Deri ve Cilt Hastalıkları Hoşgeldin yeni dert sedef

inekobasi

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
3.195
10.093
Merhabalar taze Sedef teşhisi konuldu yüzümdeki lekeye. En çıkmaması gereken yerde çıktı hemen😬 genelde kafada dirseklerde çıkar dedi doktor oralarda bir şey yok. Genetik olur dedi ailede de kimsede yok piyango bana çıktı. Stres sıkıntıdan çıkarmış beni bulması çok da sürpriz değil aslında. Çevremde kimsede Sedef olmadığı için sorup soruşturabileceğim kimsem de yok aklıma burası geldi.
Sevgili Mune ne olur konumu taşıma. Tavsiyeleri öğreneyim.
Neler yapmalıyım hanımlar nasıl geçer bu hastalık doktor kortizonsuz krem verdi işe yarar mı bilmiyorum. Siz ne tavsiye edersiniz

Merhabalar ben de yıllardır bu dertle uğraşıyorum, egzama diyorlardı dün net teşhis kondu biyopsi ile parça alındıktan sonra sedef olduğu söylendi.
Yoğun olarak saç derimde, iki noktada olmak üzere vücudumda ve biraz da sol kulağımda var. Birçok krem, losyon, şampuan kullandım. Kesin çözümü olmamakla birlikte yatıştırmak/yayılmasını önlemek için birkaç yol var. Tedaviye başladım, doktorumun dediği şekilde ilerlemeyi düşünüyorum...

Önerdiği şeyleri paylaşabilirim sizinle de, çok geçmiş olsun.

Çok geçmiş olsun. Benim rahmetli babamda da vardı, el üstlerinde, kol ve bacak dirseklerinde. Her türlü yolu denedik ama bir türlü geçiremedik. Kremler losyonlar bitkisel şeyler..neden bilmiyorum ama babama deniz çok iyi geliyordu, tatile gittiğimiz zamanlar azalıyordu. Hem stresten uzak durması hem nem hemde tuzlu su etkili olabilir belki. Kaybolmasa bile azaltıyordu.

Merhabalar ben de yıllardır bu dertle uğraşıyorum, egzama diyorlardı dün net teşhis kondu biyopsi ile parça alındıktan sonra sedef olduğu söylendi.
Yoğun olarak saç derimde, iki noktada olmak üzere vücudumda ve biraz da sol kulağımda var. Birçok krem, losyon, şampuan kullandım. Kesin çözümü olmamakla birlikte yatıştırmak/yayılmasını önlemek için birkaç yol var. Tedaviye başladım, doktorumun dediği şekilde ilerlemeyi düşünüyorum...

Önerdiği şeyleri paylaşabilirim sizinle de, çok geçmiş olsun.
Yayılmasını önlemek için ne yapmak gerek beni pek bilgilendirmedi doktor. Önerdiklerini paylaşırsanız çok sevinirim size de geçmiş olsun..

•Öncelikle tüm cildi hep nemli tutmak gerekiyor, bana nemlendirici bir krem yazdı onu her gün vücuduma sürecekmişim. Zaten cilt ne kuru olursa, sedef o kadar tetikleniyor diye biliyorum. Elinizden geldiğince nemlendirin.

•Sonrasında d vitamini ve güneş ışığı çok iyi geliyormuş. D vitamini da yazdı, onu da kullanacağım.

•Yukarıda Bayanforbes Bayanforbes de belirtmiş deniz suyu çok iyi geliyormuş, havalar sıcakken bol bol gitmemi önerdi.

•Losyon ve krem de yazdı ayrıca onları da kötü olan bölgelere uygulayacağım. Bir de kendisi özel bir karışım yazdı, eczaneye hazırlattım onu da ayrıca uygulayacağım.

