Kan/ demir eksikligim var, ne tur yemekleri yemek lazim ?

Benim kan değerlerimde sürekli düşer ama yiyeceklerle alakası yok doktor senin miden veya bağırsakların bir şekilde vitaminleri sindirmiyor demişti. Bu yüzden ara ara çok düştüğü zamanlarda kan iğnesi vardı grizovim ampul müydü neydi onu kullanıyorum tabii doktor tavsiyesiyle. Bu yüzden farkında olmazsam diye ayda bir kan değerlerimi ölçtürmeye dikkat ederim.
Benimde sürekli düşüyor değerim devamlı doktor kontrolünde olmam gerekiyor maalesef pandemiden dolayı uzun zaman oldu gitmiyorum. Emilim bozukluğu var sende demişti doktor yediklerimden vitamin alamıyormuşum yine aynı kullandığım haplardan vermişti en son. İlacıda gece yatmadan önce içiyorum doktorun sabah akşam yazdığına dikkat etmiyorum.

Bende yillardir var hemoglobin en düşük seviyesi 11dir benim 11 olduğunda ilaci keser doktor :) normalim 11dir, 12 olduğunda baya kanlı canli oluyorum sanırsın 15 😃 önceleri et yemiyordum 7lere kadar düşerdi simdi yiyorum. Onun haricinde cayi cok sevmeme rağmen her gün demlemem/içmem.
Pekmez konusunda da şunu diyebilirim, 1 tablet ilacin karşılığı 20 lt pekmezmis, yani herkes tavsiye eder ama o kadar icemeyiz :) ben bir ara sabahlari 1 tatlı kasigi pekmez icerdim o iyi gelmisti ama ilaç kullanmaya da devam ediyordum. Hatta ılık bir bardak suyun icine limon ve 1 tatlı kaşığı pekmez koyup icebilirsiniz. Hem limonata gibi oluyor tadi hem de limondaki C vitamini pekmezdeki demirin emilimini arttırıyor. Öğünlerde yediğiniz yesil salataya limon sıkın, kırmızı etin yanında yeşil salata guzel gider :) hem etin sindirimini kolaylaştırır salatadaki lif hem de emilimi arttirir.
Tabii herhangi bir diyabet/insülin direnci ya da böbrek/kolesterol gibi herhangi bir sağlık sorununuz ya da alerjiniz yoksa gecerli bu önerilerim.

Geçmiş olsun. Benim genel itibariyle iyidir ve doktor her zaman beslenmem ile ilgili olduğunu söyler.

Doktorun verdiği ilacı muhakkak için.

Harnup özü(pekmez değil öz), karadut özü(sulandırıp meyve suyu yapabilirsiniz yazın çok lezzetli olur) , nar özü gibi şeyleri düzenli olarak tüketin.

Yeşil mercimek, haşlanmış baklagiller, buğday(b12 kaynağı), ızgara et türevi şeyler ve yanına şu an tam mevsimi semiz otu gibi yeşillikler yiyin.

Aslında vücuttaki eksikliklerin bir çoğu doğru besinleri birlikte yemememiz ile ilgili, vitaminlerin emilim yapması adına eti yeşilliği birlikte yiyin muhakkak.

Sakatat severseniz ciğer falan da iyi gelir derler ama ben yemediğim için net bir şey diyemiyorum.

kırmızı et, karaciğer ve diğer sakatatlar, nohut, mercimek) pekmez etkisiz malesef en büyük doğru bilinen yanlış
Bu gıdaları tükettikten iki saat önce ve sonrasında çay ya da sür ürünü tüketirseniz bir ile yaramaz. Çay ve süt ürünleri Demir’i bağlar, direkt idrar kesesine gönderir. Kırmızı etin yanında ayran içerseniz kan yapmaz. Kahvaltıda hem pekmez hem peynir yerseniz kan yapmaz. Demir hapını içip iki saat geçmeden kahve içerseniz kan yapmaz

