Düğün Düğünde takı kime gider ki??

ben düğünde takılan para ve altınları vermedim hepsi bende..bankada..

bu konu cok moral bozucu bısey ya o kadar uğrasıyosuz mutlu olmak ıcın ve dugun gunu aksılık ustune aksılık . gercekten sabır ısteyen bır surec. şahsen bız nişanlımla takılarımızı kımseye vermeyı dusunmuyoruz bızım hedıyemız onlar zaten dugunumuzu de kendımız yaptık bılmıyorum durumlar ne olur ama kesın dusuncemız bu hatta dugunde takıdan sonra toplayıp cantaya fılan konuluyor ya takılar o cantayı bıle ne erkek tarafına ne kız tarafına vermıyeceğiz kesınlıle .

Gerçekten bole konular cok canımı sıkıyoooo Rabbım sen buyuksun:18:

ikiniz ortaklaşa bankada bir altın hesabı açtırın. hesap ikinizin adına olsun. evde altın tutmak pek akıl karı değil. tabi ailelere verme konusunda ben çok katıyım öyle bir talep gelse postayı koyardım benim beye

ben verdim eşimin tarafına ama şöyle oldu... eşime ait bi ev var o satılıp üstüne takılar konulacak ve ev alınacak:) ancaaaakkk hala ev satılıcak bebeğim doğdu 9 aylık olduuu,,,
ben verdim, sen verme:):KK9:

kesin ve net bir şekilde nişanlına sizin olacağını geleceğinize yatırım olduğunu söyle canım eğer sen net olmassan uçar gider altınların burada her evli bayanın açtığı konuda hemen hemen ilk belirttikleri düğün takılarımıda aldılar zaten oluyor bekarım ama çevreden ve buradan anladığım kadarıyla sonra kafan çok takıyorıssun asla bizde böyle bizim almamız gerekiyor derlerse taviz verme ve şunu da unutma sen net olmazsan çok oynatılar seni:KK34:

2 düğünde sağdıçlık yaptım :KK1: anlatıyım ilki ark.mınkiydi (tam bi acemiydim yha:KK1: neyse 18dim) ki erkek tarafı çoook durumları iyi olmasına rağmen 2 kuruşun lafını eden(sadece gelinlere ama kendi çocukları için herşeyin özelini yaptırırlar ama gelin hasta olsun sağlık ocağına git derler öyle tipler ama altınları istemediler daha doğrusu altınları ver demişlerde Allah tan bizimki ogün vermeyi unutmuş sonrada vermedi (ama bizimkini eve hırsız girer diye kandırıp almışlar birkaç ay sonra))
2.si teyze kızı kız erkek tarafının eline geçerse altınlar hemen gider diye altınları keseye koyup bağladım oynarkende bizimkilere emanet et ben gelir alırım demiştim ve vermedikde istemediler ki onlarda beter bi cimriydi:KK31:

Bende nisanliyim dugunumuze 9 ay var.nisan takilari bende kalmıştı ceyiz hazırlıklarına kullandim dugun takıları da ciftte kaliyor nakit paralarla borclar odenir bilezik ve seti de gelin yeni evli oldugundan ozel gunlerde dugun bayram vs takar ceyreklerde baska bir dugunde takilmak uzere kasada saklanır en azindan biz boyle düşünüyoruz.herkesin degerlendirme sekli farklıdır tabi.

Birde bizim evin tadilati mobilya vs gibi harcamalarin hepsini nisanlim kendisi karşıladığı icin ailesine verme gibi bir durum yok ama bi akraba dugununde ailesinin yerine bize takilan takidan biz kendi adimiza takabiliriz bunda bi problem gormuyorum.ama ailesi cok buyuk bir harcama yapmissa onun karşılığı kadar nakit verebiliriz onlara ama altinlari ilerde bir is veya ev yatirimi icin saklamayi düşünüyoruz.

bu konu beni de rahatsız etmeye başladı. düğünüm 24 mayıs. benim çalışıp kazandığım, biriktirdiğim 8bin tl param vardı bankada. anneme babama para lazım demeden evimin çok büyük eksiklerini tamamladım. erkek tarafına muhtaç olmak istemedim. mobilyalarımı, yatağımı mutfak eşyamı aldım. yetmedi perdelerin hepsini kendim aldım. daha saymakla bitmez.

