Fare yapışkanına saplanan güvercin😭

blackgray

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2022
450
798
Merhaba. Sabah çöp konteynerının yanında mukavva kutu üstüne yapışmış bir güvercin buldum. Öyle sanıyorum ki bir aile, evinin balkon kısmına fare yakalamak için bu yapışkanlı tuzağı kurmuş ama yanlış hayvanı avlamış😢 Kurtarmaya da tenezzül etmemişler,çöp diye atmışlar😡 Allahtan denk geldim bi kedi köpeğe denk gelmeden🥺 Aldım eve çıkardım,zor bela yapışkandan ayırdım ve sanırım canını da acıttım masumun😭 Oğlum bir yandan ağlıyor ben bir yandan,perişan halde hayvanı ayırmaya çalışıyoruz. Kutudan ayırdım ama kanatları,kuyruk kısmı yapış yapış… Veteriner bir akrabam var,ona mesaj attım,görsel attım. Abla yaşamaz bu dedi😡 Ya neden yaşamasın. Yapışkanından arındırıp,tüylerinin yeniden uzamasını beklersem yaşar diye umut ediyorum. Yakında başka veteriner de yok. Size sormak istedim. Yapışkana bulaşmış tüylerini kessem zarar verir miyim acaba? Yağ ile ovdum yine de arınmadı. Ne yapiyim ne olur bi akıl verin.

Merhaba. Sabah çöp konteynerının yanında mukavva kutu üstüne yapışmış bir güvercin buldum. Öyle sanıyorum ki bir aile, evinin balkon kısmına fare yakalamak için yapışkanlı bu tuzağı kurmuş ama yanlış hayvanı avlamış😢 Kurtarmaya da tenezzül etmemişler,çöp diye atmışlar😡 Allahtan denk geldim bi kedi köpeğe denk gelmeden🥺 Aldım eve çıkardım,zor bela yapışkandan ayırdım ve sanırım canını da acıttım masumun😭 Oğlum bir yandan ağlıyor ben bir yandan,perişan halde hayvanı ayırmaya çalışıyoruz. Kutudan ayırdım ama kanatları,kuyruk kısmı yapış yapış… Veteriner bir akrabam var,ona mesaj attım,görsel attım. Abla yaşamaz bu dedi😡 Ya neden yaşamasın. Yapışkanından arındırıp,tüylerinin yeniden uzamasını beklersem yaşar diye umut ediyorum. Yakında başka veteriner de yok. Size sormak istedim. Yapışkana bulaşmış tüylerini kessem zarar verir miyim acaba? Yağ ile ovdum yine de arınmadı. Ne yapiyim ne olur bi akıl verin.
Kemdiniz denemeden önce veti arasaydınız keşke, varsa kantaron yağı sürün hayvanın ağzına su damlatın, yem falan verin yerse yaşar.

Allah razı olsun sizden.youtubeda bir videolar izlemiştim fareyi kurtaran insanlar vardı. Siz de bakın,izleyin . Elbet güzel bir sonuç bulursunuz.
Ben şimdi baktım, bol bol ayçiçek yağının yaninda yağ çıkarıcı özelliği olan bulaşık deterjanı önerisi de okudum. Sirke diyen de var :KK43:( ooof of. İnşallah yaşayabilir. Kuşlar güçlüdür,benim gerizekalı kedim de bir kuş yakalamisti, bayağı tüyleri yolundu. Ama bir hafta on gün pansuman falan yaptım,kendine geldi,enerjisi geldi,tüyleri minik minik çıktı. İnşallah sizin kuşunuz da kurtulur

Allah razı olsun sizden.youtubeda bir videolar izlemiştim fareyi kurtaran insanlar vardı. Siz de bakın,izleyin . Elbet güzel bir sonuç bulursunuz.
Ben şimdi baktım, bol bol ayçiçek yağının yaninda yağ çıkarıcı özelliği olan bulaşık deterjanı önerisi de okudum. Sirke diyen de var :KK43:( ooof of. İnşallah yaşayabilir. Kuşlar güçlüdür,benim gerizekalı kedim de bir kuş yakalamisti, bayağı tüyleri yolundu. Ama bir hafta on gün pansuman falan yaptım,kendine geldi,enerjisi geldi,tüyleri minik minik çıktı. İnşallah sizin kuşunuz da kurtulur
Yağ denedim ama deterjan bilemiyorum. Onu da denerim. Ayaklarını filan arındırdım yürümeye başladı bile☺️ Uçmaya çalışıyor ama uçamıyor malum. İyileşeceğine inanıyorum,tüylerinin yerine gelmesini beklersem neden olmasın. Az önce baktım yemini de yemiş biraz,şükür.

