Hangi marketlerden alışveriş yapıyorsunuz? Aylık market masrafınız ne kadar?

Memleketten gelen erzaklar konserveler vs.olmasa bitmişiz.
Aylık market giderim en az 1500 ..oda kampanya takip ederim hep getir veya diğer uygulamalardan.. Marketten daha ucuz oldukları kesin.Mesela dün ayçiçek yağı aldım 5 litre 62 liraya ...deterjan aldım 9 kg 27 liraya geldi kampanya ile..
Marketler cezayı haketmiş.Fiyatlar fahiş gerçekten
Ama asıl sorun bu değil içinde bulunduğumuz ekonomik kriz ve sorumluları..iyice dibe battık Allah sonumuzu hayır etsin

Ya orası aile şirketi mi de çalışana jest yapsınlar. Kk tarihinin en insancıl üyesi seçtim seni tebrikler 🌸
valla benim eskiden çalıştığım zincir şeklindeki işyeri temizlik personeline bile 5 yıldızlı kahvaltı ara öğün ve öğle yemeği verirdi.ayrıca odalarda bulunan unutulan herşey kayıt altına alınır 6 ayda sahibi iletişime geçmezse isterse chanel mont olsun bulan personele verilirdi.maaş ta yüksekti asgari ücret falan değil.bunlar olabiliyor yanii.olmaması tuhaf

bir yere oturup yemeyelim mi?pazarlar kalabalık virüs kaynıyor.bizdeki problem çok lüks yaşayan savuran insanlar yerine basit zevkleri ucuz hobileri olan insanları eleştirmek daha da düşüğünü tavsiye etmek.işte bunu bir farkedebilsek her şey düzelecek
Canım şeka yaptım yaw. Öyle diyorlar ya hemen daha ucuzunu al diye. İlla en ucuzda yaşamak zorundayız. Mama için bile ucuzu var alsana diyorlar. Sanki ben bilmiyorum.

Konu siyasi değildir ❗
Görünce içim dağlandı. Ülkede güvenilecek kimse mi kalmadı cidden yaw?
Bunun yayılması için buraya bırakacağım. Ve siz nerelerden market alışverişi yapıyorsunuz , bunu da çok merak ettim.
Keşke çok daha ağır cezalar verilseydi. Bu paralar bu marketler için ne ki ?
Aylık market masrafınız ne kadar ?
Benim en aşağı 1500₺ 😬
3 ay içindeki fiyat degişimi göz önünde bulundurunca ruhum daralıyor önceden binden aldıgım salam 9 TL ydi şimdi 13 TL ve 100 gr da gramaj eksiltilmiş durumda, Süt 4 buçuk satıldığı markette şuan 7 buçuk oldu sıvı yag zaten uçtu gitti geçen gün 500 gram kaşar, 2 Süt, 1 kilo Tavuk, 1 kilo mandalina, Kakao, 2 kilo şeker, 1 Krem şanti, 1 Pudra şekeri, 1 Paket Şehriye aldım 120 TL verdim ve aldıgım markalar da öyle çok üst düzey degil ucuz olan markalardan ama durum bu 2 yıl önce 700 TL lik alışveriş ile 1 ay geçiniyorduk meyvesi sebzesi dolu dolu alıyorduk şimdi 700 TL lik alışveriş dolabın 1 rafını doldurmuyor bile

Konulardan hatırladıklarımı derlerim ben şimdi.

