Daha şimdiden çok yoruldum

red.arrow

☼ rainbow ♬ ♪ ♩ ♬
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2013
200
45
Kızlar selamlar.. Benim sorunsalım sözlümün ailesi ve akrabaları ve sözlümün ta kendisi.. 8 ay önce sözlendim. Herşeyi usulüne uygun şekilde evde yaptık sözü. Evimiz büyük sayılmaz zaten kirada oturuyoruz çarşının ortasında. Neyse herşey konuşuldu falan sıra geldi davetli listesine. Söz istedim çünkü askerlik var daha. Neyse bunlar biz 40 kişi gelecez köyde birini çağırmasak diğerine ayıp olur diyerek 40 kişiyi eve topladılar.

hadi akrabaları cagırsınlar zaten de kaynana ve kayınpederiin komşularını, arkadaşları getirmişler akrabaların yarısı yoktu. Aile arasında olacak demiştik Bize haliyler bozulduk kendi yakınlarımızdan doğru duzgun kimseyi çağıramadık. Ev doldu taştı. Bizim akrabalar bir yandan digerleri bır yandan sürekli birbirlerine ayna tutuyorlar.

Elbisemde saçıma kadar demediklerini bırakmadılar. Neyse ertesi hafta erkek evine bohça goturulur bizim geleneğe göre. İyi dedik goturelım. Bu sefer biz kalablık gitmeye çalıştık. Onlar da baya fazlaydı. Başladılar " kapan, şalvar giy, sevdiğin için katlanıcan ısterse daga ormana bile çıkacaksın, açık mı giyinmişsin sen " bilmem ne.

Ulan dinde zorlama yok dıyen zıhnıyetler açtılar agızlarını. Benım teyzelerım de kapalı ne yanı bizde biliyoruz yaşamasını dinimizi. Herşeyin vakti zamanı var. Sevdir nefret ettirme durumunun tam tersi için baskı yapmaya başladılar. Haremlik selamlık oturuldu zaten orada.

Bizim akrabalar onları desteklıyor onlarınkiler bizi başladılar " kaparsın giyersin ne olacak yani " falan . Neyse sözlüme anlattım mevzuyu sinirlendi falan gitti konuştu. Kapanma mevzusu kapadı. Bu sefer de sözden 1 hafta sonra annesı " bu bızı ıstemıo mu neden bızı aramıyo bu nasıl saygısızlık " falan demeye başlamış. Aramalarımı eksık etmedım bu dogrultuda sozlum annemı dogru duzgun bır kere bıle aramadı..

Daha 1 hafta geçti . Benım aklım yok mu arayacagım elbet şu stresi atlatayım hele bir. Neyse bunu da geçtim. Aöf derslerimi veriyorum bır yandan kpss hazırlıkları bır yandan da hat kursuna gıdıyorum annesı komşularının doldurusuna geliyor.

Yok soruyorlarmış da utanıyormuş " bak şunun gelini gelıyo senınkı aramaıyo bıle " falan dıyorlarmış.. Yani hep banacı bunlar anlatabıldım mı oyle davrandılar. Kıçlarını kaldırmadan 5 yasında cocuk gıbı kendımı sevdıreyım ıstedıler. Kotu bır durumum da yok yaa evde kuzu kuzu ders calısıyorum hepsi bu

misafirliğe gittiğimizde, annem balkona geçince, başladı bu bize gelmiyor hıc arayıp sormuyo bu nasıl bırsey dıye kotulemeye. O ay içinde de her hafta arama rekoru kırmışım yani.

Teyzemler o ara benı savundular mı ki hiç sanmam bende dedim benım 7 tane dersım var kpss + kurs. "Bilemem artık dersın mı var neyın var senin " dedi. Annem gelince sustu. Bu arada sözlüm de yanımda kendı de aöf bitirdi onun az dersi vardı. Güldü o da.

