Gunde 1 saat temizlik - Beraber evlerimizi duzene koyalim mi?

Milky Way

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2007
236
277
Merhaba kizlar,
Kendi evimde uygulamaya baslayacagim bir temizlik-duzenleme programim var.
Bu programi internette birkac farkli kaynaktan ogrendiklerimi birlestirerek olusturuyorum.
Bana katilmak isteyen arkadaslar ile bu baslik altinda yazisip, birbirimize destek olup motivasyon olusturalim mi?

Amacimiz oncelikle evlerimizi duzenlemek, belli bir seviyede temizlemek, fazlalik esyalarimizdan kurtulmak ve bunlari basardiktan sonra "sadece hafta ici, gunde 1 saat ayirarak" duzen ve temizligi idame ettirmek olacak.

Oncelikle kendi durumumu ozetlemek istiyorum; 3 katli, 5 oda, 1 salon, 2 banyolu ve bahceli bir evde yasiyorum. Ev buyuk oldugu icin hicbir zaman istedigim standartta temizleme ve duzenlemeyi basaramadim. Zaten beni internette arastirma yapmaya iten bu oldu. Tabi ki evim genel hatlari ile temiz; supurme, toz alma, banyolari temizleme, daginikligi toparlama gibi genel isleri yapiyorum ama tam istedigim sevideye temizlik ve duzen saglayamiyorum.

Simdi "gunde 1 saat temizlik" kismini aciklayacagim.
Oncelikle bu tempo icin evinizin bastan asagi temiz ve duzenli olmasi gerektigini vurgulamaliyim! Zaten bu yuzden ise temizleme ve duzenleme ile baslayacagiz ki bu asamalari tamamladigimizda gunde 1 saat ile devam edebilelim.
Evi hali hazirda temiz ve duzenli olan arkadaslar direkt olarak bu asamaya gecebilirler.

Gunde 1 saat ayirarak ev nasil temiz ve duzenli tutulur?
(Calisan arkadaslar bu maddeleri kendilerine uygun saatlere tasiyabilir)

-Camasir makinesini doldurma-bosaltma 15 dakika:
Sabah kalktigimizda ilk is camasir makinemizi kisa bir programda mutlaka calistiracagiz.
O gune birikmis olan camasirlari, miktari az bile olsa yikayacagiz (bir gun renkliler, bazen beyazlar, bazen havlular, baska birgun nevresimler gibi). Makinemiz az dolacagi icin kisa bir program bile iyi temizlik saglar. Makinemizi calistirmak, program bittiginde camasirlari asmak ve bir onceki gunden kuruyanlari kaldirmak icin toplam 15 dakika ayiriyoruz.

-Bulasik makinesini bosaltma 5 dakika:
(Bulasik makinemizi gece yatmadan evvel calistiracagiz, bu basamak bizi ertesi gune hazirlayacak)
Camasir makinesini calistirdiktan sonra mutfaga gecip cay veya kahvemiz olurken bulasik makinesini bosaltacagiz. Boylece gun icinde olusan tum bulasiklar direkt makineye girecek ve mutfagimizda kalabalik olmayacak. Bu cok onemli bir basamak, ev halkinin da "kullandiktan sonra makineye kaldir" kuralina uymasini isteyecegiz.

-Evimizi turlamak 10 dakika:
Salondan baslayarak esyalari yerlerine koyacagiz (kirlentleri duzeltmek, kumandalari yerlerine koymak, salonda birakilmis bir kiyafeti yerine koymak, gazeteleri kaldirmak, ayakkabilari-terlikleri yerlerine kaldirmak gibi). Turlarken elinizde camasir sepeti gibi birsey olsun ki esyalari sepete atip yerlerine goturmek daha kolay olur.

-Geriye 30 dakika zamanimiz kaliyor.
Bu zamani sececegimiz gunluk bir ise ayiracagiz.
Bu is Pazartesi'den Cuma'ya hergun baska bir is olacak. Ornegin Pazartesi salonu supurmek, Sali tuvaletleri temizlemek, Carsamba nevresimleri degistirmek, Persembe toz almak, Cuma yatak odalarini supurmek gibi.

