İkinci çocuk şart mı diyenlere biraz iç dökme, biraz tavsiye 😊

Ama size birsey olsa bu cocuk hayatta tek basina kalicak ve kardes ozlemi olucak..

Tek çocuk olan birinden duymuştum. Kardeş eksikliğini hissediyor musunuz diye sorduklarında ''İnsan bilmediği bir duygunun eksikliğini hissedemez'' demişti. Gayet hayatlarında mutlular.

Öyle düşünmeyin. Şöyle bir şey var ölüm sıralı değil ki, kardeşlerden birine bir şey olursa diyelim yine yalnız kalmasın diye bir çocuk daha yapılması gerek o zaman. Çocuk bu mantıkla yapıldığında aslında ilk çocuk için dünyaya gelmiş oluyor, sırf o yalnız kalmasın diye. Kardeşe de haksızlık değil mi bu? Anne ve baba bir çocuk daha istediği için dünyaya gelmeli, doğmuş olan sırf yalnız kalmasın diye değil.

Son düzenleme:
İkinci hatta cocuk şart değil ama olmaması üzerine bu kadar yazmaya ve hatta konu açmaya gerek var mı? Dert yok ortada çünkü, bu tarz açılan konulara yorum yazabilirsiniz.
Her evlilikte çocuk sonrası bu kadar sarsıntı olmaz. Ben hiç çocuklar olmasa bu evden giderdim demedim mesela. Çocuklarım bizi daha iyi bir ikili yaptı eşimle. Kardeş olması üzerine de bir sürü olumlu şey yazabilirim ama durduk yere ya da tek çocuğu olumsuz bir şey gibi yazmaya gerek var mı? Bence yok.
Aynen gereksiz, bir konu olmuş.. Çocuk her çifte olumsuz etki etmez bu durum ilişkinin dinamitleriyle ilgilidir.. Sadece bahane olabilir.

Kişinin kendisi zaten huzurluysa çok 1+ çocukla belli bir dönem zorluk yaşar ( Bu da çok normaldir. Çünkü bir insan yetiştiriyorsunuz)

Sonradan yine eşiyle, çevresiyle huzuru yakalayabilir.. Yeter ki gönül bağı bir olsun

Selamm hanımlar.

Şu an 2 yaşında bir kızım var ve ikinci çocuğu düşünmüyorum. Buna süreçte yaşadıklarımdan sonra karar verdim. Halbuki benim de kafam çok karışıktı o konuda. Burda da az konu okumadım 😊

Bu iki yıllık süreçte eşimle, çocuksuz olarak geçirdiğimiz 6 senede etmediğimiz kadar kavga ettik. Sarsıldık. "Çocuğum olmasa şu an giderdim" dediğim anlar oldu. O çaresizliği de yaşadım. Şimdi şimdi bazı şeyler yoluna giriyor sayılır.

Her iki aile de uzak şehirlerde olduğu için bakım konusunda ailelerden bir yardım alamadım. Eş zaten burda çalışan ve para getiren rolde. (Tabi ki de bakım konusunda bana destek ama bir yere kadar)

Maddi yönden bakarsak, 17 yaşından beri çalışan biri olarak eş de olsa birinden para beklemek ve kısıtlı maddi imkânlar beni bunaltan diğer unsur oldu bu konuda. Bir an önce çalışıp ekonomik özgürlüğümü tekrar ele almak istiyorum.

Ha maddi koşullarımız çok iyi olsaydı, eve yardımcı alabilmek, sıkıntı olmadan bir şeyleri yapabilmek, bir de ev sahibi olmak gibi şeyler olsaydı sanırım ikinciyi düşünürdüm.

Dediğim gibi hem biraz iç dökmek, hem de bu düşüncede olanlar için yazdım.

Sonra burda konu açılınca insanlar "peki neden çocuk yaptınız? Ya da neden ikinci üçüncü çocuk yaptınız" diye yazıyorlar ya. O kadar haklılar ki. Çünkü her şey ben geliyorum diye bangır bangır bağırıyor. Ki ben bazı şeyleri çok derinden yaşamıyorum. Burada yazan bazı kadınlar gibi şiddet yok, maddiyat sıkıntılı ama dışarda yemeğimizi yeriz, gezmeye de gideriz. Tabi abartıya kaçmadan, kaçamadan 😂🙊

Bu arada umarım böyle bir konu açmak yasak değildir 🙊
Ayy hamileyim hemde ilk cocuga ayy yıkıldım çocuk gercekten bu kadar cok mu etkiliyor evliligi