En iyi kan yapan şey kırmızı et. Çay, kahve ve süt ürünleri yemekten iki saat önce ve sonra tüketmeyin. Demir emilimini yükseltmek için de C vitamini şart. Limon, portakal, yeşil biber gibi şeyleri kırmızı etin yanında tüketin

Halsizlik, yorgunluk, kalp çarpıntısı hissetmiyor musunuz? Ben martta ameliyat oldum. 3 üniteden fazla kan kaybetmişim. Kanım 9’a düştü. Eve geldiğimde yüzüm, dudaklarım bile bembeyazdı. Kalp çarpıntısından gece uyuyamıyordum, çok üşüyordum

Öncelikle geçmiş olsun

Doktorun yazdığı demir ilacını mutlaka kullanın

Çay kahveden uzak durun bu 2si demir emilimini etkiler, hele ki yemeğin tam üstüne içmeyin asla

Koyu yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, pazı, brokoli mutlaka tüketin. bebek ıspanak çiğ şekilde salatasını yapabilirsiniz. Bir de bu tarifi tavsiye ederim çoook lezzetli oluyor:

Onun dışında kırmızı et mutlaka tüketin ve de karides

Bu kadar :)

Merhaba,
Zahmet edıp yardımcı olduğun ıcın cok teşekkür ederim.

Halsizlik, yorgunluk, kalp çarpıntısı hissetmiyor musunuz? Ben martta ameliyat oldum. 3 üniteden fazla kan kaybetmişim. Kanım 9’a düştü. Eve geldiğimde yüzüm, dudaklarım bile bembeyazdı. Kalp çarpıntısından gece uyuyamıyordum, çok üşüyordum
Kansızlık yapıyor canım banada oluyor doktor da demişti sorduğumda. Geçmiş olsun bu arada.

+++
Doktor ilac yazmistir mutlaka
Bende herzaman halsızlık var ve yorgunluk basım sureklı donuyor egıldıgım zaman gozlerım kararıyor ve hep üşüyorum yazın bıle

Pekmezle portakal suyunu karıştırdığın zaman etkisi oluyor. Yada limonataya şeker yerine pekmez eklerseniz yararlı olacaktır. Birde çekirdekli siyah kuru üzüm. Sağlıklı beslenip dikkat ettiğiniz zamanda toparlarsınız.

Bende herzaman halsızlık var ve yorgunluk basım sureklı donuyor egıldıgım zaman gozlerım kararıyor ve hep üşüyorum yazın bıle
Bu şikayetlerle aile hekimine bile gitseniz hemen kan tahlili yapardı. Keşke daha önce baktırsaydınız, bu kadar sıkıntı çekmeseydiniz. Ben kanım çok düştüğünde hemen çayı bıraktım. Süt ürünlerini de biraz önce yazdığım gibi tükettim. Çay içmeyi bırakın, çok rahat edersiniz

Merhaba ,

amelyat olucaktim ama kan tahlihlerimdr 9l oldugu icin dr bey tehlikeli olduğunu soyledı amelyat masasinda kalkamazsin ve hayatın riske girer soyledı

normalde bayanlarda 11/18 olması lazim ama benımkısı 9l oyuzden amelyatim iptal oldu.

Simdi bi kac ilac Verdi ve hastenye gidip serum takmalari lazim ama yarin yurdisina geri donucem dr beyın verdıgı ilaclari yurtdışında doktorlar sorum cıkarırlarmı bılemıyorum

Internete biraz baktim kendımı nasıl ıyı be sağlıklı beslenerım dıye ,ne tur yemekleri tavsiye edersiniz, ve nezaman toparlanirim kendımı
Sabah uyanır uyanmaz bir bardağa pekmez koy 3 , 4 kaşık sonra yarim limon sık ve su doldur karıştır iç, değerlerinin düzeldiğini göreceksin, bir de kırmızı meyveler , yeşillikler, proteinli gıdalar bunları tüketmeye çalışın, çok geçmiş olsun size

X