Gömük olan 20lik dişim için ameliyattan korkuyorum...

minervaa

Guru
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2010
167
0
Merhaba arkadaşlar,

2 hafta önce sağ alt dişlerim ağrımaya başladı. Doktor gömük olan 20lik dişimin diğer dişe baskı yaptığını ve alınması gerektiğini söyledi. Geçen hafta pazartesi günü aldırmak için gittim. Başlarda hiçbir şey hissetmedim. Ama doktor çeneme baskı yapmaya başlayınca çok canım yandı. Yarım saat boyunca zorladı çenemi. Çenem kırılacak sandım. Daha fazla dayanamadım. Ayağa kalktığımda hırkam üstüm hep kan olmuştu. Dişi de alamadı zaten. Malzemesi yetersizmiş. Eşimin görevi icabı kısıtlı bir yerde oturuyoruz. Operasyondan sonra yanağım şişti. Çenem çok ağrıdı. Sonra da kulağım şişti. Kulak ağrısına dayanamadım. Başka bir doktora gittik. Çenemin çok zorlandığı için olduğunu söyledi. Düne kadar ağrılar çok yoğun devam etti. Çok şükür şimdi azaldı. Eşim Dicle Üniversitesi hastanesinden 18 i için ameliyat günü aldı. Yine aynı şeylerin olmasından çok korkuyorum. Dişçi fobim oldu ya. Üniversite hastanelerin gerekli tüm aletler varmış. Bu ameliyatı geçiren arkadaşlar lütfen yardımcı olun. Aynı acıyı çekmekten çok korkuyorum...

Geçmiş olsun.Anlamadığım şu; gitmiş olduğun diş hekiminin malzemezi yetersizse nasıl oluyorda opersayona başlıyor? Tam dayaklık ve davalık bir dişçiymiş o.
Ben 3 yirmilik dişimide çektirdim. 2 tanesi ameliyatla alındı.Tabiki zorlandım ama bahsettiğin gibi durumlar yaşamadım.Zaten iğne yaptığı için çekim esnasında acı hissetmiyorsun.Sonrasında yanak şişmesi ve morarması oluyor.Onuda yanağına buz tutarak en aza indiriyorsun.

Teşekkür ederim. Benim eşim asker ve doğuda yaşıyoruz. Burada bulunan revire gitmek zorunda kaldım. Benim 20lik dişimin çene kemiğine kaynadığını söylüyor. Tabi haklısın bunun röntgeni var bakabilirdi. Bana kötü bir tecrübe oldu bu. Hala ağzımı tam açamıyorum. ameliyata 7 gün var. umarım kolay geçer.

Merak etme sonuçta üniversite hastanesi.Emin ellerde olucağını düşünüyorum.Ama bildiğim kadarıyla 20lik ameliyatları her diş hekimi yapamıyor.Bunun için çene cerrahisi gerekiyor.Hastaneden gün almanız bu anlamda iyi olmuş.Biraz daha sabret, şuanki ağrılarından daha fazla bişey yaşamassın.Ameliyattan sonra en fazla 5-6 günde toparlarsın.

benimde yirmilik dişim gömülüydü. ameliyatla alındı, alınırken ağrı hissetmiyorsun ama çeneni zorladığını hissediyorsun, ameliyat sırasında değil de sonraki çene ve baş ağrılarına dayanamamıştım ben nerdeyse 1 hafta boyunca ağrı kesici iğnelerle yaşadım diyebilirim, ama senin anlattığın gibi korkunç şeyler yaşamadım hele ki üniversite hastanesinde böyle birşey hiç yaşamazsın, nasıl olsa çektirmek zorundasın, olacak ve bitecek öyle düşün, ameliyat esnasında ağrı hissetmeyeceğine emin ol.sonraki ağrılara da ağrı kesicilerle dayanırsın, simdiden geçmis olsun diyorum

Teşekkür ederim içimi rahatlattın... Şu an ağzımı pek açamıyorum ağrıyor. sanırım bundan dolayı korkuyorum. ama daha 1 hafta var. o zamana kadar düzelirim. aslında bu problem tam yaşadığım yerden sıkıldığım isyan etme noktasına geldiğim bir zamanda oldu. Sağlık herşeyden önemliymiş çok iyi anladım...

ben de 2 yıl önce aldırım ameliyatla acı ağrı hissetmedim sadece çenemin zorlandığını doktorun
ciddi bi kuvvet uyguladığını hissettim o korku bile yetti bana dikişi atılırken ipi örtünün kenarından görünce
tansiyonum düştü fenalaştım biraz
operasyondan sonrası seni korkutmak gibi olmasın ama tam bi azaptı
böyle ağrı görmedim kafamı duvarlara vuracak gibi oldum ilaçlarda fayda etmedi
doktor eve gider gitmez uyumaya çalışmamı söylemişti ama nerde ben çarşı pazar gezmiştim
açılayım diye. meğer bildiği varmış çünkü 2 saat sonra uyuşukluk geçince değil uyumak
nefes almak bile imkansız hala gelmişti. 1 haftaya kadar da iyileşti hafif bi sızısı vardı ama
dikişler alındıktan sonra bile ben ağzmını tam anlamaıyla 1 ay kadar açamadm
çenem ağrıyodu. şimdi yine var aldırmam gereken bi tane ağrı yapmıyo sürekli
ara da bir ama tekrar cesaret edemiyorum aynı şeyleri yaşamaya