Bu kişiye ve şartlarına göre değişir bence.
2 çocuğum var,her türlü manevi sıkıntıyı, yorgunluğu da dibine kadar yaşadım,maddi anlamda da yetebiliyoruz ama 3.bana bile uygun gelmiyor şu an ki zaten tüplerimi ikinci doğumda bağlattım.
Bir arkadaşım var çalışıyor, annesi bakıyor 2.çocuğu da yaptı annesine bıraktı iş hayatına devam ediyor. Gezmesinden de geri kalmıyor,yemek yapmıyor annesi yapıyor genelde şimdi bu arkadaşım 3 yada 4 çocuk yapsa ben şaşırmam ki. Ama öte yandan annesine sormak lazım istiyor mu 1 toruna daha bakmak,onu da bilemem.
Bir komşu teyzemiz var torununa bakıyor senelerdir havuzda falan denk geliyorum bazen,torunu anaokuluna başlayacağı zaman annesine demiş işine yakın bul okulunu diye,kadın bıkmış artık zira,yazın zaten onda okul kapanınca. Rahatladım şükür annesiyle gidip geliyor dediği anda, gelini anne kardeş yapacağız diye gelmiş kadın asla bakmam kızım ,işten ayrılıp kendin bakacaksan yap demiş,gelini tabi ki vazgeçti 2.çocuktan. Yazık birde üzülmüş bozuldu bana diye ama dedim yani 1 tane büyüttün zaten ki bebeklikten baktı çocuğa zaten.
Kayınvalide baksaydı,hazır diğeri okula başlamısken buna da bakıversin diye düşündü muhtemelen. Şimdi bu kadında 3 tane doğursa şaşırmam,bakan varsa.
Kendi bakıp büyüten insanlar önünü ardını inanın daha fazla düşünüp hareket ediyor zaten.
Baska bir arkadaşımın 1 çocuğu ve bakıcısı,temizlikçisi varken(çalısmıyor)2.yardımcıyı alıp ikinci çocuğu yapacağım demesi aklıma geldi(2.doğurdu bu arada). Maddi durumu epey iyi,ev işi yapmıyor,yemek yapmıyor,cocuğa bakan var,kuaföründen,gezme tozmasından,hatta eşiyle basbaşa tatilinden imtina etmiyor ,5 tane de doğursa doğurur yani. Sorun yasamıyor ki zorlanmıyor.
Dolayısıyla herkes kendi hayat şartlarına göre değerlendirmeli bu konuyu. Hic cocuğu olmayan ve istemeyen arkadaşlarımız da var,bu da bir tercihtir. Herkesin kendi hayatı,kendi isteği tamamen kişilere göre değisir bu durumlar bence.

Valla yaşım ilerlemeseydi 5e kadar yapardım. Ama 3de kalacağım sanırım gerçi ne olur bilmem bana güven olmaz 😬🤣. Ben çok mutluyum. Çok çocuk çok seviyorum.
Tabi kuru kuru önünü arkasını düşünmeden asla çocuk yapmam. İmkan varsa müthiş bir şey. Ama en önemlisi size her konuda destek eşiniz varsa paha biçilemez.

2 kızım var,her iki aileden 20 saat mesafede üstelik çalışarak büyüttüm.
Şimdilerde güzel bir düzenimiz var.
ikinci çocugu büyütürken zorlanmadım pek.
Zorlandigim tek konu ikisi arasındaki ara ara çıkan kıskançlık krizleri veya didişmeleri.
Ama şu olay çok güzel oldu,eskiden parka denize falan giderken ilk çocuğum çok sıkılirdi.Arkadas derdi veya bizimle oynamak isterdi.
şimdi ikisi beraber oynarken bizde eşimle keyif yapiyoruz.
Beraber yemek yiyorlar,ödev yapıyorlar.Hiç arkadaşa ihtiyaç duymuyorlar.
ilk çocugum 3 yaşındayken 2.bebegim oldu.
Zor bir çocuktu,ama 2.kızım ona şifa oldu resmen.
Çogu davranışları düzeldi.
Ben demiyorum ki zorlanmadım evet zorlandım ama şimdi iyiki diyorum.

Kısacası herkes yaşadigini kendi bilir.
Siz ne güzel kendi kararınızı vermişsiniz.Mutlu olursunuz inşallah
Yaşları kaç şuan?

