibi babasının mutfak masrafı için ne kadar para verdiğini yazmamış. Ama verilecek nafakadan yüksek olabilir o miktar. Faturaları ve muhtemelen kirayı da babasi ödüyor. Özellikle emekliyse çok yüksek miktarda nafaka da alamaz.

bir dairesi var belki arsa falan vardır bilmiyorum ama şimdi bile beş kuruş fazla para vermeyen adam boşanma aşamasında türlü dümen çevirir ben o konuda bir şey alabileceğini hiç sanmıyorum bilsem ki alabilecek yarı yarıya hemen boşan derim
Daire 2002 öncesinde mi sonrasında mi alındı? Miras malı mı? Babanızın maaşı ne kadar?

Konu sahibi boşuna uzuyorsun kendini, 45 yaşına merdiven dayamiş, 28 yıldır çalisan ve 15 yıl daha çalismasi gereken bir kadın olarak anneniz benden rahat bir hayat sürmüş, canı istediği kadar çocuk doğurup, evde evlatlarının keyfini çıkarmış, 50 yaşına gelmeden kocayi dehlemiş, şimdi el el üstünde oturarak büyüttüğü çocuklarının az biraz ajitasyonla , duygu somurusuyle ona bakma zamanı gelmiş, ölene kadar da sırayla size binecek işte, bitti gitti...Biraz ağır oldu farkındayım ama durum bu.... ileride bilinçli bir anne olursaniz çok daha iyi anlayacaksınız ... Lütfen kendi hallerine bırakın, hayatınızı kurun , onlara hiçbir borcunuz yok...

Evet bir işyerinde yemek falan yapabilir aslında ama annem de ona yanaşmıyor idare ederim böyle diyor ama bi şey alınacağı zaman da biz arada kalıyoruz ona da kızıyorum ikisinin de hataları var biz hep arada kaldık çocukluktan beri
Babanızın verdiğini az buluyorsunuz ama adam biri ergen 4 kişinin yaşadığı evin bütün temel ihtiyaçlarını görüyor anladığım kadarıyla, bu da hiç az bir meblağ değil, boşansalar, annen veya siz çalismak zorunda kalacaksınız, hatta babanız elini çekerse tek kişinin geliri gecinmenize yetmeyeceği için ikiniz birden çalismak zorunda kalabilirsiniz. Kısacası annenizin şu an "az ama idare ederim" dediği şey sizin için zaten büyük nimet. Anneniz de bunu çok iyi biliyor, sadece daha fazla ne koparirsam kar diye düşünüyor ve bu yüzden sizi darliyor.

Son düzenleme:
Boşanma gündem oldu aslında ama babam ben asla boşanmam diye kıyameti kopardığı için çok çekişmeli bir dava olması gerekiyor şerh koydururak yapılbilri aslında ama cesaretimiz olmadı açıkçası çok çirkinleşebilecek biri ve annem de bu yaştan sonra bunu göze alamadı galiba
Ben asıl babanizi anlamadım...Hem kadından ayrı yaşıyor, hem boşanma durumunda kadına kaptiracagi kayıtlı doğru düzgün malı yok, hem oturmadığı eve her ay aksatmadan en az 40-45 bin masraf yapıyor yine de boşanmamak için kıyameti koparıyor? Niye? Hiçbir mantığı yok bunun ....Bugün annenizi boşasa en fazla 3-5 bin nafaka verir, hayatına bakar...Boşanmak istemeyen anneniz olabilir mi?

X