Geç üniversite okumak

mmm22

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
15 Mart 2024
14
5
Merhabalar. Ben Türkiyede üniversite kazanmıştım (bilgisayar mühendisliği) 1yıl okumuştum sonra Türkiyeden Almanyaya gitmek okumak daha cazip geldiği için eşimle evlendik (uzun süreli sevgililiğimiz vardı tabiki) ve ben onun yanına geldim. Ailemde karşı çıkmadı karışmadılar yani. Ben şimdi 1yıl 4 aydır Almanyadayım ve almancamı orta seviyeye getirebildim (kursa geç yazılabildim Almanya bürokrasi yavaş çalışıyor maalesef tabiki kendimde saldım yavaş ilerledim). Şimdi üniversite okumak istiyorum tabiki ve eğer almancamı ilerletip başlarsam 24yaşında oluyorum ve bu beni çok üzüyor. Ilk geldiğim dönemler hiç bir şeyin farkında değildim sadece mutluydum artık kafama böyle şeyler dank etti gözüm korkmaya ve özgüvenim düşmeye başladı. Çevremdekiler Almanyada üniversite okumanın ne kadar zor olduğundan bahsediyor ve dahada korkuyorum. Evet doğrudur basit değildir orası kesin. Ilk geldiğimde çocukmuşum sanki hep toz pembeydi her şey artık her şeyden korkmaya başladım. Becerirmiyim beceremezmiyim. Ailemde çok endişeleniyor. Onlarda benim okumamı diploma almamı tabiki istiyor. Keşke Türkiyede kalsaydım diyorum bazen ama Almanyadada yaşam kötü değil:KK43: Lütfen bana yardım edin. Psikolojim çok bozuk. Kendime olan inancım sıfır. Çok kötü hissediyorum kendimi. Geride kalmış ve beceriksiz hissediyorum. Geçmişde sıkı sıkı almanca çalışmadım ve onun için kendime çok kızıyorum. kendimi affedemiyorum belki yapsaydım 1senem kaybolmazdı en azından diye. Yada ben abartıyorum bilmiyorum. Lütfen bu durumdan nasıl kurtulabilirim söyleyin. Kendi yaptığım hatalarımı affedip nasıl geçmişte şöyle yapsaydım böyle olcaktı gibi düşüncelerden kurtulabilirim.

Ailem zengin değil orta halli. En büyük hayallerimden biri hızlıca adam olup onlara belkide birkaç ülke göstermekti. Biraz daha başarılı olsaydım belki birkaç seneye gösterebilirdim güzel yerleri:KK43: Her şeyi erteledikçe o hayalleride ertelemiş oldum. Keşke daha 18imde olup her şeyi sıfırdan başlayabilseydim diyorum. Yaşıtlarımdan çok geride kaldım oysa okulda hep başarılıydım.
Eşim seneye mezun oluyor bende daha yeni yeni başlamış oluyorum...

Ben hastalığımdan dolayı eğitime ara vermiştim, 24 yaşında üniversiteye başladım. Ya bir işe girecektim ya da üniversite okuyacaktım, ben üniversiteyi tercih ettim. Okumasaydım içimde kalacaktı. Mezun oldum hastalığım nüksetti ve iyi ki okumuşum diyorum. Bence hayatta geç diye bir şey yok, yeter ki iyi değerlendirin önünüze çıkan fırsatları. Bir bakmışsınız ileride olan sizsiniz. 😊

Mühendisken 29 yaşında üniversite sınavına hazırlanıp 30 yaşında tıp fakültesi kazanan, 36 yaşında mezun olup akabinde ihtisas yapan bir tanıdığım var. Hayatta hiçbir şey için geç değil bence :)

Daha çok gençsin yahu dur her şeyi halledersin.
Almanya’da üniversiteler zordur evet ama sen de belli ki zeki bir kadınsın gözünü korkutma.
Hem de bir çevre edinirsin sosyalleşirsin.

Avrupa da gec yasta egitim olayi oldukca fazla.Esimin yegeni 35 yasinda hala devam esiyor.Benim kiz da bu sene basladi.Allah izin verirse bitirince 24 yasinda olacak. Okudugu yerde kendi yasinda Turkiye‘ den gelen bir kizcagiz var.Yan komsusu hem de.Okula direk yazildiniz mi? Almanca ccok zor ama devam.Burada bir suru arkadas var.Kendinizi yanliz hissetmeyin.O kadar cok kisi var ki Almanya‘da.biz bile esimle 53 yasindan sonra okumak istiyoruz.