Geçtim balkona anlattım durumu neden sustun falan " ee sende gul gec napcan " dedi. Bende salaklık adam seni tırt bır ders muhabbetınde bıle koruyamıyor. Neyse haydi bunu da geçtim. Yine basladılar soylenmeye hıc gelmıyorsun etmıyorsun aramıyorsun sormuyorsun diye..

Benım durumum ortada. Annemle yalnız yaşıyorum, kirada oturuyoruz ve emekli maaşıyla geçiniyoruz. Bir yandan iş kapısı acılsın dıye dıploma peşine koşuyorum bı yandan kpss çalışıyorum. Bunları bılen ınsanlar bır kere olsun " bır ıhtıyacınız var mı " dahi de olsa arayıp sormayan ınsanlar..

Ailesi bitti akrabaları başladı. Arkamdan konuşmuşlar kulagıma geldi. Kız bunu değiştirdi, bu tarafa gelıyorlar hıc ugramıyorlar diye köyde konuşuyorlarmış. Sözlüm de sinirlendi tabi .Gidince hepsiyle konusacam nasıl senı kotulerler falan dıye. Eyvallah dedım bu sefer guvendım. Dun aksam kavga ettik ama ottan bocukten bırseydı.

Birden bire " benım akrabalarım sana taş mı attı, sen anneme laf soktun benım yanımda ne kadar ayıp " demeye başladı. Anlayacagınız ben benı korusun ıstıyorum en azından ezdırmesın yani. Git annen mı ben mı demıyorum asla da demem. Annesıne saygım var.

Oraya gıdınce bırılerının gazına gelıp benı alaşagı edıyor, buraya gelınce hadı canım buluşalım ben senın ıcın oluyorum bıtıyorum oluyor. Ben çıkamıyorum işin içinden artık.

Bayramda ziyarete de gelmedıler koşa koşa köye gittiler. Kapıdan annemın elını opup bastı gıttı. Babamın mezarına goturmeyı teklıf dahıl etmedı. üstelik ben bunlarla ılgılı konuşmuşken, bır acık acık mezara gıdelım mı bıze gelecek mısınız zıyarete demedigim kaldı..

Kafam iyice allak bullak. Kendime zaman vereyim dıyorum bılıyorum kı oradan donunce ya peşime dusecek yada bıtecek. Kendı de dedı ben nıye boyleyım bılmıyorum korkagım galıba diye..

Kafayı yemek uzereyım. Siz olsaydınız ne yapardınız ?

10 grlinden 9 nun başına gelen kadim olay hayal kurma gerçek bu duymayacaksın politik olacaksın bu işler böyle seninle burdaki hatunların çoğu aynı durumda..ortayı bul sözlünün yanında he de o yokken sallama..onlar bunu yapıyor çünkü kendini sahipsiz belletme annen var senin ailene tavrını koy arkamda dağ gibi duracaksınız yoksa çene yapmayın de...eğer ezikletirsen kendini çok ekersin çenelerini kapatmak için bir kere sağlam sert yap..sözlüne de erkek gibi davranmasını söyle onlar gibi düşünüyosa sizin oraya gelince ayağına kapanmayacak..anlatabildim mi ama bunları fazla dert etme..dediğim gibi istisnalar dışında çğumuz aynı durumdayız..

offf ben okurken yoruldum canim ya nisanlini bilmem ama bu aile sen evlenince daha baskili olur sana karsi eger baska sehirde oturacaksan o baska ama ben olsam ardima bakmadan kacardim nisanlinda evlendikten sonrada bu hareketlere devam ederse yandin canim seni korkutmak istemem ama durum bu

Sen kendini ezdirme guzelim ozaman.madem sessiz kalinca da laf eden cok oluyor enazindan kendini savununca kotu ol bosver.akrabasini komsunu sabah kalkip suratini mi gorcen de .bastan tavrini koy.kayinvalidende oyle annen yokken seni skstırıp gelince bisey olmamis gibi davranmasin tehlikeli tip.nisanlina da anlat durumlari baktn seni korumuyor pasif bi tip birak gitsin..

