Görümceler...

Ben sadece annemden destek benimlde ilgilemmesi konusunda istedim, sezeryan oldum dikiş ağrısı, uykusuz geceler vs. Baba çalışıyor, yardım etmesi pek mümkün değil.
Kuzum sen iyi misin ? Eşimle hallettik diyen üyelerin eşleri sence çalışmıyor mu ?
Çalışacak eve geldiğinde de yardımcı olacak evet zorlanacak ama olay bu
Gerçi sizinkisi 20 dakikalığına mutfağa girip hazır yemegi ısıtıp sofra kurmaya dayanamamış oyle alistirmissiniz çünkü
Bakın Benim bir tanıdığım memur kendisi kadın doğum yaptı haliyle ücretsiz izinde adam normal çalışıyor ona rağmen geceleri bebeğe adam bakıyordu karım uyusun gündüze enerjisi kalsın diye
Sizin eşinize teklif dahi edemeyiz bosanir galiba ne diyeyim
Yine bir tek problemin eş ve onun davranışları olduğu ama eşe toz kondurulmadigi konudayiz
Cümleye bakın son cümleye yardim etmesi mümkün değil demek e ne diyelim devam edin o halde madem MÜMKÜN DEĞİL

Ben sadece annemden destek benimlde ilgilemmesi konusunda istedim, sezeryan oldum dikiş ağrısı, uykusuz geceler vs. Baba çalışıyor, yardım etmesi pek mümkün değil.
Bir kere bu anlayışı kafanızdan bir silin. Baba çalışıyor yardım edemez diye düşünmeyin, çenesi çok iyi çalışıyor ama di mi laf sokarken. Ben de sezeryan oldum, kocam tam gün evden de olsa çalıştı. Kimsemiz yoktu yurtdışındayız. En az 10 gün bebeğin altını o değiştirdi , kucağıma verdi. Gece kalkma zamanlarını bölüştük çünkü sütüm doğru düzgün gelmediği için mama da verdik. Gece ben bir kalktıysam ikinciye o kalktı böylelikle bir kişi en az 5/6 saat uyumuş oldu . Yemeği ya o yaptı ya da ertesi gün ben. Sonra da toplantısını yaptı. Konuda kızmanız gereken tek kişi kocanız , görümceler de laf söylüyorsa kocanızdan buldukları yüz yüzünden. Ne annenizi ne de kendinizi ezdirmeyin . Yoksa çok çekersiniz

Eşinize iyi bir had bildirmek lazım.
Onca insan seferber olmuş paşam hala yemek ısıttı diye triplerde.
O kadar insanın lohusa evinde işi yok. Anneniz size yeterdi. Haldir haldir temizlik, yemek de olmayıversin bir süre. Her şey idare edecek kadar yapılırdı.
Hele ki bekar ve gencecik görümcelerin gece çocuk bakması, sizin uyumanız falan baya ekstra bir durum. Sonuçta onların aklı bir karış havada olur genelde. Yine aynı sebepten nerede ne konuşacaklarını da bilmezler, fevri olurlar.
Anneniz, eşiniz ve siz halledin her şeyi.

Bir cocugu bir araba kişiyle bakmaya calisirsaniz boyle olur.
Eşiniz kendi görevlerini unutmuş daha dogrusu ne yapmasi gerektigini bilmiyor. Sağa sola gorumcelere iş buyuracagina kendi yapacak, karisinin iş yapmasi o kadar üzüyorsa kendi yapacak yemegi hazirlayacak başkalarinin üzerinden "düşünceli kocacilik" oynamayacak. Esiniz gorevini bilse surat asamazdi.
Ama eve bir suru kadin toplanip her şeyi yaparsaniz böyle kocaniz olur.
Tabi böyle şeyler dogumdan sonra degil dogumdan önce oturmuş olmali.