kayınvalideme gelince. kendisi bu işin en başında altın meselesi sorulduğunda "o takılar ikisinindir kimse alamaz hak iddia edemez" demişti. sonradan ağız değiştirdi, "siz yeni evli olacaksınız hırsız girer evinize bırakın ben saklayayım ev falan alacak olursanız aynen geri vereyim size" dedi. ben bu kadına güvenmiyorum. nişanlıma da söyledim masrafın büyüğünü biz çektik borcumuzu kapatalım kalanı bankaya atalım diye. nişanlım bu konularda pek bilgi sahibi olmadığı için bana bırakıyor. ama ne olursa olsun emanet olarak bile o takıları kayınvalideme bırakmak istemiyorum. bunu tabii ki nişanlıma bu şekilde söylemem malum annesi kıymetli bu dönemde. ama akıl var mantık var. düğünde bana takacakları bilezikleri kolunda taşıyor kadın. neden? eve hırsız girer diye mi? eğer öyle düşünüyorsa benim takılarımı nasıl muhafaza edecek? hepsini yakasına mı takacak? allah büyüktür düğün günü bile altınlar paralar sayılırken yanımızda hiçkimsenin olmasını istemiyorum eşimle birlikte sayarız diye düşünüyorum rabbim hak edeni hakkından mahrum etmesin.. böyle maddi konular yüzünden de kimseyi birbirine düşürmesin amin.

bize kaldı takılar ancak düğün salonunun yarı ücretini takılan paralarla ödedik. yani paralar gitti takılar kaldı:) ama bence öyle de olması gerekirdi...

Kızlar merhabalar ben sonunda nişanlandım:) Ama bu seferde düğün işleri kafa kurcalamaya başladı:KK43:
Evli olan arkadaşlar veya bilgisi olanlar; ya bu düğün takısı kime gider acaba? benim kendi bilgime göre çiftlere kalır, onu isterlerse kenara koyarlar, isterlerse harcarlar.
Yani benim bildiğim bu, ama nişanlım düğün takısını bizimkilere mi vercez napcaz deyip kafamı karıştırdı.Bilgisi olmadığı için sorduğunu söyledi ama sordu bi kere ve gerçekten aklıma takılıyor:KK25::KK25::KK25::KK25:
:KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:
Bana yardımcı olur musunuz kızlar:18::18::18::18:

takılan takılar evlenen çifte takılıyor, ailelere takılmıyor..
tabiki sizde kalıcak sizde masraflarınıza ister harcayın ister balayına gidin ne istiyosanız karar sizin..

bu konu beni de rahatsız etmeye başladı. düğünüm 24 mayıs. benim çalışıp kazandığım, biriktirdiğim 8bin tl param vardı bankada. anneme babama para lazım demeden evimin çok büyük eksiklerini tamamladım. erkek tarafına muhtaç olmak istemedim. mobilyalarımı, yatağımı mutfak eşyamı aldım. yetmedi perdelerin hepsini kendim aldım. daha saymakla bitmez.

kayınvalideme gelince. kendisi bu işin en başında altın meselesi sorulduğunda "o takılar ikisinindir kimse alamaz hak iddia edemez" demişti. sonradan ağız değiştirdi, "siz yeni evli olacaksınız hırsız girer evinize bırakın ben saklayayım ev falan alacak olursanız aynen geri vereyim size" dedi. ben bu kadına güvenmiyorum. nişanlıma da söyledim masrafın büyüğünü biz çektik borcumuzu kapatalım kalanı bankaya atalım diye. nişanlım bu konularda pek bilgi sahibi olmadığı için bana bırakıyor. ama ne olursa olsun emanet olarak bile o takıları kayınvalideme bırakmak istemiyorum. bunu tabii ki nişanlıma bu şekilde söylemem malum annesi kıymetli bu dönemde. ama akıl var mantık var. düğünde bana takacakları bilezikleri kolunda taşıyor kadın. neden? eve hırsız girer diye mi? eğer öyle düşünüyorsa benim takılarımı nasıl muhafaza edecek? hepsini yakasına mı takacak? allah büyüktür düğün günü bile altınlar paralar sayılırken yanımızda hiçkimsenin olmasını istemiyorum eşimle birlikte sayarız diye düşünüyorum rabbim hak edeni hakkından mahrum etmesin.. böyle maddi konular yüzünden de kimseyi birbirine düşürmesin amin.

anlamadığım şey kiralık eve hırsız giriyoda ev satın alınınca o eve hırsız girmiyor mu?
ya da ev alırsanız ona kullanırsınız mı demek istedi...
yada kayınvalidenizin evine hırsız girmiyo mu?
enteresan olmuş bence de kimseye vermeyin...

