Demet Altınyelekoğlu Sultan Kitapları Özeti

PrensesPeri

yepyeni bir yaşam :)
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2007
8.603
583
39
$250820111092.jpg

Moskof Cariye HÜRREM

Kitap genel olarak Osmanlıdaki harem saltanatını anlatmakta.Hürrem de hareme ailesinden zorla ayrılarak katılan bir tartar kızıdır.Bu sebepten dolayı Osmanlıya kötülük yapmayı kendisine ama edinmiştir.Kişilik olarak da çok hırslı bir insan olan Hürrem amacına adım adım ulaşmayı başarır. Kanuni Sultan Süleyman Hürrem hareme katıldığı dönemde Gülbahar adlı bir cariyeyle birlikte olmaktadır.Normalde padişahlar haremde bulunan farklı kızlarla birlikte olurlar fakat Kanuni bir tek Gülbaharla birlikte olduğu için valide sultan bundan çok rahatsız olmaktadır. Çünkü Osmanlının soyunun devamı için çok sayıda şehzade olması gerekir. Kanuni ve Gülbaharın tek çocukları vardır.Hürrem yavaş yavaş zekasını kullanarak baş cariye olmayı başarır. Bir sürü entrikanın içinde, yine kendisine hiç bir zarar gelmemesini sağlar.Zamanla Kanuniyi kendine bağlar . Çocuk sahibi olmayı başarır.Artık son amacı veliaht şehzadeyi öldürtüp kendi çocuklarını padişah yapmaktır. Bunu da başarır ve Gülbaharın oğlunu öldürtür. Kanuniyi artık istediği gibi elinde oynatmaktadır, Siyasete de karışmaya başlamaktadır. Devlet yönetiminde kanuni farkında olmadan söz sahibi olmuştur.
O kadar entrikanın sonucunda, ölürken bile kendi oğlunun kanuninin oğlu olmadığını söyler.
Onun veziriazamdan olduğunu söyler çünkü Beyazıd çok yetenekli bir çocuktur ve çok iyi bir yönetici olabilecek kapasitededir diğer şehzade ise Kanununin oğlu zaten değildir daha başka harem ağasından hamile kalıp Kanuninin onu hamile bıraktığına inandırmıştır. Selimde kadına ve içkiye çok düşkün kişiliksiz biridir.Eğer o Osmanlının başına geçerse imparatorluk gerilemeye başlayacaktır.Sonuç olarak bunu duyan Süleyman kendi oğlunu öldürtür ve selim başa geçer.

cariyenin kızı MİHRİMAH

Osmanlı Sarayı’nın muhteşem atmosferinde kudretle aşkla kuşatılmış bir hayattı onunki. Çevresinde korkunç ölüm oyunları örülüyor gölgelere sinmiş suikastçiler fırsat kolluyordu. Yaşamak için öldürmek zorunda kalmayı kabullenemeyen masum bir kalp ve çaresiz telaşlı çırpınışları Osmanlı’nın unutulmaz dönemlerinden birinin saklı kılavuzuna dönüşecekti. Mihrimah’ı elle tutulur hiçbir özelliği olmayan bir adamla evlenmeye zorlayan korkunç sır annesi Hürrem’le arasındaki anlaşmada gizliydi. O güçte bir annenin o tutkuda bir babanın kızı Hafza’nın torunu Sinan’ın açmazı Rüstem’in gelini olmanın aykırı bir bedeli vardı. Artık ne Barbaros Hayreddin Paşa’nın kadırgaları ne de Mimar Sinan’ın göğe astığı kubbeler güldürebilirdi kırgın prensesin yüzünü. Gözlerine çöreklenen tuhaf derinliğin esiri Mihrimah kalbinden geriye kalan koca boşluğu adını tarihe kazıyarak dolduracak

cariyenin gelini NURBANU

Güneş doğudan değil, Nurbanu'nun gözlerinde doğar. Yıldızlar Nurbanu'nun gözlerinde parıldar...Cariye Cecilia'nın yolu, Hürrem'in kızı Mihrimah'la kesişti.Mihrimah, "Senin adın artık Nurbanu olsun," dedi.

"Tanrının ışığını saçan Kraliçe.
"İktidar hırsıyla bilenmiş iki kadın.
Aşka tutsak düşmüş iki erkek.
Tutku, entrika, tuzak, ödenemeyen bedeller.

bu kitapla ilgili çok fazla bilgiye ulaşamadım :KK17:

altın cariye SAFİYE

$126657.jpg

İhanet Hiç Uyumaz!

