ev alamıyoruz, araba alamıyoruz, tasarruflar ne işe yarayacak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
keşke ilk etapta niçin sorduğunuzu söyleseydiniz :)
aynen bu yazdığınız gibi söylemenizi dilerdim açıkçası
İlk defa bu konuya yorum yapıyorum ama yaş sorusuna verdiğiniz cevap beni şaşırttı sizin böyle bi konuda insanların yaşı neden sorduğunu anlamanız lazımdı gerçekten o konuda haksizsinız

kesinlikle
zaten benim en azından 1 evim veya arabam olsa daha rahat bakardım geleceğe
ilk işe başladığım zamanlar bi alsam mı göz karartıp diye düşündüm
araba için yani
sonra dedim ki ya ben iş hayatında çok yeniyim, 2 sene bari çalışayım biraz daha kendime güvenim gelsin
araba işine öyle bakarım dedim
2018de işe başladım zaten 2020de pandemi oldu
sonrası malum yani çok şükür iş hayatında deneyim kazandım
şu an kendime çok daha fazla güveniyorum
ama bu boyutta ekonomik kriz olacağını nerden bileyim
bilsem o zamanlar alırdım zaten kredi çekip

yorumu yazan hanımefendi ev konusunu halletmiş zaten
kaldı ki kendisi evli
1 elin nesi var 2 elin sesi var durumu oluyor evlilerde
tek maaşla her şey daha zor
e parası için de kimseyle evlenmeyeceğime göre...
vayyy vay ben napayım :KK70:
Tek maaşla gerçekten aşırı zor , ben de hep tek maaş ve İstanbul'da yalnız yasiyordum, hiç bir şeye asla cesaret edemedim . Tüm korkularınızi çok iyi anlıyorum . Evliler bu konuda çok şanslı okuldan sonra evlenen arkadaslarimin ev araba her şeyleri oldu .

Sen benim ablam olsan ev almıştım ev aksjsjsj😂
Robotta roborock fark atıyor, dysonda airwrap çok farkediyor.
E yine malum orta düzey markalar çanta ayakkabı takı vs, burada üç katı olunca.
Ayh düşüncesi bile güzel…

Bir zamanlar üstü başı her şeyiyle donattığımız insanlar seyahate gidiyor ya da bir arkadaşları gidiyorsa kendimize birkaç istemeye yüzümüz var şükür😂
20 saatle girdiğimi biliyorum ülkeye, aynı şekilde onların da burada ev araba gibi alım satımda, portföy ya da müşteri bulmada bize işi düşüyor.
Hakkımızı yiyemem karı koca olarak gözü açık, dünyada ne olup bitiyor anlayan insanlarız.
Biz birine bir şey al değerlenecek hiç bilemedim rolex al koy ya da şurası çok iyi oraya git diyorsak memnun kalır, bunun da ekmeğini yiyoruz jestlerle.
Bize de anlat :)) bu ayrı biz vizyon ayrı bı bakış açısı

koca parası yeme kafasında olmadığım için
otomatik olarak iki maaş şeklinde düşündüm :)
hayat müşterek çünkü benim için.

Koca parası yeme kafasındayım. Çok da güzel oluyor ohh çatır çatır yiyorum
Acil bu kafadan çıkmanız lazım çok yanlış düşünüyorsunuz

Koca parası yeme kafasındayım. Çok da güzel oluyor ohh çatır çatır yiyorum
Acil bu kafadan çıkmanız lazım çok yanlış düşünüyorsunuz
Calci büyük ihtimalle güçlü kadın olan kendi paran olsun vurgusunu hayatında yanlış yere konumlandirmis. Cherrye yazarken kendi parasını kazanan ve güçlüsün vurgusunu yapti. Hayalim koca parasi yemekti bakalım inşallah yerim :)

Calci büyük ihtimalle güçlü kadın olan kendi paran olsun vurgusunu hayatında yanlış yere konumlandirmis. Cherrye yazarken kendi parasını kazanan ve güçlüsün vurgusunu yapti. Hayalim koca parasi yemekti bakalım inşallah yerim :)

Ben de yıllardır çalışıyorum. Orta okuldan sonra her yaz 3 ay çalıştım lise bitti direk işe girdim. 11 yaşından 38 yaşına kadar çalışmadığım dönem oğluma hamile kaldığım ve 2 yaşına gelen süreçle toplan 2.5 yıl. Buna rağmen bu "koca parası yemiyorum" kafasını doğru bulmuyorum. Valla yeniyor çatır çatır yeniyor :KK70: Kocama muhtaç olmayacaksam zaten evlenmezdim.
Ayy ye valla böyle çatır çatır 🧿 Çok tatlı geliyor koca parası

Son düzenleme:
Borsa, borsada bilanço okuyamam direnç destek uğraşamam diyorsanız, bes hesabı. Bes hesabınız da aslında seçtiğiniz bir fon ile yönetiliyor dolaylı borsa olmuş oluyor. Yok ben birikimle ilgilenmiyorum daha somut şeyler lazım diyorsanız paranızın yettiği kadarıyla borçlanarak hisseli olmayan bayındırdan falan zeytinlik alın.
Not: Borsa şu aralar alevlendi. Twitler da onun bunun yazdığı hisseye girmeyin. Nasıl zarar ettiğinizi anlayamadan kalırsınız öyle. Halka arzlara girin sadece. O yedek akçe olsun hiç ellemeyin.
Borsada yatırım yapınca hiç ellemesek zarar eder miyiz? Yoksa biraz ilgilenmek mi gerekiyor. Bu konularda hiç bilgim yok. Altın gibi midir mesela..

