Corpus callosum agenizisi

Mervegamze

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2016
111
62
Merhaba arkadaşlar çocuğunda Corpus callosum agenizi olanlar bnimle paylaşabilirlermi gerçekten buna çok ihtiyacım var çok kötü günler geçiriyorum hepinize şimdiden çok t. Ederim

Merhaba arkadaşlar çocuğunda Corpus callosum agenizi olanlar bnimle paylaşabilirlermi gerçekten buna çok ihtiyacım var çok kötü günler geçiriyorum hepinize şimdiden çok t. Ederim
Canım sakin ol ben özel eğitim öpretmeniyim ve böyle bir öğrencim de oldu ve bir bebekti bu süprizli bir durum sen her türlü araştırmanı yap ve doktorlara danış ama ben sana sadece kendi öğrencimi anlatayım bu bebek için zihin engeli olabilir dendi hidrosefalisi yani beyninde su birikmesi de vardı ğstelik işitme engeli de .. Hidrosefali için şant takıldı kafatası büyümesi engellendi işitme engeli için cihazlandı hatta işitme cihazı inplant ameliyatı bile olabilir agnezi durumu ise bilirsin iki beyin yarımküresinden birini faal kullanıyoruz bu bebekte kullanılan yarım küre aktif haldeydi burada sanıyorum ki yüzde ellilik bir durum var kullanmadığı yarım küreye denk gelen becerikeri olsa belki daha zor olabilirdi el göz koordinasyonunda bir sapma bekledik o da olmadı zamanla gördük ki çocukta işitme engeli dışında hiç bir problem çıkmadı çok da bal bir bebekti işitmesi içinde dediğim gibi bir ameliyat geçirip daha iyi cihazlanacak ve tahminimce normal bebekten farkı kalmayacak bu paylaştıklarım kendi yorumlarım annenin anlattıklaro ve doktorunun söylediklerinden oluşan bir özet aslında bebek büyüdükçe gözlemleyecek ve öğreneceksin çünkü başka türlü anlaşılmıyor demişti annesi ona da doktor böyle söylemiş biraz stresli gelebilir ama zamanla yaşaması senin bebeğin olması daha zor engellere sahip olmamasına şükredecek herzamanki gibi sevmeye devam edip hayatında problem gibi görünen şeylerle yaşamayı becerecek öğreneceksin yaşadığın şok ve stresin azalacağını söyleyebilirim zamanla çocuğun eğitimine yönelecek ve birlikte başardığınız herşey için mutlu olacaksın hayatta hiçbirşeyin garantisi yok her an sen de ben de ölebilir veya engelli olabiliriz her insan için bu geçerli ama yaşayan her canlı yaşamaya tutunmaya çalışacaktır ölümcül hastalıklar var kazalar var bunları düşğnerek yaşayamayız ama şükretmemiz gereken şeyleri de görüp mutlu olmayo da unutmamalıyız diye düşünüyorım ve bebeğinin mutlu gülen yüzüyle sağlıklı günlerini diliyorum

Allah razı olsun senden içimizi rahatlattın bu güzel Dilek'lerin için çok t. Ederim okdr güzel yazmışın anlatmışın ki herşeyi Bn şuan 6 aylık hamileyim bazı doktorlar aldır dedi bazısı yatağa bağımlıda olabilir normal bir çocukta olabilir dediler her doktor ayrı birşey söyledi ilk Şok'unu zor atlattık okdar kötü günler yaşadık ki ama nolursa olsun bnim çoçuğum sağlıklı olunca kabulüm de olmayınca mı değil Bn Yaşıyacaklarımı yaşayan ailelerden karşılaştıkları etkenleri öğrenmek için yazdım sizde çok iyi anlatmışsınız rabbim den umut kesilmez inşallah hidro değil de kolfosefali başlangıcı var şuan sınırda artarsa sıkıntı dediler doktorlar çok zor rabbim hiç kimseyi evladıyla sınamasın size de çok t. Ederim tekrardan

Allah razı olsun senden içimizi rahatlattın bu güzel Dilek'lerin için çok t. Ederim okdr güzel yazmışın anlatmışın ki herşeyi Bn şuan 6 aylık hamileyim bazı doktorlar aldır dedi bazısı yatağa bağımlıda olabilir normal bir çocukta olabilir dediler her doktor ayrı birşey söyledi ilk Şok'unu zor atlattık okdar kötü günler yaşadık ki ama nolursa olsun bnim çoçuğum sağlıklı olunca kabulüm de olmayınca mı değil Bn Yaşıyacaklarımı yaşayan ailelerden karşılaştıkları etkenleri öğrenmek için yazdım sizde çok iyi anlatmışsınız rabbim den umut kesilmez inşallah hidro değil de kolfosefali başlangıcı var şuan sınırda artarsa sıkıntı dediler doktorlar çok zor rabbim hiç kimseyi evladıyla sınamasın size de çok t. Ederim tekrardan
Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu çocuğu aldırmak da aldırmamak da annenin kararıdır ben bu konuda sana fikir veremem ve kimse de aldır ya da aldırma deme lüksüne sahip değil buna tamamen kendin karar vermelisin ben doğmuş bir çocuk hakkında konuşuyoruz diye düşünmüştüm doktorun söylediği tüm ihtimaller iyi veya kötü gerçek olabilir sana anlattığım iyi bir örnek fakat kendi öğrencim kadar şanslı olmayan örnekler de var aynı sendrom olmasa bile farklı ağır engellere sahip çocukların annelerinde asla eleştirmediğim yargılamadığım farklı tutumlar da gördüm durumu kabullenip hayata adapte olanlar da var olmakta zorlananlar da ama durumun risklerini baştan bilip karar vermek apayrı bir şey psikolojinin her ihtimale hazır olup olmayacağına sadece sen karar verebilirsin aldırmayı da istesen doğurmaya da karar versen kimsenin sana tek kelime etmeye hakkı yok doğurmaya karar veriyorsan biz öğretmenlere duyduğun ihtiyaçta yanındayız aldırmaya karar verirsen de senin kararın bir kadın olarak hür kararında yine yanındayım