Ayrica bir proje listesi olusturup eger ev islerine ayirabilecegimiz 30 dakika daha zamanimiz var ise bu listeden istedigimiz bir maddeyi sececegiz. Bu liste yapilmasi acil olmayan ama "yapilsa guzel olur" dedigimiz seylerden olusacak.
Ornek:
-Buzdolabini temizlemek
-Firini temizlemek
-Vitrin cekmecelerinden birini duzenlemek
-Kaloriferleri silmek
-Mutfak cekmecelerinden birini duzenlemek
-Ayakkabiligi temizlemek ve duzenlemek
-Evdeki tum kapi kollarini temizlemek
-Evdeki tum priz ve isik acma kapama dugmelerini temizlemek gibi.

Yeri gelmisken priz ve isik acma kapama dugmelerini hizla temizlemek icin super bir teknik var; 1 kupanin icine biraz camasir suyu koyup yarisina kadar kaynar su ekliyoruz, bir dis fircasini icine atip sirayla tum priz ve isik acma kapama dugmelerini firca ile temizleyip uzerinden nemli mikrofiber bez ile siliyoruz. Gerekirse kupadaki suyu yeniliyoruz. Bu sekilde cok kisa surede tum prizleri tertemiz yapiyoruz.

Sirada ise hali hazirda tertemiz ve duzenli olmayan evlerimizi yoluna koymak icin program var. Ben bu programi kendim icin olusturuyorum, benimle birlikte takip etmek isteyen, boyle bir programa ve motivasyona ihtiyaci olan tum arkadaslari bana katilmaya davet ediyorum. Gorusmek uzere!

Evlerimizi bastan asagi tertemiz ve duzenli bir hale getirecegiz.

Oncelikle bir konuda farkindaligimizi artirmaliyiz; evimiz bir gunde dagilmadi, bir gunde pislenmedi, bir gunde temizlenip toparlanmayacak! Bu normal bir durum; bunun farkinda olmaliyiz ve motivasyonumuzu yuksek tutmaliyiz.

Cok onemli 5 kurali benimseyip uygulamak ile baslayacagiz, bu kurallarin ciktisini alip gorunur bir yere asabiliriz:

1- Aldigini yerine koy!
Bunu uyguladigimizda otomatik olarak evimizin dagilmasini onemli olcude azaltacagiz. Bu kurali her zaman uygulamaya calisacagiz. Sadece biz degil, ev halkinin da bu kurala uymasini isteyecegiz.

2- Bes dakikadan az zaman alacaksa yap!
Hepimiz bazen islerimizi erteliyoruz, "ocagi sonra silerim, tencereyi sonra yikarim, yatagi sonra toplarim" demeyecegiz; "5 dakikada yapabilir miyim?" sorusuna cevabimiz EVET olan her isi o anda yapacagiz.

3- Kullanmiyorsan kurtul!
Hayatimizi kalabaliklastiran, evlerimizi dagitan, cekmecelerde, kolilerde, dolaplarda biriken, kullanmadigimiz herseyden sirasiyla kurtulacagiz.

4- Haftalik yemekleri planla!
"Aksama ne pisirsem?" diye dusunmemek icin, butcemize katkida bulunmak icin, saglikli beslenmek icin mutlaka haftalik yemek programi olusturacagiz. Bu plani market-pazar alisverisi yapmadan birgun once olusturup tum alisverisi ona gore yapacagiz.

5- Mutfak lavabosunu her zaman temiz tut!
Lavaboda bulasik biriktirmeyecegiz, her zaman mutfak lavabomuz temiz olacak. Bu bizi gorsel olarak motive edecek.

Basit gibi gorunen bu kurallari uyguladigimizda farkinda olmadan kendimizi motive edecegiz ve evimizin duzenine buyuk katkida bulunacagiz.

Simdi evimizi temizlemek ve duzenlemek icin sirasiyla her odanin kendi temizlik listesine goz atacagiz (ben listeyi kendi evime gore hazirliyorum, size uygun olan hale getirebilirsiniz).

Turkler olarak temizligimizi genelde tum evi bir anda temizleyecek sekilde yapiyoruz.
Bu sekilde temizlik yapmak bazilarimiz icin ise yariyor ama bazilarimiz isin icinden cikamaz hissediyor ve cok yoruluyor. Biz daha farkli bir metod uygulayacagiz "sirayla temizlik" yapacagiz yani her odayi kendi icinde temizlik maddeleri olusturup oyle temizleyecegiz.

