Evlat Edinme Evlat edinme

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
ben bir şey anladım ama inşallah yanlış anlamışımdır.

Dusunceniz guzel ama zihniyetiniz icin ayni seyi soyleyemiyrum.
Benimde hayalimdir bir cocuk alip buyutmek ama türk diye ayrim yapamam.bodrumda kiyiya vuran yavrucakta bebekti,savasta olenlerde bebekti,burada denize atilan yavrucakta bebekti.bunun bir genellemesi olamaz.cocuk cocuktur.vicdaniniz bunu ayirt edemiyorsa lutfen almayin.

Dusunceniz guzel ama zihniyetiniz icin ayni seyi soyleyemiyrum.
Benimde hayalimdir bir cocuk alip buyutmek ama türk diye ayrim yapamam.bodrumda kiyiya vuran yavrucakta bebekti,savasta olenlerde bebekti,burada denize atilan yavrucakta bebekti.bunun bir genellemesi olamaz.cocuk cocuktur.vicdaniniz bunu ayirt edemiyorsa lutfen almayin.

Eğer sizde sadece maddi olarak herşeye sahip istediği şeyi alamayan şımarık biri hissi olusturduysam gerçekten çok üzüldüğümü bilin niyetim asla bu degildi çünkü burada evlat edinmenin hatta koruyucu aile olmanın da kolay olmadığını ve bazen sahip olduğunuz herşeye rağmen olamadığını söylemek istedim Evlat edinmeyi de koruyucu aileligi de destekliyorum Türk derken de öncelikle yurdumdan vatanımdan olsun istedim yurt dışından evlat edinenleri de taktir ediniyorum. Allah herkesin yolunu açık etsin ve tez zamanda evlatlarına kavuştursun diyorum. Kurum bakımında her türlü olanak sağlanabilir ama ana kucaginin sıcaklığını hissetmek her çocuğun hakkıdır Birebir ilgiyle büyüyen çocuk hayata daha güvenle hazırlanır. Sürekli yazilmiyor mu kurum bakımında binlerce çocuk ev aile şefkati arıyor diye yanlış mıyım? Ananın babanın yaşı engel olmamalı diyorum açık ve net. Durun daha başka bir örnek daha vereyim sosyal medyada karyolalarinda binlerce cocuk su kadar saati yalniz geçiriyor siz de bir bebegi kucaklayin bakimina yardimci olun diye bir fenomen geziniyor da bu gercek mi emin olamiyorsunuz neden mi bir telefon acın ben gönüllü anne olmak istiyorum diye daha sizin kim olduğunuzu bile araştırmadan ihtiyacımız yok haddinden fazla var gibi sözlerle karşılaşıyorsunuz sizi görmediler bile insan görerek araştırarak beden diline bakarak bir insanın ne yapıp yapamayacağını bilir yok kardeşim daha telefonda tersleniyorsunuz birgün böyle bir telefonda ihtiyacımız yok dediklerinde aaa ne güzel demek bize anlatılanlar yanlışmış çocuklar az gönüllü anneler çocuklardan çokmus dedim. Tüm kalbimle öyle olmasını diliyorum peki inanıyor muyum? Hayır

Niye illa 0-2 yaş?
Gayrimenkulleri olan parası olan şımarık zengin ailelerin özlemini gidermek için veya siyasi otoritesinden dolayı güçlü olan ailelere yaranmak için prosedür delmeyen bakanlığa çok teşekkür ediyorum sayenizde öğrenmiş olduk...
Takdir edersiniz ki istediğiniz insan yavrusu, herşey de olması gerektiği gibi ilerlemiş. her sahipsiz Türk'e devlet olması gereken değeri veriyor demekki, isteyen alamasın sadece hak eden sahip olsun istiyorlar bence umudunuzu koruyun

Birşey daha var Turkiyedeki yaş engeli yüzünden yurt dışından bir çocuğa yuva olmak için müracaat edeceğim. ilk önceliğim buradan Turkiyeden olmasıydı.Turk derken Turkiyeden olmasıydı teşekkür ediyorum umarım biraz daha kendimi ifade edebilmisimdir

