ev alamıyoruz, araba alamıyoruz, tasarruflar ne işe yarayacak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Borsada yatırım yapınca hiç ellemesek zarar eder miyiz? Yoksa biraz ilgilenmek mi gerekiyor. Bu konularda hiç bilgim yok. Altın gibi midir mesela..
Borsa yükseliş trendinde iken ve bir şirketi doğru yerden alarak zarar etmezsiniz. Ancak yükselişten düşüşe indiğinde kardan zarar etmeye başlarsınız. Spek hisse denilen bazı hisselerde (küçük oyuncuların olduğu az işlem yapılan hisseler diyeyim) ani düşüşler ani yükselişler olabilir. Bu yüzden zaman ayıramayanlar bes te agresif fon seçimi yA da diğer hazır fon seçimlerini yapabilir. Yanlış bilmiyor İsem yılda 12 kez fon tercihi değiştirebiliyorsunuz.
Hiç bilmeyen biri hesap açıp halka arz toplayabilir. Ben oğlum için eşimin hesabından halka arz topluyorum. Kendi hesabımdan yatırım yapıyorum

Koca parası yeme kafasındayım. Çok da güzel oluyor ohh çatır çatır yiyorum
Acil bu kafadan çıkmanız lazım çok yanlış düşünüyorsunuz

Calci büyük ihtimalle güçlü kadın olan kendi paran olsun vurgusunu hayatında yanlış yere konumlandirmis. Cherrye yazarken kendi parasını kazanan ve güçlüsün vurgusunu yapti. Hayalim koca parasi yemekti bakalım inşallah yerim :)

Ben de yıllardır çalışıyorum. Orta okuldan sonra her yaz 3 ay çalıştım lise bitti direk işe girdim. 11 yaşından 38 yaşına kadar çalışmadığım dönem oğluma hamile kaldığım ve 2 yaşına gelen süreçle toplan 2.5 yıl. Buna rağmen bu "koca parası yemiyorum" kafasını doğru bulmuyorum. Valla yeniyor çatır çatır yeniyor :KK70: Kocama muhtaç olmayacaksam zaten evlenmezdim.
Ayy ye valla böyle çatır çatır 🧿 Çok tatlı geliyor koca parası
ikiniz de asıl konuyla ilgili (birikim, yatırım vs) yorum yapmışsınız, teşekkür ederim.
onlara ayrıca cevap vereceğim
fakat siz kadın evlenince çalışsın mı yoksa evde mi otursun
bunları konuşmak veya geyiğini yapmak istiyorsanız
başka bir konu açıp onun üzerinden devam edelim
konu dışı yorum yapmak yasak çünkü
ben de şu açtığım konunun dağılmasını istemiyorum
çünkü bunu bu başlık altında uzatırsak polemiğe dönecek
dün bu konuyu burada uzatmaya çalışan 2 kişi banlandı
bazı arkadaşların hassas olduğu bir konuymuş, en ufak karşıt görüşte
"sen ben ezikliyorsun"a getiriyorlar olayı
bunlara gerek duymuyorum

size bir sır vereyim mi?:) fırsat arsalar sarı siteye düşmez. ilana konmaz. arkadan dolanmalı satılır. direkt whatsap gruplarından veya emlakçılardan veya toprak sahiplerinden size gelir.

simit gibi kapiş kapiş gittiği için ilana konmaz.
siz değerinin çok üstünde alıyorsunuz demek sarı siteden fiyatı ayan beyan yazılan arsayı alıyorsanız
ben örnek verdim :) gidip baktım ama oradan almadım emlakçı bi arkadaştan destek aldım <.<9

ikiniz de asıl konuyla ilgili (birikim, yatırım vs) yorum yapmışsınız, teşekkür ederim.
bunlara gerek duymuyorum
Bence siz tam toparlayamiyorsunuz? Ya calisamazsaniz veya eşiniz calisamazsa
Para ile ilgili değerler güç ile eşleşmemeli çünkü bir gecede hersey değişebiliyor.

