Daha önce ev ekonomisi yapmadım

Deltavealfa

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2020
3.461
5.309
33
Bana öneriler verebilir misiniz
Küçük şeyler aklıma gelmiyor ama etkisi olduğuna inanıyorum
Artık maaşlar yetmiyor :KK43:
İşten değil dişten arttırma vakti 🥹
Önerilere açığım

Ben haftalık yemek menüsü düzenleyerek israf etmeden aldiklarimi tüketebiliyorum. Hem de dengeli ve sağlıklı beslenmiş oluyoruz. Öğle yemeği için evden kalanlardan getiriyorum. Böylece yemeğe ekstra para vermemiş oluyorum. Eşime ve çocuklara evden kahvaltı hazırlıyorum. Hafta sonu dışarıda yiyoruz.

Bana öneriler verebilir misiniz
Küçük şeyler aklıma gelmiyor ama etkisi olduğuna inanıyorum
Artık maaşlar yetmiyor :KK43:
İşten değil dişten arttırma vakti 🥹
Önerilere açığım
Düzenli kahvaltımı yaparım
Düzenli bir şekilde evde yemek yaparım
Market indirimlerini takip ederim
Yazdan kışa hazırlık yaparım

Dışardan yemek kesinlikle ciddi bi kalem bütçeyi yoruyor buna dikkat edebilirsiniz işe evden yemek götürmek evde yemek yapmak ciddi fark ediyor
Bi de mesela aylık ücretinizin belli bi kısmını hiç almıyormuşsunuz gibi düşünün. Yani 20 bin alıyorsanız 15 bin alıyor gibi düşünerek hareket edin. Rakamlar örnektir tabii yaşadığınız yere ve kendi durumunuza göre değişiklik yapabilirsiniz. Artan kısımları da tabi değerlendirmeniz lazım kağıt paraların enflasyonu var bu işlere tamamen uzaksanız en sağlam yatırım fiziki altındır
Yatırım tavsiyesi değildir bu arada 💕

bi de gider defteri yapın nereye ne kadar harcanıyor gerekli mi değil mi görürsünüz
Mert başaran bir konuşamasınlar kredi kartı kullanmamak (nakite geçmek) harcamaları %20-30 arasında azaltır diyor
Bununla ilgili bir araştırma yapılmış karttan yapılan harcamalar haz verirken nakit alışverişler acı verdiği için çok rahat alışveriş yapmama konusunda teşvik eder diye. bence de çok mantıklı.
insan psikolojisi üzerine oynanıyor zaten ki çok harcayıp borçlanalım diye nu kartlar çıkarılmış
Amma yazdım ha🤣

bi de gider defteri yapın nereye ne kadar harcanıyor gerekli mi değil mi görürsünüz
Mert başaran bir konuşamasınlar kredi kartı kullanmamak (nakite geçmek) harcamaları %20-30 arasında azaltır diyor
Bununla ilgili bir araştırma yapılmış karttan yapılan harcamalar haz verirken nakit alışverişler acı verdiği için çok rahat alışveriş yapmama konusunda teşvik eder diye. bence de çok mantıklı.
insan psikolojisi üzerine oynanıyor zaten ki çok harcayıp borçlanalım diye nu kartlar çıkarılmış
Amma yazdım ha🤣
Ama doğru söylüyorsun

Ben de kartı kullanırım ama sürekli güncel borca bakarım 😉

Ama doğru söylüyorsun

Ben de kartı kullanırım ama sürekli güncel borca bakarım 😉
Kontrol etmezsek ipin ucu gerçekten kaçıyor sonra toparlamak aylar alıyor
Ben kredi kartlarımı artık kullanmamayı düşünüyorum ablacım nakite geçeceğim inşallah bir iki aya
Kartı sadece taksitli altın ve netten mecburi alışverişler için kullanacağım 🤗

