İş meselesi

Cerez87

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2021
729
1.613
Merhaba
Memurum ve akademisyenliğe geçmeyi düşünüyorum. Genel olarak memurluğu sıkıcı bulmuşumdur ama bu çalıştığım yer üstüne çok yoğun idare sıkıntı kolaylaştırmıyorlar zorlaştırıyorlar Ayaklarım geri geri gidiyor üstüne nöbet de tutuyorum çok yoruluyorum. Nöbet olmasa hadi neyse diyeceğim ama nöbetler de çok yoğun. Gerginlik var genel olarak. İzin alırken bile verirler mi diye düşünüyorum. Mesleki tatmin yok zaten.
Fakülte okurken dersleri seviyordum. Bazıları söve söve çalışırdı ben severdim. Araştırmayı da seviyorum. Mesleki tatmin de hissederim diyorum ama akademisyenlik, ar. gör ile ilgili hep olumsuz yorumlar var. Maaşım daha düşük olacak. Yeşil pasaport alamıyorum sanırım. Hakkım daha mı az olur? tayin hakkım olmayacak falan bunları da düşünüyorum.

Memurluktan akademisyenliğe geçen ya da tam tersini yapanlar var mı?
Tavsiyesi olan?

Böyle bir hakkınız var mı onu bilmiyorum o yüzden o konuda yorum yapamam ama yüksek lisans yaptınız mı? Nasıl akademisyen olacaksınız?

Belli bir yaştan sonra araştırma görevlisi olmaya devam edilemiyor diye biliyorum. Yüksek lisanstan sonra araştırma görevlisi olacağınızın ve daha sonrasında kadroya girebileceğinizin garantisi yok. Ama memuriyet garanti iş. Böyle bir riski alabileceğinize emin misiniz?
Aklımı karıştıran konulardan biri :KK43:

Aklımı karıştıran konulardan biri :KK43:
Ya bilemiyorum ben garantici insanımdır. Elimdeki garanti bir şeyi bırakıp sonunun ne olacağı belli olmayan bir yola girmezdim sanırım. Bir de bu akademi olaylarında malesef çok torpil dönüyor. Memuriyeti bırakmaktansa kurumunuzu değiştirme şansınız yok mu?

Yl sonrası dışarıdan doktora yapıp direk kadroya geçebilirsiniz. Arş gör zorluklarını yaşamamış olursunuz. Çevremde böyle yapan çok var.

Ya bilemiyorum ben garantici insanımdır. Elimdeki garanti bir şeyi bırakıp sonunun ne olacağı belli olmayan bir yola girmezdim sanırım. Bir de bu akademi olaylarında malesef çok torpil dönüyor. Memuriyeti bırakmaktansa kurumunuzu değiştirme şansınız yok mu?
DEğiştirmek çok zor torpili olan kaçıyor da ben kaçamıyorum
Yl sonrası dışarıdan doktora yapıp direk kadroya geçebilirsiniz. Arş gör zorluklarını yaşamamış olursunuz. Çevremde böyle yapan çok var.
O da en az 3 4 yıl demek o zamana kadar tayin hakkım gelir farklı yere geçerim😅

87 doğumluysanız araştırma görevlisi olamazsınız. Yüksek lisansınız bitince öğretim görevlisi olabilirsiniz. Üniversitede memur olup doktorası bitince derslere giren tanıdıklarım var. Doçent de oldu biri. Akademik kadro bekliyor. Siz de bu şekilde ilerleyebilirsiniz.

87 doğumluysanız araştırma görevlisi olamazsınız. Yüksek lisansınız bitince öğretim görevlisi olabilirsiniz. Üniversitede memur olup doktorası bitince derslere giren tanıdıklarım var. Doçent de oldu biri. Akademik kadro bekliyor. Siz de bu şekilde ilerleyebilirsiniz.
87 doğumlu değilim gencim:)
Yl bitmeden öğretim görevlisi olabilir miyim peki
Ee zaten akademiye gecmek en az 3 4 yilinizi alacak her ihtimalde. Hadi ben giriyorum demekle girilmiyor
Yani şöyle kadro açarlarda memurluğu bırakıp ar.gör geçmeyi düşünüyorum. Öğretim görevlisi kadrosu açarlarsa ona

87 doğumlu değilim gencim:)
Yl bitmeden öğretim görevlisi olabilir miyim peki
Yl mezuniyet şartı oluyor. Bir ara da 2 veya 3 yıllık tecrübe şartı vardı ama o kalktı mı bilmiyorum. Resmi gazeteden veya ilan.gov.trden ilgili kadrolara bakın. Koşullarda yazar. Uzmanlık için alınacaklarda tecrübe ön planda oluyor, koşullar destan; ders vereceklerde ise bazen ders verme tecrübesi isteniyor.

Öğretim görevlisi olmak sizi tatmin etmeyebilir. Ya memur gibi ya da öğretmen gibi çalıştırılacaksınız (kendi alanımda öyle en azından).

Araştırma görevlisi kadrolarına girmek zor, genel olarak akademik kadrolara girmek zor.
YL yapıyor olsanız bile hiç kolay olmadığını bilin.
Akademi çakılı kadro olduğu için bu durum girdikten sonra yer değiştirmek isterseniz de karşınıza çıkar.
YL ve doktora süreçlerinin stresi, doktora yeterliliği geçemezseniz kadro sıkıntısı, tez sıkıntısı derken araştırma görevliliğinin pek çok sıkıntısı var.
Yani stresten kaçmak için iş değiştirmek istiyorsanız akademi en son seçenek olmalı diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
X