Tek maaşla gerçekten aşırı zor , ben de hep tek maaş ve İstanbul'da yalnız yasiyordum, hiç bir şeye asla cesaret edemedim . Tüm korkularınızi çok iyi anlıyorum . Evliler bu konuda çok şanslı okuldan sonra evlenen arkadaslarimin ev araba her şeyleri oldu .
ben de böyle düşünüyorum
2 gelir kaynağı olunca risk almak da daha kolay geliyor
en azından benim kafamdaki ideal durum bu

bunlara gerek duymuyorum

Sitenin kurallarını iyi biliyorum merak etmeyin.
Konuyu dağıtan sizsiniz. Koca parası yemek istemiyorum deyip fitili ateşleyip sonra kenara geçip izliyorsunuz. Kaldı ki dalga geçmemişim polemiğe girmemişim uyarmanız gereksiz.

Bence siz tam toparlayamiyorsunuz? Ya calisamazsaniz veya eşiniz calisamazsa
Para ile ilgili değerler güç ile eşleşmemeli çünkü bir gecede hersey değişebiliyor.
şöyle açıklayayım
"çalışamama" durumunun ne olduğuna göre değişkenlik gösterir
insanın elbette çalışamadığı dönemler olur
ama ben genel anlamda evlendiği için elini eteğini iş hayatından çekmenin
bana göre olmadığını, o kafada olmadığımı
bu sebeple otomatik olarak evlilikte çift maaş şeklinde düşündüğümü söyledim
hayat müşterek dedim, evet her konuda olduğu gibi gelir gider konusunda da müşterek
güç ile eşleştiriyorum çünkü parasız yaşanmıyor
kastettiğim şey evlilikte senin paran benim param mantığı değil
buna zaten karşıyım
ama evlilikte işler ters gittiğinde benim maddi anlamda ortada kalmamam lazım
çünkü ben varlıklı bi aileden gelmiyorum
en basit örnek, bdv'de açılan maddi özgürlüğü olmadığı için boşanamayan kadınların konuları
bunlar senaryo değil, hayatın gerçekleri

şöyle açıklayayım
"çalışamama" durumunun ne olduğuna göre değişkenlik gösterir
insanın elbette çalışamadığı dönemler olur
ama ben genel anlamda evlendiği için elini eteğini iş hayatından çekmenin
bana göre olmadığını, o kafada olmadığımı
bu sebeple otomatik olarak evlilikte çift maaş şeklinde düşündüğümü söyledim
hayat müşterek dedim, evet her konuda olduğu gibi gelir gider konusunda da müşterek
güç ile eşleştiriyorum çünkü parasız yaşanmıyor
kastettiğim şey evlilikte senin paran benim param mantığı değil
buna zaten karşıyım
ama evlilikte işler ters gittiğinde benim maddi anlamda ortada kalmamam lazım
çünkü ben varlıklı bi aileden gelmiyorum
en basit örnek, bdv'de açılan maddi özgürlüğü olmadığı için boşanamayan kadınların konuları
bunlar senaryo değil, hayatın gerçekleri

Calisamama mesela pandemi, mesela hastalık demek. Hiç birsey ispatlayamadan uzamış covid ile aylarca surundum ve 6 ay çalışmadım. Ve ilk güvendiğim kapı eşimdi, evlilik ztn bosanirsam ortada kalmıyim derken yürümez bazı evlilikler baştan kendini belli eder ve biraz zorlanır biter. Keskin yargılar ile hiç yürümez ortak bilinç ortak yatırım ortak bütçe hepsi onemlidir

bunlara gerek duymuyorum
Sen nasıl ban yemedin ben de ona şaşırdım. “Koca parası yemek” çok çirkin bir yakıştırma. Sonra da diyorsun ki konum dağılıyor. O zaman sen insanların hassas olacağı bir yorum yapma.
Soruna da istinaden 150-200 bin tl bu devirde para değil. Geçen hafta tatile çıktık. Bir haftada 40 bin tl harcadım.
En iyi yatırım arsadır. Ama 150-200 bin tl ile arsa alınabileceğini sanmıyorum. Belki bir köyde tarla alınır. Bakmak lazım.

