Dua nasip ya da kaderi değiştirir mi ?

Ahsenaydn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2023
92
10
21
Aklımdaki kişiyle daha önce konuşmuştuk ancak o zaman için olurumuz yoktu daha sonra araya mesafe zaman girdi baska bi ilişkisi oldu ama aklımdan çıkmıyor şuan da ilişkisi devam ediyor ama hala takip isteği vs attı yazdı ama iliskisi varken konuşmayı doğru bulmadım o yüzden tekrar konuşmayı kestik ama aklımdan çıkmıyor o yüzden dua ediyorum dua ile kaderi değiştirebilir miyiz tekrar bir araya gelebilir miyiz?

Aklımdaki kişiyle daha önce konuşmuştuk ancak o zaman için olurumuz yoktu daha sonra araya mesafe zaman girdi baska bi ilişkisi oldu ama aklımdan çıkmıyor şuan da ilişkisi devam ediyor ama hala takip isteği vs attı yazdı ama iliskisi varken konuşmayı doğru bulmadım o yüzden tekrar konuşmayı kestik ama aklımdan çıkmıyor o yüzden dua ediyorum dua ile kaderi değiştirebilir miyiz tekrar bir araya gelebilir miyiz?
Iliskisi varken baskalarinı dürten mesaj atan adami cidden dua ile yanınıza cekebileceğinize inanıyor musunuz ? Ayrıca dua kaderi değistirir ama ettigimiz dualar bir gün keske kabul olmasaydi diyebiliriz.Üniversitedeyken bir arkadaş vardi Allahim nasil aşiktım ona bir insan bir insani ancak bu kadar sever derdim cok dua ettim Allahım ne olur nasip olsun diye olmadı açılamadım ona sonra gecti gitti.Kendisi Hataylı idi depremde cocuğunu kaybetmiş düsünüyorum da o ettigim dualar kabul olsa belki o ölen yavru benim de yavrum olacakti bazen bir seylerin olmamasinda vardır bir sey

Son düzenleme:
Iliskisi varken baskalarinı dürten mesaj atan adami cidden dua ile yanınıza cekebileceğinize inanıyor musunuz ?
Yaptığı hareket hoş değildi kabul ediyorum hatta belki değişir diyerek kendimi kandırıyorum bilmiyorum ama ona yakıştıramıyorum .dua ederkende hayırlı şekilde olsun gelsin diye ediyorum belki istediğim şekilde olur birşeyler herkesin bir kırılma noktası vardır diye düşünüyorum

Iliskisi varken baskalarinı dürten mesaj atan adami cidden dua ile yanınıza cekebileceğinize inanıyor musunuz ? Ayrıca dua kaderi değistirir ama ettigimiz dualar bir gün keske kabul olmasaydi diyebiliriz.Üniversitedeyken bir arkadaş vardi Allahim nasil aşiktım ona bir insan bir insani ancak bu kadar sever derdim cok dua ettim Allahım ne olur nasip olsun diye olmadı açılamadım ona sonra gecti gitti.Kendisi Hataylı idi depremde cocuğunu kaybetmiş düsünüyorum da o ettigim dualar kabul olsa belki o ölen yavru benim de yavrum olacakti bazen bir seylerin olmamasind
Haklısınız belkide sizin için hayırlısı buymuş benim içinde belki olmamasıdır teşekkür ederim cevabınız için 💗

İnsan kendi kaderini duayla değil mantığıyla değiştirir. İlişkisi devam ederken sizi dürten sizinleyken de başkasına yazar.

Adam halihazırda bir ilişkisi varken sizinle yazıştı. İlişkisi devam ediyor ama size dönsün istiyorsunuz. Ve bu olsun diye dua ediyorsunuz.

İlişkisi varken size de iş atan adama nasıl güveneceksiniz. O kızla sevgiliyken bunu yapan size yapmaz mı sanıyorsunuz? adam sadık değil bir kere

Adam halihazırda bir ilişkisi varken sizinle yazıştı. İlişkisi devam ediyor ama size dönsün istiyorsunuz. Ve bu olsun diye dua ediyorsunuz.
Şöyle söyliyim henüz 19 yaşındayım karşımdaki kişide aynı şekilde belkide çok çocukça düşünüyorum bilmiyorum ama kendisiyle konuşmanın doğru olmadığını düşündüğüm için yazışma olmadı ilişkisi var evet ama ilişkisi olmadan önce konuştuğum birisiydi ancak aklımdan çıkmadı onunla konuşup karşımdaki kıza böyke bi kötülük yapamazdım bu yüzden dua ediyorum zaten hayırlısı olsun diye o kız içinde hayırlısı olsun bana düzgün bir şekilde dönsün diye kötü bir niyetim gerçekten yok

