Hoşçakal 30 Kilo ... !

Ausencia Ausencia Canım Merhaba, öncelikle seni tebrik ediyorum azminden dolayı :KK50:

Bende bu sabah diyete başlayanlardanım :) boyum 1.70 kilom 74-75 arası değişiyor. Hedefim başlangıçta 69'u görmek :bicak: Aslında bakıldığında kimse 75 kilo olduğuma inanmıyor ama ben artık eski pantolonlarıma giremeyince ve göğüslerim 90 olunca dedimki zayıflamam lazım :KK43:

Öğünlerim aslında düzenli fakat aradaki kaçamakları çok abartıyorum çok abur cubur yiyorum. Bu sabahki kahvaltımda haşlanmış bir yumurta beyazı, biraz peynir,5 zeytin,iki taze soğan,yarım domates , yarım salatalık ve üzerine bol pul biber bol limon,1 dilim tb ekmeği ve yanında şeker atıyorum diye çay içmedim melisa çayı içtim onada limon sıktım.

Öğlen arası işyerinde ne sebze yemeği çıkarsa veya bakliyat bir tabak ondan ve bir kase çorba içeceğim. Akşam için evde düzeni oturtamadım çoğu zaman sipariş veriyoruz ya da makarna falan yapıyoruz.

Bu akşamı mesela nar ekşisiz dürüm çiğköfte ile atlatsam olur mu sence ?? :KK45:

Bir de günde 3 litreye yakın su içiyorum. Ah şu aradaki çikolatalarım dondurmalarım olmasa
:KK14: (Uzun oldu sanırım kusura bakma)
Selma canım. Nasıl gidiyor diyetin. Liste verdiler mi hiç? Spor musun?

Merhaba arkadaslar bende kilo vermeye calisiyorum 39 haftalik bebegim karnimda öldü stres ve uzuntuden yemege verdim kendimi simdi 93 kilo civarindayim bir ay once 99 kg idim. Spor yapmaya calisiyorum diyet yapamiyorum en ufak bir uzuntude kendimi yemek yerken buluyorum psikolojim yerlerde...
pdikologlara gittim ama boyle bir acida onlar da benim icin yetersiz kaldi... bu arada yasim 43. Tekrar allah nasip ederse gebelik istiyorum o yuzden bu bana biraz umit oluyor ve kilo vermeme neden oluyor gunde iki saat spor yapiyorum kardiyo ve yoga ...
biraz da insallah sizlerin sayesinde bogazima dur diyebilirim

Merhaba arkadaslar bende kilo vermeye calisiyorum 39 haftalik bebegim karnimda öldü stres ve uzuntuden yemege verdim kendimi simdi 93 kilo civarindayim bir ay once 99 kg idim. Spor yapmaya calisiyorum diyet yapamiyorum en ufak bir uzuntude kendimi yemek yerken buluyorum psikolojim yerlerde...
pdikologlara gittim ama boyle bir acida onlar da benim icin yetersiz kaldi... bu arada yasim 43. Tekrar allah nasip ederse gebelik istiyorum o yuzden bu bana biraz umit oluyor ve kilo vermeme neden oluyor gunde iki saat spor yapiyorum kardiyo ve yoga ...
Allah sabır ve kolaylık versin. Çok büyük bir acı yaşamışsınız. Bir anne olarak acınızı paylaşsam da bu acıyı sizden daha iyi bilecek kimsenin olmadığını düşünüyorum. Başka çocuğunuz var mı? Varsa Allah onlara uzun ömür versin. İnşallah istediğiniz bebeğe kavuşursunuz.
Çok kilolu doğum yapmış biri olarak hamilelik öncesi zayıflamanızı tavsiye ederim. benim gibi sizin de yaşınız ileri... Ben hem kiloluydum hem de yaşım ileriydi. Hamileliğim sırasında tansiyon problemi, preklemsi vardı. tansiyon aleti ile yaşıyordum. Son bir ay tansiyondan dolayı bebeğim hiç kilo alamamıştı. ama ben sizden daha kiloydum. 120'ye yakındım doğuma girdiğimde... Siz benden daha iyisiniz. Umarım her şey gönlünüzce olur.