Calisamama mesela pandemi, mesela hastalık demek. Hiç birsey ispatlayamadan uzamış covid ile aylarca surundum ve 6 ay çalışmadım. Ve ilk güvendiğim kapı eşimdi, evlilik ztn bosanirsam ortada kalmıyim derken yürümez bazı evlilikler baştan kendini belli eder ve biraz zorlanır biter. Keskin yargılar ile hiç yürümez ortak bilinç ortak yatırım ortak bütçe hepsi onemlidir
geçici dönemlerde, elde olmayan sebeplerde sıkıntı yok
ben genel anlamda evlendim, artık çalışmama gerek yok,
eşim bana bakmak zorunda
gibi düşünceler içinde değilim diyorum.

evliliği işe yarar gördüğüm tek konu mal mülk edinme :KK70:
evlilerin bişeyler sahibi olması daha kolay
birinin maaşı borç ödemeye gider, diğeri ev geçindirir
başka da işime yaramaz evlilik
Çok değişik bir psikoloji ki, genelde insanlar birşeyi çok isterler. Ama olmadığı için de hiç istememiş gibi davranırlar. Ben sizde onu görüyorum . Biz parası için evlenmiyoruz. Sevdiğimiz için, bir hayatı ikimiz paylaşalım diye evleniyoruz. İleride bir çocuğumuz olsun, mutlu huzurlu olalım diye evleniyoruz. Ama tabi siz sadece para içinse Sabancı ya da koç ailesine bir yaklaşın derim.

Sen nasıl ban yemedin ben de ona şaşırdım. “Koca parası yemek” çok çirkin bir yakıştırma. Sonra da diyorsun ki konum dağılıyor. O zaman sen insanların hassas olacağı bir yorum yapma.
Soruna da istinaden 150-200 bin tl bu devirde para değil. Geçen hafta tatile çıktık. Bir haftada 40 bin tl harcadım.
En iyi yatırım arsadır. Ama 150-200 bin tl ile arsa alınabileceğini sanmıyorum. Belki bir köyde tarla alınır. Bakmak lazım.
hassaslar ise kendi problemleri, sonuçta bu da kendi tercihleri
her yoruma takılıp böyle ağlayacaksak yandık.

bu arada bu sitede en çok üzüldüğüm kişilerden birisiniz
yaşadıklarınızı hak etmiyorsunuz
her ne kadar bana saldırmış da olsanız
ben elimde olmadan size fazlasıyla merhamet duyuyorum
konularınızı biliyorum çünkü
umarım en kısa zamanda her şey yoluna girer hayatınızda
sizinle ilgili dileğim bu

o dedikleriniz cimrilik tabii ki
her şey mal mülk para pul değil
ben her zaman bir kısmını tutup bir kısmını harcamaktan yana oldum
ama ekonominin hali insanı korkutuyor
gelecek için kaygılanıyorsunuz
ki evli değilim, çocuğum yok
bence en çok kaygılanması gereken insanlar çocuk sahibi olanlar
ben de var olana şükrediyorum elbette, 6 senedir çalışmış deneyim kazanmışım
halihazırda maaşım var
kenarda param da var
borcum yok
ama türkiye gibi önünüzün bulanık olduğu bir ülkede
ister istemez kaygılanıyorsunuz
İnanın o kaygı herkeste var ama benim en büyük kaygım benim tecrübe etme şansım olan şeyleri çocuğumun tecrübe edememe ihtimali o nedenle imkanlar ölçüsünde hem ülkesini hem yurt dışını tanıması için her fırsatı değerlendiriyorum onun dünya insanı olmasını, sadece akademik başarı odaklı değil kendi zevklerinin yeteneklerinin farkında olan sosyal bir birey olmasını istiyorum ve bu hayatta herşeyin en güzelini ve ilkini ailede tecrübe etsin istiyorum, o nedenle birikim yerine hayatı onunla yaşıyoruz kültürel aktiviteler, yurt içi ve dışı geziler, ailecek sosyalleşmeler (sinema, konser, yemek vs.) Allah korusun bize birşey olsa kafasını sokacak evi zaten var yetişkin olduğunda da hayatını kendi yarattığı imkanlarla yaşasın istiyorum.
Eşimle bana gelince o zaten emekli ama çalışmaya devam ediyor, yarın öbür gün tamamen işi bıraksa da ben uzun yılalr çalışacağım yaştan dolayı evimiz var çık diyen olmaz, iki maaş bize yeter de artar , sağlık sorunu olmasın yeterki ona da çözüm bulunur illaki.

