Evlat Edinme Evlat edinmek..

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

ManzaramDeniz

Guru
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2011
7.213
10.729
Biraz önce eşimle bı haber izledik.2 aylık bir kız bebek sokağa bırakılmış,yetiştirme yurduna verilmiş.Çok etkilendik bebeğin yüzü aklımda hep..ve ikimizde keşke bizim olsaydı dedik.Uzun uzun konuştuk ciddi ciddi evlat edinmek istiyoruz bu bebeği..
Şartlar uyuyor.
İkimizde devlet memuruyuz.
Yanlız şehirler farklı.
Nasıl bı süreç izlemeliyiz.
Başvuru için o şehre gitmek gerekir mi?
Herşeyi göze aldık.
O bebeğin bizim olmasını çok istiyorum..
Bilgisi deneyimi olan var mı?
Fikirlerinizi de ayrıca meraktayim
Ekleme;15 aylık bir kızım var ayrica

Son düzenleme:
Sizin çocuğunuz var mı? Yoksa olacak mı?
Evlatlık almak büyük bir karar. Umarım kendinizden eminsinizdir, o kuzuya güzel bir aile olursunuz.
İnsanlar kendileri çocuk sahibi olduğunda ya da çocuklu biriyle evlendiğinde bile pişman olabiliyor.

Yani evlat edinmek isteyen insan açar bakanlığın sayfasini bakar bilgilenir direkt buraya gelip yazmaz. Garip geldi bana. Onu demek istiyorum.
Açıp baktık elbette şartlar uyuyor.
Ama detay yazmıyor..yani bizim sorularınıza cevap vermiyor..
Olsa bile deneyimi olanlar vardır belki diyip fikir almak istedim

Bir ara buradaki topiklere gözatmıştım. Siz de oraları okursanız daha iyi bilgi sahibi olursunuz.
Belli bir sıra var. Ve baya uzun sürüyor diye biliyorum.
Yani öyle gidip "o bebeği istiyorum" diye seçemiyorsunuz.
Ayrıca kız bebek sırası erkek bebekten daha uzun sürüyor sanırım..

Sizin çocuğunuz var mı? Yoksa olacak mı?
Evlatlık almak büyük bir karar. Umarım kendinizden eminsinizdir, o kuzuya güzel bir aile olursunuz.
İnsanlar kendileri çocuk sahibi olduğunda ya da çocuklu biriyle evlendiğinde bile pişman olabiliyor.
15 aylık bı kizimiz var.
Bı anda alınmış bir karar değil hep aklımızın köşesindeydi..ama bu haberden etkilendik ve harekete geçtik..araştırma yapıyoruz şuan esimle

Evet bende izledim o haberi bende üzüldüm Allah yardımcısı olsun yavrunun
Anasını babasınıda ıslah etsin ne diyelim
Ama sizinki önemli bi karar üstelik kendi bebeğinizde var ikisinede aynı derecede yaklaşabilecekmisiniz hep bebek kalmayacak büyüyecek düşünmek gerek iyice

Evlat edinmek için sırada bekleyenler var. Hele küçük bebek için daha çok. O olay ayy gidip alalım demekle olmuyor prosedürlere baksaniz keşke buraya yazana kadar.
Sizde konumu düzgün okusaydiniz keşke.
Zaten araştırdık ve şartlarımizin uyduğunu söyledik.
Özellikle o bebeği alabilmekle ilgili net bı bilgi bulamadık.
Evimde büyüsün istiyorum.yetistirme yurdunda 2 aylık bir bebek var.belki öncelik olur yada istisnalar vardır deneyimi olan vardır..
Şuan araştırma halindeyiz

Biraz önce eşimle bı haber izledik.2 aylık bir kız bebek sokağa bırakılmış,yetiştirme yurduna verilmiş.Çok etkilendik bebeğin yüzü aklımda hep..ve ikimizde keşke bizim olsaydı dedik.Uzun uzun konuştuk ciddi ciddi evlat edinmek istiyoruz bu bebeği..
Şartlar uyuyor.
İkimizde devlet memuruyuz.
Yanlız şehirler farklı.
Nasıl bı süreç izlemeliyiz.
Başvuru için o şehre gitmek gerekir mi?
Herşeyi göze aldık.
O bebeğin bizim olmasını çok istiyorum..
Bilgisi deneyimi olan var mı?
Fikirlerinizi de ayrıca meraktayim
Ekleme;15 aylık bir kızım var ayrica
Dünyaya cennetten mi düştünüz?

