Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları Kalp Kapakçığı Paylaşım alanı...

istanbula gelmem cok zor tanıdıgım kımse yok suan dıyarbakırdayız ama aslen denızlılıyım ve amelıyatımı orda dusunuyoruz sizi bana Allah gönderdı kafamda cok soru vardı sızın cevaplarınız benı cok rahatlatıyor 3 cesıt kesı varmıs bırı sızın kı gıbı 2. sı gögüs kemıklerı arasından yanı kemıklerı ayırmadan 3. sude sol göğüs altıdan aslında artık iman tahtası denılen yeden 7,5 cm lık bı kesı ıle kapak degısebılıyormus ama doktor bana senın amelıyatın oyle olmaz dedı neden bılmıyorum aslında tam da kesın bısey yok 2 ay sonra denızlıye gıdınce hersey bellı olacak sizinki asa yukarı kac cm kesıldı

denizlili olmanıza çok sevindim çünkü benim çok sevdiğim biricik doktorum da denizlili... burada görev yapıyor ama her fırsatta denziliye gider kendisi... eğer orada olacaksanız doktorumdan birini tavsiye etmesini isterim...
şimdiye kadar hiç merak edipte ölçmedim açıkcası.. ama 15-20 cm civarında var diye düşünüyorum... nedense hala da merak etmiyorum:)

sizin avantajınız çocuklarınız olduktan sonra bu ameliyatı olmanız.. çünkü mekanik kapakla hamilelik biraz zor geçiyor.. ben de yaz başı gibi çocuk düşünüyorum ve bu konuda tedirginim..

allah hepimizin yardımcısı olsun...

denizlili olmanıza çok sevindim çünkü benim çok sevdiğim biricik doktorum da denizlili... burada görev yapıyor ama her fırsatta denziliye gider kendisi... eğer orada olacaksanız doktorumdan birini tavsiye etmesini isterim...
şimdiye kadar hiç merak edipte ölçmedim açıkcası.. ama 15-20 cm civarında var diye düşünüyorum... nedense hala da merak etmiyorum:)

sizin avantajınız çocuklarınız olduktan sonra bu ameliyatı olmanız.. çünkü mekanik kapakla hamilelik biraz zor geçiyor.. ben de yaz başı gibi çocuk düşünüyorum ve bu konuda tedirginim..

allah hepimizin yardımcısı olsun...

cok sevınırım bırını tavsıye ederse.hıc bu acıdan bakmamıstım ıyıkı hastalıgımı dogumdan sonra öğrenmısım o zaman pekı doktorunuz ne dıyor cocuk konusuna ben aslında 4 cocuk ıstıyordum Allah dur dedı galıba ıns bı sorun cıkmadan bebek sahıbı olursunuz benım annem de 15 yasındayken kalp amelıyatı olmus 2 cocuk dünyaya getırmıs ama ilki yasamamıs 2. de benım :)2 ci bı amlıyat olması gerekıyordu daha fazla yasaması ıcın ama doktorlar yapmamıs bunyesı zayıf dıye tabı o zamanın tıbbıyla sımdıkı bır deil ins bebesınız olur her ıkınızde de bı sorun cıkmaz

kızlar merhaba ben bıkac yıldır sureklı kalp atımlarımı hıssedıyodum yaklasık 4 yıl oldu. yanı normalde kalp atımları hıssedılmez ya hanı ben hıssedıyodum. gecen yaz doktora gtmeye karar verdım sadece rahatsızlık verıyodu arada nefes alamıyo gıbı oluyodum. doktor mıtral kalp kapakcıgımda bı kacırım oldugunu soyledı ama sorun yaratmaz fazla dedı. holter baglancaktı 1 gun sonra carpıntılarmı ızlemek ıcın ama makına arızalıydı ve bakılamadı ne olduguna bende yurtdısına geldım. agustos ayında gtmıstım doktora sımdı hemen hemen her sabah carpıntıyla uyanır oldum kosa kosa balkona gdıorm tıtreme oluyo bazen. merdıven ınıp cıkarken sabah uyanınca yemeklerden sonra nargıle ve ıckı ıctıgım zaman cok carpıntım oluyo.hergun kesınlıkle carpıntı yasıorm. bazen bakıyorum nabzım normal ama kalp atıslarımo kdr sert oluyokı. ve gecen hafta cok ılgınc bısey oldu bırden carpıntı geldı yıne ama ustunde durmadım dısarı cıktım duzelır dye ama gecmedı gttıkce arttı odama gtmeye calıstım mıde bulantısı ve kalp agrısı geldı ve sol kolum sol elım ve dudagımn sol tarafı uyustu ınanılmaz bı tıtreme geldı odaya zor cıktım hala devam ettı bı 20 dakıka falan ve ogun tum gun kalbımde ve sırtımda agrı oldu cok korktum. aylardr ıckıye cok yuklendım belkı bunun etkısı olabılır dıye dusunuyorum 1 haftadır hıc ıcmıyorum ama hala agrı gırıyo ara sıra kalbıme ve sırtıma. sızce bu nedenden dolayı olabılır mı? 1 ay snra turkıyeye doncem o yuzden burda doktorla ugrasmak ıstemıyorum..eger bılgılendırrsenız cok sevınırım..

