Hastalık hastası hasta olursa

Paradoks

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2010
2.279
765
Öncelikle hepinize merhabalar.

3 ay önce total troid ameliyatı oldum.bu konuda bilindik iyi bir cerraha.onun öncesinde de aynı doktor ve tanı merkezinde 5 yıl boyunca düzenli kontrollerimi yaptırdım her altı ayda bir.ameliyatın öncesindeki son bir yıl hipertroidi olmuştum ve ilaç kullanmıştım.ama nodüllerim büyüdü(çok sayıdalar) ve ameliyat kararı alındı.kontrollerim sürecinde büyük nodülümden biyopsi olmuştum temiz çıkmıştı.öncelikle bunları anlatıp şimdi sorunuma geçmek istiyorum.

Ameliyat sonrasında diğer minik iki nodülümde papillar ca olduğu ortaya çıktı.9 mm ve 5 mm şeklinde.ameliyatı yapan cerrahım atom tedavisine gerek yok dedi.ama ben maalesef çok takıntılı biri olduğum için doktor doktor gezmeye başladım.nükleer tıpa gittim.çok iyi iki hocaya.bir tanesi hormon ilacını bırak tahlil sonucuna göre bakalım,diğeri bir sürü gen testi,senin geçmişin hipertroidi alsan iyi olur düşük doz ama sen bilirsin.eski doktorum alma gerek yok az da olsa kan kanseri riski oluyor atom tedavisinde.yani arkadaşlar açıkçası olayı çorbaya çevirdim.bu arada her kontrolde ultrason da yapıldığı için ayrıca atak gelişti bende çünkü son gittiğim hoca fazla detaycı kalan troid dokuları oluyor ya orda gariplik gördüm dedi ben tabi krize girdim.şimdi beni beş yıl takip eden doktoruma ve ameliyat yapan cerrahıma güvenmek onların dediğini uygulamak istiyorum.yani atom tedavisi almamak.ama sonrasında bir nüks durumu falan olursa da neden atom almadım der miyim. Atom alsam bu sefer acaba kan kanseri mi oldum diye kendimi mi yerim.böyle böyle delirttim sanırım doktorları ve kendimi.

Psikolog desteği de almaya başladım,hastalık takıntılı biriyim aşmaya çok yaklaşmışken troid kanseri olunca tekrar çok panik oldum.sizlerden motive edici cümleler ya da başka bakış açıları gelebilir diye bdv ye açtım konumu .umarım desteklerinizi esirgemezsiniz.biraz da uzun oldu kusura bakmayın.

Bir yerde okumuştum.Aslında başımıza gelen herşeyi kendi düşüncelerimizle çağırırmışız.Hastalığı da.
Tabiki zor bir süreç.Kendince haklısın da.Ama hastalığın yarısı ilaç tedavisiyse,yarısı da moraldir.Moralini yüksek tutmak önce senin elinde.Ben güçlüyüm,daha ne güzel günlerim var.Allah tan bilinçli bir insanım,hastalığımı,süreçlerini biliyorum.Doktor kontrolündeyim demelisin.İnsanlar isteyince ne büyük şeylerin üstesinden geliyorçBaşına böyle bir olay gelmiş.Bu olayı en az acıyla nasıl atlatabilirim diye bak.Çünkü sen değerlisin öyle değil mi.

Çok karışık geldi yazdiklariniz. Kanser misiniz değil misiniz anlamadım .

Ayni hastalık değil ama hayatimi tehlikeye düşüren bir hastalık geçirdim ben de. 3 sene geçti üzerinden. Simdi geçmişe dönüp baktığımda düşündüğüm tek şey, keske hastalığımi bu kadar irdelemeseydim doktor doktor gezmeseydim sayfalarca makale okuyup kendimi heder etmeseydim keske herkesle bu konuyu konuşup yaramı desmeseydim herkesten tavsiye alıp kafami bulandirmasaydim diyorum.

Ben de çok takıntılı biriyim sağlık konusunda. Lütfen doktorunuza emanet edin kendinizi. O en iyisini bilir. Sonuçta 5 yildir takip ediyor sizi. Artik bu işe harcayacağınız enerjiyi kendi kişisel gelişiminize ve hazlariniza harcayın. Bi tatile çıkın gezin dolaşın kitap okuyun sosyallesin hastalık yokmuş gibi davranin.

