Düşük faizli ihtiyaç kredisini yatırım için kullanmak

EloraViolet

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2022
4.015
16.884
Hanımlar merhaba, başlığa yazdığım gibi ihtiyaç kredisi çekip, altın-döviz sepeti yapmayı planlıyorum, yaklaşık 3-5 bin lirasını da kendime harcayağım, ev eşyası almam gerekiyor.

Şuan 30 bin liralık kredi çekip, 9 ay içinde ödemeyi planlıyorum. Qnb finansbankta faiz çok uygum geldi diğer bankalara göre. Biriktirdiğim paradan harcamaktansa, kredi çekmek daha mantıklı geldi, o kredi parasıyla ne alsam, 9 ay sonraya kar etmiş olacağım.

Ailem bu dediklerimi çok mantıksız buldu, birikiminden harca yap ne yapacaksan dediler ama kafamda karıştı artık. Siz ne dersiniz

Şöyle bir ekleme yapayım, son 1 senedeki altın, döviz yüzde artışlarına baktım, alacağım ürünlerin fiyatlarına da baktım. Aldığım iki üç üründen bile 9 sonraya kredi masrafını çıkarmış oluyorum. Bir zararım olmuyor para açısından.

Son düzenleme:
Bankalar bunu nasıl denetliyor bilmiyorum. Ancak kredi çekerken bu çektiğiniz parayı yatırımda kullanmayacağınızı, ihtiyacınızı karşılayıp harcayacağınızı beyan ederek çekiyorsunuz. Şu an için çektiğiniz krediyle yatırım yapmak yasak. Ancak dediğim gibi bu nasıl denetleniyor fikrim yok. Sanırım kredi çektiğinizden farklı bankada yatırım hesabı açmak yeterli olacaktır. Fiziki yatırım da mantıklı bu durumda, bir kuyumcudan altın, döviz bürosundan dolar alsanız nereden bilecekler krediyle onları aldığınızı. Yatırım uzmanları yatırım yapılacak miktarı 2’ye bölmeyi öneriyor genelde. Yani yatırımın yarısıyla döviz, diğer yarısıyla altın almak gibi. Ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum. Şu an için yatırımlık bir durumum yok, küçük küçük gram altın almaya başladım ama bir gram bile olmadı daha benim 😅.

9 ay kısa, yerinizde olsam daha uzun vadeli çekerim. Faizi artıyor, evet ancak her yıl maaşlara zam geliyor, memursanız 6 ayda bir zam var. Çevremdeki tüm memurlar 36 ay ve üstü tl üzerinden borçlanıyorlar. Yapılan zamlarla ödediğiniz aylık miktar çerez parasına dönüyor.

Hanımlar merhaba, başlığa yazdığım gibi ihtiyaç kredisi çekip, altın-döviz sepeti yapmayı planlıyorum, yaklaşık 3-5 bin lirasını da kendime harcayağım, ev eşyası almam gerekiyor.

Şuan 30 bin liralık kredi çekip, 9 ay içinde ödemeyi planlıyorum. Qnb finansbankta faiz çok uygum geldi diğer bankalara göre. Biriktirdiğim paradan harcamaktansa, kredi çekmek daha mantıklı geldi, o kredi parasıyla ne alsam, 9 ay sonraya kar etmiş olacağım.

Ailem bu dediklerimi çok mantıksız buldu, birikiminden harca yap ne yapacaksan dediler ama kafamda karıştı artık. Siz ne dersiniz

Şöyle bir ekleme yapayım, son 1 senedeki altın, döviz yüzde artışlarına baktım, alacağım ürünlerin fiyatlarına da baktım. Aldığım iki üç üründen bile 9 sonraya kredi masrafını çıkarmış oluyorum. Bir zararım olmuyor para açısından.

2 yıllık 50 bın kredı cektım oran 1.39 aylık taksıt 2500 gerı odeme 61 bın

ıkı yılda 11 bın erır gıder

qnb fınansbank bu arada

2 yıllık 50 bın kredı cektım oran 1.39 aylık taksıt 2500 gerı odeme 61 bın

ıkı yılda 11 bın erır gıder

qnb fınansbank bu arada
bana 2 kusurden faiz önerdiler 🙂
halkbank'tan maaş alıyorum oradan 20 bin sınırlı kredi çektim 1,55

1,39 kimse vermiyor bana findex puanım da 1400 e yükselmiş ama yok hele tüm hesabımın vs olduğu teb 2.52 den veriyor kredi

bana 2 kusurden faiz önerdiler 🙂
halkbank'tan maaş alıyorum oradan 20 bin sınırlı kredi çektim 1,55

1,39 kimse vermiyor bana findex puanım da 1400 e yükselmiş ama yok hele tüm hesabımın vs olduğu teb 2.52 den veriyor kredi

Neden acaba size o kadar yüksek

Eşim de çekti aynı gün 1.39
Ben de çektim aynı gün 1.39 (hali hazırda bir ev kredisi bir de ihtiyaç kredi var uzerimde)