Siz lohusasınız olayı değerlendiremeyebilir ekstra hassas olabilirsiniz.en büyük hata o kadar kişiyi eve doldurmak olmuş. Eşiniz ve siz kendinize göre yapıp yeseydiniz ev dağılmış takılmadan kafa rahat ederdi. Anneniz arada uğrardı belki. Burda ben nedense eşinizde buldum hatayı

3 gün üst üste, bebeği olan kadına iftara gelmek mi😳😳bence gorumcelerin kötü insanlar...Muhtemelen evleri de yakındır.O kadar insana yemek yapmak kolay mı? Bunun sofra kurmasi ve bulaşığı da var.Ne gerek var bebekli evde iş çıkarmaya.Yardim etmek içinden geliyorsa edersin .Kendilerince iş bölümü yapmışlar.Ev işleri annenizin.Gece bebek bakımı onların gibi.

Bence siz de yüz vermeyin.Diyin ki ,eşimin yapmasi gereken işi ,çalıştığı için kardeşleri yaptı.Esim teşekkür etsin.Gercekten de öyle olmuş.

Kocanız olan öküz de iki yemek ısıttı diye ne bu tripler.Ayip.Lutfen sert çıkın.Asla alttan almayın.

Ben bizim kadinlari da anlamıyorum.Kadin yalnız kalsa ,lohusa depresyonuna girse daha mı iyi.Yardim edecek insanı varmış etmiş.Niye bu sorun oluyor.Burada sinirlarini bilmeyen ,sorunlu davranan görümce ve eş.Konu sahibinin eşi de çalışıyor üstelik.Dese ki,lohusa depresyonuna girdim,bebeğimi istemiyorum sevmiyorum herkes diyecek yardım al.Ben tek başıma bakıyorum da bakıyorum.Bravo herkese

Herkesin eşi çalışıyor sizin kocişkonuzun bir ayrıcalığı yok.
Annenize hizmetçi muamelesi yaptırmayın, görümceleri kovun almayın da eve böyle sürü halinde herkesi. Her gün bebeği görmelerine sevmelerine gerek yok daha el kadar bebek. Kocanızın bir zahmet ağzına edin. İşten gelecek ne bulduysa yiyecek, kalkıp bir tencere yemeği yapacak yarım saatte ne var onda. Haftasonu da ev işlerine el atar tamam.

Ben bizim kadinlari da anlamıyorum.Kadin yalnız kalsa ,lohusa depresyonuna girse daha mı iyi.Yardim edecek insanı varmış etmiş.Niye bu sorun oluyor.Burada sinirlarini bilmeyen ,sorunlu davranan görümce ve eş.Konu sahibinin eşi de çalışıyor üstelik

Imkan varsa birileri "bazen" yardimci olabilir, bu ciftlere iyi gelir ama önce eş sorumluluk almali, sonra başkalari. Calisiyor olmak bir bahane değil. Surat asacak, bunca kavga edecek vakti olan adam o yemegi de yapardi gayet.

Daha evdeki adam sorumluluk almamişken bir sürü kadin gelip sorumlulugu alirsa o adam bebek sorumlulugunu, babaligi bilmez. Bir tane yemek isitti diye kadinin burnundan getirir ayni boyle.
Ayrica o kadar kişiyi eve doldurup herkesin sinirlarini kusursuz bilmesini beklemekte cok gercekci degil.

aynısını benim eşimde bi kere annem hakkında dedi lohusayken . Anında susturdum ağzının payını verdim annem bana yardıma geldi sana değil kendi işlerini kendin halledeceksin bu kadın burda rahatsız hissederse bende seni rahatsız ederim dedim. Geceleri uyumak istiyorsan bu düşünceleri aklından geçirmiceksin dedim.(Bebeğim kolik bir bebekti gece sadece kucakta uyuyordu. Gündüz desen ağlama krizleri gaz sancıları. ) Ertesi gün anneme Colombia mont ve ayakkabı almış çok yoruluyorsun annecim diye😂😂

Merhabalar
Ben yeni anne oldum, 7 günlük bir bebeğim var. Eşimin ailesi ile aynı sokakta oturuyoruz, annesi babası, 2 kız kardeşi ve bir erkek kardeşi.
Benim ailem şehir dışındalar doğum için geldiler babam bugün geri döndü annem hâlâ yanımda..
Benim sorunum şu şekilde;
1 haftadır evde yemekleri annem ve babam yapıyor, temizliği çamaşırı annem yıkıyor, inanmazsınız sofrayı kurup kaldırıp yıkaması boşaltması çay servisi her şey benim ailemdeydi.
Büyük görümcem 2 gün hastanede benimle kaldı. Küçük görümcem 2 gün evde yanımda kalıp bebeğe bakıp gece beni uyuttu.
Ama yanımda kalıp beni uyutup bebekle ilgilenmek dişinda başka bir bardağa tabağa ütüye ellerini sürmediler.