Sizi çok iyi anlıyorum ve benim hatalarımı yapmanızı istemiyorum. Giden candan gidiyor hastalığı ilerletmetmekten başka bir b.ka yaramıyor takıntılı olmak

Bir yerde okumuştum.Aslında başımıza gelen herşeyi kendi düşüncelerimizle çağırırmışız.Hastalığı da.
Tabiki zor bir süreç.Kendince haklısın da.Ama hastalığın yarısı ilaç tedavisiyse,yarısı da moraldir.Moralini yüksek tutmak önce senin elinde.Ben güçlüyüm,daha ne güzel günlerim var.Allah tan bilinçli bir insanım,hastalığımı,süreçlerini biliyorum.Doktor kontrolündeyim demelisin.İnsanlar isteyince ne büyük şeylerin üstesinden geliyorçBaşına böyle bir olay gelmiş.Bu olayı en az acıyla nasıl atlatabilirim diye bak.Çünkü sen değerlisin öyle değil mi.
Çok teşekkür ediyorum ne güzel yazmışsınız.bu dönemde gitmediğim meditasyon,okumadığım kitap kalmadı ama ilk kez beni tanımayan birinden bu cümleleri duyunca ağladım.sağolun haklısınız

Çok karışık geldi yazdiklariniz. Kanser misiniz değil misiniz anlamadım .

Ayni hastalık değil ama hayatimi tehlikeye düşüren bir hastalık geçirdim ben de. 3 sene geçti üzerinden. Simdi geçmişe dönüp baktığımda düşündüğüm tek şey, keske hastalığımi bu kadar irdelemeseydim doktor doktor gezmeseydim sayfalarca makale okuyup kendimi heder etmeseydim keske herkesle bu konuyu konuşup yaramı desmeseydim herkesten tavsiye alıp kafami bulandirmasaydim diyorum.

Ben de çok takıntılı biriyim sağlık konusunda. Lütfen doktorunuza emanet edin kendinizi. O en iyisini bilir. Sonuçta 5 yildir takip ediyor sizi. Artik bu işe harcayacağınız enerjiyi kendi kişisel gelişiminize ve hazlariniza harcayın. Bi tatile çıkın gezin dolaşın kitap okuyun sosyallesin hastalık yokmuş gibi davranin.

Sizi çok iyi anlıyorum ve benim hatalarımı yapmanızı istemiyorum. Giden candan gidiyor hastalığı ilerletmetmekten başka bir b.ka yaramıyor takıntılı olmak
Troid kanseriyim papillar ca.ama bu kanserde atom tedavisi için bir kaç kriter var lenfe yayılması,kapsül olması,damara yayılması ve tabi cm’i.benim bunların hepsi lehime aslında.o nedenle ilk doktorum atoma gerek yok derken nükleer tıp doktorları çok irdeledikçe ben çok daha beter bir çukurda buldum kendimi ve çıkamıyorum burdan.o kadar anlayarak yazmışsınız ki evet tamamen bulandırdım ben de kafamı.haklısınız her kelimenizde teşekkürler

Çok teşekkür ediyorum ne güzel yazmışsınız.bu dönemde gitmediğim meditasyon,okumadığım kitap kalmadı ama ilk kez beni tanımayan birinden bu cümleleri duyunca ağladım.sağolun haklısınız
Rica ederim ama ağlamakta ağlamayı getirir unutma.Aklına ne zaman olumsuz bir şey gelse,hemen aklından kov onları.Her sabah güzel bir güne niyet et.Hastalığının sürecini bırak doktorlar düşünsün.Sen sadece tedavide sana düşen görevi yerine getir.Eksik değilsin,yarım değilsin aciz değilsin.Hayatta herkesin bir geçiş dönemleri var.Sen hep önüne bak.Hep güneşe dön yüzünü.İçinden geleni yap içinden geldiği gibi davran.Sürekli meditasyon yapmak,sürekli hastalık veya psikolojik kitap okumakta insanı olumsz tetikler.Bir sorun var da sorunu çzöme süreci gibi algılar beyin.Koy bir kahve,aç güzel bir film ya da arkadaşınla dedikodu yap kafanı dağıt