bence bir doktora görün derim canım saglık ihmale gelmıyor ayrıca sadece bır akadas tavsıyesı alkol ve sigare her ne olursa olsun saglıga zaralı genede hayat senın hayatın tabı her sey sende bitiyor sıkayetlerın kalple ılgılı gıbı duruyor bende de vardı ama en ıyısını doktorlar bılır

kızlar merhaba ben bıkac yıldır sureklı kalp atımlarımı hıssedıyodum yaklasık 4 yıl oldu. yanı normalde kalp atımları hıssedılmez ya hanı ben hıssedıyodum. gecen yaz doktora gtmeye karar verdım sadece rahatsızlık verıyodu arada nefes alamıyo gıbı oluyodum. doktor mıtral kalp kapakcıgımda bı kacırım oldugunu soyledı ama sorun yaratmaz fazla dedı. holter baglancaktı 1 gun sonra carpıntılarmı ızlemek ıcın ama makına arızalıydı ve bakılamadı ne olduguna bende yurtdısına geldım. agustos ayında gtmıstım doktora sımdı hemen hemen her sabah carpıntıyla uyanır oldum kosa kosa balkona gdıorm tıtreme oluyo bazen. merdıven ınıp cıkarken sabah uyanınca yemeklerden sonra nargıle ve ıckı ıctıgım zaman cok carpıntım oluyo.hergun kesınlıkle carpıntı yasıorm. bazen bakıyorum nabzım normal ama kalp atıslarımo kdr sert oluyokı. ve gecen hafta cok ılgınc bısey oldu bırden carpıntı geldı yıne ama ustunde durmadım dısarı cıktım duzelır dye ama gecmedı gttıkce arttı odama gtmeye calıstım mıde bulantısı ve kalp agrısı geldı ve sol kolum sol elım ve dudagımn sol tarafı uyustu ınanılmaz bı tıtreme geldı odaya zor cıktım hala devam ettı bı 20 dakıka falan ve ogun tum gun kalbımde ve sırtımda agrı oldu cok korktum. aylardr ıckıye cok yuklendım belkı bunun etkısı olabılır dıye dusunuyorum 1 haftadır hıc ıcmıyorum ama hala agrı gırıyo ara sıra kalbıme ve sırtıma. sızce bu nedenden dolayı olabılır mı? 1 ay snra turkıyeye doncem o yuzden burda doktorla ugrasmak ıstemıyorum..eger bılgılendırrsenız cok sevınırım..

öncelikle çok geçmiş olsun...
lütfen vakit kaybetmeden doktora gidin,1 ay çok uzun bir süre.. uğraşmak dediğiniz nedirki, 1 hafta belkide... burası çokmu farklı sanki... haa belki doktorlarımız oraya göre çok daha iyidir... ama bu ciddi bir durum... lütfen sizde bunu farkına varın....

bence bir doktora görün derim canım saglık ihmale gelmıyor ayrıca sadece bır akadas tavsıyesı alkol ve sigare her ne olursa olsun saglıga zaralı genede hayat senın hayatın tabı her sey sende bitiyor sıkayetlerın kalple ılgılı gıbı duruyor bende de vardı ama en ıyısını doktorlar bılır

siz nasıl oldunuz??
maalesef doktor tavsiyesinde bulunamadım kusura bakmayın.. umarım herşey yolundadır...

doğuştan kalp sorunu olan arkadaşlar var mı?ben doğuştan kalp hastasıyım üç kere ameliyat oldum.sorunum kalbim delikti ,ters damarım vardı dar damarım bide kalp kapakçığımda sorun vardı yok yok bende doğuştan sorunu olan arkadaşlar varsa hangi doktorlara gittiklerini yazarlarsa sevinirim iyi akşamlar...

siz nasıl oldunuz??
maalesef doktor tavsiyesinde bulunamadım kusura bakmayın.. umarım herşey yolundadır...

cok tesekkür ederim öncelikle pek cok sorumu içtenlıkle cevapladıgınız için.ben mayıs ayında amelıyat oldum mitral kapagım mekanık kapakla degiştirildi.suan bir sorun yasamadım aksıne eskısınden daha ıyıyım artık carpıntım yorulmalarım tıkanmalarım vs olmuyor.comadın kullanıyorum düzenli olarak ve artık tık tak sesınede alıştım:) önceleri zor olsada simdi o olmayınca uyuyamayacakmış gıbı oluyorum hersey yolunda yanı amelıyat sürecıde gercekten teknolojı cok gelışmış korkulacak hıc bırsey yokmuş :KK70:

Eşim haziran ayında banthall operasyonu(aort kapağı ve aortun alt kısmı değişti) geçirdi.Zor bir ameliyattı.Hala psikolojisinden kurtulamadı.bazı ameliyat sonrası sorunlarda yaşadı;Atriyal fibrilasyon ve ekstrasistol gibi..Bu konularda tr de çok forum yok maalesef.En zengin forum burası,o da çok güncel değil.Biraz daha aktif olup güncelelyebiliriz aslında .Tabii birkaç kişi ile olcak iş değil.Daha çok katkı sunmamız lazım.

aort ve diğer kapakları değişenler lütfen sizleri tekrar burada görmek istiyorum.daha önce yazılanlardan çok faydalandım.epinize teşekür ederim.bu formu güncelleyip daha çok kişşiye yardımcı olabiliriz.Bende başımdan geçenleri anlatacağim...sorularınızı cevaplayacağım..

evet, şu anda yanımda uyuyor ve ben ona bakıp bakıp bu benim mi diyorum...

bilen bilir, aort kapağım mekanik..
doktorların imkansız, riskli dediği asla izin vermediği, ancak süpriz bir şekilde hamileliğimi öğrenip çok zor olcağını düşündüğüm ancak normal yaşantımdan daha rahat geçirdiğim 8 aylık bir hamileliğin ardından kızıma, İNCİM'e kavuştum.. belki sezeryandan sonra çok sıkıntılar çektim ama şu anda hiçbiri aklıma bile gelmiyor... kızım yanımda ve ikimizde sağlıklıyızya gerisi boş...

Lame hanım eşim kapak sesinden ziyade kalp atımlarını hissediyor.göğsüne vuruyorgibi kalp.Sesle birlikte atımı vücudunda hissediyor.Sizde de oluyormuydu .İlk günlerinizi hatırladığınız kadaruyla anlatırsanız memnun olurum. Eşim bir buçuk aydır bayağı sorun yaşadı.Ritim problmi,Atriyal fibrilasyon,ekstrasistol... v.s.

Son düzenleme:
çok net hatırlamıyorum, 15 yıl önceydi ama sanırım bende kalp atışlarımı hissediyordum bir süre, keşke yardımcı olabilsem ama çocuk yaştaydım.. inanınki aklıma pek birşey gelmiyor..isterseniz doktorunuzla bir görüşün.

çok teşekür ederim.Şu anda en çok ondan rahatsız oluyor. doktora sorduk ama tatmin edici bir cevap olmadı eşim için.

Ben ankaradayım annem yanımıza gelmıstı ve kontrole gıdelım dedık burada.Çünkü ısparta daki doktorumuz amelıyata gerek yok daha eretleyın daha bole devam edebılır demıştı.Ama annemın sıkayeterı bu arada baya artmıstı.Nefes daralması,gece sıkıntıları baya artmıstı,yol yururken merdıven cıkarken baya yoruluyordu.Ve burada ozel hastaneye gıttık ve anjıyo yapıldı ve acıl amlıyat dendı.Cunku aort kapaıgı baya yıpranmıs ve kan pompalarken kan ıcerıye gıdıyormus artık ve aort damarımızda 5.5 cm olmus.Buda baya tehlıkeymıs kı norma 2 cm gecmemesı lazım.Verhasıl ozel hastane olunca guvenemedı ve ankara ataturk hastanesıne gıttık bilkent te.Aynı seylerı soledıler hatta bı hafta sonraya gun verıldı ve ennem acıl amelıyata alındı.Cok sukur amelıyat zor oldu ama ıyı gectı.Ama sonrasıda cok onemlı tabıkı.ılk bır ay.Kapaktan ılk haftalarda baya seas gelıyordu çık çık dıye ama sımdı duymuyoruz .Yanı yanına baya yaklasınca duyuluyor ama hasta alışıyor o sese.Annem farkında bıle degıl.

Rose hanım şimdi nerelerdesin bilmiyorum ama ben yinede yazayım. belki yazıyı farkedersin.Annenin olduğu ameliyatla benim eşimin ameliyatı aynı anladığım kadarıyla.Bentall diyorlar ameliyatın adına.eşim 1.5 ay kadar önce ameliyat oldu.ameliyatı zor geçti.Ameliyattan 1 ay kadar sonra atriyal fibrilasyon denilen ritim problemi yaşadı,daha sonra ekstrasistollari oldu.Kapak sesinden ziyade kalbin atımını eşim hissediyor.Yani kalp sanki göğsüne vuruyor gibi oluyor.Sesten çok öte diyor.Dr lara sordu cevapları pek tatmin etmedi.Ritim problemide yaşadığı için bayağı etkileniyor.Annenizde buna benzer şikayetler oldu mu.Özellikle kalbini vücudun hissetmesi olayı(vuruntu şeklinde).teşekürler...

merhaba arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi 9 yıl önce bende mvp ve mitral yetmezlik teşhisi konuldu.yetmezlik 1. derecede.her yıl düzenli olarak doktora gidiyorum..herhangi bir ilerleme olmadı çok şükür.ama bazan çok ağrım oluyor benim gibi olan arkadaşlar varmı..bu derece ilerlemeden böyle kalırmı...

X