Kararlı dua, kaderin anahtarıdır!

"Kurtuluşu beklediğimiz yerde kaybediş, kaybediş beklediğimiz yerde KURTULUŞ yaşayabiliyoruz." M.BOZDAĞ

"Hayat, dualarımıza ve çabalarımıza Yüce Yaradandan alacağımız karşılıktan ibarettir. "
M.BOZDAĞ

"Zor zamanlarında Allahın rahmetini uman, rahat zamanlarında Allah ile bağını koparmamalıdır." M.BOZDAĞ

Dualardan doğan muhteşem dostluk ve ve güven, insanı şefkatli Sultanın dostlarının dostluğuna kavuşturur. M.BOZDAĞ

Yeryüzünde hiç kimse kendini kainatın Sınırsız Sahibine güvenenden daha fazla güvende hissedemez. M.BOZDAĞ

İhtiyaç dili reddedilemez bir dildir. Yeryüzünün susuzluğu gökyüzünü titretebiliyorsa, dertli insanın uykusuzluğu evreni sarsar... M.BOZDAĞ

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsan Rabbini ne kadar iyi tanısa Ona o kadar yürekten bağlanacak ve dualarına o kadar bereketli karşılıklar alacaktır.

Yönelip yakardığımız nasıl bir ilahtır? Ne demektir Allah demek? Bunları yüreğimizde ne kadar iyi anlayabilirsek, Ona o kadar anlamlı, o kadar idrakle ve bilinçle dua edebilmiş oluruz...Bu bilinç açılımı fırsatı, yaratılanlar arasında sadece insana tanınmış bir ayrıcalıktır..
M.BOZDAĞ

Ne kadar güzel bir konu olmuş, Allah razı olsun.. Bazen dua ettikten sonra düşünürüm, ne güzel 24 saat her an her saniye bizi huzuruna kabul eden bir Rabbimiz var.. Dua etmek için bir saat yok.. İster sabah, ister akşam, ister gecenin en karanlık saatinde.. O'na dua edebilmek, O'na sığınmak, varlığından haberdar olmak, sahipsiz olmadığımızı bilmek mükemmel bir şey.. Allah bu bilinçten ayırmasın bizi, dilimizden duayı eksik etmesin.. Dua edebilmek bile bir nasip meselesi.. Allah nasip ediyor, izin veriyor O'nu anmamıza.. O'nu anıyoruz, duamız kabul olsa da olmasa da kalbimiz huzur buluyor.. "Kalpler ancak Allah'ı anmakla tatmin olur" (Ra'd Suresi 28) O'nu anmayan unutan bir insan ister en büyük zengiliğin içinde olsun, ister zevk içinde yaşasın asla huzurluyum diyemez..

"Allah'ı unutup da Allah'ın da kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın onlar, yoldan çıkan kimselerdir." (Haşir, 59/19)

Allah'ı unutmayalım, Allah da bize kendimizi unutturmasın.. Kaybolur gideriz kendi içimizin karanlığında, mahvoluruz, bizi ne mutlu edebilir ki...

Duam kabul olmuyor diye düşünmeyin, dua edebildiğiniz bir sahibimiz olduğunu, kimsesiz olmadığımızı düşünün.. Olmuyorsa vardır bir hayır deyin, sınav deyin ama karşılıksız kalmayacağını bilin, çünkü Allah her duaya icabet eder, Bakara Suresi 186. Ayette bildirdiği gibi; "Kullarım beni senden soracak olurlarsa, bilsinler ki ben pek yakınım. Bana dua edenin duasına icabet ederim. Öyleyse onlar da dâvetime icabet ve bana hakkıyla inanıp tasdik etsinler ki doğru yolda yürüyerek selâmete ersinler."

Rabbim hepimizin dualarını hayırlısıyla kabul etsin, dilimizden de duayı hiç eksik etmesin inşaAllah..