Yakınımda hiç yok. Hayvansever bir şehirde yaşamıyorum maalesef.😬
Birisi de kediye bu yapışkandan sürüldüğünden dolayı yardım istemiş ve en sonunda veterinere götürdüğünde orada tinerle çıkardıklarını yazmış. Doğru mudur ve hayvana da zarar verir mi bu kadar şey sürmek bilmiyorum ama kendi halinde bırakılırsa da pek iyi olacağını sanmıyorum. Önce sirke vs. daha riskli olanı deneyip sonrasında yumuşatması amaçlı yağ sürmek bana daha mantıklı geldi.

Çözümlerimizi sunalım.

Öncelikle fare yapışkanı yağ ile çıkabilir, ayçiçek/zeytinyağı ile bir deneyin.

Kuşu götürmek için veterinerlerin yanısıra güvercin besleyen kuş meraklılarına da danışabilirsiniz, özellikle doğu illerinde/kırsal kesimde yaşıyorsanız. Güvercinin günlük bakımı için gerekli desteği verirler.

Güvercinlerin tüyleri yeniden uzar yalnız bazı tüylerin kesilmesi uçmasını engelleyebilir. Güvercinleri bilen bir kişinin size bilgi vermesi daha iyi olur.

Tuylerini sakin kesmeyin. Belli bir noktadan sonrasi kanamaya sebep oluyor ve birdaha uzamiyor. Facebookta kuş gruplari var. Fazlasiyla aktifler. Hepsine uye olup sorabilirsiniz. Belediyenizin veterinerlik hizmetleri varsa orayida arayabilirsiniz.

Kıyamam ya insallah yaşar🙏

İyi ki varsınız🥰
Yağ ile temizleyin
Eviniz de misafir edebılırseniz kendine gelinceye kadar güzel olur ☺️yemek yiyorsa suda içmek isteyecektir
Yer içerse toparlanır diye düşünüyorum🙏

Geçen haberlerde okumuştum asfalt ziftinin içine yavru köpekleri atmışlardı çuvalla
Nasıl vicdansızlık nasıl acımasızlık akıl alır gibi değil
Bunu yapan kişi de Görmüştür illaki kuşu
Belki hemen müdahale edilseydi farklı olurdu
Kötüler yok olup gider insallah

Kıyamam ya insallah yaşar🙏

İyi ki varsınız🥰
Yağ ile temizleyin
Eviniz de misafir edebılırseniz kendine gelinceye kadar güzel olur ☺️yemek yiyorsa suda içmek isteyecektir
Yer içerse toparlanır diye düşünüyorum🙏

Geçen haberlerde okumuştum asfalt ziftinin içine yavru köpekleri atmışlardı çuvalla
Nasıl vicdansızlık nasıl acımasızlık akıl alır gibi değil
Bunu yapan kişi de Görmüştür illaki kuşu
Belki hemen müdahale edilseydi farklı olurdu
Kötüler yok olup gider insallah
Şu an evimde… Allah’ın izniyle iyileşene kadar da bırakmıcam. Yemini,suyunu da koydum. Öğlen çok az yemiş ama akşam yemin eksildiğini görmedim.🥺

Ben burda çocukların elinden ne kediler,ne köpekler çekip aldım. Bulunduğum yerde hayvanlar ya sevilmez ya da uzaktan sevilir maalesef. Yoksa hangi vicdan kaldırır canlı canlı bir hayvanı o haldeyken çöpe bırakmak🥺 Kaldı ki cansızken bile atılmamalı,gömülmeli…

Kuş iyi olacak inşallah. Çocuklarım isim bile koydular. Elimizden geleni yapacağız.

X