Kanal tedavisi bilgileri ve ...Paylaşalım

dişçiden ödüm kopuyordu 1 sene kadar önce kanal tedavisi yaptırmak durumunda kaldım... Çeken bilir yani o ağrı geceler boyu uyutmadı beni. eninde sonunda gitmek zorunda kaldım. yaptırmanız gerekiyorsa ertelemeden yaptırın derim en kısa zamanda.
istanbul'da olanlar için sayın diş hekimim gülsemin koçak'ı tavsiye ediyorum. hem ilk muayene ücretsiz hem de o kadar ağrısız geçiyo ki işlem ben geceler boyu neden ağrı çekmişim diye düşündüm...
dişlerinizin tedavisini asla ertelemeyin boş yere ağrı çekmeyin

2 kez kanal tedavi yaptırdım dolgu düştü yemek yerken arasına giriyor kökten sızı hissediyorum bıktım artık arka üst azı dişi çektircem sızlıyor hep

Dertsiz başıma dert mi açacağım, kanal tedavisi gerekli mi bilemedim. Ağrıyan bir dişim için doktora gittim, ağrıyan dişimde hiç bir sorun yokmuş ve ağrımayan dişlerim meğerse sorunluymuş. Sağlam dişimin dolgusu temizlendi yeniden dolgu yapıldı ve inanılmaz ağrıdı anesteziye rağmen. Derindeymiş çürük... Sonra yine hiç sorun olmayan sağ alt dişlerimin kanal tedavisine ihtiyacı varmış. Halbuki benim sol alt dişler ağrı yapıyor, anlam veremedim. Kanal için bana uygun bir randevu verildi, Salı günü. Tamam dedim ama içimde bir kuşku, ağrımayan yeri açtırıp kendime dert edineceğim gibi geliyor. :KK43:

Röntgende sağ ve sol taraf karıştırılmış olabilir mi... Doktora da sordum, hayır sizin sorun sağ tarafta dedi. Salı yeniden röntgen çektireceğim, ayrıca artık sol taraftaki dişler de nadiren ağrıyor, hassasiyet gösteriyordu, onu da diş macununu değiştirerek bir hayli azalttım.

2014 yılında ilk kanalı yaptırdım.4 yıl sonrası başka dişim kırıldı,dişçiye gitmem gerekti o da ne kanal yapan dişimde kist tespit edildi. 2019 yılında diş cerrahları gezdim devletteki cerrah biz yapamıyoruz deyip özele sevk etti özelde artık kistin bir kısmını temizlediler sinire yakın olduğundan, pandemi çıktı. Kontrollerim kaldı. Diğer dişime kanal yaptırırken doktor dilimi, diş etimi ve yanaģımı yaktı üstüne de dilin durmuyor beni suçlama dedi kızlar seçecekseniz doktorunuzu iyi seçin benim gibi cerrah cerrah gezmeyin 😪

2014 yılında ilk kanalı yaptırdım.4 yıl sonrası başka dişim kırıldı,dişçiye gitmem gerekti o da ne kanal yapan dişimde kist tespit edildi. 2019 yılında diş cerrahları gezdim devletteki cerrah biz yapamıyoruz deyip özele sevk etti özelde artık kistin bir kısmını temizlediler sinire yakın olduğundan, pandemi çıktı. Kontrollerim kaldı. Diğer dişime kanal yaptırırken doktor dilimi, diş etimi ve yanaģımı yaktı üstüne de dilin durmuyor beni suçlama dedi kızlar seçecekseniz doktorunuzu iyi seçin benim gibi cerrah cerrah gezmeyin 😪
Büyük talihsizlik olmuş.

Bence de uğraşılacak gibi değil...Ben de kanal tedavisi yaptırdım ama hiç memnun değilim dişim boş gibi içi iki kere yaptırdım hem de..zaman zaman çok acıyor hatta keşke kendi kendine düşse gitse diyorum artık :KK43:
Başka bir Diş Hekimine gitmeyi denediniz mi? Diş çok zor gerçekten geçmiş olsun tekrar :KK43:

Iyi aksamlar

Bende kanal tedavidi göruyorum bugun 2.seansim vardi ve disim suan zonkluyo :KK43: normalmi acaba? Daha bitmedi tedavim :KK43:-

Iyi aksamlar

Bende kanal tedavidi göruyorum bugun 2.seansim vardi ve disim suan zonkluyo :KK43: normalmi acaba? Daha bitmedi tedavim :KK43:
Iyi aksamlar

Bende kanal tedavisi oldum. İlk seans benim için faciadı. Agzimi acip 2 gün konusmadim yiyip icemedim acayip bi hassasiyet vardi. Resmen ac kaldim 2 gun. Agrilar azalinca 2.seansa gittim. Uyuşturma dan dişini sık dayan dedi ilki kadar zor olmadi ama inanir mısın daha doktorun kapidan çıkmadan ağrılarım yok olmustu. Doktorumun eli cok iyi bu arada. Tamamen şansa kalmış yani. Birde acı eşiğin ne kadar kuvvetliyse o kadar çabuk atlatirsin. Geçmiş olsun.

