Devlette Dolgu yaptırmalı mıyım?

hacise

Üye
Kayıtlı Üye
27 Aralık 2022
269
277
23
Dört gün önce devlet diş hastanesine gittim, çok kararsızdım fakat diş hekimini tesadüfen iyi seçmişim gibi geldi... 8 dolgu yapacağım yirmilikler alınmalı çürütme başlangıcı yapmış bir süt dişin var bunun içinde ünv. Hastanesine başvurmalısın dedi... sizce devlette dolgu yaptırsam pişman olu rmuyum? Çok korkuyorum

Dört gün önce devlet diş hastanesine gittim, çok kararsızdım fakat diş hekimini tesadüfen iyi seçmişim gibi geldi... 8 dolgu yapacağım yirmilikler alınmalı çürütme başlangıcı yapmış bir süt dişin var bunun içinde ünv. Hastanesine başvurmalısın dedi... sizce devlette dolgu yaptırsam pişman olu rmuyum? Çok korkuyorum
Diş hekiminden değil ama aynı kalitede malzeme kullanılıyor mu acaba?

Hala öyle mi bilmem ama seneler önce beyaz dolgu kullanmıyoruz deyip siyah dolgu yaptılar bana. Daha dayanıklı olabilir ama çürük gibi görünüyordu. Eğer bu sistem yoksa bence yaptırılabilir

Hala öyle mi bilmem ama seneler önce beyaz dolgu kullanmıyoruz deyip siyah dolgu yaptılar bana. Daha dayanıklı olabilir ama çürük gibi görünüyordu. Eğer bu sistem yoksa bence yaptırılabilir
Bir süredir kompozit dolgu kullanıyorlar amalgam yerine ama bazı yerlerde uygulanıyor olabilir kesin yasak gelmemiş.

Devlette de aynı malzeme kullanılıyor yaptırabilirsiniz.

Devletteki dolgularım düşmedi.
Ama özelde yaptırdığım düştü.
Üniversite hastanesindekiler ise taş gibi 😅
Devletten fazlasıyla memnunum, yapamayacakları bir şey olursa zaten özele vs. yönlendiriyorlar.
Bunu diş hekiminden mi duymuştum yoksa başka birinden mi tam hatırlamıyorum. Çok zaman geçtiği için malzeme isimlerini de tam hatırlamıyorum. Sadece devlette ucuz olsun diye şu dolgu malzemesi kullanılıyor, bu da hem dolgunun siyah görünmesine hem de koku yapmasına neden oluyor ama özel klinikler şu fiyatı yüksek malzemeyi kullanıyor diye bir konuşma olmuştu.
Ben de bonding düşünüyorum, devlet bunu karşılıyor mu, hiç bilginiz var mı?

Bütün dişlerim nerdeyse işlemli. Özelin yaptığı bir dişte sıkıntı yaşamıştım sadece. Genel olarak devlette yaptırdım. Hele kaplamalar dişlerimin hayatını kurtardı resmen ve devlette yaptırdım. Ben öneririm

Özel var özel var sirf adi "özel" diye her yer iyi olmuyor. Adı sanı bilinmedik biyere özel diye gidecekseniz devlete gitseniz daha iyi olur belki de.

Son düzenleme:
Bunu diş hekiminden mi duymuştum yoksa başka birinden mi tam hatırlamıyorum. Çok zaman geçtiği için malzeme isimlerini de tam hatırlamıyorum. Sadece devlette ucuz olsun diye şu dolgu malzemesi kullanılıyor, bu da hem dolgunun siyah görünmesine hem de koku yapmasına neden oluyor ama özel klinikler şu fiyatı yüksek malzemeyi kullanıyor diye bir konuşma olmuştu.
Ben de bonding düşünüyorum, devlet bunu karşılıyor mu, hiç bilginiz var mı?

Bonding ne bilmiyorum.
Beyazı ön taraflara, arka taraflara gri/siyah yapıyorlar. Bir diş hekimi koyu renklerde civa içeriği olduğunu ancak daha sağlam olduğundan bahsetmişti.

X