30 ve üstündeymiş gibi yazmışsınız. Niye geç olsun ki?

Ayrıca kendiniz için okuyup paranızı kazanmayı hayal edin.

Merhabalar. Ben Türkiyede üniversite kazanmıştım (bilgisayar mühendisliği) 1yıl okumuştum sonra Türkiyeden Almanyaya gitmek okumak daha cazip geldiği için eşimle evlendik (uzun süreli sevgililiğimiz vardı tabiki) ve ben onun yanına geldim. Ailemde karşı çıkmadı karışmadılar yani. Ben şimdi 1yıl 4 aydır Almanyadayım ve almancamı orta seviyeye getirebildim (kursa geç yazılabildim Almanya bürokrasi yavaş çalışıyor maalesef tabiki kendimde saldım yavaş ilerledim). Şimdi üniversite okumak istiyorum tabiki ve eğer almancamı ilerletip başlarsam 24yaşında oluyorum ve bu beni çok üzüyor. Ilk geldiğim dönemler hiç bir şeyin farkında değildim sadece mutluydum artık kafama böyle şeyler dank etti gözüm korkmaya ve özgüvenim düşmeye başladı. Çevremdekiler Almanyada üniversite okumanın ne kadar zor olduğundan bahsediyor ve dahada korkuyorum. Evet doğrudur basit değildir orası kesin. Ilk geldiğimde çocukmuşum sanki hep toz pembeydi her şey artık her şeyden korkmaya başladım. Becerirmiyim beceremezmiyim. Ailemde çok endişeleniyor. Onlarda benim okumamı diploma almamı tabiki istiyor. Keşke Türkiyede kalsaydım diyorum bazen ama Almanyadada yaşam kötü değil:KK43: Lütfen bana yardım edin. Psikolojim çok bozuk. Kendime olan inancım sıfır. Çok kötü hissediyorum kendimi. Geride kalmış ve beceriksiz hissediyorum. Geçmişde sıkı sıkı almanca çalışmadım ve onun için kendime çok kızıyorum. kendimi affedemiyorum belki yapsaydım 1senem kaybolmazdı en azından diye. Yada ben abartıyorum bilmiyorum. Lütfen bu durumdan nasıl kurtulabilirim söyleyin. Kendi yaptığım hatalarımı affedip nasıl geçmişte şöyle yapsaydım böyle olcaktı gibi düşüncelerden kurtulabilirim.

Ailem zengin değil orta halli. En büyük hayallerimden biri hızlıca adam olup onlara belkide birkaç ülke göstermekti. Biraz daha başarılı olsaydım belki birkaç seneye gösterebilirdim güzel yerleri:KK43: Her şeyi erteledikçe o hayalleride ertelemiş oldum. Keşke daha 18imde olup her şeyi sıfırdan başlayabilseydim diyorum. Yaşıtlarımdan çok geride kaldım oysa okulda hep başarılıydım.
Gec universite deyince 40 falan sandim yasini.

Bizim fakültede asker emeklisi vardı öğrenci 😅 adam çalışmış kazanmış bir de okuyordu düşünün . Saçları beyazdı . En az 50 vardı bence , Mezuniyetten sonra eczanesini açtı . Hiçbirşey için geç değil . Ne kadar çabuk bir yerden başlasanız sizin için kar.

Üniversite okurken sınıfımızda 30 yaş üstü 2 çocuk annesi bir ablamız vardı, bölüm birincisi olarak bitirdi. Hiçbir zaman geç değil

32 yaşındayım ikinci kez üniversite okuyorum kendi mesleğimi sevmediğim için. Ki bölümden 54 yaşında bi sınıf arkadaşım bile var,Tolstoy’un bisikleti diye bi kavram vardır ve hayat mottom olmuştur ;Tolstoy bisiklet sürmeyi 67 yaşında öğrenmiş ,hiçbir zaman geç değil .

Almanya'da gene mühendislik modu bir şey okuyacağınızı varsayarak soruyorum: Almanca şart değil ki? Benim bir sürü arkadaşım Almanya'da yüksek yapıyor sadece İngilizce bilgisi ile, lisansları Türkiye'den ve hiçbiri A1 Almanca bile bilmiyor. Ben de bilgisayar mühendisiyim ve Almanya'dayım blue card ile geldim. Her şeyi İngilizce ile halledebiliyorum iş için.