Öz ailesiyle büyümeyen hiç bir çocuk hayata önde falan başlayamaz hanımefendi çocuklar maddiyattan anlamaz sadece sevgiden anlar ve büyüdüğünde biyolojik ailesi dilenci bile olsa arayıp bulmak isteyecek çünkü arkasına baktığındaki o karanlık boşluğu Mutlaka doldurmak isteyecek olanaklarınız çokluğuyla yola çıkarak sanki bir projeden bahseder gibisiniz alacağınız bir fabrika değil bir hayat heyecanlı olabilirsiniz anlıyorum fakat yaşınız kaç olursa olsun hiç hazır değilsiniz siz anneliğe

Neden böyle düşünüyorsunuz ki? evlatlık olduğunu bilip ailesini aramayan çok çocuk var. Merak etmiyor, beni bırakmış ve şimdiki ailem çok seviyor diyor ve hayatına devam ediyor yani. Her biyolojik anne anne olsa keşke.

Ben arada empati yaparım acaba ailem öz olmasa arar mıydım diye. Asla aramam. Bana emek vermiş, büyütmüş olan kişileri bırakıp da diğerini merak dahi etmem.

Evet konu sahibinin üslubunu ben de itici buldum ancak biyolojik aileye vurgunuz çocuk sahibi olamayanlar için incitici bence.

Çocuğun dili, dini, ırkı olmaz.
Bunlar sonradan öğretilen şeylerdir.
Çocuklar dünyanın neresinde olursa olsun melektir, saftır ne verirseniz onu alırlar.
0-2 yaş veya 13-14 yaş değil, para değil sevgi önemlidir sevgi.

Tüm varlıklarınızı elinizin tersiyle itip birini koşulsuz, şartsız sevebilecek misiniz önemli olan odur.
Yaptığınız yüce bir şey. Ama bir Alman, Amerikalı, Koreli, Suriyeli, Brezilyalı vs. çocuk da Türk çocukları kadar değerli ve eşittir. Irkcılığınızı bir kenara bırakmalı ve imkanlarınız dahilinde gönlünüzün kapılarını tüm canlılara açmanızı umuyorum.

Sevgili yavrum beni tanımıyorsun sana ulaşmak icin o kadar zorlu bir yoldan geçiyorum ki vicdanım beni ne olursa olsun bir TÜRK çocuğunu evlat edinmeye yönlendiriyor ama emin ol bir tanem sahip olduğum maddi manevî her türlü olanağa rağmen seni evlat edinemiyorum. Yaşımı bahane ettiler 0 -2 yaş edinemezmişim. Umarım seni benim kadar isteyen ve hayata hazırlayacak maddi manevî olanaklara sahip birileri çıkar. Oysa sen hangi koşulda hangi şartta doğarsan doğ benim gibi seni bekleyen bir annen olacaktı hayata 3 0 önde başlayacaktın bi tanem. Baban ve ben elbet sahip olduğumuz eğitimle seni uçuracaktık. Yazlığın kısligin sana ogreticegimiz yabancı diller ve yurt dışındaki gayri menkullerinle seni bir kenara atanları bir gün arama lüksüne kavusacaktin her neyse elinden geleni yaptım ama pes etmedim bi tanem 2 yıl oturdum bekledim hala gelmiyorsun. Çok mu alçak gönüllü olduk sahi zannettiler olsun varsın son bi hamle yapiyorum bi tanem Allah Aşkına bi TÜRK çocuğuna hem de istenmeyen oraya buraya atılan seni hayatıma katmak istiyorum inan bu son haykırışlarım tatlım cunku 2 yıl bekledim hala yoksun. Ülkemden cvp gelmedikçe oraya buraya seni bulmak adına onbinlerce dolar euro harcıyorum bi tanem. Umarım seni benim kadar isteyen birine verirler ama vermezlerse Allahım sana beni bulma gücü versin yoksa ülkem dışından bi çocuğu evlat edineceğim lütfen beni suçlama maddi manevî sahip olduğum sana da vermek istediğim tüm olanaklara rağmen yaşımı bahane ediyorlar tatlım. Elimden geleni yapıyorum gerisi ülkemdeki otoritelerin taktiri.

