Gerçek NARSİST nedir, anlatıyorum.

Korkmadım çünkü içerikleri sapkınca değildi, mesela örneklersem; xx tarihi günlük gibi; bugün ilk kez konuşmadan uyuduk sevgilim, her gün yanyana konuşarak uyumak dileği ile gibi...

neredeyse her gun, gunluk tutar gibi bana benzer seyler yazan sevgilim vardi. yazmaya basladigi ilk hafta sonunda ayrilmak istedim cunku yazilar masum gozukse de aslinda bunlar da sapkinca ve inanilmaz rahatsiz etmisti beni bu durum. zar zor uc ay sonra kacabildim, kabus gibi. zaten sonrasinda bir ton psikolojik sorunu cikti kendisinin.

Korkmadım çünkü içerikleri sapkınca değildi, mesela örneklersem; xx tarihi günlük gibi; bugün ilk kez konuşmadan uyuduk sevgilim, her gün yanyana konuşarak uyumak dileği ile gibi...

yok sapıkça olduğunu düşünmedim zaten sizin örneklendirdiğiniz gibi düşündüm.
çok aşırı geldi bana.

Sonrasında nasıl bitti? Kendimi kötü hissetmemek için ne düşünmeliyim? 🥺🥺 hala kendi utancımla döneceğimi düşünüyor mesela
Sana mesaj attım, buna ayrıca yazacağım ama bu da bir manipülasyon. Suçlu hissettirip üste çıkma.
Bu aşamada zokayı yutup dönen çok, bir kez ben de döndüm. Sonra gücüne güç katıyor. Çeşitler deneyecek, ağlama sızlama, söz verme, öfke, şiddet. Sizden neyle reaksiyon alabiliyorsa. Benimki terapiye bile başladı ve seanslar boyunca terapistten kişiliğini saklamış. Terapist bana bu adam düzgün, sorun sende desin diye.

Burada, başka kaynaklarda, çoğu yerde 'Eşim Narsist' söylemini okuyorum.
Yazdıkça güncelleyerek gideceğim, bir anda bitiremem çünkü yazarken bazen benim de ataklarım tutuyor.
Bu teşhisi sonunda bir uzman koyduğu için rahatım. Bu süreç için 1 yıldır şüphem vardı. Sayısız kaynak okudum, araştırdım.

Ne buradaki özelliklerle teşhis koyun ne de yazacağım on şeyden biri yok diye kafanızda onu aklayın. Unutmayın onlarca özelliğin bir kısmı ya da çoğu bozukluk demektir ve bazı farklılıklar gösteriyor olabilir. Narsistliğin de türleri var.

Bölüm 1
Geçenki bir konuda adını hatırlamadığım bir kullanıcı yazmamı istedi. Benim de aklımdaydı.

Ben gerçekten Narsistik Kişilik Bozukluğu olan biri ile sevgili oldum, yetmedi evlendim, boşanma konularım arşivde süreç devam ediyor.

Yazmak için biraz da iyi olmam gerekiyordu. Bilgilenmek isteyen için uzun bir konu olacak.

Birini unutmuş olup kırmamak için isim vermeyeceğim ama çok kullanıcıdan çok yorum okuyarak ben kendimi kurtardım. O yüzden elim, dilim döndüğünce size GERÇEK NARSİSTLİK nedir anlatacağım.

Arkadaşlar durun, NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU inanın ki burda açılan konu sayısı oranında değil.
Şunu da gözardı etmemek gerek tabii, hiç teşhis edilmeyen de çok. Ki psikolog arkadaşlar beni düzeltsin ama onlar bile teşhis koyana kadar çok emin olmak istiyor, bu aşamada terapiyi bırakan da çoktur.
Gelelim konuya;

Hiç işaret vermedi mi; 4 yıl sevgililik, 1 yılı aşkın nişanlılık, 5 aylık evlilik.

Başlarda vermedi sanıyordum, vermiş.
Şimdi bu noktada herkesin bir eksikliği var, ben de empat kişilik olduğum ve ilişkilerimde naif yapılı olup bir yandan da sevgiye aç olduğum için anlamamışım.
Nasıl derseniz; ailem ve arkadaşlarım beni hep çok sevdi, çevrem vardı, iyi bir şirkette yöneticiydim, orta üstü denecek gelirim vardı, elim yüzüm düzgün bir tipim, Türk değilim. (Burada kendini övme yok, neden beni seçtiğini anlayacaksınız daha sonra, yoksa salağın tekiymişim.)