Rica ederim ama ağlamakta ağlamayı getirir unutma.Aklına ne zaman olumsuz bir şey gelse,hemen aklından kov onları.Her sabah güzel bir güne niyet et.Hastalığının sürecini bırak doktorlar düşünsün.Sen sadece tedavide sana düşen görevi yerine getir.Eksik değilsin,yarım değilsin aciz değilsin.Hayatta herkesin bir geçiş dönemleri var.Sen hep önüne bak.Hep güneşe dön yüzünü.İçinden geleni yap içinden geldiği gibi davran.Sürekli meditasyon yapmak,sürekli hastalık veya psikolojik kitap okumakta insanı olumsz tetikler.Bir sorun var da sorunu çzöme süreci gibi algılar beyin.Koy bir kahve,aç güzel bir film ya da arkadaşınla dedikodu yap kafanı dağıt
Doğru gerçekten fazla içe dönmekte yordu beni.inanın yüzümde sahte bir gülümseme kalbimde ise demir bir el aylardır.neden bırakamıyorum ki akışa.aslında gelecekte ne olacağını kim bilebilir ki.ama bunları söylesem de kalbimi rahatlatmayı başaramıyorum artık.

doktorunuza guvenın bu kadar çok ayrıntıya gırmeyın her doktor ayrı bişi soyler iişin içinden çıkamayız...

Canım Allah maddi ve manevi şifa versin, üzme kendini. Önce Allah’a, sonra doktorlarına güven.
Çok çok teşekkür ederim.doktorlar bu hastalığın öldürmediğini,süründürmediğini söylese de sürekli kontrolde olmam gerekiyor.o kontrollere kadar sanki taksit taksit yaşayacağım hissi ise kara bir bulut gibi.artık huzuru bulmak istiyorum ama bulduğumu sandığım anlar çok kısa sürüyor

Troid kanseriyim papillar ca.ama bu kanserde atom tedavisi için bir kaç kriter var lenfe yayılması,kapsül olması,damara yayılması ve tabi cm’i.benim bunların hepsi lehime aslında.o nedenle ilk doktorum atoma gerek yok derken nükleer tıp doktorları çok irdeledikçe ben çok daha beter bir çukurda buldum kendimi ve çıkamıyorum burdan.o kadar anlayarak yazmışsınız ki evet tamamen bulandırdım ben de kafamı.haklısınız her kelimenizde teşekkürler

https://eksisozluk.com/papiller-tiroid-ca--1212021?p=2

Biraz araştırma yaptım. Kendimi senin yerine koydum ve atom tedavisi almamaya karar verdim.

İhtimaller adı üzerinde ihtimaldir. Ya öyle olursa ya böyle olursa diye düşünmek size bir sonuç vermeyecek.
Hiç düşünmediğiniz bir şey de gelebilir başınıza hiç alakasız bir şekilde.
Önce bir olsun da sonra bakarsınız hal çaresine :)
Siz pozitif olmaya bakın.
Kendi doktorlarınıza güvenin.
Bu işe harcadığımız vakti ve parayı da kendinizi mutlu etmeye harcayın :)

doktorunuza guvenın bu kadar çok ayrıntıya gırmeyın her doktor ayrı bişi soyler iişin içinden çıkamayız...
Evet 5 yıldır takip eden doktorum da söyledi bunu bir yemeğe herkesin tuz atması gibi oldu dedi kızdı ama elimde değil.sadece kendime değil eşim ve oğluma da sıkıntı oldum bu histe suçluluk duygusu veriyor bana

İhtimaller adı üzerinde ihtimaldir. Ya öyle olursa ya böyle olursa diye düşünmek size bir sonuç vermeyecek.
Hiç düşünmediğiniz bir şey de gelebilir başınıza hiç alakasız bir şekilde.
Önce bir olsun da sonra bakarsınız hal çaresine :)
Siz pozitif olmaya bakın.
Kendi doktorlarınıza güvenin.
Bu işe harcadığımız vakti ve parayı da kendinizi mutlu etmeye harcayın :)
Hayatta hiç kimseyi kıskanmadım sadece bu düşünce yapısında ve hayat duruşunda olan insanları kıskandım.haklısınız olursa bakmak lazım çaresine teşekkür ederim.