Allah sabır ve kolaylık versin. Çok büyük bir acı yaşamışsınız. Bir anne olarak acınızı paylaşsam da bu acıyı sizden daha iyi bilecek kimsenin olmadığını düşünüyorum. Başka çocuğunuz var mı? Varsa Allah onlara uzun ömür versin. İnşallah istediğiniz bebeğe kavuşursunuz.
Çok kilolu doğum yapmış biri olarak hamilelik öncesi zayıflamanızı tavsiye ederim. benim gibi sizin de yaşınız ileri... Ben hem kiloluydum hem de yaşım ileriydi. Hamileliğim sırasında tansiyon problemi, preklemsi vardı. tansiyon aleti ile yaşıyordum. Son bir ay tansiyondan dolayı bebeğim hiç kilo alamamıştı. ama ben sizden daha kiloydum. 120'ye yakındım doğuma girdiğimde... Siz benden daha iyisiniz. Umarım her şey gönlünüzce olur.
Cok sagolun desteginiz icin keske ben ve bebegim de siz ve yavrunuz kadar sansli olabilseydik ;(
Baska evladim var hamdu senalar olsun ne yazikkki ikinci evliligim ve esimin evladi olsun cok istiyordum oldu da keske bir de cani sag olabilseydi...
ben de doktoru en son hastaneye gidisimde cok uyardim cok sisim bacaklarimda yaralar cikti diye bol su ic evinde dinlen dedi bende oyle yaptim yavrumu kaybettim...
kilo vermeye calisiyorum iste psikolojim cok bozuk hic bir sey yasadigim kaybi unutturamiyor hirsimi yemekten aliyorum su an ki kilom hamilelikteki kilomdan bile fazla...
desteginiz icin cok tesekkur ederim sagolun
siz kac yasinizda nasil hamile kaldiniz bana belki yardimci olur ben de hamile kalmaya ugrasiyorum dokuz ay oldu evladimi kaybedeli nasil kalacagimi da bilmiyorum ....

Cok sagolun desteginiz icin keske ben ve bebegim de siz ve yavrunuz kadar sansli olabilseydik ;(
Baska evladim var hamdu senalar olsun ne yazikkki ikinci evliligim ve esimin evladi olsun cok istiyordum oldu da keske bir de cani sag olabilseydi...
ben de doktoru en son hastaneye gidisimde cok uyardim cok sisim bacaklarimda yaralar cikti diye bol su ic evinde dinlen dedi bende oyle yaptim yavrumu kaybettim...
kilo vermeye calisiyorum iste psikolojim cok bozuk hic bir sey yasadigim kaybi unutturamiyor hirsimi yemekten aliyorum su an ki kilom hamilelikteki kilomdan bile fazla...
desteginiz icin cok tesekkur ederim sagolun
siz kac yasinizda nasil hamile kaldiniz bana belki yardimci olur ben de hamile kalmaya ugrasiyorum dokuz ay oldu evladimi kaybedeli nasil kalacagimi da bilmiyorum ....
Sanırım bebeğinizi preklemsi yüzünden kaybetmişsiniz. Biraz da doktorun hatası olmuş. Ben 39 yaşındaydım. Sizden daha gençtim yani... Ama ilk hamileliğimde de preklemsi olduğum için 39 yaş oldukça geç bir yaş olarak kabul edildi. Ayrıca miyom da vardı ve miyom oldukça kötü bir yerdeydi. Bu nedenle bir doktor sezeryan esnasında masada kalabilirsin dahi dedi.
Hamile kaldığımda kilom 100'ün üzerindeydi. Ama ben hamile kalmakta hiç zorlanmadım. İstediğim an oldu. ancak kilolu bir çok kişinin hamile kalmakta zorlandığını biliyorum. Doktlorların ilk tavsiyesi zayıflamaları oluyor... Siz diyet yapamasanız da spor yapıyormuşsunuz. Bence çok büyük başarı bu... Farkında değilsiniz ama bence çok güçlüsünüz. Bu nedenle başaracağınızdan eminim...
kaybettiğiniz bebeğiniz normal yolla mı olmuştu yoksa tüp bebek miydi bilmiyorum ama sonuçta olmuş. Demek ki yine olabilir. Dokuz ay çok uzun bir zaman değil. Vücut kendini ancak toplar... Kısa sürede bebeğinizin olacağına eminim.