Bana aranızda büyük bir kültür farkı var gibi geldi. Senden çok sey bekliyorlar, bir türlü memnun olmuyorlar. Ve o beklentilere sen hak vermiyorsun. Zaten üzerine düşeni yaptığını düşünüyorsun. Farklı anlayışta ailelersiniz, onları memnun edebilecek gelin modeli değilsin. Ve seni olduğun gibi kabul etmek yerine baskıyla, sorunla kendi istedikleri kalıba sokmaya calışıyorlar. Elalemle senin dedikodunu yapıp da seni kötülemek ne demek? Her arkanı dönüpünde dedikodun yapılıyor. Ben bunun altında iyi niyet olamaz diye düşünüyorum. Evlendiğinde çenelerinden baskılarından kurtulamazsın. Senin için ağzını açamayan nişanlın, evlendiğinizde ailesi üzülmesin diye hepten üzerine gelecektir. Ben bu kadar sıkıntıyla, farkla başlayan birlikteliklerin hayırlı sonuçlanacağını düşünmüyorum. Evlendiğinizde bu sorunların artarak devam edeceğini kabul et evleneceksen. Ben olsam böyle bir izdivacı bir kaç kez daha düşünürdüm. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Evlenince nişanlının ailesiyle aynı şehirde mi yaşayacaksınız

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

10 grlinden 9 nun başına gelen kadim olay hayal kurma gerçek bu duymayacaksın politik olacaksın bu işler böyle seninle burdaki hatunların çoğu aynı durumda..ortayı bul sözlünün yanında he de o yokken sallama..onlar bunu yapıyor çünkü kendini sahipsiz belletme annen var senin ailene tavrını koy arkamda dağ gibi duracaksınız yoksa çene yapmayın de...eğer ezikletirsen kendini çok ekersin çenelerini kapatmak için bir kere sağlam sert yap..sözlüne de erkek gibi davranmasını söyle onlar gibi düşünüyosa sizin oraya gelince ayağına kapanmayacak..anlatabildim mi ama bunları fazla dert etme..dediğim gibi istisnalar dışında çğumuz aynı durumdayız..

Canım annem yanımda bılıyorum akrabalarımda da suc var bunu da bılıyorum. Akrabaları da buyuk bır sekılde hırpaladım. Bir araya gelme olmayınca problem degıl bır araya gelınce ınsanın agzına edıyorlar. Annesı bana laf sokmak dısında hıcbır muhabbete gırmıyor. Gecenlerde ıftara gıdınce kardeşi yapmıcak bundan sonra yengesını alacaz o yapacak tum ıslerı dedı bende gulerek " yok canım ıcımden gelırse amenna gelmezse yapmam " dedım ve gulumsedım yanı artık dolmuşum dua edıyorum o aksam kufur etmedıgıme . Vay efendım nasıl boyle dermişim dıye ortalıgı yıkmış

offf ben okurken yoruldum canim ya nisanlini bilmem ama bu aile sen evlenince daha baskili olur sana karsi eger baska sehirde oturacaksan o baska ama ben olsam ardima bakmadan kacardim nisanlinda evlendikten sonrada bu hareketlere devam ederse yandin canim seni korkutmak istemem ama durum bu

Ailesi tayin dolasıyla sözlüm askerden dondukten sonra uzak yere gıdecek ama 2 yıllıgına sonra emeklilik ıstıcekler galıba.2 yıl olmasa da 5 yıla mutlaka gerı donecekler yakına Akrabalarının oldugu sehır bıze 1.5 saat uzakta. Aileden akrabadan ayrı oturacaz ama evlılık konusunda buyuk bocalamaya dustum