•En önemlisi ise sinir ve stresi minimumda tutmak gerekiyor, mevcut ülke şartlarında nasıl olacak bilmiyorum ama kendinizi sinir ve stresten uzak tutmanızı öneririm:)

•Düzenli uyku, düzenli beslenme (balık ve salata ağırlıklı...) çok önemliymiş, kendinize iyi bakmanız lazım.

•Boğaz iltihabı da sedefi tetikliyor, boğazı üşütmemeye özen gösterebilirsiniz.

•Sedef hastalığı kemik ve eklemlerde ağrı yapabiliyor dedi, vücudunda ağrı olduğu zaman kan tahlili yaptır, bir baktır diye önerdi.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

•Öncelikle tüm cildi hep nemli tutmak gerekiyor, bana nemlendirici bir krem yazdı onu her gün vücuduma sürecekmişim. Zaten cilt ne kuru olursa, sedef o kadar tetikleniyor diye biliyorum. Elinizden geldiğince nemlendirin.

•Sonrasında d vitamini ve güneş ışığı çok iyi geliyormuş. D vitamini da yazdı, onu da kullanacağım.

•Yukarıda Bayanforbes Bayanforbes de belirtmiş deniz suyu çok iyi geliyormuş, havalar sıcakken bol bol gitmemi önerdi.

•Losyon ve krem de yazdı ayrıca onları da kötü olan bölgelere uygulayacağım. Bir de kendisi özel bir karışım yazdı, eczaneye hazırlattım onu da ayrıca uygulayacağım.

•En önemlisi ise sinir ve stresi minimumda tutmak gerekiyor, mevcut ülke şartlarında nasıl olacak bilmiyorum ama kendinizi sinir ve stresten uzak tutmanızı öneririm:)

•Düzenli uyku, düzenli beslenme (balık ve salata ağırlıklı...) çok önemliymiş, kendinize iyi bakmanız lazım.

•Boğaz iltihabı da sedefi tetikliyor, boğazı üşütmemeye özen gösterebilirsiniz.

•Sedef hastalığı kemik ve eklemlerde ağrı yapabiliyor dedi, vücudunda ağrı olduğu zaman kan tahlili yaptır, bir baktır diye önerdi.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.
Çok teşekkür ederim peki süt ürünleri tüketme tarzı bir şeyler dedi mi doktorunuz

Çok geçmiş olsun çocukken hatırlıyorum sedef için Sivas/Gürün/ Kangal da bir havuz vardı
KAdın ayrı erkek ayrı girilen
Orda ufacık balıklar gelir ufak ıssırıp giderlerdi
Sedef ve benzeri hastalıklara iyi geldiği denirdi
bende vitiligo var maalesef bu sene yüzümde de oluştu şansım açık tenli olmam kontrast az belli olmuyor o nedenden
dr krem verdi en azından ilerlemesini durduralım gibi bişi dedi ve strese bağlı olduğunu güneş kremi olmadan aslka dışarı çıkmamam gerektiğini

Denizden ziyade güneş iyi gelir ama güneş yanığı olmayacak kadar bir güneşten bahsediyorum. Nemli tutun, kaşımayın, koparmayın. Yeni bir noktada çıktığını görürseniz hemen o bölgeye doktorunuzun önerdiği kortizonlu kremle müdahale edin. Stresten uzak durun diyeceğim ama derken bana bir gülme geliyor, ekonomi haberlerini filan izlemeyin diyeyim bari :)

Merhabalar taze Sedef teşhisi konuldu yüzümdeki lekeye. En çıkmaması gereken yerde çıktı hemen😬 genelde kafada dirseklerde çıkar dedi doktor oralarda bir şey yok. Genetik olur dedi ailede de kimsede yok piyango bana çıktı. Stres sıkıntıdan çıkarmış beni bulması çok da sürpriz değil aslında. Çevremde kimsede Sedef olmadığı için sorup soruşturabileceğim kimsem de yok aklıma burası geldi.
Sevgili Mune ne olur konumu taşıma. Tavsiyeleri öğreneyim.
Neler yapmalıyım hanımlar nasıl geçer bu hastalık doktor kortizonsuz krem verdi işe yarar mı bilmiyorum. Siz ne tavsiye edersiniz
Eğer gerçekten sedefse geçmez. Sedefle yaşamayı öğreneceksiniz.