Merhabalar ... Rabbim sabırlar versin ...
Boğaza dur demek inan bana en kolayı .
Yapabileceğine inan ve çok yemenin sana hiç bir şey kazandırmadığını aksine sağlığından kaybettidiğini unutma .

Sanırım bebeğinizi preklemsi yüzünden kaybetmişsiniz. Biraz da doktorun hatası olmuş. Ben 39 yaşındaydım. Sizden daha gençtim yani... Ama ilk hamileliğimde de preklemsi olduğum için 39 yaş oldukça geç bir yaş olarak kabul edildi. Ayrıca miyom da vardı ve miyom oldukça kötü bir yerdeydi. Bu nedenle bir doktor sezeryan esnasında masada kalabilirsin dahi dedi.
Hamile kaldığımda kilom 100'ün üzerindeydi. Ama ben hamile kalmakta hiç zorlanmadım. İstediğim an oldu. ancak kilolu bir çok kişinin hamile kalmakta zorlandığını biliyorum. Doktlorların ilk tavsiyesi zayıflamaları oluyor... Siz diyet yapamasanız da spor yapıyormuşsunuz. Bence çok büyük başarı bu... Farkında değilsiniz ama bence çok güçlüsünüz. Bu nedenle başaracağınızdan eminim...
kaybettiğiniz bebeğiniz normal yolla mı olmuştu yoksa tüp bebek miydi bilmiyorum ama sonuçta olmuş. Demek ki yine olabilir. Dokuz ay çok uzun bir zaman değil. Vücut kendini ancak toplar... Kısa sürede bebeğinizin olacağına eminim.

bende 90larla hamile kalıp 100 e yakın doğuma girmiştim .
hepsi geçti gitti.
30 yaşında idim o zaman ...
şimdi 40 a 1 kaldı ..2.bebeğimi düşünüyorum ve şaka gibi .. hayaldi gerçek oldu sloganı vardı ya işte 54-55 kilodayım .

Sagolun allah bin kez sizden razi olsun bana moral oldunuz . Bebegim normal olmustu kendi kendine uc yil korunmadik olmuyordu allah tarafindan oldu biz de cok sevinmistik ama sonu boyle oldu elbet bunda da hayirlar vardir bizim goremedigimiz:KK43:
Desteginiz icin cok tesekkur ederim gercekten ilac gibi oldunuz bana allah razi olsun sizden...

Yapabileceğine inan ve çok yemenin sana hiç bir şey kazandırmadığını aksine sağlığından kaybettidiğini unutma .

hepsi geçti gitti.
şimdi 40 a 1 kaldı ..2.bebeğimi düşünüyorum ve şaka gibi .. hayaldi gerçek oldu sloganı vardı ya işte 54-55 kilodayım .
Farkindayim ama yemeye basladigim an cok hizli yiyorum psikolojim cok yerlerde o nedenle tek mutlu eden sey beni kaybimdan sonra yemek ... spora basladim bir aydir yapmadigim an kendimi cok kotu ve suclu hissediyorum ve o gunum bana zehir oluyor bir bes alti kg verdim kendime guvenim gelmeye basladi aynada daha iyi hissediyorum bakarken kendime bir de bol salas kiyafetlerin icine bile rahat rahat girebilmek ne buyuk bir mutlulukmus allahim ... yemeye dur diyorum biraz artik cunku amacima ulasmak ben de yavrumun kardesi de olsa kavusmak istiyorum bu beni guclu yapiyor devam diyorum pes etmek yok diyorum ....

Diyet boyunca uymaya çalıştığım yeme ve spor düzenim .. yukarıda linkini verdiğim konu .

Bir ay önce bu yazıda da konumu sadece karar verin diyerek bitirmişim .. Demek işin formülü cidden bu :)

Evet KK nın güzel hatunları ... :KK3:

Her ne kadar havalar baharın müjdecisi gibi ısınmasa da güzel ülkemin bir çok yerinde ...takvim gerçeği der ki ; aylardan Nisan ... :rolleyes:

Yaza kaldı 2 ay ...Fazla kiloları ile baş başa kalan , kara kara düşünüp keşke kışın yapsaydım diyetimi diyen ... geç kaldığını düşünen ... her kim varsa bu sağlıklı beslenme ve diyet listem onlar için gelsin ... :KK52:Tamamen kişisel deneyimlere dayalıdır .