Canım annem yanımda bılıyorum akrabalarımda da suc var bunu da bılıyorum. Akrabaları da buyuk bır sekılde hırpaladım. Bir araya gelme olmayınca problem degıl bır araya gelınce ınsanın agzına edıyorlar. Annesı bana laf sokmak dısında hıcbır muhabbete gırmıyor. Gecenlerde ıftara gıdınce kardeşi yapmıcak bundan sonra yengesını alacaz o yapacak tum ıslerı dedı bende gulerek " yok canım ıcımden gelırse amenna gelmezse yapmam " dedım ve gulumsedım yanı artık dolmuşum dua edıyorum o aksam kufur etmedıgıme . Vay efendım nasıl boyle dermişim dıye ortalıgı yıkmış

babasız gelinlerin i.şi inan olsun çok zor hor görmek için sıraya girerler bu sebeple önlemini al sözlün eğer dediğim gibi erkeklikten yoksun ailesinin yanında seni ezmeye bakıyosa hiç korkma burnunu sürt ilerde üzülmenden evladır...gerekiyorsa dediğim gibi yol ver çünkü bi sen bir annenseniz bu hayatta adımlarını atarken iki kere düşünmen gerekir..sen bir üzülürsün annen sana bin üzülür dikkat et..

Sen kendini ezdirme guzelim ozaman.madem sessiz kalinca da laf eden cok oluyor enazindan kendini savununca kotu ol bosver.akrabasini komsunu sabah kalkip suratini mi gorcen de .bastan tavrini koy.kayinvalidende oyle annen yokken seni skstırıp gelince bisey olmamis gibi davranmasin tehlikeli tip.nisanlina da anlat durumlari baktn seni korumuyor pasif bi tip birak gitsin..

Arkamdan laf soyleyıp benı kotuluyor. En son yanıt verdım tebessumle karısık hafıf laf soktum vay efendım ben nasıl terbıyesızmışım nasıl ıcımden gelmeyen seyı yapmaz mışım. mevzulara bak yaa. Şöyle de bır durum var. Tavrımı koyuyorum. Sözlüm destekçim oluyor ki dünkü kadar büyük kazıgı bana hıc atmamıştı, oraya gıdınce bır baktım madalyonun dıger b*k yüzü. Nasıl davrancam şaşırdım. Seviyorum da.Umut ediyorum en kotusu de o. Hala benım ıcın bırseyler yapacagına daır umudum var.. En kotusu de bu..

Bana aranızda büyük bir kültür farkı var gibi geldi. Senden çok sey bekliyorlar, bir türlü memnun olmuyorlar. Ve o beklentilere sen hak vermiyorsun. Zaten üzerine düşeni yaptığını düşünüyorsun. Farklı anlayışta ailelersiniz, onları memnun edebilecek gelin modeli değilsin. Ve seni olduğun gibi kabul etmek yerine baskıyla, sorunla kendi istedikleri kalıba sokmaya calışıyorlar. Elalemle senin dedikodunu yapıp da seni kötülemek ne demek? Her arkanı dönüpünde dedikodun yapılıyor. Ben bunun altında iyi niyet olamaz diye düşünüyorum. Evlendiğinde çenelerinden baskılarından kurtulamazsın. Senin için ağzını açamayan nişanlın, evlendiğinizde ailesi üzülmesin diye hepten üzerine gelecektir. Ben bu kadar sıkıntıyla, farkla başlayan birlikteliklerin hayırlı sonuçlanacağını düşünmüyorum. Evlendiğinizde bu sorunların artarak devam edeceğini kabul et evleneceksen. Ben olsam böyle bir izdivacı bir kaç kez daha düşünürdüm. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Çok haklısın. Gerçekten. Adam korusydı belkı bu kadar sorun etmezdım ki ben boyle seylerı sorun etmezdım arkamdan konuşmuş da bılmem ne dıye. En tırt ders mevzusunda guldu gectı bana da gul gec sende duyma dedı. Oldu dedım herkes ıstedıgını soylesın ben duymayım. Sözlüm kendisi de benımle aynı karakterde o kadar benzıyor ama empatiden yoksun. Kendine yapılan durumları ornek verıyorum mesela o an haklısınd ıyor sonra yıne cark edıyor. Aile içinde sevgisiz buyumuş. İlişkinin başlarında da ailesini aslında cok sevmedıgını falan anlatırdı. Yüzügü taktı. Pat bırden bıre aılecı ve akrabacı kesıldı basıma. Dun de benı kotuledı. onlar sana bırsey yapmadı sen anneme laf soktun terbıyesız falan dıye. Evlilikten umudum kesılmek uzere