Bugün babam gitti, evde görümceler yoktu, annem de yemek hazırlayayım mı diye sormuştu ben de yok anne sen dınlen ben hazırlarım dedim, ve eşimle birlikte hazır olan yemekleri ısıttık yoğurt salata koyduk annemi çağırdık.
yemek esnasında eşimin suratı sirke satıyor. Bu arada yemeği yaparken de " İş başa düştü " Gibi bir cümle kullandı.
Sonra ben neyin var senin diye sordum bişiy yok dedi. Ama ben hissediyorum yani içten içe var bir şey ama söylemiyor. Sonra ben buna sinirlendim, kendi ailesi kardeşleri burdayken güleryüz benim annemle yalnız kalınca neden suratın ekşiyor? Diye düşünüyorum içimden.

Sonra havada bir gerginlik var, görümceler geldi, salona bebeğin başına geçip oturdular. Bu sırada bebekten hırıltı geldiğini farketmişler , eşim de geldi sen biliyor musun dedi evet dedim bugün burnu tıkandı, sonra biz bir yerden benim suratım düştüğü için gerildik, bana " Benimle tartışmak istemezsin" Falan dedi ben de neye tehdit ediyorsun söyle açık açık falan dedim, neyse ben bir hışımla salona gittim bebeği görümcelerin ortasından aldım, bunlar yüzümden gergin olduğumu anlayıp bir şey mi oldu, ne oldu bir sorun mu var diye sordular, ben de "yok bir şey " Dedim çocuğu emzircem dedim odama geçtim, peşimden geldiler, bir şey olmuş, noldu, noldu noldu daral geldi bana da ben de ters konuştum, sizinle bir alakası yok, eşime sinirlendim diye, hâlâ noldu noldu diyorlar. Ben dr surat yapıyor ordan çıktı kavga dedim en sonunda.

Sonra annem de dedi ki "aman kızım boşver onun huyu öyle sinirleniyor hemen"

Ordan küçük görümce atladı
-amaa siz de huyu öyle falan filan demeyin, arkadan yapılanları görmüyor kimse yaani

falan gibi bir şey dedi. Orda iyice sinirlendim anne sen ne dedin diye sordum tekrar, huyu böyle dedim dedi, " Bu laftan yapılanları görmediğimizi nereden çıkardın?" Dedim. Ben işte bu yüzden konuşmak istemiyorum, dedim. Benim abinizin savunmasını duymaya ihtiyacım yok, onun ağzı var kendi kendini savunabilir, beni de kimse savunmasın onu da savunmasın, ben sinirliyim ve kendimce haklı haksız farketmez kişisel sebeplerim vardır ve bunu dışarıdan biri anlayamaz, ve ben yorum da istemiyorum dedim.

Neymiş eşim benim iş yapmama sinirlenmiş, annem neden uzanmış da ben kalkıp iş yapıyormuşum, olay buymuş yani.
Bu arada bu olaydan önce eşim görümceleri arayıp buraya gelip yemek hazırlayın annesi yorgun demişti ve onlar da biz de yorgunuz gelemeyiz falan demişlerdi,
Ben de dedim eşim sizi aradı, çağırdı yorgunum dediniz siz yoruluyor sunuz da annem yorulamaz mı dedim.

Herkes her şeye yardımcı oluyormuş annemin görevi de mutfakmış onlar benim günlerce uyumama müsade etmişler yardım etmişler annem de yemeği yapacakmış.
Kadın o kadar üzüldü ki resmen gözleri doldu. 20 dk uzandım nereden uzandım neden tartışıyorsunuz ben yapacaktım karı koca mutfakta vakit geçirmek istersiniz belki diye düşündüm dedi.