Ben de denedim evlat edinmeyi
Türkiye'de yaşayan, yaşı uygun, gelir seviyesi bir çocuk bakmaya gayet yeterli bir adaydım ama vermediler
Abuk sabuk bahanelerle başvurumu geri çevirdiler
Sanki o çocuğa yurtlarda verdikleri hayat benim sağlayacağımdan daha güzeldi
Tekrarlamadım başvurumu, bir daha o kadar incitilmeye dayanamam çünkü, her işte bir hayır vardır deyip kapattım o defteri

Konu sahibinin ne kadar üzerine gitmişsiniz arkadaşlar
Öncelikle kendi ülkesinden evlat edinmek, buradaki kötü şartlarda ki bir çocuğu almak istemesi neden bu kadar dokundu, yurt dışındaki bakım evleri ile buranın şartları kıyaslanamaz bile, buradakiler çok zorluk içinde ve gelecekleri belirsiz, önceliği buraya vermesi bana yanlış gelmedi

Yaş konusuna gelince, hiç çocuk büyütmemiş birinin büyük bir çocuğu evlat edinmesi zor takdir edersiniz, küçük çocukların uyumu, alışması ve tabi yeni ebeveynin de ona alışma süreci daha kolay, saldırmaya yer arıyorsunuz resmen, bu yoldan geçmiş biri olarak konu sahibinin ne kadar canının yandığını gayet iyi biliyorum maalesef

Evlat edinmek istiyorsanız dili dini ırkı cinsiyeti fark eder mi

Çocuk buraya üye mi

Bilemedim.

İnşallah hakkiniza hayırlısı olsun

Birşey daha var Turkiyedeki yaş engeli yüzünden yurt dışından bir çocuğa yuva olmak için müracaat edeceğim. ilk önceliğim buradan Turkiyeden olmasıydı.Turk derken Turkiyeden olmasıydı teşekkür ediyorum umarım biraz daha kendimi ifade edebilmisimdir

Hanımefendi yaş engeli gayet mantıklı.

Bugün bebek evlat edinirseniz 17 yıl sonra çocuk en deli çağında olacak, anne baba otoritesine ihtiyacı olacak, okuluyla dersiyle ergenliğiyle ayrı ayrı ilgilenmeniz gerekecek. 47 yaşındasınız, 64 yaşında 17 yaşında çocuğa annelik babalık yapacak enerjiniz olmayacak. Dolayısıyla devlet biyolojik gerçekleri göz önünde tutarak doğrusunu yapıyor. Biyolojik olarak 50 yaşındaki kadından 2 yaşındaki bebek annesi olmaz, 10-15 yaşında çocuk annesi olur. Kucağınızda 2 yaşında çocukla gezmeniz garabet bir durum olur, çocuğun ninesi mi annesi mi belli olmayan bir görüntü olur. Siz bence 10-15 yaşlarında bir çocuğa kucak açın.

Eğer bu kadar bebek sevdanız vardı, neden bu yaşa kadar beklediniz, 10 yıl önce de pekala evlat edinebilirdiniz. Bana öyle geliyor ki sizin derdiniz, bir evlada kucak açmak değil; emekli olup evde sıkılınca oyalanacak bir bebek alayım oynayayım kafasındasınız. Derdiniz evlat olsaydı bebek olsun diye tutturmazdınız. Ben sizi açıkçası evlat edinmeye uygun psikolojide görmedim. Her şeyim var, bir de yeni oyuncağım olsun kafasında bir insansınız.