Tek çocuk olmak isterdim ailemin maddi manevi tek çocuk kapasitesi olduğunu düşünüyorum neyse olan olmuş her kardeş kardeş olamıyor insanlar bilinmiyor benim böyle sorunum yok ama katdes degil karindas çok çevremde ......Birde hayat şartları ortada ayrıca insan ele giriyor o kardeşlik evlenince yada hayat zorluklarinda bir yere kadar bence ....zaten hep şans ve karakter diye dusunmüsumdur insanlarin çocuk yapmak isteyip kocayı elde tutmak için ikinci ile percinlemiyor yada kardeş özlemi saçmalığı dışında çünkü bazen düşmanınız doğuyor maddi manevi kendine guveniyorsa çünkü çocuk sayısı arttıkça sorun artar malesef yani evliligine kemdine guveniyorsa 5 de yapsın kendi bakacak.....ama karakter bazen yetiştirilme tarzını bile geçer iyi anlaşan kardeş olmak şansa kalmış ...zaten ölüp gidiyoruz yerimizi yeni nesile bırakıp bence çok çocuktan ziyade hayatı tadında yaşamak güzel tabi bu benim fikrim isteyen istediği kadar yapsın onada saygı duyarım benlik değildi çocukları severim ama tüm ömrümü odak noktami buna ayirmam banada hayat kalmalı tek güzel oldu bide tek çocuk hiç çocuk lafını sevmem onu Allah bilir 5 de hiç olur bakarsın anaya babaya cellat olur hayat yani

Ben de ikinci çocuğu düşünmüyorum.Maddi ve manevi olarak yetemeyecegim.Okullarda 40 kişilik sınıflar varken devlet okuluna göndermek istemiyorum.Hayat şartları çok zor.Ama daha gelişmiş bir ülkede ve daha genç olsaydım bir tane daha isterdim.

Bazen yavruma bile doğurmakla haksızlık ettiğimi düşünüyorum 😔😔

Hamileyken derdim ki yatılı bakıcım olsa çok zengin olsak 3-4 yaparım oh mis bakan var refah seviyemiz cok iyi yapalım derdim. Ama şu an önüme dünyaları serseler ikiyi yapamam..
5-10 tane bakıcı olsun evde yan odaya uyumaya gittiğimde bile ki annem bakıyor sorumluluk bilinci sırtıma bıçak gibi saplanıyor.
Eski hayatım yok ama bebeği bırakıp yemek yemeye , kahve içmeye çıkabiliyorum ama gram zevk alamıyorum bebekle çıkıyorum bu sefer yoruyor yani iki ucu şey.. 😅
Bilmiyorum. Mesela benim annem 5-6 çocuk yapsa bile hepsine yetermiş senin bebeğinin nesi var çok rahat diyor ama ben perişan haldeyim. Kimi insan gerçekten anne gibi annedir benim gibilere 1 tanesi bile zor gelir.
Bu tamamen sizinle alakalı bir durum. Cengaver gibi biriyseniz yapın çok çocuk iyidir kalabalık ailelere hep imrenirim 🥲
Ay aynı ben.Bir çocukla günün sonunda ,atom bombası atılmış hirosima gibi oluyorum.Gidip tüpümu neyim varsa herşeyimi baglatasim geliyor.Annelik bana göre değilmiş....

Ay aynı ben.Bir çocukla günün sonunda ,atom bombası atılmış hirosima gibi oluyorum.Gidip tüpümu neyim varsa herşeyimi baglatasim geliyor.Annelik bana göre değilmiş....
Kesinlikle bence de.. Annelikte öyle birsey ki önceden asla öngörülemiyor. Planlı gebelikti benim hamile kalmadan önce 6 ay terapi aldım hazır hissedeyim diye hamilelikte çok iyiydi ama bebek doğdu hiç planladığım gibi olmadı.. anne olacak biri olmadığımı o zaman anladım :KK43:

Kesinlikle bence de.. Annelikte öyle birsey ki önceden asla öngörülemiyor. Planlı gebelikti benim hamile kalmadan önce 6 ay terapi aldım hazır hissedeyim diye hamilelikte çok iyiydi ama bebek doğdu hiç planladığım gibi olmadı.. anne olacak biri olmadığımı o zaman anladım :KK43:
Of ben de ama ne kadar zorlansamda ikinciyi de düşünmeden edemiyorum 🥹😮‍💨

Of ben de ama ne kadar zorlansamda ikinciyi de düşünmeden edemiyorum 🥹😮‍💨
İkinci düşüncesi azıcık bile varsa umut var sizde demektir 🤭🤭 dediğim gibi tamamen bireysel konular bunlar kimi zorlanır ama sonra unutur bebek özler kimi baştan ben anne olmamalıymışım der bundan evrilmek daha zordur 🥲🥲

İkinci düşüncesi azıcık bile varsa umut var sizde demektir 🤭🤭 dediğim gibi tamamen bireysel konular bunlar kimi zorlanır ama sonra unutur bebek özler kimi baştan ben anne olmamalıymışım der bundan evrilmek daha zordur 🥲🥲
Evet kesinlikle tabi böyle diyorum suan vakit geçince yeniden değerlendirmek lazım 😆

X