Ve ben günlerdir herkese teşekkür ediyorum, herkesin neler yaptiğini görüyorum, görmediğimi kim çıkardı bu yorumu neye dayanarak söylüyorsunuz dedim.
Benim en çok sinirimi bozan 22 yaşında evlenmemiş ve çocuğu olmamış biri olarak sürekli bizim tartışmalarımızda bir şekildd her şeyi bilmiş bilmiş konuşması.
Ne olursa olsun sen 22 yaşındasın karşi ndaki kadın 54 ( annem) yaşinda. Bir destur de ya. Nankörlükten bahsediyorsun, sen sadece uyanık kalıp bebeği severken annem o yaşında hizmetçi gibi benim yanımda size de hizmet etti. (3 gün iftara geldiler)
Ve benim salonda onların yanından hışımla bebeği almama takılmamışlar. Neymiş o bebeği öyle alırsam o da noldu diye sorarmış.
Halaları annelerinden daha çok seviyor ya bebeği...
Ben bebeğimi alırken sana mı soracağım?? Senden müsade mi isteyeceğim?
Ve ben lohusayım, sinirli olabilirim gergin olabilirim, her zaman her şeyi alttan alamam değil mi?
Bır bır bır bır olayı anlayıp dinlemeden abisini savunuyorlar, 3 tane kârdeşi, annesi babası var benim ailem normalde il dışında ben tek başıma kaldım. Ben eşimle yaşadığım her tartışmada eşimle aramdaki sorunu çözmeden sana mı anlatacağım, bir de kendimi sana mı açıklayacağım? Bir kişi 6 kişiye savunma mı yapacak? Bırak ya karışma ben gelip senin fikrini sorsam danışsam eyvallah ama sana noluyor??

Uzun oldu biraz ama tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştım.
Ben mi abartıyorum lohusa psikolojisi kafayı mı yedim nolur bana akıl verin ya..
Ve bu arada ben her yapılan şeyi farkedip ilfitatlar yapan benim. İnsanların benim için yaptıklarına minnettat olurum, eşime annem yoruldu dediğim kadar, görümcelerim için de her zaman çok ilgilendiler benimle, uykusuz kaldılar, allah razı olsun çok ilgilendiler başka kimse bu kadar ilgilenmez" Tarzında konuşmalar hep yaptım. Yani görümcemin dediği gibi nankörlük yapmadım, herkese teşekkür ettim. Yapılan iyiliği yüzlerime vurmaları da hiç hoşuma gitmedi, hiç bir anlamı kalmadı çünkü..

Çok uzun oldu okuyanlara teşekkür ederim hakkınızı helal edin..
Bu kadar kadının iki göz evde ne işi var? Sırf koca beye iş düşmesin diye bir araba insan doldurursanız böyle olur. Herkes sen yaptın ben yaptım kavgasına tutuşmuş. Çocuğu ananız, babanız ve görümcelerle mi yaptınız? Annenizin yerinde olsam o terbiyesiz damadın yüzüne tükürmem şu saatten sonra, bayramda seyranda çocukla sen tek gel bu meymenetsizi getirme der, daha elimi bi işe vurmadan çeker giderim evime. Çok şımartmışsınız bu paşayı, ne demek "İş başa düştü." Hössst, millet senin hizmetçin mi ayı?!

Siz elalemin kocası doğum iznine mi çıkıyor sanıyorsunuz ki? Çalışıyor diye hiçbir şeye elini sürmesin ehh oldu canım. Üniversite sınavına hazırlanan ergen gibi davranmayın şu adamlara. Çalışıyor musunuz bilmiyorum ama hem ev işini çocuk bakımını tek başınıza yapıp hem de eline para saymanızı bekleyecek bir adam bu, o ışık var. Benim eşim işten gelir yemek yapardı, annem vardı evde bi de. Annem geldi, ooo hizmetçimiz de hazır diye ellerini ovuşturadabilirdi. Onun canı yoktu heralde.

3 gün üst üste, bebeği olan kadına iftara gelmek mi😳😳bence gorumcelerin kötü insanlar...Muhtemelen evleri de yakındır.O kadar insana yemek yapmak kolay mı? Bunun sofra kurmasi ve bulaşığı da var.Ne gerek var bebekli evde iş çıkarmaya.Yardim etmek içinden geliyorsa edersin .Kendilerince iş bölümü yapmışlar.Ev işleri annenizin.Gece bebek bakımı onların gibi.