Ailece gezme sadece dağa bayıra. Kışın da avm gezisi ama alışveriş yapmadan.
Aileden gelen kilo kilo erzak. Salça, erişte vs eklenmiş. 9 kiloluk yoğurt kovalarında böyle.
Yazın kışlık için çılgınca hazırlık yapmak. Bu evlerde kışın haftalık yemek listesi kufufasulye ertesi buzluktan taze fasulye.
Kurbanı köyde kesip buzluğa stok yapmak.
Kuaför masrafı olmayacak. Boya her halükarda düz boya ve evde yapılacak. Kaş bıyık da kendin alacaksın. Ağda vs de evde yapamayan kadınım demesin. Utanmıyor millet orasını burasını kuaföre açmaya.
Sinema, dışarıda yemek vs müsriflik.
Avokado falan yok. (ceycey selam)
Kışın mevsimi dışındaki ürünler pahalı olduğu için almayacaksın. Sorana sağlıktan da dem vuracaksın. Sanki yazın organik besleniyoruz.
Peyniri Ezine yiyecek halin yok. Söylememe gerek yok heralde. Tost peyniri ile kaşarın ne farkı var ki zaten.
Arada çılgınlık yapıp tavuk sucuk salam falan yiyebilirsin ama fıstıklı olmamak şartıyla.
Alışveriş için konuda ceza yazılan marketlerin bile hepsine değil, 3 harfli olanlarına gitmelisin.
Kıyafet de senede bir alışverişe çıkıp 2 pantolon, 3 kazak alınacak ve bir sürü farklı kombin olacak. Alışveriş outletten. Arada kafana göre bir şey beğenip alamazsın.
Araba ya da ev alırken kayın aile destek çıkacak.

Aklıma gelenler bunlar.

Işin sorunlu noktası ise bunları yapmak değil. Yapmayan insanların yanlış yaptığını düşünmek.
Okuyunca komik geliyor ama, tam olarak bu şekilde geçiniyoruz. Yoksa kenara ihtiyaç olur diye üç kuruş bile atamıyorsun ki. Eskiden sadece kuaför de kesim masrafim vardı. Pandemi ile birlikte saç kesimini öğrendim . Kuaför ile aynı şekilde oluyor , 2 yildir onun içinde gitmedim .
Peynir güç tam yağlı Beyaz peynir , tek lüksümüz kaşar peyniri. Onu da çocuklar tostu seviyor diye

Konu siyasi değildir ❗
Bunun yayılması için buraya bırakacağım. Ve siz nerelerden market alışverişi yapıyorsunuz , bunu da çok merak ettim.
Benim en aşağı 1500₺ 😬

Bu cezaların hepsi göstermelik, hepsi hedef şaşırtma maalesef, biz yapmıyoruz bunlar yapıyor, pahalılığın sorumlusu bunlar algısı yaratmak. Cezalar kesildi ne oldu mesela, fiyatlar düştümü hayır ama bir kesim bak bunlar yüzünden der oldu, maksatta buydu. Bu cezalar vatandaşın cebinden çıkacak maalesef. Pahalılık daha da kötü olacak diyor uzmanlar, umarım bu günleri de aramayız😔

Konu siyasi değildir ❗
Benim en aşağı 1500₺ 😬
Cezayı verdıker tanam o borcun odenmesı için yine bir dolu zam yapıp bizden çıkacak .Olan vatandaşa olacak

Benzin de beni ilgilendirmiyor:KK70: 100₺ lik alıyorum hdjsjd

Çikolataları aşırı kalitesizleşti. Valla damak alıyorum :KK70: bari batacaksam kaliteli batayım :KK70:
Yaa kızımla tadelleciyiz biz. 1 tanesi 6.5 lira olmuş ,geçen yıl damak alıyordum bu fiyata. Tadelle de 3.5 lira falandı.
Şaka gibi fiyatlar.
Tuvalet kagidinin 70 liraya dayandiğını görünce yuh dedim,millet boşuna stoklamıyormuş.
Valla yazık ne denir bilemiyorum. Bir aldıgımızın fiyatı ikinciye asla aynı olmuyor.

Bugün gördüm bunu.
Ucuzluğuyla bilinen BİM'in en yüksek cezayı almasına çok şaşırdım.
Diğerleri daha mı uyguna satıyor ki? Migros falan bimden daha ucuz mu mesela? 🤔
Ucuz değil ki bim. Kapanmada evime yakın bir bim açıldı, profiterol yapacaktım yumurta,şeker aldım mesela,2 kiloluk vardı sadece ve migrostan pahalıydı ve hayatımda aldığım en kötü toz şekerdi. Yumurta desen bayattı ve ucuz değildi.Baya bildiğin taşlaşmış küp şeker halini almıştı. Hem pahalı hem kalitesiz. Migrosun kendi markası olan şeker bundan ucuzdu ve alıyorum asla kalıplaşmış halde olmuyor. En basit örnek bu. Migrostan geçen hafta orkide ayciçek yağının 2 litresini 15 liradan aldım. Kampanya takip edince migros hepsinden uyguna geliyor bazen.