Konu sahibinin yanlışlari olabilir ama çok hassas bir konu ve malesef cok sert, cok kırıcı mesajlar... uyarilarinizi yaparken biraz daha nazik bir üslup kullanamaz misiniz? sözüm cok sert, ters yorumlar yazanlara... Allah kimseye evlat hasreti yaşatmasin.

konu sahibine de ayrica merak ettigim birsey sormak istiyorum. siz bu sürecin icinde oldugunuz için biliyorsunuzdur. evlat edinilirken bu yas siniri hem anne hem baba için mi geçerli? diyelim anne 35 baba 45 yaşında böyle olunca 0-2 yaş gurubu cocuk verilmiyor mu? bir arkadasim simdi bu süreçlerle girecek de

Konu sahibinin yanlışlari olabilir ama çok hassas bir konu ve malesef cok sert, cok kırıcı mesajlar... uyarilarinizi yaparken biraz daha nazik bir üslup kullanamaz misiniz? sözüm cok sert, ters yorumlar yazanlara... Allah kimseye evlat hasreti yaşatmasin.

konu sahibine de ayrica merak ettigim birsey sormak istiyorum. siz bu sürecin icinde oldugunuz için biliyorsunuzdur. evlat edinilirken bu yas siniri hem anne hem baba için mi geçerli? diyelim anne 35 baba 45 yaşında böyle olunca 0-2 yaş gurubu cocuk verilmiyor mu? bir arkadasim simdi bu süreçlerle girecek de
Konu sahibide yazar ama, ikisinin ortalaması alınıyor. Yani anne ve baba içın yaş önemli

İlla Bir iyilik yapmak istiyorsan TÜRK çocuğu evlat etmen şar değil herhalde? Başka ülkelerden al madem imkanın ve euroların var harcayacak. Bunu burda vurgulaman hiç hoş değil. Bir çocuk sahiplenmek istediğin anlaşılıyor ama ,anlatım şeklin pek güzel değil. Yabancı bir ülkede yaşıyor da olabilirsin ama sürekli maddiyatı eğitimi vurgulaman hoş değil. Bir sürü muhtaç çocuk var zaten sadece TÜRK değil.

Hanımefendi yaş engeli gayet mantıklı.

Bugün bebek evlat edinirseniz 17 yıl sonra çocuk en deli çağında olacak, anne baba otoritesine ihtiyacı olacak, okuluyla dersiyle ergenliğiyle ayrı ayrı ilgilenmeniz gerekecek. 47 yaşındasınız, 64 yaşında 17 yaşında çocuğa annelik babalık yapacak enerjiniz olmayacak. Dolayısıyla devlet biyolojik gerçekleri göz önünde tutarak doğrusunu yapıyor. Biyolojik olarak 50 yaşındaki kadından 2 yaşındaki bebek annesi olmaz, 10-15 yaşında çocuk annesi olur. Kucağınızda 2 yaşında çocukla gezmeniz garabet bir durum olur, çocuğun ninesi mi annesi mi belli olmayan bir görüntü olur. Siz bence 10-15 yaşlarında bir çocuğa kucak açın.

Eğer bu kadar bebek sevdanız vardı, neden bu yaşa kadar beklediniz, 10 yıl önce de pekala evlat edinebilirdiniz. Bana öyle geliyor ki sizin derdiniz, bir evlada kucak açmak değil; emekli olup evde sıkılınca oyalanacak bir bebek alayım oynayayım kafasındasınız. Derdiniz evlat olsaydı bebek olsun diye tutturmazdınız. Ben sizi açıkçası evlat edinmeye uygun psikolojide görmedim. Her şeyim var, bir de yeni oyuncağım olsun kafasında bir insansınız.
Daha önceki bir yoruma da yazdım ama size de yazayım. Babamla aramda tam 47 yaş var. Ailemin son ve sürpriz bebegiyim. Ben 17 yasima geldiğimde babamın olacağı yaş hesaplanip beni aldirsalar miydi mesela, sizin mantiginiza göre? Babama kimse bunun hesabını soramazken, konu sahibine nasıl sorabiliyorsunuz? Tek fark üremek mi? Babam 47 yaşında doğal yollarla baba olurken sorun yok da, bu kadın 47 yaşında evlat edinerek anne olmak isteyince mi emeklilik eğlencesi oluyor? Üstelik yurtlarda çok zor durumda olan bir sürü çocuk varken..

X