Osmanlı Haremi İhtişam Aşkı Esaret Ateşi

Ve İki Kadın

Kader zarını atar, Nurbanu Valide Sultan’la, küçük kuzeni Sophia Baffo’nun yolları yıllar sonra Osmanlı Haremi’nde kesişir Sophia Baffo’nun ihtişam aşkıyla, esaret ateşi arasındaki gitgelleri bundan sonra yakıcı bir hırsa dönüşür Göz kamaştırıcı saray hayatı Sophia’yı pençesine alacaktır O, Nurbanu Valide Sultan’ın bir gecede yedi kere baba olan, çocuklarının sayısını kimsenin bilmediği, yaşadığı hayatla payitahta isyan tohumları eken veliaht oğlu Üçüncü Murad’la evlendirmesi için yoluna çıkmış bir melektir sanki Sophia gizemli bir nedimeye dönüşür Altın saçlı Safiye dilden dile dolaşan bir efsanedir artık Bu arada kuzenlerin yüreğine kuşkular, korkular düşmeye başlamıştır Nurbanu’yla Safiye arasında imparatorluğun hayatını etkileyecek bir iktidar mücadelesi filizlenmeye yüz tutar Sonunda, Altın Saçlı Safiye efsanesi, çapkın Padişah’ın kulağına da gider Ama kaderin daha söyleyecek çok sözü vardır

Haremin büyülü atmosferinde kadınların bıçak kadar keskin mücadelesi Fırtına gibi esen entrika, kıskançlık, kin, sevda dolu hayatların romanı

Son düzenleme:
safiye hariç diğerleri elimde mevcut.o kitaplardan da hürremi okudum.daha çok hürremi anlatmış.onun duygularına hislerine ağırlık verilmiş.ama bambaşka bir hürrem anlatıyor.daha önceden başka bir yazardan okumustum.pargalı ibrahimi,mahidevranı bu yazar yerden yere vurmus.çok hoş anlatmamış.kitabın sonunda kendi araştırmalarından bahsetmiş.tabiki kim dogru kim yanlış bilemeyiz.ama bu yazarın farklı bir bakış açısı var diyebilirim.dili akıcı.diğer kitaplarını da okuyacagım en kısa sürede :KK34:

bu kitaplar tarihle paralel çok beğendim diyebilirim özellikle hürrem karakterinin hırsına hayran kaldım

ben bu kitapların ikisini okudum ikiside çok güzel..
nurbanu yada başladım yarıladım onuda o da çok sürükleyici..

fakat hürremin özetinde yazılı olanlardan özllikle sonundakiler kitapta yok..

Şu an elimde olan kitap serisi:)
Bir an önce okuyup diğerine geçmek için gece gündüz demeden deli gibi okuyup, bana heyecan veren ve sonuç olarak kendimi göz doktorunda bulduğum harika bir seri.
Moskof Cariye Hürrem
Cariyenin Gelini Nurbanu
Cariyenin Kızı Mihrimah
Altın Cariye Safiye
Hatice ve Pargalı

Hatice ve Pargalı elimde ve bitmek üzere.
Sadece Safiye kaldı okumadığım.
Bugün Hatice ve Pargalı biter ve ben Safiye'ye başlarım diye planlıyorum.
Safiye ile ilgili bir dünya kitap okudum fakat Demet Altınyeleklioğlu gerçekten usta bir anlatımla ve kısa geçmeden yazıyor kitaplarını.
İnşallah diyorum Safiye bitene kadar yeni bir kitap yazar okumam için:KK53:

Bu arada Hatice ve Pargalı tam bir fiyasko:KK43:
Nerede o muhteşem yüzyılda anlatılan çılgın aşk... Herşey yalanmış:KK1:

hürrem ile nurbanuyu okudum
fena değillerdi
ama arkadaşın dediği gibi hürremin özetini yazan kısımda son satırlar gerçektende yoktu

ben safiye dahil hepsini okudum ve çok keyif aldım. seviyorum Demet ALTINYELEKLİOĞLU' nu şimdi pargalı ve hatice ye başlıcam bakalım o nasıl? ama safiyenin son sayfalarını okurken nurbanu yu bitiriyorum sandım çok benzer aynı denilebilecek kadar.ama yine de anlatışı akıcılığı çok iyiydi bence

hepsini okudum çok severek.. hoş ve akıcı bı anlatımı var
nurbanuyu özledim bile :)

X