Fobileriniz nelerdir, bunun için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

merhaba arkadaşlar.fobi denebilirmi bilmiyorum;çünkü hiç yaşamadığım bir şey.ben depremde göçük altında kalmaktan korkuyorum.
asıl kız kardeşimin böcek fobisi var ve tüm hayatını etkiliyor.çocukluğundan beri her nevi böcekten korkardı zaten.geçtiğimiz kış evini su bastı,ardından rutubetten böcek sardı.üstüne bide bebişinin mevlidinde kimden geldiyse bitlendi.çok şükür hepsinden kurtardık ama şimdi kardeşim çılgın gibi elinde büyüteç evin her yerinde böcek arıyor.bulduğu andada ağlayarak beni arıyor.eşine bebeğine ve bizlere;en çokta kendine hayatı zehir ediyor.neler denedim bir türlü psikiyatriye götüremedim.herkese tavsiyem;eğer fobiniz hayatınızı olumsuz etkiliyorsa mutlaka yardım alıp yenmeye çalışın.kız kardeşim gibi olmayı beklemeyin.sevgiler.

VALLA ARKADAŞIM AYNI FOBİ BENDEDE VAR .99 DEPREMİNDE İSTANBULDAYDIM VE İNANILMAZ DERECEDE ETKİLENDİM.O SENEDEN BERİ HEP ÜST KATLARDA OTURMA İSTEĞİ OLDU BENDE.EVİMİZİ BİLE SEÇERKEN ENÜST KATI SEÇTİM.ANLAKİ NE KADAR HAT SAFADA Bİ FOBİM VAR

VALLA ARKADAŞIM AYNI FOBİ BENDEDE VAR .99 DEPREMİNDE İSTANBULDAYDIM VE İNANILMAZ DERECEDE ETKİLENDİM.O SENEDEN BERİ HEP ÜST KATLARDA OTURMA İSTEĞİ OLDU BENDE.EVİMİZİ BİLE SEÇERKEN ENÜST KATI SEÇTİM.ANLAKİ NE KADAR HAT SAFADA Bİ FOBİM VAR

benim 12 kasım depreminde nerdeyse dilim tutuluyordu.düşün bide eskişehirdeyim.biz şu anda zemin katta oturuyoruz. hemde depremlerden sonra aldık evimizi.kaynanamlar satın yukarıkatlardan alın diyorlar ama ben evimide komşularımıda seviyorum.ayrıca bu gibi olaylara tevekkülle yaklaşıp allaha güvenmek lazım bence.ömür bittiyse ölüm bizi ufacık bir bahaneyle alabilir.
bizimki ömürde 1-2 defa yaşanabilecek bir şey.günlük hayatını etkileyen fobileri olan arkadaşlara allah kolaylık versin.

Ben de kansere yakalanma ve dr a gitmekten korkma var.Cipralexe başladım yarın 2 hafta olacak....İlaçtan midem arada bulanıyor iştahım kesildi acaba midemde kötü bişey mi var diye kuruyor ve çok mutsuz oluyorum.Dersiniz git dr a rahatla yaptır tetkikleri...Ama dr a gitme ve kötü bişey duyma korkusundan gidemiyorum.Kısır döngüdeyim...Ne söylense ikna olamıyorum.Bu bir fobiymiş bakalım ilaç yardımcı olacak mı bekleyeceğim.....sevgiler....

deniz, denizlerin derinliqi beni çok korkutur ve sanki bir qün ölürsem orada öleceqim qibi qelir denize baktıqımda... o yüzden yüzme kurslarına bile qitsem öqrenemedim ve denizede qirmeye cesaret edemedim :)

benimde fobim böcekler ve her türlü uçan hayvanlar.aşırı korkuyorum elimde değil ve yenebileceğimi sanmıyorum

ayyy yazarken bıle urkuyorum yılandan ve yukseklıkten cok korkarım he bırde dar yerde duramam daralıyorum hemen patlıyacak gıbı olurum

böcekler..özellikle örümcekler :S
kapali dar yerler..boguluyor gibi oluyorum :S
gece calan telefon :S elim ayagim kesiliyor,kalbim yerinden cikiyor resmen :S
bide cokbüyük yapilardan korkarim..gökdelenler felan..ürperiyorum onlarin dibinden geçerken :S

