Diş bakımı, Diş Macunları, Diş fırçaları, Paylaşım ve Yorumları

geçen hafta diş hekimine gittim.diş filmi çektiler.Şikayetçi oldum dişte çürük olduğunu söylediler. bundan başka dört adet dişimin kökündede potansiyel enfeksiyon odağı dediler. Ne demek potansiyel enfeksiyon odağı.dört dişiminde çekilmesi gerektiğini söylediler...

Son düzenleme:
geçen hafta diş hekimine gittim.diş filmi çektiler.Şikayetçi oldum dişte çürük olduğunu söylediler. bundan başka dört adet dişimin kökündede potansiyel enfeksiyon odağı dediler. Ne demek potansiyel enfeksiyon odağı.dört dişiminde çekilmesi gerektiğini söylediler...

tek doktorla yetınmeyın.. 4 diş az değil..

potansıyel enfeksıyon odağı.. anladığım kadarıyla; çürüğe neden olan bakterilerın yerleşmesıne çk uygun olan yapıya sahıp sanırım bu dişler.. enfeksıyon kaptığında diş eti iltıhabı vb rahatsızlık yaratabılme ıhtımalı yuksek olabılır..

fakat bu nedenle 4 dişin çekılmesı bana biraz gereksız geliyor.. başka çözumu yok mu tıpta diye gelıyor ınsanın aklına:44:

kesinlikle tek doktorla yetinme başka doktorlarada göster sonucta 4 diş ...

bana diş hekimim her diş macunun aynı olduğunu, herhangi bir marka kullanabileceğimi söylemişti. bundan 1 yıl önce gitmiştim en son. diş taşı temizliği yapılmıştı ilk kez. bugün ise devlet hastanesine gittim, ordaki diş hekimi diştaşımın çok az olduğunu o nedenle temizlemeye gerek olmadığını, sık sık diştaşı temizliğinin dişe zarar verdiğini söyledi. diş fırçalama şeklinin çok önemli olduğunu söyledi ve nasıl fırçalamam gerektiğini gösterdi. bir de düzenli olarak diş ipi kullanmak gerekiyor, sadece fırçalama yeterli olmuyor, aralarda kalıyor çünkü...

diş çekimi son çaredir. çoğu diş hekimi dişi çekmeden dişi kurtarmaya önem veriyor. bence başka bir diş hekimine daha gidin. o 4 dişe ilerde çok ihtiyacınız olacak...

1) Dişlerinizi sabah-akşam fırçalayın
2) Daha beyaz dişler için adaçayı yapraklarını ufalayarak sadece ıslattığınız diş fırçanızla dişlerinizi fırçalayın (denenmiştir ve memnun kalınmıştır fakat diş fırçanız çok kötü bi hal alıyor onun için yedekte fırçanız olsun bunu için önerebileceğim colgate 360 derece çünkü dişlerin yanı sıra dili fırçalamak da son derece önemli sengözlerimebaksanab)
3)Akşamları fırçaladıktan sonra mutlaka bir diş ipiyle iyice temizlenmeli
4)Ve daha sonra ağız gargarasıyla (Colgate Plak) ağız çalkalanmalıdır. (yutulmamalıdır)

Umarım yardımcı olmuşumdura.s. Ben çok memnunum dişlerim pırlanta gibi walla :dance:

zaten her dis pirlanta fiyatinda :) Fransada bir implant 5000 TL

ORAL-B dis macunu kullaniyorum harika yaa cok beyazlatiyor...

potansiyel enfeksiyon odağı demek, o köklerde iltihap başlamış, bir süre sonra hem ağrı yapabilir hem de sizi hasta edebilir demek.
gittiğiniz yer devlet hastanesi idi ise bir de özel bir yerde muayene olmanızı tavsiye ederim. Dişleriniz çekilmeden kanal tedavisi ile kurtulma ihtimali olabilir. Kurtulma ihtimali olan bir dişi kaybettiğinize ilerde o boşluğu doldurmak için köprü ya da implant yaptırmak zorunda kaldığınızda çok üzülürsünüz. Hem kurtulma ihtimali varsa, dişi kurtarmak sonra yerine yenisini koymaktan daha az maliyetlidir.