Ama ailemde hiç fiziksel sevme, yumuş yumuş sözler görmedim. Bizim aile sevgi dilimiz dostluk, destekler.
Love Booming konusu; bu konu narsistlik ile ilgili tüm kaynaklarda birkaç ay, bir yıl gibi aşırı ilgi, hediye, şatafat gibi geçiyor.

İşin aslı o değil. Love booming sizi elde ettiğinden emin olana kadar. İster inanın ister inanmayın 4 yıl tek kötü söz duymadım. Trafikte sinirlense şahit olduğum için özür dikerdi. 365 günden çarpsanız 1460 gecede 2 kez gece benle konuşmadan uyudu. Sesini duymadan uyuyamam diye.. Bu kısım da aklımızda kalsın, sonradan göreceğiz.
Romantizm benim tarzım değildi ama yüzlerce gece, bu sevgiye alıştım. Yetmezdi de ben uyurken defterler tutardı, her yılın sonunda verirdi.
Şimdi yine gelelim bu 4 yıla, birkaç haftasonu hariç (10'u geçmez) her haftasonu benle olmak ister, iş seyahatine gitse yanına çağırır, kaçamak tatil için gün sayardı.

Bu booming biz nişanlanana kadar sürdü.

Gün içinde en az iki kez arar, çişe gitse haber verirdi.
Evlilik yaklaştıkça 'sürekli telefonda mı konuşacağız, her dakika görüşelim mi' lafları başladı.
Günlük haberleşmeler kesilip, 'ben her yaptığımı sana söylemek zorunda mıyım'lar başladı. Ve tabii yalanlar; işe gidiyorum diye oraya buraya gitmeler.

Başkarda salak ben; 'ben de sana söylemem o zaman' diye ket vurmaya çalıştımsa da sonradan 'söyleme banane' demeye bağladı.

Ben konulara gire gire bunu asla bitiremem.

Maddelere döneyim;

Bendeki model atama sorunu, onun buhranı derken 2 yıl çalışmadı.

Tatil, harcama, araba vs. aklınıza ne gelirse ödedim.

Ben işten ayrıldığım anda (ki bu evliliğe denk geldi) anında gözünde söndüm ve hiçbir maddi/manevi destek görmedim.

Bazı maddeler çakışabilir ama Borderline Kişilik Bozukluğu özelliklerini de taşıdığı için bazı bulgular çakışabilir. Özellik diyorum çünkü herkes bazı kişilik bozukluğu özellikleri taşır. Buna bozukluk demek için çoğunu, sürkeli taşıması gerek.
-Kendisinde ne eksikse sizi onun için hayatında tutar. Yalnız dikkat, sizi asla bunla övmez.

Kendini över. Sadece sizden faydalanmak istiyorsa egonuzu okşar.

Örnek;

Anadil seviyesinde İngilizce biliyorum, kendisi o dönemde kursa gidiyordu. Yanında defalarca telefon görüşmesi yapmama rağmen hiç iyi olduğumu söylemedi. Kendisi işe başlayacakken benim çok iyi olduğumu, kendisiyle pratik yapmamı ve bazı işlerini yapmamı isteyene kadar.

Sonrasındaki süreçte kendisi bir seviyeye gelince İngilizce'den başka bir b*k bildiğin yok diye beni aşağılayacaktı...

Salaklığım burada, işsiz kaldığım arada öyle manipülasyonlar yedim ki dil bilgimi test ettim, onca diploma, sertifika, ödülü şansa aldığıma inanıp internetten al-sat işine başladım. Buraya manipülasyonlarda gireriz.

-Siz, ailesi, arkadaşları ve kimi tanıyorsa onun isteklerini yerine getirdikçe iyidir. Aksi durumda öfkelenir, aşağılar mümkünse zarar verir.
Yalnız bunu yaparken asla belli etmez. Çünkü gerçekten kim olduğu değil, nasıl görünüyor olduğu çok önemlidir.
Asla kimi gerçekten sevdiğini anlamadım sanıyordum, bizim anladığımız gibi bir sevgi ile kimseyi sevmiyormuş ki. Anlamamam normal.
Düşkün olması sevdiğini göstermiyor. Faydası olmadan sevdiği kimse yoktu. Bilenler ikincil faydayı da düşünsün burada..