Bugun ise EVI TURLAMAK ile baslayacagiz. Elimizde bir sepet/kova ile salondan baslayarak tum evimizi soyle bir dolasacagiz ve yerinde olmayan herseyi sepete atip kendi yerine geri koyacagiz.
Ornek:
-TV kumandalarini yerlerine koymak
-Koltuk kirlentlerini duzeltmek
-Salonda birakilmis bir kiyafeti yerine asmak
-Cocuklarimizin oyuncaklarini yerine kaldirmak
-Ortalikta birakilmis camasirlari kirliye atmak/kaldirmak
-Gazeteleri/dergileri/kitaplari yerlerine koymak
-Mutfakta bulasik varsa makineye kaldirmak
-Mutfak lavabomuzu temizlemek (her zaman temiz olmali)
-Banyoda ortaliga dagilmis ivir zivirlari yerlerine kaldirmak
-Yataklari toplamak

Evimizi turlayip gorunen daginikliklari topladiktan sonra bugun icin projemiz BANYO-WC temizligi olacak.
-Klozet ve lavabolari temizleyecegiz
-Kuvet / duslari temizleyecegiz
-Aynalari silecegiz (sadece islak mikrofiber bez kullanin, tertemiz oluyor)
-Havlulari yenileyecegiz
-Ortalikta ivir zivir varsa yerlerine kaldiracagiz
-Banyo-wc yerleri supurup silecegiz (gerekli ise).

Simdiden evimiz baya derli toplu gorunuyor :)
Yarin YATAK ODASI temizligi yapacagiz.
Listeyi sabahtan yazacagim.
Hepimize kolay gelsin.

bizim evin enbüyük sorunlarından biridir tavsiyelerine uyacağım .benim kızımda çok dağıtıyor evi sen nasıl başediyorsun

bizim evin enbüyük sorunlarından biridir tavsiyelerine uyacağım .benim kızımda çok dağıtıyor evi sen nasıl başediyorsun
Basedemiyorum ki! :KK70:Zaten o yuzden boyle bir program uygulamaya karar verdim. Benim cocugum yok ama evim cok buyuk oldugu icin bir yeri bitirsem baska yer yine pislenmis/dagilmis oluyor. Ama kafama koydum, yavas yavas, zaman icinde istedigim standarda getirecegim. Buraya konu acarak hem baskalarini da motive etmeyi hem de kendimce gunluk olusturmayi istedim.

oyuncak lafı geçince yazıların birinde bende öyle sandım pardon.En azından evişlerini eğlenceli hale getiriyosun (kendim için söyleyeyim hiç sevmem nankör bir iştir)

Merhaba arkadaslar,
Bugun projemiz yatak odasi temizligi. Aslinda daha erkenden yazmaliydim maalesef internet baglantimda problem vardi yeni baglanabildim. Bundan sonraki gunlerin planini onceden yazacagim.

Evet bu sabah kalktim, kalkar kalkmaz yatak odamin nevresimlerini makineye attim.
(Hergun camasir makinesini calistirmayi tavsiye ediyordum; bugun yatak odasi temizligi gunu oldugu icin makineye nevresimler girdi :KK39:)

Mutfaga gittim, kahvem olurken bulasik makinemi bosalttim (her gece yatmadan evvel calistiriyorum)

Simdi kahvalti yaparken bunlari yaziyorum. Birazdan camasir makinesindekileri asip yatak odasi temizligine baslayacagim.

Buraya kadar olan kismi neden mi yazdim? Ileride amacimiz gunde 1 saat ile temizligi idame ettirmek olacak ve bu yazdiklarim ilk 3 basamagini olusturuyor. Bunlari aliskanlik olarak edinebilmek icin simdiden yapmaya basliyoruz.

-Yatak odasi temizligi yaparken perdeleri yikayip yikamamak tercihinize kalmis. Benim perdelerim henuz temiz oldugu icin yikamiyorum.

-Kiyafet dolabiniz yatak odasinda olsa bile bu proje kiyafetlerin duzenlenmesini, dolabin ic temizligini icermiyor. "Kiyafet dolabi temizligi" basligi altinda onu baska bir zaman yapacagiz.

Simdi derin bir nefes alalim ve baslayalim :KK71:

1. adim alarm kurup en fazla 30 dakikaya kadar odamizdaki daginikliklari yerlerine koyacagiz (kiyefetler dolaba geri girsin, cekmecelere ait esyalar yerlerine, cop varsa disari).