Kızlar merhabalar ben sonunda nişanlandım:) Ama bu seferde düğün işleri kafa kurcalamaya başladı:KK43:
Evli olan arkadaşlar veya bilgisi olanlar; ya bu düğün takısı kime gider acaba? benim kendi bilgime göre çiftlere kalır, onu isterlerse kenara koyarlar, isterlerse harcarlar.
Yani benim bildiğim bu, ama nişanlım düğün takısını bizimkilere mi vercez napcaz deyip kafamı karıştırdı.Bilgisi olmadığı için sorduğunu söyledi ama sordu bi kere ve gerçekten aklıma takılıyor:KK25::KK25::KK25::KK25:

tabiki sizde kalacak..hem bir de hamilesin çocuğun da masrafı çok:KK53:

anlamadığım şey kiralık eve hırsız giriyoda ev satın alınınca o eve hırsız girmiyor mu?
ya da ev alırsanız ona kullanırsınız mı demek istedi...
yada kayınvalidenizin evine hırsız girmiyo mu?
enteresan olmuş bence de kimseye vermeyin...

evet ev alırsanız ona kullanırsınız demek istedi. sen nasıl saklayacaksın diyince ben onu saklarım merak etme diyor.
o zaman benim olacak bileziği de gezdirmesin kolunda dimi ama?
beyaz eşyayı bile büyük kaynım hediye etti. erkek tarafının doğru dürüst masrafı yok şu an. düğünü ucuza kapatacaklar zaten. gelinliğim 3.000 tl iyi ki pahalısına gitmişim. bir de bizim için halı alacak onu da bizim takılarımızdan çıkarmayı düşünüyor bence günahı boynuna..

Son düzenleme:
evet ev alırsanız ona kullanırsınız demek istedi. sen nasıl saklayacaksın diyince ben onu saklarım merak etme diyor.
o zaman benim olacak bileziği de gezdirmesin kolunda dimi ama?
beyaz eşyayı bile büyük kaynım hediye etti. erkek tarafının doğru dürüst masrafı yok şu an. düğünü ucuza kapatacaklar zaten. gelinliğim 3.000 tl iyi ki pahalısına gitmişim. bir de halı alacak onu da bizim takılarımızdan çıkarmayı düşünüyor bence günahı boynuna..

valla canım aklında kalıcağına yanında kalsın..

bizde kaldı canım.iki tarafta istemeyiz dedi

Düğünde takılan tüm altın ve paralar kıza aittir. Yasal olarak ta öyledir. Evlilik devam ederken dahi altınlarınız alındıysa dava açma hakkınız bile var.

canımmm takılan altınların hepsi kesinlikle senin sende kalıyor. Toplanan paraları erkek tarafı bazı yerlerde alabiliyor. Bunu siz karşılıklı konusup karar vermeniz lazım düğün günü tatsızlık yaşanmasın

bana böyle bir konuyla gelirse kapının önünde bulur kendinii :))))
böyle birşeyi düşünmek bile sinir bozucu ben asla kimseye takımı vs vermem o ne demekmiş öyle adet mi olur canım

Konu eski ama görünce dayanamadım bizde de bana takılanları bıraktılar eşime takılanları ailesi aldı hatta kız kardeşi aç gibi topladı üstünden düğünün ortasında. neymiş masraf yapmışlar, o altınları onlar ödeyecekmiş vs vs.. kendi akrabalarına da tembihlemişler galiba onun tarafının hepsi altındır paradır eşime taktı. taktıkları gibi gitti. düğünüm zehir oldu hiçbişey anlamadım düğünden borçlar da bize kaldı hatta eşyalarımızı bile kendimiz aldık. hatırladıkça iğreniyorum hala.. eşimin hatırı olmasa yüzüne bakılacak insan değiller ama işte aşk böyle bir şey..

X