Can'ım Allah yardımcın olsun öncelikle . Hastalığı bilmiyorum ama destek olmak istedim , hemen panik yapma yakın çevremde hamile insanlar için ne kötü teşhisler kondu ama o teşhislerin aksine sağlıklı bebekler dünyaya geldi .. Allah kimseye kaldıramayacağı yükü vermez , tabi ki çocuğuna sahip çıkacaksın , sapasağlam doğup Yüksek Ateş ya sa bi kaza sonucu sonradan engelli olan çocukları aileleri sokağa mı atıyor sanki .. Rabbim inşallah öncelikle olabildiğince sağlıklı bir evlat ve size güç kuvvet nasip etsin .. Peki bu durumu ne Zaman öğrendiniz ?

Aminn allah razı olsun inşallah tabi ki öyle rabbim bilir herşeyi bir bakarız belkide hiç bişey olmaz doktorlar çok korkuttu çok ağır şeyler söylediler daha 2 hafta oldu Can'ım

Aminn allah razı olsun inşallah tabi ki öyle rabbim bilir herşeyi bir bakarız belkide hiç bişey olmaz doktorlar çok korkuttu çok ağır şeyler söylediler daha 2 hafta oldu Can'ım
Doktorların her olasılığı söylemek zorunda seçimler bize ait verdiğin karar ne yönde olursa olsun senin için hayırlı olmasını dilerim bu hem seni hem de dünyaya gelecek bebeği kapsıyor doktorlar bulguları önemli sefalinin ne yönde ilerlediğinin takibinde olacaklar eğer gerçekten yüzdesi büyük bir risk oranı verirlerse kesinlik bildirirlerse tekrar bir düşün taşın derim kararına da saygı duyarım

Son düzenleme:
Evet hiç kimse bilemez belki de sağlıklı bir cana kılıcak rabbim isterse herşey olur yer gök dua ile inşallah rabbim sağlıklı bi şekilde evladımı kucağıma almayı nasip eder Bnde öğretmenim öğretmenlil kadar güzel bir meslek yok desteğin için çok t. Ederim

Okudum şimdi bütün yorumları çok iyi olan çocuklarda var bu tanıdan kötü olan çocuklarda gerçekten yüzde 50 herşey doktorlar bile neler olabileceği Hakkı'nda tam net yorum yapamıyorlar 1 1 buçuk yaşına kadar acaba öyle mi acaba böylemi olacaklarla yaşamak çok zor ama şurda doğuma 3 ay kala bunlar söyleniyor herşey kader belki de rabbim Bizi sınıyor hiç birşeyi olmucak bu hastalığa ek anamoliler eklenirse herşey çok daha kötü oluyor çok şükür amniyosentez sonucum iyi çıktı yanında eşlik eden başka Bi rahatlıklık çıkmadı

ne karar verirsen sen bilirsin senin bebeğin senin bedenin senin kararın dualarım seninle umarım sağlıkla kucağımıza alırız

Belki bu Msjımı okuyup teselli bulmak isteyen çok insan olacak arkadaşlar corpus callesum agenezisi artı kolfosefali vardı yürüyemeyebilir konuşamayabilir dendi ama benim çocuğum bunların hiç biri olmadı 11 aylık yürüdü çok zeki bir çocuk aldırmadan önce çok düşünün rabbimin sınavı herşey inanç önemli bol bol dua edin en büyük tavsiyem

altıbuçuk aylık hamıleyım benım bebegimdede corlus callsum ızlenemedı sadece kavum septum pelisidum ve ventkül diye bısı var onlar normal dendı.beynınde suda gorunmuyor.ama amnıyosentez onerdiler kabul etmedım etmedım doğunca öğrenıcez nasıl olsa dıye yazınız içimi öyle ferahlattı ki .içimden bebegıme hıcbısey olmayacak dıye doğuyor hep.sızın yazınızı okudum daha da rahatladım

Bende geçtim bugünlerden ne kdr zor olduğunu bilirim çok güzel öyle olması zaten her çocuk engelli olacak diye bişey yol böyle olup çok sağlıklı çocuklar var kimi insanda otopsi sonucu belli olurmuş bana hep umutsuz konuştular aldır dediler aldırmadım çocuğum mucize çocuk oldu rabbim öyle güzel verdiki dua et bol bol canım rabbim sağlıklı doğumlar nasip etsin

X