15 aylık bı kizimiz var.
Bı anda alınmış bir karar değil hep aklımızın köşesindeydi..ama bu haberden etkilendik ve harekete geçtik..araştırma yapıyoruz şuan esimle

Ben de oğlum 2 yaşına gelince "ikinciyi evlat edinelim kimsesiz bir çocuğu büyütelim" diye eşime sordum.
Bir çok erkek hayır diyormuş öyle gözlemlemiştim. Galiba kadınlar gibi anaç olamadıkları için ayrım yapıyorlar.. Eşim "olabilir o da büyür gider işte" falan deyince içimi bir umut kaplamıştı.
Ama ben hala kendimden emin değilim malesef. Sonuçta öz evladımdan ayırmamam lazım. Çok ciddi bir karar bu..

Zaten halihazırda bir kardeşten en az 3 yaş fark istiyorlarmış..

Evet bende izledim o haberi bende üzüldüm Allah yardımcısı olsun yavrunun
Anasını babasınıda ıslah etsin ne diyelim
Ama sizinki önemli bi karar üstelik kendi bebeğinizde var ikisinede aynı derecede yaklaşabilecekmisiniz hep bebek kalmayacak büyüyecek düşünmek gerek iyice
Herşeyi göze aldık.
Zaten 30 yaş şartı var.
En az 5 yıllık evli olma şartı var.
Uyuyor şartlarımiz.
Yıllardır aklımızda vardı eşimle.
Tüm zorluklara rağmen evet bakabilirim.
Kızım çok zor bı bebek değil.
Hem inada yoldaş olur.
Artışını eksisini göze alarak istiyoruz zaten
Ah keşke benim olsa o bebek

Sizin söylediğiniz şekilde sadece filmlerde evlat edinilebilir. O cocuk zAten su an yeni ailesinin evine neşe saçiyordur, üzülmeyin:)
Evlat edinmek için KK'da harika bir topik var. Ben de düzenli tAkip ettiğim için sürece hakim sayılırım.
Eğer şartlar uygunsa önce bir başvuru yapıyorsunuz, ama bu bir başlangıç .
Aradan birkaç hafta sonra size ev ziyaretinde bulunuyorlar.
Ama bu da bir başlangıç. Birkaç hafta-ya da ay sonra size 'listeye girdiniz' diyorlar.
İşte o zaman başlıyor hamilelik süreci.
Ortalama bir bucuk iki sene kadar sonra bir telefon geliyor ve çocuğunuza kavusuyorsunuz.
Ve mutlu son:KK200:
1 sene sonra da mahkemeye nufusunuza alıyorsunuz. O arada bir iki defa kurum sizi ziyaret ediyor sadece,bakabiliyor musunuz diye

Ama bence niyetiniz varsa koruyucu aile olun. Halı hazırda kötü bir ailesi olan ama ailesi bakamadığı için yurtta olan, ama aynı ailenin 'kimseye evlatlık veremezsiniz' dediği, yurtta da arayıp sormadigi çocukların yurtta değil sizinle büyümesini sagliyor.
Hem devlet yeterli miktarda bir para da ödüyor, aileler hiç sıkıntı yaşamasın diye. Yapacağınız tek şey çocuğa sevgi dolu bir aile ortamı sunmak, toplumda kaybolmalarini önlemek...
Yine kısmet isi ama Evlat edinme sırasına gidip gerçekten bu bebeği yıllarca bekleyen insanların zamanini-belki de fırsatını çalmaktan daha iyi bir seçenek bence

15 aylık bı kizimiz var.
Eşit davranabileceğinize yüzde yüz eminseniz çok güzel bir karar.
Ben bütün çocukları çok sevmeme ve hepsine iyi davranmama rağmen kendi kızıma hissettiklerimi ona da hissetmeyip görünürde olmasa bile kalbimde ayrım yaparsam diye korkumdan böyle bir işe girişemezdim.
Prosedür konusunda en doğru cevabı size sosyal hizmetler verir. Muhtemelen sıraya sokarlar sizi, direkt istediğiniz çocuğu vermezler.

X