Ben kanal yaptırdım memnunun suanlık sorun yok sadece yapıldığında acı cekmistim

Devlette kanal tedavisi oldunuz mu ve dolgu ile arasındaki fark nedir
Kanal tedavisi yüzeysel olmayan çürüklerde yapılır, dişi kurtaran bir tedavidir
Kanal tedavisinde çürük temizlenir diş siniri alınır diş kanalındaki çürüklerde temizlenir ve diş oyulduğu için dolgu yapılıp işlem bitirilir
Bazı durumlarda post denen bir tür takma diş de yapılabilir dolgu yerine

Kanal tedavisi yüzeysel olmayan çürüklerde yapılır, dişi kurtaran bir tedavidir
Kanal tedavisinde çürük temizlenir diş siniri alınır diş kanalındaki çürüklerde temizlenir ve diş oyulduğu için dolgu yapılıp işlem bitirilir
Bazı durumlarda post denen bir tür takma diş de yapılabilir dolgu yerine
Dolgu daha mı detaylı bir işlem ve devlette SGK olmadan ne kadar yapılıyor

Dolgu daha mı detaylı bir işlem ve devlette SGK olmadan ne kadar yapılıyor
Bu dişinizle ilgili bir durum
Dişinizde yüzeysel bir çürük vardır yüzeysel temizlenir eksilen yerler dolguyla kapatılır
Dişinizde derin bir çürük vardır yada çürük diş köküne kadar inmiştir bir nevi kuyu gibi düşünün dişiniz oyularak çürük temizlenir, sinirleri alınır ve kuyu dolguyla kapatılır buna kanal tedavisi denir
Kanal tedavisi daha detaylı bir işlem
Eğer diş kökünüzde sorun varsa bir kaç kez içeri ilaç konulması gerekebilir, her halükarda dolgu yapılacak yani
Fiyat konusunda bilgim yok

Bu dişinizle ilgili bir durum
Dişinizde yüzeysel bir çürük vardır yüzeysel temizlenir eksilen yerler dolguyla kapatılır
Dişinizde derin bir çürük vardır yada çürük diş köküne kadar inmiştir bir nevi kuyu gibi düşünün dişiniz oyularak çürük temizlenir, sinirleri alınır ve kuyu dolguyla kapatılır buna kanal tedavisi denir
Kanal tedavisi daha detaylı bir işlem
Eğer diş kökünüzde sorun varsa bir kaç kez içeri ilaç konulması gerekebilir, her halükarda dolgu yapılacak yani
Fiyat konusunda bilgim yok
Tedavi öncesi röntgen çekilir mi

Öncelikle şu bilinmelidir ki, doğal dişin yerini hiç bir yapay diş tutmaz. Dolayısıyla doğal dişlerimiz tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız. Dişlerimizden biri hastalandığında en bilinen koruma yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir. Kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin korunmasında yardımcıdır. Pulpa (sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak tabaka), kendini tamir edemeyecek derecede hasar gördüğünde pulpa ölür. genellikle buna, kırık dişlerdeki veya derin çürüklerdeki bakteriler sebep olur. Bakteriler dişin özünde iltihaba yol açar. Hasar görmüş veya hastalanmış pulpa çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokular enfeksiyona maruz kalır. Ve sonunda dişinizi tamamen kaybedebilirsiniz.

Kanal tedavisi nedir ve nasıl uygulanır?
Kanal tedavisi pulpanın hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Önceki yıllarda hastalanmış yumuşak diş tabakasıyla karşılaşıldığında tek çözüm çekim iken, günümüzde bu dişleri tedavi etmek mümkündür.

Kanal tedavisi yapılmazsa ne olur?
Derin çürük ve çatlak dolayısıyla pulpanın kendini iyileştiremeyeceği durumlarda diş canlılığını kaybeder, enfeksiyon bütün dişe yayılabilir. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir. Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır. Meydana gelen bu boşlukta abse oluşur. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder ve diş kısa zamanda kaybedilir.

Kanal tedavisinin aşamaları;
1. Öncelikle ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.

2. Daha sonra çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.

3. Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Gerekirse bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir.

4. Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur.

5. Bazı vak'alarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şekilde kanal tedavisini bitirmek mümkündür.

Kanal tedavisi uygulanmış bir dişin ömrü ne kadardır?
Eğer diş tekrar enfekte olmazsa ve çürümesini önleyici tedbirler alınırsa, ömür boyu bu dolgu kullanılabilir. Düzenli dişhekimi kontrollerinizde enfeksiyonun başlangıcını yakalayabilirsiniz. Ayrıca çok iyi bir ağız bakımı ile de dişin tekrar çürümesi önlenmelidir.
İyi bir kanal tedavisi yapılan hastane ve doktor önerisi alabilir miyim.

X