Yatırım kimsenin konuşmadığı alanda yapılır ve beklenir iş bakkala berbere düştüğünde kacilir sürekli aktif kalmak gerekiyor gelişmelere açık olmak gerekiyor
Arsa konusunda kendinizi kısıtlamayin mesela geçen gün belli ki miras paylaşımı olan bir köyde parsel parsel arsa satıldı aynı alanda bir sürü ilan vardı içinden su geçiyordu bu tarz fırsatlar denk gelince yapılır aa bugün alayim diyip olmaz

Ayrıca 13 yıldır çalışıyorum ama kocamın parasını ayri bir zevkle yiyorum evlilikte dengeler farklı içine girince anlarsınız şimdiden müşterek ortak diye düşünmeyin. Çünkü benim param benim senin paran benim diyen bir hanzoya denk gelirseniz bunu ayırt etmeniz çok zaman alabilir

Arsa seçiminin püf noktalari nedir ? Siz nasıl yapiyorsunuz
canım sahibindende bakıp satan kişiyi arayı bi görüşme organize ediyorum önce bi çay açıyorum yıllardır insan ilşkilerinde çalışırım tabi ki insanız yanılabiliriz sonrasında satacağı alanı gezdirmesini istiyorum eğer ki okey verirsem yola yakınlığı herşey bi kıstas bakarken yakın yerleri yada memleketimden almaya çalışıyorum genelde hiç tek olmuyorum gezerken yanımda biri oluyor herneyse herşey okeyse indirim istiyorum pazarlık sünnettir :) uygunsa alıyorum zorlarsa inatsa benimde inadım tutmazsa sıkıntı yok

canım sahibindende bakıp satan kişiyi arayı bi görüşme organize ediyorum önce bi çay açıyorum yıllardır insan ilşkilerinde çalışırım tabi ki insanız yanılabiliriz sonrasında satacağı alanı gezdirmesini istiyorum eğer ki okey verirsem yola yakınlığı herşey bi kıstas bakarken yakın yerleri yada memleketimden almaya çalışıyorum genelde hiç tek olmuyorum gezerken yanımda biri oluyor herneyse herşey okeyse indirim istiyorum pazarlık sünnettir :) uygunsa alıyorum zorlarsa inatsa benimde inadım tutmazsa sıkıntı yok
Çok teşekkür ederim :) deneyimle öğrenilen bir şey biraz da. Güzel yatirimlariniz olsun 😍

Ben yatırım yapıyorum ama yaptığım yatırımla alabildiğim maksimum şey oğlumun odası 🤷‍♀️
Kendimi bildim bileli kenara hep para koyarım az ya da çok onu da altın ya da döviz hesabına atıyorum. Uzun vadece param değerini çok kaybetmiyor. güvenli gitmeyi seviyorum

Kiracıyım evim yok kendimize ait arabamız var sadece. Ev konusu benim gündemimde yok çünkü borca girip alacak durumda değilim

Peki böyle bir şeyle karşılaşınca ne yapmak lazım. Hiç bilgim yok🙈

Çok basit. Mesela geçen yıl herkesin konuştuğu hisse bu yıl tık demiyor. Çünkü diyemez değerler allak bullak fiyat çok yukarıda idi. Herkesin konuştuğuna bulasmadiysan hiç bulasma. Büyük şirketleri ise teknik analiz ile değerlendir desteğe çekildiğinde ekle, yada her ay sabit gün sabit miktar ekle uzun vade değerlendir. Bir çok teknik var öğrenebilirsiniz aslında ülke olarak çok büyük eksiğimiz yatırım yapmayı bilmemek
Halka arzlar konuşulmuş ama bazı sıkıntılar onlarda da var. Yine de güzel şirketler tutulabilir tavan bozduğunda eklenecek bir çok firma oldu ve ocaktan bu yana ciddi ralli yaptı. Önemli olan şirket yine saçma sapan değerler ile borsaya giren tavan tavan giden çok şirket var

canım sahibindende bakıp satan kişiyi arayı bi görüşme organize ediyorum
size bir sır vereyim mi?:) fırsat arsalar sarı siteye düşmez. ilana konmaz. arkadan dolanmalı satılır. direkt whatsap gruplarından veya emlakçılardan veya toprak sahiplerinden size gelir.

simit gibi kapiş kapiş gittiği için ilana konmaz.
siz değerinin çok üstünde alıyorsunuz demek sarı siteden fiyatı ayan beyan yazılan arsayı alıyorsanız

Çok basit. Mesela geçen yıl herkesin konuştuğu hisse bu yıl tık demiyor. Çünkü diyemez değerler allak bullak fiyat çok yukarıda idi. Herkesin konuştuğuna bulasmadiysan hiç bulasma. Büyük şirketleri ise teknik analiz ile değerlendir desteğe çekildiğinde ekle, yada her ay sabit gün sabit miktar ekle uzun vade değerlendir. Bir çok teknik var öğrenebilirsiniz aslında ülke olarak çok büyük eksiğimiz yatırım yapmayı bilmemek
Halka arzlar konuşulmuş ama bazı sıkıntılar onlarda da var. Yine de güzel şirketler tutulabilir tavan bozduğunda eklenecek bir çok firma oldu ve ocaktan bu yana ciddi ralli yaptı. Önemli olan şirket yine saçma sapan değerler ile borsaya giren tavan tavan giden çok şirket var
Teşekkür ederim.. Peki, bu konuda nasıl bilgi sahibi olabilirim yani detaylı ve anlaşılır şekilde bu bilgiler nerde veriliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X