Of bu kısım çok detaylı, örnekli.. Nasıl anlatsam..
Anne babasını ağzından düşürmez lafta sözde çok düşünür ama sadece bana inat olsun diye onlara para harcar, inatlaşmıyorsa nasıl sömüreceğini düşünürdü. Buraya da yine döneceğiz çünkü bir dönem adeta nefret ediyordu..
Bana gelince de sorsanız beni çok merak eder ama araba ve kendisi evde uyurken ben karda işe taksi ile gittiğimde beni aramaz, paran var mı demezdi.

Ailemin ve arkadaşlarımın yanında çilek canı isterse çalışır deyip yalnızken işsizliğimi aşağılardı.

-Ailesi baskın, amiri otoriter ise veya herhangi bir sebeple sizden önceleri palazlanmadıysa narsistik özelliklerini ortaya çıkaracağı ilk ortam sizseniz o da bu güçten hem haz alacak hem de bunu yadırgayacak. Narsistlik de seviyelere ayrılıyor. Bizimkinin ilk ortamı benmişim.

Bir süre sonra 'nasılsa gerçek yüzünü görmüş ve gitmemiş olduğunuz' için kavga ederken size küfretse 'senin yüzünden küfrettim, konu komşuya rezil olduk' diyecek, sizin gözünüzde kim olduğunu ASLA umursamayacaktır.

Hayır, onun vicdanı yok.
Onun tüm hatalarının sebebi sizsiniz.
Evet buna sığınıp rahatlıyor ve hiç üzülmeden devam ediyor. Sizi kullanabildiği sürece asla peşinizden koşmayacak.

Umut edenler bu noktada ayrılıkla adam etmeyi düşünmeyin, garantiye tekrar aldığında doz korkunç noktalara ulaşacak. Buraya da dönüp size boğazıma dayanan bıçakları anlatacağım..

Bölüm 2

Yorumlar geldikçe bende de anılar güncelleniyor tabii.

Çünkü zamanın sonunda o kadar garip şey yaşıyor ve kimisini normalleştiriyorsunuz ki, çok sonra anlıyorsunuz ne olduğunu.

-Sessiz muamele.
Kavga ettim, konuştum, ağladım, bir gün panik atak geçirdim, bir gün kavga ederken parmağımı kırdı..

Panik atak geçirdiğimde, parmağım kırıldığında beni söylene söylene hastaneye götürüp 'darp raporu almaya mı gidiyorsun, benim gibi birini ne hale getiriyorsun sana inanamıyorum ' , 'sen çok takıntılısın her şeyi takarsan atak geçirirsin' demişti. İnanır mısınız, onu teselli ederken buldum kendimi.

İletişime açık ve herkesle anlaşan biri için bu en dayanılmaz şey ve o bunu çok iyi biliyor!
İşaretler demiştik; ben yapı olarak sorun sevmeyen, çözen biriyim ve daha önceleri gerçek, makul tartışmaları adım atarak bitirmiştim. Şimdi görüyorum ki bunlar sizi tartmak üzerine. Yapınızı çözüyor ve sonra bunu kullanıyor.
Ben avaz avaz ağlarken o TV izleyip kahkaha atar, yemek yerdi.
Denildiği gibi beş karış suratla oturur, arkadaşı arayınca kahkahalar atar ve kapatır kapatmaz moduna dönerdi.

Ben bir tek bu sessiz muameleyi kırabildim. Başardım ve ilkinde 10 gün olmak üzere aynısını yaptım.

Bir evin içi dört duvar, işe gitmiyorum, ekonomik düzlemlerim sapmış sosyalleşmiyorun, eve geliyor ve yatakodasına kapanıyorum. Günlerce gördüğüm tek insan o...

Bunu ısrarla sürdürdüğümde sessiz muameleyi kesti.

Unutmayın narsist işe yaramayan yöntemi de sevmez, başarısız hisseder. Ama sanmayın ki iletişimi öğrendi.