Ee ceza verilince ne olacak ? Bize mi dağıtılacak o para ?
Toplum olarak yine yanlış kişileri hedef alıyoruz.Tekstil sektörünün bu kadar pahalı olmasının sebebi de mi marketler ? Ya da benzinin ? Peki bu kira fiyatları ? Araba fiyatları ? Onları da mı konuşup durmuş Migros,Bim falan ?
Dalga geçiyorlar resmen,insanların da hoşuna gidiyor nedense.Cidden ne desem boş.

Ee ceza verilince ne olacak ? Bize mi dağıtılacak o para ?
Toplum olarak yine yanlış kişileri hedef alıyoruz.Tekstil sektörünün bu kadar pahalı olmasının sebebi de mi marketler ? Ya da benzinin ? Peki bu kira fiyatları ? Araba fiyatları ? Onları da mı konuşup durmuş Migros,Bim falan ?
Dalga geçiyorlar resmen,insanların da hoşuna gidiyor nedense.Cidden ne desem boş.
Örgütlenmelerine izin verenler düşünecek maalesef. Ama faturası bize çıkacak yine 😔

Yaa kızımla tadelleciyiz biz. 1 tanesi 6.5 lira olmuş ,geçen yıl damak alıyordum bu fiyata. Tadelle de 3.5 lira falandı.
Şaka gibi fiyatlar.
Tuvalet kagidinin 70 liraya dayandiğını görünce yuh dedim,millet boşuna stoklamıyormuş.
Valla yazık ne denir bilemiyorum. Bir aldıgımızın fiyatı ikinciye asla aynı olmuyor.
Geçen gün Çağrı dan tuvalet kağıdını 18₺ aldım 32li. Bilginize :)

Ucuz değil ki bim. Kapanmada evime yakın bir bim açıldı, profiterol yapacaktım yumurta,şeker aldım mesela,2 kiloluk vardı sadece ve migrostan pahalıydı ve hayatımda aldığım en kötü toz şekerdi. Yumurta desen bayattı ve ucuz değildi.Baya bildiğin taşlaşmış küp şeker halini almıştı. Hem pahalı hem kalitesiz. Migrosun kendi markası olan şeker bundan ucuzdu ve alıyorum asla kalıplaşmış halde olmuyor. En basit örnek bu. Migrostan geçen hafta orkide ayciçek yağının 2 litresini 15 liradan aldım. Kampanya takip edince migros hepsinden uyguna geliyor bazen.
Verilen paraya yazık gerçekten ya 🥺

Ucuz değil ki bim. Kapanmada evime yakın bir bim açıldı, profiterol yapacaktım yumurta,şeker aldım mesela,2 kiloluk vardı sadece ve migrostan pahalıydı ve hayatımda aldığım en kötü toz şekerdi. Yumurta desen bayattı ve ucuz değildi.Baya bildiğin taşlaşmış küp şeker halini almıştı. Hem pahalı hem kalitesiz.
Kesinlikle katılıyorum, bu marketi kullananlardan özür dilerim ama asla tercih edeceğim bir yer değil, üşenip yoğurt mayalamadığım bir gün yanılıp sözde doğal özde çok kötü bir yoğurt aldım, artık içine ne konduysa midem kaynadı resmen, ağızda da çok berbat bir tat bırakıyordu yoğurdu komple çöpe attım, bir daha da o oldu.

Bu arada krem çikolatalar vb yazışmalar gördüm sanki, ukalalık olarak görülmesin ama kraker, bisküvi, kurabiye, krem çikolata, çikolatalar vs atıştırmalıkların genelinde palm yağı var, anneler palm yağınn zararlarını araştırsın lütfen.

Yediğimiz her şeye dikkat edemeyiz tabii zira sebze meyveler bile insan sağlığına zararlı olacak kadar kimyasal ilaçlamaya maruz kalıyor lakin marketlerden evimize giren hazır ürünleri kısıtlama imkanımız var.

_________

Yorumumdan bağımsız bir de hatırlatma, lütfen siyaset konuşulmasın😌

X