Amma yazdım ha🤣
Bu doğru haz konusunda tamamen yaşıyorum 😂😅

Merhaba,
Her zaman kazancımı ihtiyaçlar, istekler ve birikim olarak üçe ayırırım.
Tek yaşarken
maaşımın tamamını birikime ayırıp temel ihtiyaçlarımı ek yatandan karşılamaya çalışırdım.
İnternetten alışveriş yılda bir ya da iki kere yaparım.
Geçen ay 4500 benzin için harcama yapmışım, başka bir harcama yok.
Kıyafet için harcayabileceğim miktar sınırlıdır. Yıllarca aynı kıyafetleri yıpranmadan kullanabiliyorum. Etiketi üstünde verdim, ikinci elde sattım gibi bir şey hiç yaşamadım. Düsünerek alışveriş yaparım. Çoğu kıyafetimi kendim dikebiliyorum.
Çalışıyorum, iki çocuğum var. Onlar küçükken bayramlık ve kostümlerini de kendim dikiyordum.
Her türlü yemeği yapabilirim, işimi kolaylaştıracak şekilde hazırlayıp derin dondurucuya koyarım. İşe kahvaltı ve öğle yemeğimi götürüyorum. Haftanın bazı günleri dışarıdan yeriz. Çocuklar büyüdü, artık onların masrafları da arttı.
Temizlik için bir yardımcı almıyorum, evim, eşyalarım gayet minimal, yetiştiği kadar temizliğimi kendim yapıyorum.
Hiç bir ürün için stok yapmıyorum. Market, alışveriş merkezi vs. dolaşmak zaman kaybı geliyor, dolayısıyla indirim vs kovalamayı da sevmem. İhtiyaç olanı söylerim, eşim alır.
Kuaför, kaş, saç vs. kendim hallediyorum. Hatta küçükken çocuklarımın da saçını kesiyordum.
Zaafım olan şey kitap almaktı. Evimde bir duvarı kitaplık yaptıktan ve ikinci defa okumak istemediklerimi bağışladıktan sonra kitap alışverişini de kıstım. Kütüphaneden alıyorum, ya da kaynak kitap olacak şeyleri satın alıyorum.
Yatırım için aldığım bir gayrimenkulun kredisini ödüyorum.
Aylık bir miktar altın ve yurt dışı seyahat için döviz biriktiriyorum.
Özel okul taksidi+ biri burs diğeri harçlık şeklinde iki öğrenci masrafı aylık cebimden çıkanlar.
Bunca zaman ayağını yorganına göre uzatmayan, maddi olarak harcamalarını ayarlamayıp zor durumda kalan yakınlarımın da çok yüksek miktarda olmasa da arkasını topladığım oldu.
O nedenle akrabalardan ziyade bir öğrenciye yardımcı oluyorum.
Rabbim sağlık, afiyet, bereket versin.

Merhaba,
Her zaman kazancımı ihtiyaçlar, istekler ve birikim olarak üçe ayırırım.
Tek yaşarken
maaşımın tamamını birikime ayırıp temel ihtiyaçlarımı ek yatandan karşılamaya çalışırdım.
İnternetten alışveriş yılda bir ya da iki kere yaparım.
Geçen ay 4500 benzin için harcama yapmışım, başka bir harcama yok.
Kıyafet için harcayabileceğim miktar sınırlıdır. Yıllarca aynı kıyafetleri yıpranmadan kullanabiliyorum. Etiketi üstünde verdim, ikinci elde sattım gibi bir şey hiç yaşamadım. Düsünerek alışveriş yaparım. Çoğu kıyafetimi kendim dikebiliyorum.
Çalışıyorum, iki çocuğum var. Onlar küçükken bayramlık ve kostümlerini de kendim dikiyordum.
Her türlü yemeği yapabilirim, işimi kolaylaştıracak şekilde hazırlayıp derin dondurucuya koyarım. İşe kahvaltı ve öğle yemeğimi götürüyorum. Haftanın bazı günleri dışarıdan yeriz. Çocuklar büyüdü, artık onların masrafları da arttı.
Temizlik için bir yardımcı almıyorum, evim, eşyalarım gayet minimal, yetiştiği kadar temizliğimi kendim yapıyorum.
Hiç bir ürün için stok yapmıyorum. Market, alışveriş merkezi vs. dolaşmak zaman kaybı geliyor, dolayısıyla indirim vs kovalamayı da sevmem. İhtiyaç olanı söylerim, eşim alır.
Kuaför, kaş, saç vs. kendim hallediyorum. Hatta küçükken çocuklarımın da saçını kesiyordum.
Zaafım olan şey kitap almaktı. Evimde bir duvarı kitaplık yaptıktan ve ikinci defa okumak istemediklerimi bağışladıktan sonra kitap alışverişini de kıstım. Kütüphaneden alıyorum, ya da kaynak kitap olacak şeyleri satın alıyorum.
Yatırım için aldığım bir gayrimenkulun kredisini ödüyorum.
Aylık bir miktar altın ve yurt dışı seyahat için döviz biriktiriyorum.
Özel okul taksidi+ biri burs diğeri harçlık şeklinde iki öğrenci masrafı aylık cebimden çıkanlar.
Bunca zaman ayağını yorganına göre uzatmayan, maddi olarak harcamalarını ayarlamayıp zor durumda kalan yakınlarımın da çok yüksek miktarda olmasa da arkasını topladığım oldu.
O nedenle akrabalardan ziyade bir öğrenciye yardımcı oluyorum.
Rabbim sağlık, afiyet, bereket versin.
Sen buralara nirden geldin🤣🤣
Herkesin aradığı o eş gelin adayı hatun😂

X