Not 1: Kişisel deneyim derken bilmeyenler için söyleyeyim yaklaşık 30 kiloyu ... geçtiğimiz yazdan bugüne vermiş bir ses sesleniyor size ... :KK5:

Başlıkta yazdığım şok diyetlere:KK20: başvurmamak için 2 ay süper bir zaman dilimi ... Kilo fazlası çok olanlar için , verebilecek 15 kilo ... daha az olanlar için min. 8 kilo demek ... hadi araya tiroid ..insülin direnci ... yavaş metabolizması olanları da katalım ..onlar içinde verilecek 6 kilo hiç fena gelmiyor bence kulağa ?

Peki ne yapacağız ?

Olmazsa olmaz , esneme kabul etmez Genel Kurallar ...

1.Kararlı olacağız ... Ödül günü ... serbest gün ... aaaa bu hafta 1 kilo vermişim şunu yiyeyim ..pzt devam ederim ..kaçamaklarını unutacağız !! :süslü::süslü:
Ödül kazanmak için hedefe varmak gerek ? hedefimiz 1 kilo vermek değil ki ...:KK51:

2.Israrlara , teşekkür ederim almayayım ..demeyi öğreneceğiz ... Sana ne benim diyetimden değil mi ? yahu .. ne geldi ise başımıza , amaaaaan bugün de ye ,bi seferden bir şey olmaz , şu kadarcıktan kilo mu alacaksın ? diyen insanlara hayır diyemediğimiz için gelmedi mi ?
:ıslık::ıslık:

3.Hayır :)) :confused: onlarda etken ama ... ne geldi ise başımıza ..beynimize doğru sinyalleri göndermediğimiz için geldi . Beyin diyet kelimesini sevmez . Diyette olduğu sürece mutsuzdur . Açtır . Açım dedikçe de açlığınız geçmez , aksine bir süre sonra kendinizi mutfakta ayak üstü ağzınıza attığınız kaçamaklarda bulursunuz . O yüzden 3. kural ... beynimize güzel ve doğru sinyaller göndereceğiz .:KK36:

4.Su ... duymaktan gına geldi içinize biliyorum ama susuz kilo verme olmaz . Kilonuza göre 33.3 ml kilo başına ; yani 60 kg da ortalama 2 lt ... 80 de 3 lt .. gibi ... su tüketin .

Şimdi gelelim size önereceğim esnek diyet menüsüne ...
Uyarsanız pişman olmazsınız .

*Erken uyanın .

*Güne mutlaka ılık su ile başlayın (küçümsemeyin bu maddeyi var bil bildiğimiz) ... ister limonlu ılık su ... ister elma sirkeli balı ılık su...ister keten tohumu yağı damlatılmış ılık su ...

*Kahvaltı

SİYAH ÇAY KESİNLİKLE TÜKETMEYİN.:stop::stop:

Kahvaltıda içtiğim alternatif içecekleri yazıyorum .

• Zencefilli Hibiskus çayı
  • Yeşil Çay
  • Beyaz Çay (pahalı olması ile nam salmıştır , evet pahalıdır da:) ama alacağınız 50 gr. beyaz çay ..size uzun bir süre gider . çünkü bir fincan için çok az miktar kullanılır)

*Kahvaltınızın olmazsa olmazı yeşillik .Özellikle tere /dere otu / maydanoz . Her gün . Bol limonlu ve mide probleminiz yok ise isotlu (yakacağınız yağlar için çok önemli):super:

*Yeşillik yanında iki çakmak kadar :KK70:( sıkıldık şu kibrit kutusundan ) peynir .

*Haşlanmış yumurta (protein candır) bir gün tam , diğer gün iki yumurta beyazını yeşilliklerinize doğrayarak , bazen yumurtanızı yulaf ezmeli lorlu omlet yaparak ...

*Ceviz , çiğ badem ya da zeytin .. 3 ü bir arada değil . Dönüşümlü .

*Kilonuza göre dilimi ayarlanacak kepek ya da tb. ekmek ( 60 lı kilolar için 1 dlm yeterlidir , kilonuza göre giderek artabilir .. Mak. 3 dlm 90-100 üstü için sabahları)

*Arada kahvaltınıza çiğ kırmızı biber , bazen gün kurusu , haftada 1 bir kaşık fısıtık ezmesi(şekersiz) ekleyebilirsiniz .

