Evde kedi beslemek psikolojiye iyi gelir mi?

Öncelikle kokuyor tüyüydü bokuydu falandı filandı diyenlere gereken cevabı ben sizin yerinizde olsam verirdim.çocukluğumdan beri kedi,köpek,kuş,koyun hayvanlarla iç içe olan biriyim.evimde iki tane kedi ve bir tane muhabbet kuşu besliyorum..hepsini sokaktan sahiplendim ilk kedim 6 yaşında daha gözleri açılmamış vaziyette göbek bağı düşmemiş vaziyetteyken 2 günlükken sokaktan sahiplendim sonra muhabbet kuşu bize geldi aç bitap vaziyette onuda sahiplendik ya da o bizi sahiplendi ve 4 ay önce sokağa siyam kedisi atıldı ve onu sahiplendim..evde 5 yaşını doldurucak birde kızım var(çocuğum)..
Salon ve mutfak açık demişsiniz açık kapalı farketmiyor kedi her yere girer gezer gerekli kontrollerini yaptırdığınız sürece tüyünden de asla hastalık kapmazsınız bişey olmaz..
Bakım konusuna gelince hergün olmasa da haftada 2-3 kere tüylerini tarayın derim ve cins kediler tekir kedilerine göre daha hassas(duygusal ve hastalık)oluyorlar en ufak streste falan bağışıklıkları düşüp hasta olabiliyorlar..insanların ayyy kedi ayyy tüy ay osu ay busu diyenleri bir zahmet evinize kabul etmeyin çünkü o hayvan bile olsa evin bir bireyi oluyor ve kesinlikle ben sıkıldım diye hayvanı sahiplendirmeyin kedinin vebalini almış olursunuz..benim içinde öpün o ponçiği❤️❤️❤️❤️
Zaten evin heryerinde geziyor. Evimiz dubleks üst kafa çıktım sabah, arkamdan geldi bekliyor beni ya çok tatlı
Ama işte kucağıma alamıyorum, ağzını açtığım zaman korkuyorum, yada tırnaklarını görünce çekiniyorum ama evin havasını çok değiştirdi. Kızım ve eşim çok mutlu

Bugün bir arkadaşım dedi, yüzün bile değişti çok enerjik görünüyorsun sana kedi almak iyi geldi dedi
Mutlu hissediyorum şuan bile aklımda hep ama bir türlü elleyemiyorum işte, bu sabah işe giderken biraz elledim ama ısırıcakmış gibi geliyor kızım ve eşim elliyor kucağına alıyorlar ev halkı çok memnun
😂😂ısırsın ay korkmayın bişey yapamıyor

Gerçekten çok çok iyi geliyor
Bol bol kucaklayın sarılın öpün☺️

Zaten evin heryerinde geziyor. Evimiz dubleks üst kafa çıktım sabah, arkamdan geldi bekliyor beni ya çok tatlı
Ama işte kucağıma alamıyorum, ağzını açtığım zaman korkuyorum, yada tırnaklarını görünce çekiniyorum ama evin havasını çok değiştirdi. Kızım ve eşim çok mutlu

Peluş gibi genetiğiyle oynanmış kedi almışsınız ne ısırır ne tırmıklar merak etmeyin 😏

Kedi, insan huzur verir, hele ki kucağınızda mırlıyorsa resme o ses dalgaları içinize işler.
Odaya kapatmak ne demek, madem odaya kapatacaktınız o yavrucağı neden sahiplendiniz?
British asil kanlı genetiği ile oynanmamış bir kedi cinsidir, tüy dökmez, hemen hemen hiç kum dağıtmaz, gerçekten çok temizdir, sadece erkek olanları kızgınlık dönemlerinde koku bırakırlar, onu da kısırlaştırarak bu sorunu çözmüş olursunuz.