Çok çok teşekkür ederim.doktorlar bu hastalığın öldürmediğini,süründürmediğini söylese de sürekli kontrolde olmam gerekiyor.o kontrollere kadar sanki taksit taksit yaşayacağım hissi ise kara bir bulut gibi.artık huzuru bulmak istiyorum ama bulduğumu sandığım anlar çok kısa sürüyor

Bu psikolojinin kolay olduğunu düşünmüyorum zaten, Allah yardımcınız olsun gerçekten. Ama kendimizi iyi hissetmek de yine bizim elimizde. Size tavsiyem duaya sarılın, inanın çok rahatlarsınız.
Bir de tiroid kanserlerinin çoğunun agresif olmadığını okumuştum, üzmeyin artık kendinizi :KK15:

Bu psikolojinin kolay olduğunu düşünmüyorum zaten, Allah yardımcınız olsun gerçekten. Ama kendimizi iyi hissetmek de yine bizim elimizde. Size tavsiyem duaya sarılın, inanın çok rahatlarsınız.
Bir de tiroid kanserlerinin çoğunun agresif olmadığını okumuştum, üzmeyin artık kendinizi :KK15:
Evet benim asıl sorunum troid değil zaten farkındayım.hastalık olaylarına mantık ve reel çerçevede bakamamal sorunum.üst düzey kaygı.ama tüm yazılanlar şifa gibi geldi nedense.zaman ayıranlara ne kadar teşekkür ve dua etsem az

Ne kadar iyisiniz.iyi ki açtım konuyu aylardır ilk kez huzur doldu kalbime.

aslında senin sorunun cevrendeki insanların ilgisizliği, hisssizligi ve kendini yalniz hissetmen. Son mesajından bunu anladım. Hepimizin hayati boyle ama merak etme. Kendine odaklaniyorsun o yüzden. Bence odak noktanı zevklerine çevir. Sen güçlü bir kadınsın , tek başına her şeyi başarabilecek kapasitedesin. Boyle motive et kendini. Bu hastalığı en az zararla atlatmanın en güzel yolu da kendine hakettigin özeni göstermek.

Liseye giderken enrique iglesias seviyordum. O zaman ders dinlerken bi hayal kurdum. Bir arabam olsun ve trafik çok sıkışık olduğunda herkes oflayıp puflarken ben enrique dinleyip dans etmeliyim demiştim. Üzerinden 15 sene geçti ve hayalimi gerçekleştirmek için çok korkmama rağmen ehliyet aldım. Araba sürmemi ilerletiyorum.

Yani şunu demek istiyorum. Bir ihtiyaç listesi çıkar kendine. Çocukluktan başla ve karşılanmamış her ihtiyacını kendi ellerinle karşıla. Kendine yatırım yap yani. Bu artik benim hayat felsefem.

Ben de anne olmayı çok istiyorum ve anne olmamin yolu kendimi mutlu etmekten geçiyor bunu çok iyi biliyorum.

İlk defa paylaşıyorum kendimle ilgili bu bilgiyi.

Hayatta hiç kimseyi kıskanmadım sadece bu düşünce yapısında ve hayat duruşunda olan insanları kıskandım.haklısınız olursa bakmak lazım çaresine teşekkür ederim.

Olursa kısmında da endişeli bir durum yok.
Hastalık belli tedavisi belli ve başarılı sonuçlar.
Ve siz bir bireysiniz.
Hastalığınız dışında hayatınız, aileniz, arkadaşlarınız, eğitiminiz, yapmak istedikleriniz, hayalleriniz var.
Bunlara odaklanın :KK66:

Valla ben kanser olsam farketmeyecek kadar rahatimdir kafa olarak.
Simdi iki sn sonra kafamiza bir tas dusebilir ölebiliriz. Biraz rahat olun.
Mesela suan gribim var doktora dahi gitmedim ilac almadim. Vucudumuzun savunma sistemi var...sentetik ve yapay sekilde yok edilmedikcs gayet iyi calisir.
Birazda dusunce meselesi.
Hastaliginizi tam olarak anlamadim o yuzden ilac konusunda ve tedavi konusunda birsey diyemiyorum.
Ama manevi anlamda kendinize telkinler edin. Kendinizi rahatlatin biraz...
Dusunce sagligi da önemli.

X