Bence Hamdolsun:dua: doyduk diyerek kahvaltıdan kalkabiliriz .

Ara öğün yapmak tercihinize kalmış. Bazı bünyeler sık yemek yemeğe olumsuz cevap verir. Ben mi ? ben günde 3 ana 3 ara öğün olarak beslendim .

Ara öğün tavsiyelerim ;

*En kolay tercih bir adet meyve(tercihen yeşil elma ya da 1 dlm ananas ya da bir kivi ) ve 3 kaşık az yağlı yoğurt ...

*Ara öğününün olmazsa olmazsı yoğurt (sütte tercih edilebilir ama yağ yakımında yoğurt bir numara) 2. bir seçenek yoğurdun içine atacağınız bir kaçık chia ya da buğday ruşeymi (her ikisi de aktarda markette rahatlıkla bulabileceğiniz ekonomik ürünler) ve 10 15 adet kuru yaban mersini ( mucizeeeee yağ yakmak için ) yaban mersini alırken şekerlendirilmiş cranberry almayın yanlışlıkla .

*Bir başka ara öğün tercihi o an yoğurt süt tüketemeyenlere ... bir sade kahve ve bir kaç çiğ badem ve bir adet meyve ..

*Yine ara öğün olarak rendelenmiş kivi ya da yeşil elma ,biraz toz tarçın ve yulaf ezmesi karıştırabilirisniz . Yaban mersini eklemeyi unutmayın .

*Kahvenizi sade için . Tüürk kahvesi metabolizma hızlandırmada ve bağırsak çalıştırmada çok etkilidir . Hazır kahve tüketimi de sade olursa tercih sebebidir ama içemeyenler sütlü kahve tüketebilir (ara öğün yanında kuru meyve ve çiğ badem ile )

Şimdi gelelim öğle / akşam menülerine ...

Klasik kural bir akşam karbonhidrattan uzak dur .:stop::stop:

Klasik kural iki her iki öğününde de yoğurt ve salata tüket .:KK51:

Burada önemli olan çorba olan menüde onu 1 dlm ekmek yerine saymak . Pirinç pilavı tüketmemek . Glisemik endeksi yüksek gıdalardan uzak durmak .Bakliyatları ölçülü , özellikle akşama denk gelmeyecek şekilde ve hafta da 2 den çok tüketmemek .

Örnek menü mü ? gelsin :KK19:

1 kase çorba
1 porsiyon sebze yemeği
1 kase yoğurt
Peynirli salata (pro.yu burada peynirden aldık)
(ekmek eklenebilir kiloya göre)

Yeşil salata
1 kase yoğurt
Izgara ya da fırın balık, tavuk,köfte,hindi.... bir porsiyon
Sebze yemeği susuz ....

Not 2: Sebze yemeğiniz mi yok ? Çiğ sebze tüketin özellikle kırmızı biber .
Et tavuk mu yok , salatanıza peynir ekleyin ya da yumurta haşlayın .. işte proteininiz hazır . Çılbırda iyi bir tercih mesela .
Yani diyet listesine bakınca offf buna her gün uyamam ki deriz ya ... o gün ya o yemek denk gelmezse ..
Hayır böyle bir derdiniz yok .
O yüzden özellikle liste ve menü şeklinde yamak istemiyorum .

Bileceğiniz tek şey :sus::sus::sus:

Ekmek=Çorba=makarna=bakliyat = karbonhidrat (bunlardan birini seçin ) (akşam tüketmemeye çalışın)
Tavuk=et=köfte=hindi=balık=yumurta=peynir =protein ( elinizin altında hangisi varsa öğle akşam menünüze ekleyin )
Bu ek olarak yukarıda dediğim gibi salata ve yoğurt ve sebze (çiğ ya da yemek halinde)

Not 3: Yemek yeme işini en geç 20:00 gibi (o da ara öğün olarak ) bırakın .. Ben akşam yemeğimi 17:00 gibi yiyip , 19:30 gibi son aramı yaptım genelde .
Son arada meyve tercih etmedim . Genelde tarçınlı süt .. yoğurt kürü tercih edilebilir.