kanama oluyor diş etlerımde..başka önerınız var mı?

diş eti kanamanız varsa bu sorunu sadece diş macunu ile çözmeniz biraz zor. Diş taşlarınız olma ihtimali yüksek. diş taşı temizliği yaptırmanızı tavsiye ederim.
ayrıca sert bir diş fırçası kullanmayın. dişlerinizi fırçalarken sağa-sola hareketlerden kaçının. dişlerinizi her zaman diş etinden dişe/ kırmızıdan beyaza doğru fırçalayın. yani üst dişleri yukarıdan aşağı alt dişlerinizi aşağıdan yukarı doğru fırçalayın. bunu yaparken dişleriniz biraz aralık olsun. diş fırçası dişten diş etine doğru gittiği zaman diş etine baskı yapar bu da diş eti çekilmesine, diş eti kanamasına ve dişlerin diş etine yakın olan bölgelerinde aşınmalara sebep olur.

dttubakoc cok rica etsem 20 lik dis topigine yorum yaparmisin bekliyorum simdiden tsk ederim

dttubakoc cok rica etsem 20 lik dis topigine yorum yaparmisin bekliyorum simdiden tsk ederim

iki tane 20 lik dişlerle ilgili topic gördüm ikisinde de sana ait bir soru göremedim ? o sayfanın linkini atar mısın?

diş eti kanamanız varsa bu sorunu sadece diş macunu ile çözmeniz biraz zor. Diş taşlarınız olma ihtimali yüksek. diş taşı temizliği yaptırmanızı tavsiye ederim.
ayrıca sert bir diş fırçası kullanmayın. dişlerinizi fırçalarken sağa-sola hareketlerden kaçının. dişlerinizi her zaman diş etinden dişe/ kırmızıdan beyaza doğru fırçalayın. yani üst dişleri yukarıdan aşağı alt dişlerinizi aşağıdan yukarı doğru fırçalayın. bunu yaparken dişleriniz biraz aralık olsun. diş fırçası dişten diş etine doğru gittiği zaman diş etine baskı yapar bu da diş eti çekilmesine, diş eti kanamasına ve dişlerin diş etine yakın olan bölgelerinde aşınmalara sebep olur.

ilgınıze teşekkür ederim..

benımde diş hekimi bır arkadaşım var kendısı kandırdı beni:KK1: korkuyordum..

diş taşlarımı temızlemeden once spreyle uyuşturduk:KK17: ağrı hısstmedım..alt ön dişlerımde çekılme vardı..şimdi yapıştı şükür düiüme et tekrar..

gargara ve diş ipi kullanıyorum..

beyazlatma yaptırmayı düşünuyorum yaza.. zararı var mı bırde size sorayım..

ilgınıze teşekkür ederim..

benımde diş hekimi bır arkadaşım var kendısı kandırdı beni:KK1: korkuyordum..

diş taşlarımı temızlemeden once spreyle uyuşturduk:KK17: ağrı hısstmedım..alt ön dişlerımde çekılme vardı..şimdi yapıştı şükür düiüme et tekrar..

gargara ve diş ipi kullanıyorum..

beyazlatma yaptırmayı düşünuyorum yaza.. zararı var mı bırde size sorayım..
Beyzalatmanın hiç bir zararı yoktur.

kızlar ben clınomyn..signal..sensodyn kullandım..

şimdide paradontax deneyeceğim..kullananlar memnun mu??

yenı çıkan colgate optik beyaz (hanı şu kırmızı kutulu) kullanan varsa yorum beklıyorum..

ben bıkaç ayda diş macunumu değiştrıyorum..

sizce opalesence nasıl bır ürün?? diş hekımlerı mı temın edebılıyor hala?

opalasence iyi bir üründür ve evet diş ekimleri emin edebiliyor.
zaten medyayı takip ederseniz artık kaçak satışları saymazsak diş beyazlatma ürünlerinin satışı yasaklandı. diş beyazlatma sadece ehil eller yani hekimler tarafından yapılabiliyor.

X