Diş etleri psikolojimi bozdu

LarkeTanner

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2020
2.202
2.075
33
Merhaba hanımlar , ben yıllardır diş etimde şişmeler sıkıntılar yaşıyorum ne kadar tertemiz baksam da yok bir türlü düzelmiyor. Ameliyat bile oldum yine düzelmedi yine düzelmedi. Diş bakımında uyulması gereken tüm kurallara uyuyorum maalesef kurtulamıyorum. Şimdi dişlerim epey kötü durumda ve dişçiye gitmem gerekiyor. Fakat diş eti tedavisi yapılırken olan kanama beni aşırı korkutuyor kanayacak diye korkumdan dişçiye gidemiyorum. Benim gibi bir sorun yaşayan var mı ? Nasıl bu fobiyi atlatabilirim ? Bir de diş eti tedavilerinin son fiyatından haberdar olan var mı ? Diş taşı temizleme vs ?

Bir ara ben de yaptırdım tedavi ama tapan doktor açıkça bunun çözümü yok dedi yani sürekli tedavi lazım
Dis taşımı dış hastanesinde temizlettim devlette ama ordaki doktor da sürekli temizlemek iyi değil dedi

Çözüm oldu mu peki ?

Evet kız , oldu :halay: . Şöyle ki ben gitmeden önce dişetlerim her fırçaladığımda kanıyordu, internetten resimlere bakmıştım dişetleri hastalıkları diye valla benzettim o yüzden dişeti uzmanı arayıp bulup öyle gittim. Neyse gittim, doktor başlangıç seviyesinde tedaviyle geçer gider dei. İyi ki de gitmişim, kapalı kök debridmanı denen bir nane yaptı doktor, şimdi gayet iyi durumda dişlerim hiçbir şikayetim kalmadı:KK37:

Diştaşı ve bakteri plağı oluşumu, ağızdan nefes alma, şeker gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlar, ve en önemlisi günde 2 kez 3 dk altı dişleri fırçalamamak dişetlerinde kanamaya neden olur. Sadece gürünen değil diş kökünde diş taşı oluşmuşsa kök yüzeyinin temizlenmesi gerekir. Yani detertraj ve sonra küretaj işlemi yapılır. Eğer hala dişeti şişlikleri inmezse gingivektomi ile diş etleri kesilerek sağlıklı hale getirilir

tabi doktor denilince benimkisi onemsenmez belki ama dis eti hastaliklarinda dag kekigiyle fircalamak lazim ben doktoruma soyledim pek inanmadi ama durumumu izah edince yani olabilir tabi seklinde konusuyordu en son..deneyin ozellikle cekilme varsa

Diştaşı ve bakteri plağı oluşumu, ağızdan nefes alma, şeker gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlar, ve en önemlisi günde 2 kez 3 dk altı dişleri fırçalamamak dişetlerinde kanamaya neden olur. Sadece gürünen değil diş kökünde diş taşı oluşmuşsa kök yüzeyinin temizlenmesi gerekir. Yani detertraj ve sonra küretaj işlemi yapılır. Eğer hala dişeti şişlikleri inmezse gingivektomi ile diş etleri kesilerek sağlıklı hale getirilir
Daktirlarimiz bu kadar bilgilendirmedi waay diyorum ve susuyorum

Benim de devamlı dişim şişiyodu geçen hafta gittim doktora diş etlerinde aşırı iltihap var periodontoloye gitmen lazım yoksa diş kaybı olur dedi. Bu pandemi sürecinde aşırı diş taşı birikmişti temizletmeye korkudan gidemedim ordan bulaştı bu bela bana. O günden beri düzenli temizlik ve bakım yapıyorum çay ağacı yağlı ağız suyu kullanıyorum baya fayda etti bana. Doktor sık sık diş ipiyle dişlerimi kanatmamı söyledi.

Küretaj işlemi olmuştum , diş taşı temizleme zaten kaç kez oldum bilmiyorum bile . Bunların hepsine dikkat ediyorum, hatta ek olarak günde bir kez ağır duşu da yapıyorum , zaman zaman değiştirerek tuzlu suyla kekikle karanfille gargara da yapıyorum. Ağızdan nefes alan bir de değilim. Ama yok fayda etmiyor

Bir ara ben de yaptırdım tedavi ama tapan doktor açıkça bunun çözümü yok dedi yani sürekli tedavi lazım
Dis taşımı dış hastanesinde temizlettim devlette ama ordaki doktor da sürekli temizlemek iyi değil dedi
Ah ah benim 17 yaşımdayken dişlerimi temizlediler ondan beri iflah olmadı. Hiç bir şeyi yoktu aslında. Bir şikayetim olmadan üniversite hastanesinde temizlik yaptılar bembeyazdı dişlerim. Sonra bu diş eti sorunları çıkmaya başladı.

tabi doktor denilince benimkisi onemsenmez belki ama dis eti hastaliklarinda dag kekigiyle fircalamak lazim ben doktoruma soyledim pek inanmadi ama durumumu izah edince yani olabilir tabi seklinde konusuyordu en son..deneyin ozellikle cekilme varsa
Dağ kekiği ile nasıl fırçalayacağız ?

X