İnanın o kaygı herkeste var ama benim en büyük kaygım benim tecrübe etme şansım olan şeyleri çocuğumun tecrübe edememe ihtimali o nedenle imkanlar ölçüsünde hem ülkesini hem yurt dışını tanıması için her fırsatı değerlendiriyorum onun dünya insanı olmasını, sadece akademik başarı odaklı değil kendi zevklerinin yeteneklerinin farkında olan sosyal bir birey olmasını istiyorum ve bu hayatta herşeyin en güzelini ve ilkini ailede tecrübe etsin istiyorum, o nedenle birikim yerine hayatı onunla yaşıyoruz kültürel aktiviteler, yurt içi ve dışı geziler, ailecek sosyalleşmeler (sinema, konser, yemek vs.) Allah korusun bize birşey olsa kafasını sokacak evi zaten var yetişkin olduğunda da hayatını kendi yarattığı imkanlarla yaşasın istiyorum.
Eşimle bana gelince o zaten emekli ama çalışmaya devam ediyor, yarın öbür gün tamamen işi bıraksa da ben uzun yılalr çalışacağım yaştan dolayı evimiz var çık diyen olmaz, iki maaş bize yeter de artar , sağlık sorunu olmasın yeterki ona da çözüm bulunur illaki.
evet bu da güzel bir tercih bence
sonuçta bazı şeyleri belki 10 sene sonra istesek de yapamayacağız
enerjimiz olmayacak
belki sağlık sorunu vs
bazı arkadaşlar ben 6 sene içinde kazana kazana sadece 200 bin kazandım sanmış :KK70:
ben maaşımın çoğunu harcadım ve harcamaya da devam ediyorum
ay sonlarında elimde kalan "artan" para ile bu miktara ulaştım
yani yemedim içmedim gezmedim yapa yapa 200 bin yaptım değil
damlaya damlaya göl olan rakam bu
ona bi düzeltme yapayım

Çok değişik bir psikoloji ki, genelde insanlar birşeyi çok isterler. Ama olmadığı için de hiç istememiş gibi davranırlar. Ben sizde onu görüyorum . Biz parası için evlenmiyoruz. Sevdiğimiz için, bir hayatı ikimiz paylaşalım diye evleniyoruz. İleride bir çocuğumuz olsun, mutlu huzurlu olalım diye evleniyoruz. Ama tabi siz sadece para içinse Sabancı ya da koç ailesine bir yaklaşın derim.
ha bu bir ironiydi zaten emojiden falan da belliydi
ama siz ciddiye almışsınız
alabilirsiniz, ne diyeyim :)

evet bu da güzel bir tercih bence
sonuçta bazı şeyleri belki 10 sene sonra istesek de yapamayacağız
enerjimiz olmayacak
belki sağlık sorunu vs
bazı arkadaşlar ben 6 sene içinde kazana kazana sadece 200 bin kazandım sanmış :KK70:
ben maaşımın çoğunu harcadım ve harcamaya da devam ediyorum
ay sonlarında elimde kalan "artan" para ile bu miktara ulaştım
yani yemedim içmedim gezmedim yapa yapa 200 bin yaptım değil
damlaya damlaya göl olan rakam bu
ona bi düzeltme yapayım
O kısmın farkındayım siz zaten yapın birikiminizi ona da birşey demiyorum. Ama çoğu insan yatırım uğruna hayatı es geçiyor beni üzen de bu imkan varken yaşamak lazım yatırım olacaksa da onlarca ev araba vs değil 1 tane olsun benim olsun yeter kafi. Ki şu an kenara para da atılsa birşey almak çok zor para birikipte peşinat olacak ayara gelene kadar evde araba da arsa da kat ve kat artıyor, bankalar kredileri kıstı sadece kredi de değil avanslar-kredi kartları hepsinin limitler düştü ve gecikme faizleri falan arttı.
O nedenle ödenmeyecek borç yapmamak, tercih doğrultusunda kenara üç beş atmak ama onu da TL de tutmamak, hala bazı şeyleri yapacak imkan ve zaman varken kişisel zevkler doğrultusunda hayatı yaşamak en güzeli bence.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X