Hiçbi şey yok gibi davrandı sadece.

-Yalan söylemesi. Şimdi görüyorum ki en büyük işaret bu. Evlenene kadar hiç anlamamıştım.
Uzun konuları okumam ben .Ama cıdden yazı dılınız cok ıyı.Aa nıye bıttı dedım sonunda.
Ve kocam narsist mı diye dusundum?Bazı seyler maaelesf uyuyor.Canı ısteyınce sevgı gostermesı,bu sıddette olmasa da manipule etmesı:KK43:

Konunuza yeni bakabildim. Narsistle mücadele isimli bir blog var. Bu konuyu bizim gibi uzman olmayan insanlara yetecek kadar kapsamlı anlatmış. Burayı okuyan herkesin o bloğu da incelemesini öneririm. Ben günlerce boş kaldıkça okudum. Narsist mağdurlaeının hikayelerine de yer vermiş, bazıları o ladar kalıplaşmış hareketler ki bdvde okuduğum konularda aynı hareketleri görüyorum diyebilirim.

Konu sahibi gelmiş geçmiş olsun, inşallah etkilerini de çabucak atlatırsınız

Saatimi saklayip, saatlerce aratip sonra da koydugum yere birakmasi. Oysa ben oraya defalarca bakmıstim. Saatler sonra her zaman biraktigim yerde buldum saatimi. Boyle seyler Alzheimer mi oldum dusuncesi yaratmisti bende. Akıl oyunu, manipulasyon ornegi.

Randevu verirken mesela saat 1 de demezdi. 1i ceyrek gece, ya da biri 19 gece gibi tam saatleri degil, boyle ara saatler.

Mesajlari okur ama saatler sonra mavi tık yapardi.

Gunlerce kuserdi. Kuserek cezalandirirdi.

Asla unutmazdi. Cebinde saklar, yeri geldiginde intikamini alirdi.

Gibi gibi. Cok sey var aslinda da..
Bu saat saklama işi çok profesyönelce, akıl sağlığınızı bozmak için çok çabalamış.

Benim komşumda da küsüp aylarca konuşmayan bir koca vardı. Ne zaman kadın ağlayıp yalvaeır cinnet geçirirse o zaman barışıyordu. Sonunda boşandılar da kırtuldu kadın. Ben adamın narsist olduğunu düşünüyorum. Hatta bu kavramla ilk karşılaştığımda işaretleri ona da atmıştım. Birebir aynı demişti.

Geçen yaz evimize kadar geldi. Boşanmak istediğini abimin gözünün içine bakarak söyledi. Sebep olarak da Şeyma sofrada salatayı benden önce yiyor ve ben ise giderken uyuyor dedi. Abim şok geçirdi. Ve kurduğu cümle şu oldu. Bu tam bir tiyatrocu.
Salata deyince konunuzu hatırladım. Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Kurtulabilen arkadaslara çok imreniyorum. Benim eşimde narsist 15 yıllık evliyim.2 yıl destek aldim.Cok araştırdım hatta bir ara acaba narsist ben miyim diye düşünmeye başladım.Aldigim terapilerde bağımlı kişilik bozukluğuna sahip olduğumu öğrendim. Farkındalik güzel çünkü manipüle edemiyor artık.

Yazdıklarınızı okurken tüylerim diken diken oldu gerçekten. Psikolojik gerilim filmine dönmüş resmen hayatınız ve siz bunu fark edenlerdensiniz, fark edemeyip bu korkunç döngünün içinde sıkışan kim bilir kaç güzel kadın var... Ah canım kadınlar... 😞😞
Başta siz olmak üzere hepinizin güzel kalplerine sarılıyorum.
Bundan sonrası çok daha güzel ve kolay olsun dilerim 🙏💙💙

Kurtulabilen arkadaslara çok imreniyorum. Benim eşimde narsist 15 yıllık evliyim.2 yıl destek aldim.Cok araştırdım hatta bir ara acaba narsist ben miyim diye düşünmeye başladım.Aldigim terapilerde bağımlı kişilik bozukluğuna sahip olduğumu öğrendim. Farkındalik güzel çünkü manipüle edemiyor artık.
Ama uğraşmaya devam ediyor değil mi ? Pes etmiyor denemeye devam ? Aynı şehirdeyiz bu arada. Eşinizde mi buralı? Artık Konyalı erkeklerin genel olarak narsist olduklarını düşünmeye başladım. 😂😐