Geçen hafta ki ameliyatta zaten çenem çok zorlandı. hala ağzımı tam açamıyorum. hem diş olduğu yerde kaldı bende çektiğim acıyla kaldım. Örtü demişsin yüzüne mi örtüyorlar. Allahım ben nasıl bir yerde aldırmaya çalıştım dişimi ya. Doktorun neler yaptığını hep gördüm. onun üstüne kan sıçradığı görünce bayılacak gibi oldum. çenem yoruldu ağzım kapanıyor. aç aç diye bağrıyor. nasıl bir korkuydu anlatamam. (midenizi bulandırmak ya da ameliyat olacakları korkutmak istemem tamamen bulunduğum yerdeki kısıtlı imkanlardan hastane olmamasından dolayı böyle eğreti birşey yaşadım)

Geçen hafta ki ameliyatta zaten çenem çok zorlandı. hala ağzımı tam açamıyorum. hem diş olduğu yerde kaldı bende çektiğim acıyla kaldım. Örtü demişsin yüzüne mi örtüyorlar. Allahım ben nasıl bir yerde aldırmaya çalıştım dişimi ya. Doktorun neler yaptığını hep gördüm. onun üstüne kan sıçradığı görünce bayılacak gibi oldum. çenem yoruldu ağzım kapanıyor. aç aç diye bağrıyor. nasıl bir korkuydu anlatamam. (midenizi bulandırmak ya da ameliyat olacakları korkutmak istemem tamamen bulunduğum yerdeki kısıtlı imkanlardan hastane olmamasından dolayı böyle eğreti birşey yaşadım)

ben bildiğin ameliyathane ortamında oldum canım ağzı diş hastanesinde
kafada ayakta galoşlar üzerimde önlük ve yüzüm örtülüydü sadece ağzı kısmı
açık şekildeydi ne doktoru gördüm ne bişey sadece elini görüyodum arada
ve dikiş atılırken ipi gördüm o bile ürkütmeye yetti beni
senin anlattığının yanında benimki bişey bile değil

Son düzenleme:
ya benimde çekilmesi lazım korkudan ölüyorum yaa
dişçinin daha kapısında kalp ritmim hızlanıyor nefes alamıyorum
bayıltıp çekselerya hep sempatiksalakcinni

ya benimde çekilmesi lazım korkudan ölüyorum yaa
dişçinin daha kapısında kalp ritmim hızlanıyor nefes alamıyorum
bayıltıp çekselerya hep sempatiksalakcinni

Evet bende öyle düşünüyordum :) ama sen benim anlattıklarıma takılma ben pişmiş tavuk olduğum için sen yaşamazsın umarım. arkadaşların anlattıkları rahatlattı. benim iki tane daha var çekilecek. İnşallah kolay geçer.

genel anesteziyle olmuyor mu bu iş? benim de 2 tane gömülü var da. oldukça korkuyordum zaten, bu yorumlar da ziyadesiyle artırdı....

genel anesteziyle olmuyor mu bu iş? benim de 2 tane gömülü var da. oldukça korkuyordum zaten, bu yorumlar da ziyadesiyle artırdı....

Genel anestezi olmuyor. Ama ben geçen hafta aldırdım. Bu sefer iyi bir hastenede iyi bir doktor tarafından oldu ameliyat. Hiçbir acı hissetmedim. 3-4 tane uyuşturucu iğne yapıldı. Sadece hafif bir baskı hissettim. Dişim alındı. Sonrasında yanağım baya şişti. Uyuşukluk geçince ağrımaya başladı. Ağrı kesici aldıktan sonra o da geçti. Sonra şişlikte ağrıda azaldı git gide. şu an çok rahatım. Aldırmayı düşünüyorsan araştırıp iyi bir doktora gidersen sorun yaşamazsın.

arkadaşlar benimde var gömülü 4 dişim. aldırmam gerekiyormuş ama bende çocukluktan kalma dişçi fobisi var, korkuyorum. istanbul Anadolu yakasında varmı bildiğiniz problem yaşamıycağımız bir yer...

bende avrupa yakasındaki (ssk) devlet hastaneleri cerrahi bölümü için yardım almak istiyorum. hemen çekebilen bi hastane varmı bunları ? okmeydanı diş h. gittim 1sene sonraya gün verdi anca :KK43:

X