Yükseklik ve kalabalık yerlere girmekten korkuyorum.Kalabalık yerlerde hep kavga çıkacak birşey olacak gibi geliyor.Mümkün olduğu kadar uzak kalmaya çalışıyorum.

:1shok:bende fobi cokkkkkkkkk, dar yerler,uzun tüneller,köprü altlari,perdeleri kapali olan evler, aslinda psikolojik biliyorum. ama atlatamadim.bilmiyorum ne yapacagim.

yüksek derecede kapalı yer fobim var,bunun yanısıra böcek ve köpek fobim de var,sanırım korkak biriyim:1no2:

böceklerden nefret ederim cokkk korkarimmm,bitanesni buldugum anda esime haber verip öldürtürumm bazen gece bulsam esimi uykudan kaldirdigim bile olmustur bu benim suanki önlemimm,görmeye bile tahammülüm yokk,

bende anlatayım mı kızlar fobılerımı... daha once evı akreplerın ve cıyanların ıstılasına ugramıs..... evınden yılan cıkmıııısss.... evı karınca yuvasına donmuuuss.... elımden buyuk orumcekler cıkmıs olarak butun hayvanlardan nefret ettırdıler benı dıyebılırım. en ufak bır surungen turu gormeye tahammulum yok... ha bu arada sureklı de fare cıkardı evden soylemeden gecemedım.... kıyafetlerımı pudınglerı corapları falan yıyordu salak hayvanlar...

''Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir. Kişi, bu korkuların aşırı veya anlamsız olduğunu bilse de engelleyemez, mantıksal düşünerek korkularının önüne geçemez. Fobi toplumda sık görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Fobisi olan insanlar “fobik” diye adlandırılırlar. Yapılan araştımalar toplumda %10 oranında fobi tespit etse de tahminen bu değer % 25 dolaylarındadır. Fobiler halk arasında hastalıktan ziyade huy ya da kişilik özelliği olarak düşünüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı azdır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük çıkmasnın en önemli nedeni budur.Kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha faza görüldüğü saptanmıştır.''

Çoğumuzda var olan fobinin nedenleri geniş olarak araştırıldığında sonuca ulaşılabiliyor ve çözüm bulunabiliyor diye biliyorum. Ben ''doktora gitmekten '' korkuyorum , bir nedeni var mı diye düşündüğümde net bi cevap bulamıyorum. Çok uzun süre doktorlarla haşır neşir olmak zorunda kalmadım , uzun süren ve can yakıcı tedavi de görmedim çok şükür ki ama grip olduğumda bile doktora gitmekten ödüm kopuyor , gitmek zorunda kaldığımda yalnız gidemiyorum , heyecanlanıp panik oluyorum , geriliyorum. Bununla başa çıkabilmek için sağlığıma dikkat etmeye çalışıyorum..

Sizin fobileriniz neler?

Ben kapısı açık bir odada uyuyamam.Yazın sıcağında bile kapıyı mutlaka kapatırım.Nasıl mı çözdüm?Uyurken kapıyı kapatarak :)

Bir de tenime bir hayvan yada böcek kesinlikle temas etmeyecek ne olursa olsun.Kol yada bacağım çıplaksa ve değerse attığım çığlıktan o da korkacaktır eminim.Üstüme konan böcekler bile beni delirtmeye yeter..

Ben evde oğlumla yalnız kaldığımda korkuyorum sanki bana birşey olacak düşüp bayılıcam,bebeğim evde tek başına kalıp ağlayacak birisi gelinceye kadar, biraz saçma benimki

X