4 yıldır beni de iknaya uğraşıyor çocuklar.
çocuklar için kedi alınmasında bir sakınca görmüyorum
çocuklar oyuncak olsun diye istemiyor
sevmek , o duyguyu yaşamak istiyorlar
ben de oyuncak olsun diye almak istemyrum,alırsam sevgisini tatsınlr istiyorum
ve kabul etmeme sebebim,hayvanı sahplenince ölene kadar bırakmamak
kapıya koymaya başkasına vermeye ben dayanamam
bunu bildiğimden ikna edemiyorlar beni
sonuçta o hayvanı alınca ölene kadar bakmak lazım
nerden baksanız 15 yıl
büyük emek ,iyi düşünmek lazım
o canlar sıkılınca atacağınız bir oyuncak değil
aslında çok da istiyorum çocuklar o duyguyu yaşasın ama 2 gün sonra yine bakmak bana düşecek
eşyalarım yeni ,tırmalar ,zarar verir diye de çekiniyorum
kedi sahibi arkadaşlar da hiçbiri al demiyor,3 çocuğun var , o da bir çocuk gibi bakımı var zorlanırsın diyorlar
ben de kararsızlar arasındayım

Merhaba, konum kedi ile ilgili
Yavru kedi aldık. British kedi. Çok istemiyorduk ama kızımın ısrarı üzerine dayanamadık.eşim hiç istemiyordu ama şimdi oğlum diye seviyor, kızım zaten çok mutlu ama ben karşıdan sevebiliyorum. İsmiyle seslendiğim zaman koşturarak geliyor çok tatlı ama kucağıma alamıyorum karşıdan sevebiliyorum
Birde bizim salon ve mutfak bir. Bize salonda tutmayın dediler bize başka bir odaya minderini, manasını, suyunu ve kumunu koyduk ama orda kendini yanlız hisseder mi diye de kafamıza takıldı daha çok küçük
Bana bugün niye aldık, tüyü ayrı pisliği ayrı dediler, kokuyor dediler ama ben hiç koku almadım kediden. Yani beni mutlu ediyor hep onunla ilgileniyoruz ama bu sorumluluğun altından kalkabilir miyiz bilmiyorum
Psikolojiye iyi geliyor diyen var herkes başka birşey söylüyor
Kedisi olanlar bana biraz fikir verebilirse çok sevinirim

Ben anlamıyorum çocuk istedi diye kedi almak nasıl bir yetişkin mantığı. hayvanı bir odaya nasıl hapsedeceksiniz. Ve yazık kumu maması suyu hep aynı odada. Psikolojisi bozulur.
Sevmeye çalışın minik bişey zaten illaki kucağa gelir. Kedi evin neşesi pozitifliğidir. Umarım bakmaya devam edersiniz insanın çocuğu gibi oluyor çünkü.
Ve inşallah parayla satın almamışsınızdır o hayvanlar kuluçka makinesi gibi sadece doğruyor.

Tirnak kesmeden nasil oluyor ki? Kedimin tirnaklarini kesmemeyi denedigimde jilet gibi oluyor asla oyun oynayamiyorum cunku tirnak cikartma huyu var ve oynarken cikarttiginda aninda kesik atiyor her yerim kirmizi cizgi cizgi.

Bunu da gectim kendisini de rahatsiz ediyor oynarken takili kaliyor tirnagi ya da etrafta haliya, battaniyeye takılıyor ben gelip tirnagini kurtarmistim yoksa var gucuyle çekiştiriyordu tirnagini cikartmak icin oyle oldugunu gorunce hemen kesmistim.
Tırnak kesme acı veren bir şey değil ama denedim kesmeden mumkun degil olmuyor.

Disari cikmayan kediye tirnak lazim olmuyor evde yuksek agac gibi bir sey yok bizim.
Aslında burada sorun neden tırmaladığı. İnternette bununla ilgili yazılar var bazı durumlar tırmalama saldırganlık gibi durumları arttırıyor. Belki o noktalara odaklanmak iyi olur. Bizim evde iki tane var. Seveceğim diye çok daraltmazsam çizme gibi bir şey hiç olmuyor. Bizim kedilerimizin tırnakları perde dışında bir şeye takılmıyor. Bazen perdeye tırmandıklarında takılıyorlar. Eğer çok takılıyorsa kesmek daha iyi olabilir tabii. Tırnağı malesef kimse pek olması gerektiği kesemiyor, derine iniyor vs. O zaten başka bir tehlike. Dediğim gibi kestiğinde daha çok tahtalarını falan tırnaklayıp törpülemeye çalışıyorlar bir de insan değiller ki tırnak kesmeye ihtiyaç duysunlar. Bir de bizim kedilerimiz masaya dolapların üstüne atlıyor inerken de tutunuyorlar