Bu esnada elinize "amaan bunu da hic kullanmiyorum kalabalik ediyor" dediginiz birsey gecerse hoop disari :KK39:

2. adim, bir guzel supuruyoruz odamizi. Heryerini. Yatak alti, halinin alti, tavan koselerindeki orumcek aglari... :confused:

3. adim toz almak ve mobilyalari silmek.

4. adim yeni nevresimi sermek

5. adim (yerler silinebilir ise) yerleri silmek

Bir gunde sadece bu kadar yapacagiz.
Ana yatak odasi zaten temiz ise bu plani evdeki baska bir yatak odasina uygulayabiliriz.

Yarin ise evdeki diger yatak odalari icin ayni temizlik planini uygulayacagiz.
Camlari isterseniz her odayi temizlerken silebilirsiniz. Benim yatak odamin camlari temizdi bu adimi atladim.

Detay temizlikleri daha sonra tum evi bir defada gezerek yapacagiz (elektrik prizleri, isik acma kapa dugmeleri, kumandalar, kapi kollari).

Bu arada konuyu takip eden, okuyan kimse yok mu arkadaslar? Ben kendi kendime mi yapiyorum bunlari yoksa? :confused: Lutfen yorumlarinizi esirgemeyin.

Merhaba kizlar,
Kendi evimde uygulamaya baslayacagim bir temizlik-duzenleme programim var.
Bu programi internette birkac farkli kaynaktan ogrendiklerimi birlestirerek olusturuyorum.
Bana katilmak isteyen arkadaslar ile bu baslik altinda yazisip, birbirimize destek olup motivasyon olusturalim mi?

Amacimiz oncelikle evlerimizi duzenlemek, belli bir seviyede temizlemek, fazlalik esyalarimizdan kurtulmak ve bunlari basardiktan sonra "sadece hafta ici, gunde 1 saat ayirarak" duzen ve temizligi idame ettirmek olacak.

Oncelikle kendi durumumu ozetlemek istiyorum; 3 katli, 5 oda, 1 salon, 2 banyolu ve bahceli bir evde yasiyorum. Ev buyuk oldugu icin hicbir zaman istedigim standartta temizleme ve duzenlemeyi basaramadim. Zaten beni internette arastirma yapmaya iten bu oldu. Tabi ki evim genel hatlari ile temiz; supurme, toz alma, banyolari temizleme, daginikligi toparlama gibi genel isleri yapiyorum ama tam istedigim sevideye temizlik ve duzen saglayamiyorum.

Simdi "gunde 1 saat temizlik" kismini aciklayacagim.
Oncelikle bu tempo icin evinizin bastan asagi temiz ve duzenli olmasi gerektigini vurgulamaliyim! Zaten bu yuzden ise temizleme ve duzenleme ile baslayacagiz ki bu asamalari tamamladigimizda gunde 1 saat ile devam edebilelim.
Evi hali hazirda temiz ve duzenli olan arkadaslar direkt olarak bu asamaya gecebilirler.

Gunde 1 saat ayirarak ev nasil temiz ve duzenli tutulur?
(Calisan arkadaslar bu maddeleri kendilerine uygun saatlere tasiyabilir)

-Camasir makinesini doldurma-bosaltma 15 dakika:
Sabah kalktigimizda ilk is camasir makinemizi kisa bir programda mutlaka calistiracagiz.
O gune birikmis olan camasirlari, miktari az bile olsa yikayacagiz (bir gun renkliler, bazen beyazlar, bazen havlular, baska birgun nevresimler gibi). Makinemiz az dolacagi icin kisa bir program bile iyi temizlik saglar. Makinemizi calistirmak, program bittiginde camasirlari asmak ve bir onceki gunden kuruyanlari kaldirmak icin toplam 15 dakika ayiriyoruz.

-Bulasik makinesini bosaltma 5 dakika:
(Bulasik makinemizi gece yatmadan evvel calistiracagiz, bu basamak bizi ertesi gune hazirlayacak)
Camasir makinesini calistirdiktan sonra mutfaga gecip cay veya kahvemiz olurken bulasik makinesini bosaltacagiz. Boylece gun icinde olusan tum bulasiklar direkt makineye girecek ve mutfagimizda kalabalik olmayacak. Bu cok onemli bir basamak, ev halkinin da "kullandiktan sonra makineye kaldir" kuralina uymasini isteyecegiz.