Maşaallah katma değeri yüksek güzel bir paylaşım olmuş sevgili Elizya...Teşekkürler... Yazı sonundaki kıymetli duanıza da canı gönülden Amin! diyorum.:dua::nazar:

Peki ah almak beddua etmek hakkında neler söylersiniz? Ah alan mutlu olabilir mi? Canı gerçekten çok yanmış bir insanın beddua etmesi kötü mü? İnsanız biz bana kötülük yapanın nasıl iyiliğini isteyeyim? Dil dese gönül kabul etmez.

Peki ah almak beddua etmek hakkında neler söylersiniz? Ah alan mutlu olabilir mi? Canı gerçekten çok yanmış bir insanın beddua etmesi kötü mü? İnsanız biz bana kötülük yapanın nasıl iyiliğini isteyeyim? Dil dese gönül kabul etmez.

Haklı olduğunuzdan eminseniz ve gerçekten de haklı iseniz bedduanız yerine ulaşacaktır. Haklı beddua ışın gibi, keskin kılıç gibi darmadağın eder.

Saddam kadar da yaşasa, her zalim zulmünün bedelini ödeyecektir.

Yalniz burada tehlikeli bir mesele vardır:

Sizin canınızı çok yakan kişinin yaptığı o zulme bilmeden siz çanak tutmuş olabilirsiniz. Ya da o zulme uğramanıza bilmediğiniz gizli bir günahınız, mesela bir gıybetiniz, haddi aşan bir sözünüz, bir alayınız vs. davetiye çıkarmış olabilir. Zira özellikle bu zamanda neredeyse hepimiz zulme davetiye çıkaracak günahlar işleyebiliyoruz. En dindarımız bile. Başımıza böyle acılar gelmiyorsa Allahın rahmetindendir...

Zaman öfkenizi yatıştıracaktır. Yaranız sarılacaktır. Kin gütmeyin. Siz unutsanız da Kaderin Adaleti herkesi bulur. Bence Allahın adaletine havale edin, Allaha güveninizi ifade edin ve konuyu kapatın. Ve kendi hatalarınız için de tevbe edin...

Bilinmez ki belki size zulmeden de tevbe edebilir ve Allah iki tarafı da temizlemeyi dileyebilir. Bu yüzden Allahın adaletine havale edip kapatmak gerekir...

Zaten zalim pişmanlık duymazsa ve hakkıyla tevbe etmezse bilhassa hakkını arayamayan, Allahtan duyduğu hicabla küfür bile edemeyen mazlum kul çok geçmez ilahi adaletin nasıl haşmetle tecelli ettiğine tanıklık eder...

Allah razı olsun çok güzel bilgiler. İnsanı kendine getiren bilgiler. Çok teşekkür ederim. Rabbime hamd olsun bu yazıları karşıma çıkardığı için. Beni yeniden kendine çektiği için. Binlerce kez hamd olsun. Çok ihtiyacım varmış bunları okumaya, kendimi tazelemeye.

Allah razı olsun çok güzel bilgiler. İnsanı kendine getiren bilgiler. Çok teşekkür ederim. Rabbime hamd olsun bu yazıları karşıma çıkardığı için. Beni yeniden kendine çektiği için. Binlerce kez hamd olsun. Çok ihtiyacım varmış bunları okumaya, kendimi tazelemeye.

Rabbim ilmimizi ve istifademizi arttırsın. Her gün dua eden, duası kabul edilenlerden kılsın..:KK200:.

çok güzel yazılar paylaşmışsınız harika bi an kendimi sorguladım durdum ben neden duayı bıraktım diye oysaki gönülden ettiğim dualarım kabul olmuştu mucizeleri yaşamıştım bi duam vardı başlamıştım ama sonra nedense bi an bıraktım bu yazıları okuyunca içim titredi pişman oldum hemen dualarıma sarıldım allah razı olsun sizden

Allah senden razı olsun kardeşim. O kadar yararlı yazılar ki zaman zaman dönüp okuyorum ve tekrardan uyanıyorum. Allah senin günahlarını affetsin şu mübarek günleerde ne sıkıntın varsa gidersin seni cennetine koysun.