Unutmadan; tırnakların kesilmesi şart. Açık açık yazıyorum, şart. Tırnak uzarsa çok büyük kazalara neden olabilir. Yuvarlak oval bir şekilde tırnak uzuyor ve bu deriye batmasına kadar gidebiliyor. Ve bu uzun tırnakların kolay takılıp kanama vakalarıda fazlasıyla arttı. Bu yüzden lütfen kesin.
Ben de hayvanlarla ilgilenen bir gönüllüyüm gruplarımız, paylaşımlarımız var. Dediğiniz problemi duydum. Bu durumda da yine bir rutin olarak değil de ihtiyaç duyuldukça kesilmesi öneriliyor

Unutmadan; tırnakların kesilmesi şart. Açık açık yazıyorum, şart. Tırnak uzarsa çok büyük kazalara neden olabilir. Yuvarlak oval bir şekilde tırnak uzuyor ve bu deriye batmasına kadar gidebiliyor. Ve bu uzun tırnakların kolay takılıp kanama vakalarıda fazlasıyla arttı. Bu yüzden lütfen kesin.

Kalorifer peteklerine takılıp ciddi yaralanmalar de olabiliyor, tırnak bakımı şart.

Bizde siyam kedisi sahiplendik yaklaşık olarak 3 aylık.
Düzenli olarak kumunu temizleyin koku olmuyor. Her gün özel küreği ile temizliyorum en fazla 10 günde tüm kumu atıp yeni kum kabını yıkayıp yeni kum koyuyorum.
Suyuna mamasına dikkat ediyorum.
İç dış parazit aşılarını yaptırdım.
Diğer aşılarını yaptıracağım.

Konu açılmış iken belediyeler sokak hayvanlarına ücretsiz bakıyor. Sahipli hayvanlara ilaç parasını alarak baksalar sokakta hayvan kalmaz maddi külfeti azalınca insanlar daha kolay hayvan sahiplenir.

Biz özellikle tay tüyü almıştık zarar veremiyor, keten çok hoşuma gitmesine rağmen alamamıştım da merakımdan sordum 😬
Yok annemin evi de tay tüyü. Biraksam benim koltuklari yolup atar şüşko o da ama kendi kedim yapmaz hayatta. Her kedinjn huyu farkli. Benim ki de mutfak masasindan inmiyo. Şüşko cikmaz mesela.

Biz özellikle tay tüyü almıştık zarar veremiyor, keten çok hoşuma gitmesine rağmen alamamıştım da merakımdan sordum 😬

Tay tüyü ve kadifeye zarar vermiyorlar evet ama benim kız bir yeri manikür merkezi belledi koltukta sürekli orayı kullanıyor. Sonuç: tay tüyünğn ruhuna el fatiha 😂

Tay tüyü ve kadifeye zarar vermiyorlar evet ama benim kız bir yeri manikür merkezi belledi koltukta sürekli orayı kullanıyor. Sonuç: tay tüyünğn ruhuna el fatiha 😂
Berjerim keten benim de arasıra sesine kalkıp gidiyorum popişine vuruyorum. Tay tüyünün de dikiş yerlerini zorluyor bazen :)
Aman canları sağolsun. 😍💕

Benimde kedim var pardon bebeğim çünkü bebegim gibi oldu ayni sahiplendigimizde daha 2 aylikti...banada çok diyen oldu tüyü kakası bilmem ne diye hiç birini duymadım ve odaya hapsetmek ne demek ya !! Asla bizimki gelir yanımızda yatar ben nereye gideyim peşimden gelir tin tin yemek yaparken beni izler öyle tuvalete gideyim kapıda bekler benim aşkım o herseyim bebeğim

X