Azı disini cektirenler bakabilir mi

Sibelim84

Guru
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2011
12.533
7.481
Arkadaşlar bugün dis hekimime gittim....azi disimdeki iltihabin büyük olduğunu kanal tedavisi deneyebilecegini ama şansının yüzde 50 olduğunu birkac sefer gitmem gerekecegini veya direk cekebilecegini söyledi.. tabi önce antibiyotige başladım..hekimine güveniyorum daha önce kanal tedavimide yapmıştı ama bunda kararı bana bıraktı...karar vermek için sürem var..söyle ki disimden kanal tedavisi dolgu hatta ameliyat bile oldum ama hiç dis cektirmedim tirsiyorum acikcasi bide azi olunca daha da korkuyor insan...cektirdim diyelim o boşluğa dis yaptirmazsam sıkıntı yaşar mıyım...yirmilik disin bir önündeki dis...azi dişini çektiren arkadaşlar tavsiye verirlerse çok sevinirim.. siz olsaydınız napardiniz...maliyeti göze alıp kanal tedavisine şans vermelimi yoksa korkuları bir kenara birakip cektirmeli mi
En azından bi süre konum tasinmazsa çok sevinirim

Eğer çektirme kararı verirseniz boş bırakamıyorsunuz. Implant yaptırmanız lazım. Yoksa ağız yapınız bozuluyor. Ben de iki hafta önce çektirdim. Biraz yorucu bir işlem ama enfeksiyonun diğer dişlere yayılmasından iyidir.

insan...cektirdim diyelim o boşluğa dis yaptirmazsam sıkıntı yaşar mıyım...yirmilik disin bir önündeki dis...azi dişini çektiren arkadaşlar tavsiye verirlerse çok sevinirim.. siz olsaydınız napardiniz...maliyeti göze alıp kanal tedavisine şans vermelimi yoksa korkuları bir kenara birakip cektirmeli mi
Merhaba 20lik dis cektirmis biri olarak cekim konusunda korkulacak bir durum yok.Bu konuda endiseniz olmasin.Sayet ben kanal tedavisine sans verirdim.Sonrasinda sorun sıkıntı devam edip cekilirse de boşluğa diş kesinlikle gerekli..Cunku disler kayıyor.Ben yasadım bu durumu ve suan dis teli tedavisi görüyorum bu yüzden.

Ben çektirdim daha sonra yerine implant yaptirdim geçen sene.
Nssil geçti peki..çekim ve implant kolay mi
Eğer çektirme kararı verirseniz boş bırakamıyorsunuz. Implant yaptırmanız lazım. Yoksa ağız yapınız bozuluyor. Ben de iki hafta önce çektirdim. Biraz yorucu bir işlem ama enfeksiyonun diğer dişlere yayılmasından iyidir.
Ağız yapısı bir disten nasıl bozulabilir...bilmediğimden soruyorum
Merhaba 20lik dis cektirmis biri olarak cekim konusunda korkulacak bir durum yok.Bu konuda endiseniz olmasin.Sayet ben kanal tedavisine sans verirdim.Sonrasinda sorun sıkıntı devam edip cekilirse de boşluğa diş kesinlikle gerekli..Cunku disler kayıyor.Ben yasadım bu durumu ve suan dis teli tedavisi görüyorum bu yüzden.
Hadi ya.tek diste olsa yaptırmak mi lazim

Doktorlarim çok iyiydi o yüzden çekim de implantta iyi geçti hiç sorun yaşamadim. İmplanttan sonra sadece ilk gün biraz agrım oldu ama agri kesici almadim, agri kesici kullansan daha rahat gecerdi. Sonraki süreçte herhangi bir agri sizi vs çekmedim.
Teşekkürler

Zaten bir kaç sefer gideceğiniz için eğer o arada o dişin yapılamayacağını düzen tutamayacağını anlarlarsa çeker hekim. Diş çekilirse arka diş öne doğru yatabilir ya da o dişeti çekilebilir ama bunları düşünmek yerine ilk tedaviye odaklanın

Ağız yapısı bir disten nasıl bozulabilir...bilmediğimden soruyorum

Ben de iki hafta önce bu konuyu araştırdığım için hazırlıklıyım. İnternette bir diş hekimi şöyle açıklamış:

Ağzınızda dişsiz boşluklar olması, çenenizin kapanmasını etkiler. Boşluğun karşısındaki diş, boşluğa doğru uzayarak çenenizin kapanışını bozar ve çene ekleminde sorunlara yol açabilir. Çekilmiş dişin etrafındaki dişler ise, meydana gelen boşluğa doğru devrilir. Boşlukların uzun süre doldurulmaması, o bölgelerde gıda artıklarının sıkışarak mevcut dişlerinizi çürütmesine de neden olabilir. Bu nedenle, eksik dişlerin tedavisi en kısa zamanda yapılmalıdır. Kaybedilen her diş, çene kemiğinin daha erken çözülmesine neden olur. Çünkü varolan dişler çene kemiğine destek olmaktadır. Çene kemiğinin çözülmesi yani erimesi sürecine rezorbsiyon adı verilir. Dişsiz kalınan süre arttıkça çene kemiği rezorbsiyonu da artar. Kemiğin kaybı, çiğneme fonksiyonunun kaybıyla beraber yemek alışkanlıklarında değişikliklere neden olduğu için yaşam kalitesini de düşürür. Çünkü çiğneme güçlüğü, diş çekilir çekilmez başlar.

benım dıs hekımım esımın en yakın arkadası kardesım gıbıdır cok acık ve net konusur
o bana demıstı kı ne olursa olsun ınsanın kendı dısı gıbısı yok her zaman gıttıgı yere kadar gıtmelı kanal tedavısıyle kurtarabıldıgı kadar devam edılecek gerekırse kaplama yapılacak en son care cekımdır dedı
cekım olduktan sonra da yerını mutlaka doldurtmalısınız karsılıgındakı dıs uzar yanı dısının tam karsısındakı dıs zamanla uzar dıger dıslere sıkıntı ve dıslerde yurume kayma olur
o yuzden ya ımplant ya da kopru yaptırmanız gerek

cekımde bırsey yok uyusturuyorlar cekıyorlar bıkac gun dıkkatlı besleneceksınız cok agır kaldırmayın basınızı cok egmeyın dılınızle cekılen yerı oynamayın cok calkalamayın alveolıt bozulmasın kan pıhtısı olmalı orada o bozulmamalı yoksa ıltıhaplanıyor ıyılesmesı uzun suruyor onda da antıbıyotık verıyorlar 3 gune gecıyor

korkmayın ben tum gömülü 20 lık dısler + 2 tane bırı ust maksiler sinuze baglı olan dıgerıde alt tam cıgneme olan azı dısımı cektırdım
ıyılesınce de kopru yaptırdım. korkulacak bırsey yok

doktorunuz ıcınıze sınıyorsa o ne dıyorsa onu yapın

Devlet Hastanesi'nde kanalı deneyebilirsiniz. Direk dışı çektirmek istersenizde yerine impilant yaptırmanız lazım çünkü zamanla diğer dişlerinizin arası açılabilir

Ben de iki hafta önce bu konuyu araştırdığım için hazırlıklıyım. İnternette bir diş hekimi şöyle açıklamış:

Ağzınızda dişsiz boşluklar olması, çenenizin kapanmasını etkiler. Boşluğun karşısındaki diş, boşluğa doğru uzayarak çenenizin kapanışını bozar ve çene ekleminde sorunlara yol açabilir. Çekilmiş dişin etrafındaki dişler ise, meydana gelen boşluğa doğru devrilir. Boşlukların uzun süre doldurulmaması, o bölgelerde gıda artıklarının sıkışarak mevcut dişlerinizi çürütmesine de neden olabilir. Bu nedenle, eksik dişlerin tedavisi en kısa zamanda yapılmalıdır. Kaybedilen her diş, çene kemiğinin daha erken çözülmesine neden olur. Çünkü varolan dişler çene kemiğine destek olmaktadır. Çene kemiğinin çözülmesi yani erimesi sürecine rezorbsiyon adı verilir. Dişsiz kalınan süre arttıkça çene kemiği rezorbsiyonu da artar. Kemiğin kaybı, çiğneme fonksiyonunun kaybıyla beraber yemek alışkanlıklarında değişikliklere neden olduğu için yaşam kalitesini de düşürür. Çünkü çiğneme güçlüğü, diş çekilir çekilmez başlar.
Teşekkürler
benım dıs hekımım esımın en yakın arkadası kardesım gıbıdır cok acık ve net konusur
o bana demıstı kı ne olursa olsun ınsanın kendı dısı gıbısı yok her zaman gıttıgı yere kadar gıtmelı kanal tedavısıyle kurtarabıldıgı kadar devam edılecek gerekırse kaplama yapılacak en son care cekımdır dedı
cekım olduktan sonra da yerını mutlaka doldurtmalısınız karsılıgındakı dıs uzar yanı dısının tam karsısındakı dıs zamanla uzar dıger dıslere sıkıntı ve dıslerde yurume kayma olur
o yuzden ya ımplant ya da kopru yaptırmanız gerek