Bence siz de yüz vermeyin.Diyin ki ,eşimin yapmasi gereken işi ,çalıştığı için kardeşleri yaptı.Esim teşekkür etsin.Gercekten de öyle olmuş.

Kocanız olan öküz de iki yemek ısıttı diye ne bu tripler.Ayip.Lutfen sert çıkın.Asla alttan almayın.

Ben bizim kadinlari da anlamıyorum.Kadin yalnız kalsa ,lohusa depresyonuna girse daha mı iyi.Yardim edecek insanı varmış etmiş.Niye bu sorun oluyor.Burada sinirlarini bilmeyen ,sorunlu davranan görümce ve eş.Konu sahibinin eşi de çalışıyor üstelik.Dese ki,lohusa depresyonuna girdim,bebeğimi istemiyorum sevmiyorum herkes diyecek yardım al.Ben tek başıma bakıyorum da bakıyorum.Bravo herkese
Çok teşekkür ederim beni anladığınız için..
Ben de bunu anlatamıyorum işte ben kimseden yardım istemedim, sadece lohusa kadınlar 40 gün tek kalmaz derler bizim büyüklerimiz ben o kalacak kişinin annem olmasını istedim, 40 gün duş alıcam, uykusuz kalcam, yorgun olucam, bebeği banyo yaptırmayı bilmiyorum, bir sıkıntı çikarsa belki yardımcı olur onun yanında sıkıntı çekmeden rahat rahat emziririm diye düşündüm. Ama göğüslerimi görmeyen kalmadı.

Evet yardımcı oldular her konuda ama bir o kadar da iş çıkardılar, annem belki 3 kişilik yemek yapacaktı, 8 kişiye yapmak onların bulaşığını yıkamak zorunda kaldı, ve benim annem yorulup dinlenmek istediğinde, ee ama görevi bu, bunun için geldi, bizde uyumana destek oluyoruz deyip annemin yaptıklarının hiçe sayılması beni çok kırdı. Her şeyden önce ben ondan büyüğüm ve yengesiyim, karşisinda zaten abisinin eşi var, sevmiş ki evlenmiş ve çocuk yapmış değil mi? Bana sanki ben abisine düşmanmışım gibi bırbırbır ama sizde şöylesiniz böylesiniz diye yorum yapmasını uygun bulmuyorum, sen bir dur evlilik hakkında tecrüben yok, hamilelik lohusalık hakkında yok yaşın benden küçük, annemin yaşı sende büyük öyle her yerde her aklına geleni söylemezsin.
Ve eşim de ısrarla benim onlara ayıp yaptığımı savunuyor hâlâ. Ben bebeği hışımla aldığım için öyleymiş ben onlara ayıp yapmışım..
Ya bana yapılan yanlış olmuyor mu herkese ben yanlış yapıyorum dedim.

Ben de bunu anlatamıyorum işte ben kimseden yardım istemedim, sadece lohusa kadınlar 40 gün tek kalmaz derler bizim büyüklerimiz ben o kalacak kişinin annem olmasını istedim, 40 gün duş alıcam, uykusuz kalcam, yorgun olucam, bebeği banyo yaptırmayı bilmiyorum, bir sıkıntı çikarsa belki yardımcı olur onun yanında sıkıntı çekmeden rahat rahat emziririm diye düşündüm. Ama göğüslerimi görmeyen kalmadı.

Evet yardımcı oldular her konuda ama bir o kadar da iş çıkardılar, annem belki 3 kişilik yemek yapacaktı, 8 kişiye yapmak onların bulaşığını yıkamak zorunda kaldı, ve benim annem yorulup dinlenmek istediğinde, ee ama görevi bu, bunun için geldi, bizde uyumana destek oluyoruz deyip annemin yaptıklarının hiçe sayılması beni çok kırdı. Her şeyden önce ben ondan büyüğüm ve yengesiyim, karşisinda zaten abisinin eşi var, sevmiş ki evlenmiş ve çocuk yapmış değil mi? Bana sanki ben abisine düşmanmışım gibi bırbırbır ama sizde şöylesiniz böylesiniz diye yorum yapmasını uygun bulmuyorum, sen bir dur evlilik hakkında tecrüben yok, hamilelik lohusalık hakkında yok yaşın benden küçük, annemin yaşı sende büyük öyle her yerde her aklına geleni söylemezsin.
Ve eşim de ısrarla benim onlara ayıp yaptığımı savunuyor hâlâ. Ben bebeği hışımla aldığım için öyleymiş ben onlara ayıp yapmışım..
Eşinize diyeceksiniz böyle böyle, "İki yudum yardım ettiler o da yapmadı denmesin diye, anneme tonla iş çıkarıp gittiler. Senin yapman gerekeni yaptılar, teşekkürünü de sen et, beni ilgilendirmeyen bir alan orası. Ben onlara karşı minnet altına girmem. Yarın onları da görürüz, onların da ipini eğiren toy, şımarık, tatlı su kurnazı birileri çıkar, hiç ele karışmayacam sanıyorlar heralde. " .

