evde kedi doğumu ve evdeki diğer kedim

dnzdgr94

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2018
26
22
29
arkadaslar merhaba. deneyimli olan kişiler veya çevresinde duymuş olanlar cevaplarsa çok sevinirim. evdeki dişi olan kedim hamile ve nasipse 10 güne kadar dogum olacak. bir de erkek kedim var (yavrular ondan degil erkek kedim kısır ) . dişi kedim doğurduğu zaman erkek kedim onlara saldırıp zarar verebilir mi eşim de ben de çalışıyoruz ne yapacağımızı bilemedik kızımı yavrularla odaya kapatmak veya oğlumu tek basına bi odada kapalı tutmak da istemiyorum. normalde erkek olan cok saldırgan degil ama son zamanlarda kavga etmeye başladılar yavruların geleceğini hissetmiş olabilir mi acaba fırtına öncesi sessizlik mi bu kavgalar.

Ne olursa olsun erkek kedinin yavruları boğma gibi bi içgüdüsü oluyor siz yinede anne ve yavruları kapatin bi yere zaten anne kedi yavruları birakıp cok hareket etmeyecek koruyun lutfen yoksa ne kadar sakin olursa olsun bazen erkek kediler salgiladığı hormonlar nedeni ile benimle ciftlessin diye saldirabiliyor... Kısır olsada genetiklerinde var

Evet erkek kedi yavrulara zarar verir içgüdüsel olarak.

Anne ve yavrularını odaya almakta sorun yok, yavrular büyüyene kadar çok hareket etmeyecek zaten anne. Sonrasında yavaş yavaş alıştırırsınız.

arkadaslar merhaba. deneyimli olan kişiler veya çevresinde duymuş olanlar cevaplarsa çok sevinirim. evdeki dişi olan kedim hamile ve nasipse 10 güne kadar dogum olacak. bir de erkek kedim var (yavrular ondan degil erkek kedim kısır ) . dişi kedim doğurduğu zaman erkek kedim onlara saldırıp zarar verebilir mi eşim de ben de çalışıyoruz ne yapacağımızı bilemedik kızımı yavrularla odaya kapatmak veya oğlumu tek basına bi odada kapalı tutmak da istemiyorum. normalde erkek olan cok saldırgan degil ama son zamanlarda kavga etmeye başladılar yavruların geleceğini hissetmiş olabilir mi acaba fırtına öncesi sessizlik mi bu kavgalar.
evde kısır bir dişi kedimiz varken diğer kedimiz doğum yaptı. anne kedi o kadar güzel sahipleniyorki yavrularını başlarından ayrılmıyordu imamaya ya da kuma gittiğinde o yavruların seslerini duyduğu anda koşarak gidiyordu. yavrular biraz büyüdükten sonra diğer kedimizde anneye yardıma başladı yavruları yalarken falan biz hiç sorun yaşamadık

Kedim yeni doğum yaptı , benim evde başka kedi olmamasına rağmen anne ve bebeleri oğlumun odasına kapattım , arada anne kapıya gelip miyavliyor dışarı çıkarıyorum çünkü anne kedi doğum zamanında yanlız kalabileceği güvenli bir alan istiyor, siz de bir de erkek kedi var , anneyi aşırı strese sokuyorsunuz yapmayın , anneyi alın başka bir odaya bir leğen koyun , legenin içine minder ve alt değiştirme bezi koyun , o doğum zamanında girer içeri dogurur

Muhakkak kapatın ayrı odalara, içgüdüsel olarak boğabilir.

Anne kediyi gözlemlediyseniz yer aramaya ve o bulduğu yerde yatmaya başlamış olması gerekir. Doğum tarihinde değişiklik olabileceğini düşünerek işe giderken anneyi seçtiği odaya kapatın doğum ortamını hazırlayın, bu durumu da bu kadar üzücü hale getirmeyin zaten bütün gün uyuyorlar. Siz eve gelince çıkartırsınız odadan.

Erkek kedi zarar vermeye calisabilir de calismayabilir de ama siz onlem olarak bir tarafi daha alcak olan koli ya da benzeri bir dogumhane hazirlamalisiniz 🥰

Zarar verebilir
Anne kedi zaten olduğu yerden pek fazla kalkmıyor. Benim kedim de günde en fazla iki kere kalkıyordu şaşırıyordum valla.
Gerilmesi daha kötü, kapatın odaya en azından daha rahat hisseder
Şimdi çok daha gergindir eminim.

Kısır ise zarar vermez diye tahmin ediyorum,çünkü erkek kediler yavruları kendilerine rakip olarak görürmüş.Arkadaslar kedilerde ne yazık ki annelik ve babalık içgüdüsü falan yok,ayy anneliği,babaliği tatsin diye düşünmeyin lütfen.Anne kedi yavrular büyüyen ve kendilerine yetmeye başlayıncaya kadar bakar yavrulara.Sonra tekrar kizginliga girip yavruları ile bile çiftleşebilir.Anne kediyi doğumdan sonra,hazır olduğu bir zamanda kısırlaştırmanızı öneririm ben.Doğumdan sonra bir süre kedileri ayırın,kısır ama ne olur ne olmaz.