Şu yazdıklarım gözünüzü korkutmasın . İnanın yapılmayacak hiç bir şey yok . :sampiyon::sampiyon:

Ve spor :) olmasa olmaz mı dediğinizi duyuyorum ...
Ben kilomun 20 den fazlasını sporsuz verdim kabul .. Ama spor gerçekten şekilllenmeniz , sıkılaşmanız için çok önemli . Hani tartıda 5 kilo eksik gözükmek mi ? bir beden incelmek mi ?
İkisi de olsun tabii de :)) spor sizi daha fit ve ince gösterecektir . Hem inanın alışıyorsunuz .
Tavsiyem tabii ki de hiç bir şey yapmak istemeyenler için yürüyüş .
Evden çıkmak istemeyenler içinse günlük 3 mil 45 dk leslie .
Ya da mümkünse pilates .
Tercih edeceğiniz spor kardiyo ise mutlaka interval kardiyo olmasına dikkat edin (nabzı bir arttırıp bir düürerek ...yürüyüşse mesela normal tempo ardından hızlı tempo 2 dk gibi)
Spor işin cilası . Keşke yapsanız ...ama yapamam diyip kestirip atmayın bu yazdıklarımı . Yukarıdaki beslenme düzeni için kendinize 2 ay verin sadece . Lütfen .

İnanın ve başlayın. :KK19:

Her türlü sorunuzu elimden geldiğince , dilim döndüğünce cevaplarım .
Onun yerine bunu mu yesem , şunu ne ile tüketsem gibi gibi ...

Hadi bakalım ... Siz başlayın ...destek ve motivasyon benden .

Sadece karar verin .
Tebrikler. Harika sonuc ve harika bir paylasim.:)

Farkindayim ama yemeye basladigim an cok hizli yiyorum psikolojim cok yerlerde o nedenle tek mutlu eden sey beni kaybimdan sonra yemek ... spora basladim bir aydir yapmadigim an kendimi cok kotu ve suclu hissediyorum ve o gunum bana zehir oluyor bir bes alti kg verdim kendime guvenim gelmeye basladi aynada daha iyi hissediyorum bakarken kendime bir de bol salas kiyafetlerin icine bile rahat rahat girebilmek ne buyuk bir mutlulukmus allahim ... yemeye dur diyorum biraz artik cunku amacima ulasmak ben de yavrumun kardesi de olsa kavusmak istiyorum bu beni guclu yapiyor devam diyorum pes etmek yok diyorum ....
Ben başaracağınızdan eminim... hem zayıflayacaksınız hem de inşallah o bebeği kucağınıza alıp sağlıkla büyüteceksiniz inşallah.

hepsi geçti gitti.
Ben şu anda küçük hedefler koyuyorum. BAyram da 110'un üstüne çıkmıştım. Şimdi ilk hedefim 110'un altına inmek. Bunu başarırsam gerisini düşünürüm. İnşallah ben de sizin gibi direnç gösterebilirim.

Ben başaracağınızdan eminim... hem zayıflayacaksınız hem de inşallah o bebeği kucağınıza alıp sağlıkla büyüteceksiniz inşallah.
Insallah tek istegim bu ama tabi rabbim vermek isterse verir insallah
desteginiz icin cok tesekkur ederim allah bin kez razi olsun

Tek mutlu eden şey yemek olamaz .. BU beyninin ufak bir oyunu sana .
Yemekle mutlu olsan , yedikten sonra pişman olmazsın .
Aksine hem zaten geçerli bir üzüntün var .. bir de üzerine aşırı yiyerek ve kilo alarak fazladan bir sıkıntı ekliyorsun .

Harika bir hedefin , amacın var ..sırf bunu düşündüğünde dahi hedefe varman kolaylaşacaktır :KK200:

Tebrikler. Harika sonuc ve harika bir paylasim.:)

:KK68:teşekkürler...

Ben şu anda küçük hedefler koyuyorum. BAyram da 110'un üstüne çıkmıştım. Şimdi ilk hedefim 110'un altına inmek. Bunu başarırsam gerisini düşünürüm. İnşallah ben de sizin gibi direnç gösterebilirim.

en mantıklısı ... yol uzunken yolun sonunu değil de , ilk mola noktasını hedeflemeliyiz ... tıpkı araç kullanmak gibi .. molalar asla kaçamaklar değil ama ...molalar kısa hedef noktaları .

hadi bakalım ilk olarak 110 altı haberini bana da yaz

X