Hiç minnoşca yazamicam madem kazanmışsın okusaydın kızım, evlilik kaçıyor muydu😷 3 yıl daha okuyup öyle gitseydin.

Şimdi de diyorsun ki Almanca çok zor ah, Almanca çok zor vah eee bunu bilerek gitmişsin, okumaya gittim diyorsun bir de dizini kırıp çalışıp ögreniceksin var mı başka çaren?? Daldan dala atlamışsın şimdi de pişmanım diyorsun, dersini alıp yoluna devam ediceksin plansız programsız hoppala toppala işlere kalkışmicaksın. Almanyada ünv zor demişsin sen de zaten o iyi eğitim için gitmedin mi, al eğitimini yap işini olsun bitsin. Sebat et yoksa bu kafayla bir baltaya sap olamazsın. Ailene ülke gösterip ne yapıcaksın ayrıca, ailen baltaya sap olmanı istiyordur ille de yardım edicem dersen de çalışıp iş tutarsın, sonra para gönderirsin ya da ev, araba çekersin. 1euro 40tl olmuşken ailen Basel gölünü ne yapsın, sen paracıklardan haber vericeksin😁😁😁

Son düzenleme:
Almanya'da gene mühendislik modu bir şey okuyacağınızı varsayarak soruyorum: Almanca şart değil ki? Benim bir sürü arkadaşım Almanya'da yüksek yapıyor, lisansları Türkiye'den ve hiçbiri A1 Almanca bile bilmiyor. Ben de bilgisayar mühendisiyim ve Almanya'dayım blue card ile geldim.

Bebişim çok sayıda Ingilizce yüksek lisans programı var ama lisans programı yok. Lisans programlarının hepsi Almanca.

Hem çalışıp hem okuyabilirsiniz. Neden stres yapıyorsunuz bu kadar. Bir de benim bildiğim Avrupa'da diplomanın maaşa çok etki etmediği.
Kardeşim yurtdışında. Denklik almak için uğraşmadi. Tr diplomasi ile teknikermis gibi çalışabiliyor. Çok fark yok dedi o yüzden denklikle ugrasmadi.
Üniversite yine okuyun da bir yandan da calisin, meslek edinin. Stres yapmaktan iyidir. Önemli olan mutlu olmak.

Bu arada Almanyada ünv zor falan değil sadece adam gibi çalışmak öğrenmek gerekiyor.

Türkiyedeki gibi ödevi biraz ordan burdan kopyala yapıştır yapayım, derse gitmeyeyin , kitabın kapağını açmayayım amma vizeden önce sabahlayayım C alayım geçeyim şeklinde bir durum asla yok - ki doğrusu da bu. Derse gitmiceksen, konuyu öğrenmiceksen o zaman okulda ne işin var diyorum böyle insanlara, bomboş mezun oluyorlar. Öğrenmek istemiyorsan 4 yıl yol parası, harç parası, yurt parası vermek zaten saçma🙄

Dizini kırıp çalışcaksın o kadar, zaten mühendislik kazanmış biriysen çalışmaya da gönlün vardır korkacak bir şeyin yok yani. Boşbeyinli insanlara kulak asma. Iyi çalış, çalışırken iyi staj ve part time iş yap, koç gibi çıkarsın.

Benim sevgilim de alman , liseden sonra meslek eğitimi görenlerden. Bir süre çalışıp sonra istediği işin bu olmadığına karar vermis, tekrar okumuş, 26sinda mezun olmuş. O günden bu güne de severek yaptığı bir işte.
Yani neden geç olsun ki? Bir cesaret işinden ayrılıp yeniden okumasaydi belki hala sevmediği ise söylene söylene gidiyor olacakti

Allahım ne dertler var 24 yaş için geç diyorsanız gerçekten saçmalıyorsunuz. Ayrıca neye gecikiyorsunuz onu da anlamadım birileri size bir şeyler için tarih mi verdi?

Ölümlü dünya yahu yarının bile garantisi yok, kaldı ki evlenip Almanya'ya gitmişsiniz. Ya sizin özgüveninizi zedeleyen biri var ya da evliliğe doydunuz eşiniz kafa dengi değil hayatı yaşayamadığınızı hissediyorsunuz.

X