Gelirim sizden az bu arada

Siz de yeni müşteri demi

Neyse 1.55 de güzel oran ne yapalım

Neden acaba size o kadar yüksek

Eşim de çekti aynı gün 1.39
Ben de çektim aynı gün 1.39 (hali hazırda bir ev kredisi bir de ihtiyaç kredi var uzerimde)

Gelirim sizden az bu arada

Siz de yeni müşteri demi

Neyse 1.55 de güzel oran ne yapalım
güzel fena değil ama limiti 20 bin🥲
sizin findex kaç baktınız mı ?
bide findex raporunda borç limit oranı var sanırım ben de o kötü (yüzde 60)
ben sanırım yeni müşteri değilim.
şimdi baktım bana 2,6 faizli ödeme öneriyor 30 bin için 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

güzel fena değil ama limiti 20 bin🥲
sizin findex kaç baktınız mı ?
bide findex raporunda borç limit oranı var sanırım ben de o kötü (yüzde 60)
ben sanırım yeni müşteri değilim.
şimdi baktım bana 2,6 faizli ödeme öneriyor 30 bin için 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Anladım limit azmış

Benim enpara hesabim vardı ama qnb finans bank yoktu. Bu oran hesabı olmayanlara özelmis diye extra belirtti banka çalışanı. Tabii herkese çıkmayabilir dedi. Eşimin önündeki 2 kişiye çıkmamış mesela
Findex nasıl bakabilirim nete ücretsiz findex puan hesaplama falan yazayim cikar mi ki acaba

Geçenlerde bizzat ben yaptım. Yapı kredi 32 bin limitli kredi kartımdan 30 bin çektim 6 ay için 1200 TL faiz koydu. Taksitli nakit avans olarak. Faiz oranı 1.36ydı. krediden ziyade kredi kartı bir tık daha mantıklı geliyor bana nedense. Eşim kredi çekmişti 30 bin garantiye 50 bin olarak ödeyeceğiz onu

Anladım limit azmış

Benim enpara hesabim vardı ama qnb finans bank yoktu. Bu oran hesabı olmayanlara özelmis diye extra belirtti banka çalışanı. Tabii herkese çıkmayabilir dedi. Eşimin önündeki 2 kişiye çıkmamış mesela
Findex nasıl bakabilirim nete ücretsiz findex puan hesaplama falan yazayim cikar mi ki acaba
maalesef ücretsiz değil raporu 15 lira
salt puan bakma 7/8 lira sizin için önemli değilse bakmayın bosverin 😅
bakmak istiyorsanız anlatayım nasıl olduğunu

maalesef çalışmaya yeni başladım
borçlarımı kapatıp kendimi toparlamam 9 ayi bulur çünkü rahat yasayp para harcamayı seviyorum.
öncesinde çektiğim çok yüksek krediler var en azından düşük kredi cekebilsem onlari öyle kapatacagim
bide 20 bin lazım bana aslında hesabımda var ama harcamak istemiyorum , spiritüel bir kaç seanssa harcayacağım Allah'ım sen bana akıl fikir ver fjdjxnxnx

Geçenlerde bizzat ben yaptım. Yapı kredi 32 bin limitli kredi kartımdan 30 bin çektim 6 ay için 1200 TL faiz koydu. Taksitli nakit avans olarak. Faiz oranı 1.36ydı. krediden ziyade kredi kartı bir tık daha mantıklı geliyor bana nedense. Eşim kredi çekmişti 30 bin garantiye 50 bin olarak ödeyeceğiz onu
vay bu fikri de ben de düşüneyim benim yüksek limitli kredi kartımda yok ,
bankaların gözünde bir fakir ben miyim 😅

vay bu fikri de ben de düşüneyim benim yüksek limitli kredi kartımda yok ,
bankaların gözünde bir fakir ben miyim 😅
Yoo hayır. Yapı kredi çok aşırı bir denetleme işinde değil. Ben banka kartımı çıkarırken maaş kartı olarak girdim. Firma adımı da verdim. Kendileri yanında ben istemediğim halde iki tane kredi kartı ekledi. Baktım 32 bin limit var. Neden yatırıma kullanmayalım diye düşündüm. Dediğiniz gibi yatırıma döndürdük faiz oranı krediye oranla mükemmel geldi. Kredi zorlayıcı yani biraz

maalesef ücretsiz değil raporu 15 lira
salt puan bakma 7/8 lira sizin için önemli değilse bakmayın bosverin 😅
bakmak istiyorsanız anlatayım nasıl olduğunu

maalesef çalışmaya yeni başladım
borçlarımı kapatıp kendimi toparlamam 9 ayi bulur çünkü rahat yasayp para harcamayı seviyorum.
öncesinde çektiğim çok yüksek krediler var en azından düşük kredi cekebilsem onlari öyle kapatacagim
bide 20 bin lazım bana aslında hesabımda var ama harcamak istemiyorum , spiritüel bir kaç seanssa harcayacağım Allah'ım sen bana akıl fikir ver fjdjxnxnx

Allah hepimize akıl fikir versin bana da lazım :)

şöyle bir şey yaptım

e devlete girdim

arama kısmına risk merkezi yazdım oradan şunları öğrendim

e-Devlet üzerinden kredi limiti ile kredi borç ve çek bilgileri "Risk Merkezi Raporu" ismiyle ücretsiz olarak alınabiliyor. Mevcut raporda kredi notu yer almıyor ancak hangi bankada ne kadar kredi, kredi kartı limiti olduğuna ve borç bilgilerine ulaşılabiliyor.