Ne yapıyorsunuz peki günlük rutinininizi nasıl huzurlu geçiriyorsunuz

Ama uğraşmaya devam ediyor değil mi ? Pes etmiyor denemeye devam ? Aynı şehirdeyiz bu arada. Eşinizde mi buralı? Artık Konyalı erkeklerin genel olarak narsist olduklarını düşünmeye başladım. 😂😐
Ben de sizin gibi düşünüyorum. 6 yıldır Ayvalık ta yasiyoruz.9 yıl Konya da yaşadım hava lojmanlarindaydik.Konyali kv delerde iyi bilirim.

İnanamıyorum bu yazılanlara. Kendi hikayemi yazsam birlikte olma sürelerimiz dışında her şey ama her şey aynı. İlk tanıştık beni göklere çıkardı. Böyle bir sevgi ilgi yok. Evet herkese karlı öfkeli fakat beni öyle bir alttan alıyor ki. Beni evliliğe bu şekilde ikna etmişti. Bende ilgi ve sevgi sarhoşu olup kapıldım. Tüm olumsuzlukları görmedim. Nişanlandıktan sonra kendini ele verdi. Yine de ilk sürecin sarhoşluğuyla evlendim. Ve sonra bilindik son. Boşandım. Aynı ya aynı. Sessizlikle cezalandırma, birden ilgiyi kesip soğuk davranma, ayrı yataklarda uyuyarak cezalandırma. Sen kimsin ki öğretmen olmaktan başka ne maharetin var. Eğer kadrolu olmasaydın seninle evlenmezdim. Bana yakışan güzel bir elbise giydiğimde anımda aşağılama. En basit şey bile istediği gibi olmadığında kavga kıyamet sonrasında şiddet. Aramızda geçen en ufak tartışmanın bile taa boşanana kadar kapanmaması. Her konuyu olduk olmadık zamanlarda ısıtıp ısıtıp önüme koyma. Evlenmeden hiç hesaba katmadığı ailesini evlenince başımızın üstüne çıkarma. Sırf beni kıskandırmak için ailesinin tüm fertlerine aşırı ilgi. Ben kıskanınca gidip barista dizi kıskanıyor demesi. Şiddetini haklı çıkarmak için namusuma iftira atma. Bu yüzden dövdüm diye kendini aklamaya çalışma. Onun her türlü gideri maddi olarak karşılanırken benim 15 milyar kyk borcum için defalarca çıkan kavgalar. Onun evlenirken çektiği 90 milyar krediyi düğün altınlarımızla ödedik. Dişine tel taktı 10 bin, yüksek lisans yaptı 10 bin. Tüm maaşımı alıp elimden birde kredi borcum var diye olmadık kavgalar çıkarması. Öyle şeyler yaşıyordum ki artık uyuşmuştum bana normal geliyordu. Boşanınca düşünüyorum o günleri dehşete düşüyorum. Nasıl nasıl yaşanır bunlar. Hipnoz etti sanki beni. Ben narsistmi değil mi bilmiyorum. Terapiye falan gidemedik. Mahkemede de anlaşmalı boşandık diye araştırılacağı bir ortam olmadı

Öncelikle kesin sınırlarımi yavaş adımlarla asla taviz vermeyecek şekilde çizdim.Ama şartlarım uygun olsa idi kesinlikle ayrilirdim.

Öncelikle kesin sınırlarımi yavaş adımlarla asla taviz vermeyecek şekilde çizdim.Ama şartlarım uygun olsa idi kesinlikle ayrilirdim.

Peki ilerleme var mı? Yani sevgisizlikten degersizlik hissiyle nasıl basa cıktınuz

Ben de sizin gibi düşünüyorum. 6 yıldır Ayvalık ta yasiyoruz.9 yıl Konya da yaşadım hava lojmanlarindaydik.Konyali kv delerde iyi bilirim.
Bilirim ben de bilirim. 😂😐 Ben sizin yorumlarınızı hatırlar gibiyim sanki kayınbabanızda her şeye karışan bir insan mıydı yoksa karıştırdım mi acaba ? 😜

X