Allah senden razı olsun kardeşim. O kadar yararlı yazılar ki zaman zaman dönüp okuyorum ve tekrardan uyanıyorum. Allah senin günahlarını affetsin şu mübarek günleerde ne sıkıntın varsa gidersin seni cennetine koysun.

Amin, Bilmukabele.

Gece gündüz dua etmiştim bi dileğim için.olmadı ama farklı bir şey oldu ve ben neden benim istediğim değilde bu oldu diye isyan ettim duayı bıraktım
Şimdi çok daha ağır bişey geldi başıma ve yaptığım hata tokat gibi çarptı
Tekrar duaya sarıldım Allah tan başka gidecek yerimiz yok ki..pişmanım
Allah’ın benim için uygun gördüğü şeye karşı kanaatkar olamadım
Şimdi anlıyorum ki dua ettiğimde rabbim cevap veriyor istediğim harfi harfine olmasa da
O herşeyin en iyisin bilen
Duadan başka neyimiz var ki

İlâhî sevgiye kavuşanlar duayı terk ettiklerinde, mahrum bırakılıyorlar, başlarına musibetler gönderiliyor. Ta ki duaya, istemeye ve böylece yükselmeye devam edebilsinler.

İnsanın bir şeyleri elde edememesi veya kaybetmesi, ihtiyaç hâlinde olmasını sağlar. İhtiyaç hâli, insanın hayatını ihtiyaçlardan doğan tükenmeyen dualarla dolduracaktır.
Feyzan hanim bebek icin yaziniza cevap yazilamiyor o yuzden buradan yazmak zorunda kaldim.benimle irtibata gecermisiniz.ozelden nasil telimi verecegim bulamadim.o yuzden siz bana yazarsaniz iletisim numaranizi size ulasabilirim

İşte her insanın hayatında, Allah'tan çok istediği, ama gerçekleşmesi çok zor görünen böyle durumlar olabilir. Bu zor şartlar insanı asla yanıltmamalıdır. Duanın kaderin anahtarı olduğunu ve dua edildiğinde Allah'ın kaderinin hareket etmeye başladığını asla unutmamak ve Allah'tan kesin inanarak istemek çok önemlidir. Nasıl ki Rabbimiz Hz. Musa (a.s.)'a yol açtıysa, Peygamber Efendimiz (sav)'e, Hz. Yunus (a.s.)’a, Hz. İbrahim (a.s.)’a, Hz. Zekeriya (a.s.)’a, Hz. İbrahim (a.s.)’a yardım ettiyse, onlar gibi tüm samimi Müslümanların da dualarına da mutlaka rahmetiyle icabet edecektir.

Ancak elbetteki bir şeyin gerçekleşmesini çok isteyen bir mümin de, aynı Hz. Yunus (a.s.) gibi Allah'ı çokça zikredecek; Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) gibi, Hz. Musa (a.s.) gibi, en zorlu şartlarda dahi yılgınlığa kapılmadan “Elbette Allah bizimle beraberdir” diyecek ve hiçbir şüpheye kapılmaksızın Allah'ın gücüne derin bir iman ile iman edip güvenecektir. İşte o zaman Allah'ın duadaki sırrı gerçekleşecek ve Allah'ın izniyle kader bu yönde hareket etmeye başlayacaktır.
Ne güzel paylaştıklarınız dua bu kadar büyük nimetken ne kadar az dua ettiğimi farkettim farkındalık sağladığınız için Allah razı olsun

Oldukça yararlı yazılar paylaşmışsınız öncelikle teşekkür ederim. Size bir konuda danışmak isterim, özel de yazabilirdim ama neyse. Öncelikle bu kararlılığı nasıl sürdürüyorsunuz @feyzan eslem
Çünkü ben ne zaman dua etsem ümitleniyorum haklı olarak. Bu sefer duam kabul olacak diye. Yıllardır aynı duaları yaparım. Ama olmayınca hayal kırıklığı yaşıyorum haliyle. Sonrasını tahmin edersiniz, dua etmeyi bırakıyorum. Hatta bu durum beni isyana kadar götürüyor.

X