Şöyle söyliyim henüz 19 yaşındayım karşımdaki kişide aynı şekilde belkide çok çocukça düşünüyorum bilmiyorum ama kendisiyle konuşmanın doğru olmadığını düşündüğüm için yazışma olmadı ilişkisi var evet ama ilişkisi olmadan önce konuştuğum birisiydi ancak aklımdan çıkmadı onunla konuşup karşımdaki kıza böyke bi kötülük yapamazdım bu yüzden dua ediyorum zaten hayırlısı olsun diye o kız içinde hayırlısı olsun bana düzgün bir şekilde dönsün diye kötü bir niyetim gerçekten yok

Yaşınız çok genç. Biraz fikr-i sabit yapmış olabilir misiniz? Olacağı varsa oluyor bazı şeyler. Pozitif düşünmek önemlidir, ama olmayacak iş de siz dua ettiniz diye olmaz. Bence biraz kafanızdan uzaklaştırın. Başka insanlara doğru yönelmeyi deneyin.

Kader değişmez. On kişi bir kızı almak için dua eder ancak nasibi olan alır

Kader dua ile değil mantıklı seçimlerle değişir. O olsun diye değil, edecekseniz hayatınızda hayırlı biri olsun diye dua edin bari.

Kader yaşanılacak olandır.
İletişimi keserek kaderinizi yazabilirsiniz. Sevgilisi olan ama sağı solu dürten adamdan bir nane olmaz.

Ayrıca duanız bir başkasının ilşkisinin bitmesine sebep olacak şekilde muhtemelen. O kadın da Allahım bizi ayırma diye dua ediyordur.

Olmuşla ölmüşe çare yok. Kendi hayatınıza dönün

Hayatında biri varken başkasına istek atıp, mesaj yazan kişiyi mi istiyorsunuz gerçekten, dertsiz başınıza dert arıyorsunuz.

Dua, olumlama, ritüel artık nasıl tanımlıyorsanız hepsi işe yarıyor, istediğinizi elde ediyorsunuz ama elde edilen şeyde illa ki sorun yaşanıyor.

Bunun sebebini bilmiyorum belki müdahale edildiği için, belki hayırlı olmadığı için ya da zamanı gelmediği halde zorladığımız için artık sebep neyse elde ettiğine pişman oluyor insan.

Nasıl isteyeceğimizi bilmiyor da olabiliriz.. Benim tecrübelerim akışa bırakmanın en iyisini olduğunu öğretti bana.

Dua, kulun Rabbine olan bağlılığına işaret etmesi bakımından da ayrı bir öneme sahiptir. Öyle ki Allah Teâlâ, kullarından sadece kendisine dua etmelerini istemekte, duanın kulluk anlamına da geldiğini işaret etmekte, hatta insanların değerlerinin dua ile belirleneceğini ifade etmektedir: “De ki: “Duanız (kulluğunuz ve niyazınız) olmasa Rabbim size ne diye değer versin!..” (Furkân, 25/77)

Dua eden insan Allah’ın (c.c.) rahmetinden payını almakta, hayrı celb ederken şerri de def etme rahmetine yol almaktadır: “Sizden her kime dua kapısı açılmışsa, ona rahmet kapıları açılmıştır… Dua, başa gelen veya gelmeyen belaya karşı fayda sağlar.” (Tirmizî, Deavât, 101) Ayrıca unutulmamalıdır ki dua, sağlam bir itikatla, Allah Teâlâ’nın “Mücîbü’d-deavât” olduğuna hakikaten inanarak yapıldığında gerçek hüviyetine kavuşur. Nitekim Allah Resulü (s.a.s.), “ibadetin özü” dediği (Tirmizî, Deavât, 2) dua hakkında şu telkinde bulunmuştur: “Kabul edileceğine kesin inanarak Allah’a dua ediniz ve biliniz ki, Allah gafil bir kalpten gelen duayı kabul etmez." (Tirmizî, Deavât, 66)

Vallahi benim bir arkadaşım sabah, akşam namaz kıldı sevgilisi dönsün, evleneyim diye. Sabahlara kadar. Döndü evlendiler. 1 ay sonra adam evi terketti. Kız hamileymiş. Bir kızı oldu. Adam şimdi nafakayı bile odemiyormus. Dua edeceksen beni mutlu edecek kişi olsun diye et.

X