-Evimizi turlamak 10 dakika:
Salondan baslayarak esyalari yerlerine koyacagiz (kirlentleri duzeltmek, kumandalari yerlerine koymak, salonda birakilmis bir kiyafeti yerine koymak, gazeteleri kaldirmak, ayakkabilari-terlikleri yerlerine kaldirmak gibi). Turlarken elinizde camasir sepeti gibi birsey olsun ki esyalari sepete atip yerlerine goturmek daha kolay olur.

-Geriye 30 dakika zamanimiz kaliyor.
Bu zamani sececegimiz gunluk bir ise ayiracagiz.
Bu is Pazartesi'den Cuma'ya hergun baska bir is olacak. Ornegin Pazartesi salonu supurmek, Sali tuvaletleri temizlemek, Carsamba nevresimleri degistirmek, Persembe toz almak, Cuma yatak odalarini supurmek gibi.

Ayrica bir proje listesi olusturup eger ev islerine ayirabilecegimiz 30 dakika daha zamanimiz var ise bu listeden istedigimiz bir maddeyi sececegiz. Bu liste yapilmasi acil olmayan ama "yapilsa guzel olur" dedigimiz seylerden olusacak.
Ornek:
-Buzdolabini temizlemek
-Firini temizlemek
-Vitrin cekmecelerinden birini duzenlemek
-Kaloriferleri silmek
-Mutfak cekmecelerinden birini duzenlemek
-Ayakkabiligi temizlemek ve duzenlemek
-Evdeki tum kapi kollarini temizlemek
-Evdeki tum priz ve isik acma kapama dugmelerini temizlemek gibi.

Yeri gelmisken priz ve isik acma kapama dugmelerini hizla temizlemek icin super bir teknik var; 1 kupanin icine biraz camasir suyu koyup yarisina kadar kaynar su ekliyoruz, bir dis fircasini icine atip sirayla tum priz ve isik acma kapama dugmelerini firca ile temizleyip uzerinden nemli mikrofiber bez ile siliyoruz. Gerekirse kupadaki suyu yeniliyoruz. Bu sekilde cok kisa surede tum prizleri tertemiz yapiyoruz.

Sirada ise hali hazirda tertemiz ve duzenli olmayan evlerimizi yoluna koymak icin program var. Ben bu programi kendim icin olusturuyorum, benimle birlikte takip etmek isteyen, boyle bir programa ve motivasyona ihtiyaci olan tum arkadaslari bana katilmaya davet ediyorum. Gorusmek uzere!
Tesekkurler konu cok guzel olmus. Gunluk planinizin tamamini bekliyorum. :KK9::KK36:

Not : Konu faydali bilgiler bolumune acilsaydi daha cok kisi gorur ve yorum yapardi. Nacizane fikrim. :KK24:

Güzel konu olmuş ben çalıştığım için hiç iş yapamıyorum haftasonları gezmeye ayrılıyor bi günde sığdırmaya çalışıyorum ama evde hep bi yerler dağılıyor ütü birikiyor çamaşır Bulaşık derken yetişemiyorum :KK43:
Önümüzdeki ay işten ayrılıyorum bu programı uygulamaya başlıyıcam. Ben de tertemiz çiçek gibi evim olsun istiyorum her daim :KK51:

Ben de çok muzdaribim temizlik kolay olacak ev Toplu olsa ama bir minik Afacan ım var sağolsun baba oğul çok organize ev dağıtıp batırıyorlar:KK57:
Hiç oturmamak bir elinle yerleştirip bir elinle süpür sil yapmam lazım ben de çok ağırım valla bitmez bu işler bizim evde:KK61:

Merhaba devam ediyomusunuz düzenli temizliğe? Artık yazmıyosunuz sanırım :KK51:

Herkese tekrar merhaba,
Ufak bir kaza gecirdigim icin uzun zamandir siteye giremedim (derin temizlik falan yalan oldu haliyle).
Biraz daha iyiyim. Kendimi iyice toparladigimda yeniden boyle bir konu basligi acacagim.
Hepiniz saglicakla kalin

Yaa bu konu süper ben gibi üşengeç birine harika tavsiyeler
Çok güzel bir konuymus benim de pratik olmaya ihtiyacım var. Ama
Konu sahibi banlanmis. Biz mi devam ettirsek seninle ne dersin cok güzel tavsiyeler var

X