Tabiki ayırın doğum için bir yer ayarlayın. Kum kabı ve mama kabı da koyun odaya. Takılsınlar orada. Erkek kedi yemeye kalkabilir yavruları kıskançlıktan. Zaten kediler doğum anında yalnız kalmak istiyorlar diye biliyorum. Bir araştırın isterseniz nasıl yardımcı olabilirsiniz gibisinden.

Biraz büyüyene kadar ayrı bir oraya koyun anne ve yavrularını. Hem bebeklerin yanından çok ayrılmadıkları için kısıtlı alan sorun olmaz. Hem de kendini güvende hisseder.

Kedim yaklaşık 1 ay önce doğum yaptı ve kedi nüfusu olarak ev biraz kalabalık. Kedimin ilk doğumu değil, diğer kedilerin nispeten daha az rahatsız edeceği kuytu bir köşeye kutu ve bez koyduk. Hamileliğinin sonlarına doğru, kedim de saldırganlasti. Yavrular yeni doğduğunda zaten anneleri bırakmak istemiyor ve digerleri odanın kapısına bile gelseler kavga çıkıyor.

Bence yavruların gozleri açılana kadar, odaya yemek-su-kum kabı koyup kapısını çekin, yalnız kalsın ki rahat etsin(kedim benden bile rahatsız oluyordu). Zaten yavrular büyüyünce ışığa çıkmak isterler, o zaman diger kediniz de alışır.

Ne olursa olsun erkek kedinin yavruları boğma gibi bi içgüdüsü oluyor siz yinede anne ve yavruları kapatin bi yere zaten anne kedi yavruları birakıp cok hareket etmeyecek koruyun lutfen yoksa ne kadar sakin olursa olsun bazen erkek kediler salgiladığı hormonlar nedeni ile benimle ciftlessin diye saldirabiliyor... Kısır olsada genetiklerinde var
evet allah korusun ben yine de ayırayım odalarını çok haklısınız. teşekkürler 🌸

Bir arada birakmayin. Disarda yavru dogurmuş bir kediye bakmaya başlamistim, korunakli bir alandi ama bir gun geldiğimde erkek kedi yavrulardan birini yiyordu resmen. Erkek kediler yavru kedileri yiyebiliyor veya boğuyor. Bilemezsiniz ne olacagin

Bir arada birakmayin. Disarda yavru dogurmuş bir kediye bakmaya başlamistim, korunakli bir alandi ama bir gun geldiğimde erkek kedi yavrulardan birini yiyordu resmen. Erkek kediler yavru kedileri yiyebiliyor veya boğuyor. Bilemezsiniz ne olacagini.
odalarını ayıracağım bilgi için teşekkürler 🌸

Evet erkek kedi yavrulara zarar verir içgüdüsel olarak.

Anne ve yavrularını odaya almakta sorun yok, yavrular büyüyene kadar çok hareket etmeyecek zaten anne. Sonrasında yavaş yavaş alıştırırsınız.
o kadar hareketsiz olacaklarını yorumlardan öğrendim açıkçası biraz içim rahatladı odalarını ayırma konusunda zaten kedim için dogum alanı hazırladım yerini öğretmeye baslıyorum yavaş yavaş 🌸 teşekkürler

evde kısır bir dişi kedimiz varken diğer kedimiz doğum yaptı. anne kedi o kadar güzel sahipleniyorki yavrularını başlarından ayrılmıyordu imamaya ya da kuma gittiğinde o yavruların seslerini duyduğu anda koşarak gidiyordu. yavrular biraz büyüdükten sonra diğer kedimizde anneye yardıma başladı yavruları yalarken falan biz hiç sorun yaşamadık
maşallah umarım benim oğlum da biraz büyüdükten sonra yavru kardeşlerine böyle şefkatli olur 🌸

Kedim yeni doğum yaptı , benim evde başka kedi olmamasına rağmen anne ve bebeleri oğlumun odasına kapattım , arada anne kapıya gelip miyavliyor dışarı çıkarıyorum çünkü anne kedi doğum zamanında yanlız kalabileceği güvenli bir alan istiyor, siz de bir de erkek kedi var , anneyi aşırı strese sokuyorsunuz yapmayın , anneyi alın başka bir odaya bir leğen koyun , legenin içine minder ve alt değiştirme bezi koyun , o doğum zamanında girer içeri dogurur
teşekkürler yorumlarda aydınlandım kesinlikle ayıracağım odalarını 🌸

Anne kediyi gözlemlediyseniz yer aramaya ve o bulduğu yerde yatmaya başlamış olması gerekir. Doğum tarihinde değişiklik olabileceğini düşünerek işe giderken anneyi seçtiği odaya kapatın doğum ortamını hazırlayın, bu durumu da bu kadar üzücü hale getirmeyin zaten bütün gün uyuyorlar. Siz eve gelince çıkartırsınız odadan.
evet kapatma fikri çok üzmüştü ama yanlız kalmaları gerektiğini ve hareketsiz olacaklarını pek tahmin edemedim açıkçası. sanırım yanlız kalmak onlara da iyi gelecek ☺🌸

X