öğrendim ne oldu bi fikrim yok

vayy güzel borcum varmıs dedım kapattım hahhahha pardon masaustune indirdim

Allah hepimize akıl fikir versin bana da lazım :)

şöyle bir şey yaptım

e devlete girdim

arama kısmına risk merkezi yazdım oradan şunları öğrendim

e-Devlet üzerinden kredi limiti ile kredi borç ve çek bilgileri "Risk Merkezi Raporu" ismiyle ücretsiz olarak alınabiliyor. Mevcut raporda kredi notu yer almıyor ancak hangi bankada ne kadar kredi, kredi kartı limiti olduğuna ve borç bilgilerine ulaşılabiliyor.

öğrendim ne oldu bi fikrim yok

vayy güzel borcum varmıs dedım kapattım hahhahha pardon masaustune indirdim
yine gerizekalı ben bundan hiç haberim bile yok .
ya maalesef korkunç harcıyorum gibi geliyor bana
annemlere komşu bir şehirde çalışıyorum şimdilik nöbetlere gidiyorum sadece.
geçen 24 luk nöbetimde 280 lira harcamisim
yemek ve kahve istemişim 🤦🏻‍♀️
dönüşte de Starbucksa uğruyorum kahve aliyorum öyle araba kullanıp eve geliyorum o da 60/70 lira
gidis dönüş zaten her seferin 270/280 .
resmen çalıştığımı verip geliyorum 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Yoo hayır. Yapı kredi çok aşırı bir denetleme işinde değil. Ben banka kartımı çıkarırken maaş kartı olarak girdim. Firma adımı da verdim. Kendileri yanında ben istemediğim halde iki tane kredi kartı ekledi. Baktım 32 bin limit var. Neden yatırıma kullanmayalım diye düşündüm. Dediğiniz gibi yatırıma döndürdük faiz oranı krediye oranla mükemmel geldi. Kredi zorlayıcı yani biraz
Halkbank bana 20 binlik kredi kartı yolladı ki maaşlı musterisiyim ,
aylık maaşım 36/37 bin buna rağmen kredi kartı 20 bin 🥺😒

yine gerizekalı ben bundan hiç haberim bile yok .
ya maalesef korkunç harcıyorum gibi geliyor bana
annemlere komşu bir şehirde çalışıyorum şimdilik nöbetlere gidiyorum sadece.
geçen 24 luk nöbetimde 280 lira harcamisim
yemek ve kahve istemişim 🤦🏻‍♀️
dönüşte de Starbucksa uğruyorum kahve aliyorum öyle araba kullanıp eve geliyorum o da 60/70 lira
gidis dönüş zaten her seferin 270/280 .
resmen çalıştığımı verip geliyorum 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

valla evden yemek ve termosta kahve olayına sıcak bakmak lazım aslında :)

Halkbank bana 20 binlik kredi kartı yolladı ki maaşlı musterisiyim ,
aylık maaşım 36/37 bin buna rağmen kredi kartı 20 bin 🥺😒
Yapı kredi ile mutlaka görüşürün. Maaşın 3 4 katı kadar bir kredi kartı veriyor. Benim kendi üstümde mal varlığı vs yok. Ben kart alırken eşimin bilgilerine erişim izni verdim. Eşimin üstündeki mal varlıkları vs gözüktü kredi kartları ev araba vs vs. Bir tık onlara da güvenerek verdiler bana. Ama bir sorgulama olmadı. Gayet uygulamaya girip kredi kartı başvurusu yapınca direkt arayıp soruyorlar istiyor musunuz diye evet deyince hemen çıkarıp yolluyorlar

aa o zaman nasıl para sacarim :olamaz:

birde evde 3 tane kahve makinem var ve yemek götürmek için bir sürü cam kap
öğrenciyken hep götürürdüm.
yine aklımı başıma toplamam lazim

hadı ınsallah bugun mılad olur

bı de para yonetımı dıye bır uygulama var harcadıkca bılgılerı yazıyorsunuz belkı oyle uygulamalar da ıse yarayabılır

hadı ınsallah bugun mılad olur

bı de para yonetımı dıye bır uygulama var harcadıkca bılgılerı yazıyorsunuz belkı oyle uygulamalar da ıse yarayabılır
evet ya para kontrolünün en iyi yolunun harcama günlüğü tutmak olduğu söyleniyor ama ben genel olarak istikrarlı olmayan biriyim
yarın nöbetim var artık ciddi kararlar almak istiyorum :KK11:

X