Yardım almak sorun değil hatta doğru kişiden alınırsa gerçekten çok güzel bir imkan. Ama bi anne, 2 görümce fazla.
Benim kayinvalidem kalmıştı yanımda. Allah razı olsun çiçek gibi geçmişti ilk ay.
Ama yani hem evde dört başı mamur temizlik olsun, yemek olsun, bebeğe bakılsın diyince olmaz. O kadar kişinin uyumlu şekilde işleri halletmesini organize etmek bana yük gelirdi ve kesin gerilirdim.

Ütüye el atılmadı diyor mesela konu sahibi. Kimin ütüsü bilmiyorum ama o iş babada olmalı bence. Hem kendi ütüsünü yapsın iki üç parça da bebeye yapsın. Hatta bebeye gerek bile yok. Abartiyoruz bazı şeyleri. Yeni alınan kıyafet yıkanır, ütülenir bebek için. Gerisi fazla.
Ben eve temizlik için yardımcı almıştım lohusa iken. Kayinvalidem bebek bakımında iyidir, iki kap yemek de koyar önümüze. Ama temizlik, düzen yok kadının hamurunda. Ona kurulacağıma çözüm buldum. Ya da yemek işi daha pratik şeylerle, dışardan söylerek halledilebilir bu süreçte.
Tabi eş ailesinin sürekli iftara gelmesi tam bir kendini bilmezlik. Olacak iş değil.

Evet desteğe ihtiyacınız olabilir haklısınız da.

Ama işte ev o kadar kalabalık olunca birilerinin ezileceği belli. Burada da o kişi anneniz babanız olmuş.

Baktınız görümceler faydadan çok zarar veriyor anneyle de konuşup herkesi göndermeliydiniz. Yine de geç değil,bir an önce herkes dağılsın,yeni düzeninizi kurun.

Eşiniz de çalışacak elbet.

Emin olun bizimkiler de çalışıyordu,evde de yardımcı eş,dost yoktu. Biz temizliğe gelen hanımı daha sık çağırdık,siz de bu şekilde yaparsanız rahat edersiniz. En azından eş de sürekli ev işi yapmak yerine bebekle de vakit geçirmiş olur.

Allahım bebeğinizi sağlıkla mutlulukla analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah.

Sizin sıkıntınız eşiniz. Önceki konunuzu da gördüm, hatırladım şimdi. Görümceler ve eş ailesine sınır çizecek olan da eşiniz olmalıydı.
Ama adam zaten bütün işleri sizin yapmanız gerektiğini düşünen emeğe saygısı olmayan biri. Haliyle annenizin emeğine de saygısı olmamış. Eşinizin size ve annenize saygısı yok ki kardeşlerinin olsun.
Görümcelerin ve eş ailesinin ayağını evden kesin. Annenizle rahat rahat bebeğinize bakın.

Arkadaşlar tek tek cevap veremedim hepinize. Hepinizin güzel yorumları düşünceleri için teşekkür ederim..
Konuyu görümceler diye açtım sorunu başlatan eşim evet farkındayım, fakat sorunu biz daha sonra onunla konuşup çözebilecekken buna bile imkan tanınmıyor. Ve bilmediği konular hakkında görümcem, bilmiş bilmiş abisinin avukatlığını yapması..

Ve evin bu kadar kalabalık olmasını inanın ben de hoş bulmuyorum, zaten nefes almaya vakit bulamadığım için gerginim..

X