cekımde bırsey yok uyusturuyorlar cekıyorlar bıkac gun dıkkatlı besleneceksınız cok agır kaldırmayın basınızı cok egmeyın dılınızle cekılen yerı oynamayın cok calkalamayın alveolıt bozulmasın kan pıhtısı olmalı orada o bozulmamalı yoksa ıltıhaplanıyor ıyılesmesı uzun suruyor onda da antıbıyotık verıyorlar 3 gune gecıyor

korkmayın ben tum gömülü 20 lık dısler + 2 tane bırı ust maksiler sinuze baglı olan dıgerıde alt tam cıgneme olan azı dısımı cektırdım
ıyılesınce de kopru yaptırdım. korkulacak bırsey yok

doktorunuz ıcınıze sınıyorsa o ne dıyorsa onu yapın
Dis hekimim bana bırakıyor sadece şansın yüzde 50 dedi
DDevlet Hastanesi'nde kanalı deneyebilirsiniz. Direk dışı çektirmek istersenizde yerine impilant yaptırmanız lazım çünkü zamanla diğer dişlerinizin arası açılabilir
Devlet hastanesi düşünmüyorum...zaten tirsiyorum bilmedigim dra gitmem. Teşekkür ederim

Ben de çektirmiştim ama implant yaptırmadım. Çok garip bir şey oldu. Aldırmadığım yirmilik dişim kolayca çıktı ve boşluk kalmadı 🤔 gençtim ama. 19-20 idim o zamanlar. Şimdi olsa sanırım öyle kolayca sürmezdi dişim

Teşekkürler

Dis hekimim bana bırakıyor sadece şansın yüzde 50 dedi

Devlet hastanesi düşünmüyorum...zaten tirsiyorum bilmedigim dra gitmem. Teşekkür ederim
yuzde 50 buyuk oran
bu dıs cekılmelık kurtulus yok dememıs
ha dersenız kı bırgun enı sonu zaten bu dıs cekılecek o zaman zaten yaptırılacak barı sımdı cektıreyım yaptırayım dersenız bu da olur tabıkı
ben bır azı dısımı boyle kanal tedavısı+dolgu ıle bekletıyorum gıttıgı yere kadar . cekılmesı gerekecek en ufak bır darbe ters bırseyde kaldıraak gucu yok dısımın. yıne de gıttıgı yere kadar gıtsın dıyorum . cekılmesı gerektıgınde cekılır zaten

yuzde 50 bıle degıldı benım dısımın sansı yuzde 30 du 5 sene oldu hala benımle :)

Ben de çektirmiştim ama implant yaptırmadım. Çok garip bir şey oldu. Aldırmadığım yirmilik dişim kolayca çıktı ve boşluk kalmadı 🤔 gençtim ama. 19-20 idim o zamanlar. Şimdi olsa sanırım öyle kolayca sürmezdi dişim
benım ustdekı 20 lık dıslerım oyle tam cıktı curuksuz ve kendı normal dısım gıbı :KK70:
doktorum yıne de cekılmesı gerek bunları cene kemıgıne baskı yapıyor gucunu alıyor eskısı gıbı gocebe yasam avcılık kemık kemırmıyoruz evrıldık artık bu dısler atıl hatta cenenın gucunu azaltıyor dedı ve cektı
altdakıler gomulu ve curukdu dıkıslı yarıklı amelıyatlı cekıldı
cekılınce oh beee dedım rahatladım resmen rahatladım bır gevseme oldu hafıflık oldu cenemde

Ben çektirdim, yerine zirkonyum kaplama yaparlarken köprü yaptılar. Korkulacak bir durum yok, zaten iğneden uyuşmuş oluyor bir şey hissetmiyorsun ki.

X