Ama mümkünse biyopsi yaptırın öyle teşhis konsun eğer yapılmadıysa. Stresle alakası olan bir hastalık değil otoimmün hastalık bu. Bağışıklık sistemimizdeki saçmalamalar sebep oluyor maalesef.

Çok teşekkür ederim peki süt ürünleri tüketme tarzı bir şeyler dedi mi doktorunuz
Rica ederim, şimdi şöyle biyopsiden önce birçok doktor benim hastalığıma egzama demişti onunla ilgili evet yasaklı gıdalar vardı, araştırmalarım sonucu öğrenmiştim ama mevcut doktorum sedef hastalığının gıdalarla pek bir ilgisi olmadığını belirtti. Yasaklı/uzak durmam gereken gıda belirtmedi. Sadece balık ve salata ağırlıklı (sağlıklı) beslenmem gerektiğini önerdi.

Dediğim gibi çocukluğumdan beri bende var, çok fazla yayılmamasının şansım olduğunu; belki de çok fazla stresli, sinirli bir insan olmadığım için yayılmadığını belirtti.

Eğer gerçekten sedefse geçmez. Sedefle yaşamayı öğreneceksiniz.

Ama mümkünse biyopsi yaptırın öyle teşhis konsun eğer yapılmadıysa. Stresle alakası olan bir hastalık değil otoimmün hastalık bu. Bağışıklık sistemimizdeki saçmalamalar sebep oluyor maalesef.
Biyopsi yapmadı yapması gerektiğini bilmiyordum ışıklı büyüteç gibi bir aletle baktı sadece

Sedef çok zor bir hastalık ve kronik. Tamamen geçme durumu yok. Bu hastalık ile yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Gıda tüketimi ile bı alakasi yok. Ama hararet yapıcı ya da acı şeylerden uzak durmakta fayda var. Yayılmamasını temenni ediyorum sizin için. Kortizonlu ilaçlar da pek işe yaramıyor. Yan etkileri de oluyor. Ozon tedavisi öneriliyor. Onu da her Dr yapmıyor. Tedavi süreci uzun bir hastalık. Sabır isteyen bir hastalık.

Biyopsi yapmadı yapması gerektiğini bilmiyordum ışıklı büyüteç gibi bir aletle baktı sadece
Bana en son biyopsi ile kesin teşhis koymuşlardı tipik sedef olmadığı için. Sizinki de yüzden başladıysa tipik değildir.

Doğru bilinen çok yanlış var sedef konusunda. Bu konuda bile bir sürü yanlış bilgi okudum mesela ama düzeltmeye mecalim yok. 😂 o yüzden mümkünse iyi bir doktor bulun (benimki immunoloji profu) bilgileri ondan alın. Yoksa delirirsiniz. Deve sidiği sürmeye kadar gider iş 😂😂😂

Bana en son biyopsi ile kesin teşhis koymuşlardı tipik sedef olmadığı için. Sizinki de yüzden başladıysa tipik değildir.

Doğru bilinen çok yanlış var sedef konusunda. Bu konuda bile bir sürü yanlış bilgi okudum mesela ama düzeltmeye mecalim yok. 😂 o yüzden mümkünse iyi bir doktor bulun (benimki immunoloji profu) bilgileri ondan alın. Yoksa delirirsiniz. Deve sidiği sürmeye kadar gider iş 😂😂😂
Doktor ismi paylaşabilir misiniz acaba

Ben de sedef hastasıyım, ne anlatacağımı da bilmiyorum. 😀 Lezyonlarım benim bebeklerim gibi. 😀

X