Evlenince nişanlının ailesiyle aynı şehirde mi yaşayacaksınız

Bir müddet ayrı sehırlerde babasının emeklılıgı gelınce muhtemelen bize 1.5 saat yakınlıktaki şehire yerleşıcekler. Son planları buydu

Bence sen önce okuluna, KPSS ye yoğunlaş. Bir işin olsun paranı kazan çok daha iyi hissedeceksin. Güçlü olacaksın. Ondan sonra düşünürsün evlenmeyi. Şu ara böyle idare et. Fazla takma kafana. Hem kendine karar vermek içinzaman tanımış olursun.

Bu nee!?

Kultur farkiniz cok gibi sanki ya surekli bi'beklenti halindeler. Cok zitsiniz sanki:/

Sozlun desen dilsiz gibi mubarek.

babasız gelinlerin i.şi inan olsun çok zor hor görmek için sıraya girerler bu sebeple önlemini al sözlün eğer dediğim gibi erkeklikten yoksun ailesinin yanında seni ezmeye bakıyosa hiç korkma burnunu sürt ilerde üzülmenden evladır...gerekiyorsa dediğim gibi yol ver çünkü bi sen bir annenseniz bu hayatta adımlarını atarken iki kere düşünmen gerekir..sen bir üzülürsün annen sana bin üzülür dikkat et..

Çok çok haklısın. Aynen dedıgın gıbı ezmek ıcın sıraya gecıyorlar. Ailesinin yanında ezmedı ama ezenlere de ses cıkarmaması dedıgın gıbı ezmekle aynı durum.. Kınamak ıstemıyorum cunku onlar gıbı olmak gercekten hıc ama hıc ıstemem. Hele boyle buyuk kul hakkı. Allah muhafaza.. Haklısın adımlarımı atarken 2 kere dusunecegım sımdılık beklemeye aldım. İnşaallah hayırlısı olur ve bu yürek agrım gecer.

Bence sen önce okuluna, KPSS ye yoğunlaş. Bir işin olsun paranı kazan çok daha iyi hissedeceksin. Güçlü olacaksın. Ondan sonra düşünürsün evlenmeyi. Şu ara böyle idare et. Fazla takma kafana. Hem kendine karar vermek içinzaman tanımış olursun.

Doğru. Okulu da bıtırdım sukur bır onumde kpss kaldı bır yandan ıs basvuruları yapıyorum.. Daha güçlü olacagım İnşaallah. teşekkür ederim yorumun ıcın

Bu nee!?

Kultur farkiniz cok gibi sanki ya surekli bi'beklenti halindeler. Cok zitsiniz sanki:/

Sozlun desen dilsiz gibi mubarek.

Aslında sozlumle bırbırımıze cok benzıyoruz. Bu durum uzerınden ornekler vermeye calısıyorum ona da. Ama zerre kadar empatı kuramıyor. Kuruyor sonra vazgecıyor bu durumdan. Aslında geleneklerimiz aynı ama dedıgın gıbı kulturler cıdden farklıymış. Öyle bır ters kose olarak farkettım kı bunu sogudum evlılıkten

Bir müddet ayrı sehırlerde babasının emeklılıgı gelınce muhtemelen bize 1.5 saat yakınlıktaki şehire yerleşıcekler. Son planları buydu

Evlenince mümkün mertebe uzakta oturun. Kpssye girmişiniz tercih yapacaksanız uzak bi yer yazın. Eşiniz kötü niyetli değil ama etkileniyor belli ki

X