Çocuk Hastalıkları Çoklu Besin Alerjisi

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

Muktedir

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2021
117
116
33
Geçmeyen pişik ve fazla gaz sorunuyla alerji doktoruna 40 günlükken başvurduk. Kanda bir şey çıkmadı. Tepkili bağırsak bizimkisi ve anne gözlemi her şeyden önemli dedi. 4 aylık kızım. Hala kakada kan görüyorum. Çoklu besin alerjisinden şüpheleniyorum. Süt ve süt ürünleri yumurta ve uruyemiş çeşitli meyvelere alerjisi var. 9 aylıkken süt ve yumurtayı açacağız.
Bizim gibi olan var mı? Ne zaman geçti? Geçti mi?

Geçmeyen pişik ve fazla gaz sorunuyla alerji doktoruna 40 günlükken başvurduk. Kanda bir şey çıkmadı. Tepkili bağırsak bizimkisi ve anne gözlemi her şeyden önemli dedi. 4 aylık kızım. Hala kakada kan görüyorum. Çoklu besin alerjisinden şüpheleniyorum. Süt ve süt ürünleri yumurta ve uruyemiş çeşitli meyvelere alerjisi var. 9 aylıkken süt ve yumurtayı açacağız.
4 aylık şuanda ek gıdaya geçmediniz herhalde anne sütü mü kullanıyor mama mı?

Ek gıdaya geçmemişsinizdir o gibi şeylere alerjisi olduğunu nerden biliyorsunuz daha ay olarak anne sütü veya mama alması gerek bir doktora götürün bence kan gelmesi normalmi 4 aylık olmuş bir bebeğin 😔🤔

Ek gıdaya geçmemişsinizdir o gibi şeylere alerjisi olduğunu nerden biliyorsunuz daha ay olarak anne sütü veya mama alması gerek bir doktora götürün bence kan gelmesi normalmi 4 aylık olmuş bir bebeğin 😔🤔
6 ayını bitirene kadar ek gıdaya geçmeyi tercih etmiyorum. 6. ayında anca bağırsak florası gelişmiş oluyor.
Anne sütü alıyor sadece, hiç mama almadı.
Araştırın isterseniz anne sütü alan bebeklerde de bağırsak intoleransı gelişebiliyor. Kendi yediklerinden değil annenin yedikleri bebekte alerji nedeni oluyor.

Biz de geçen hafta alerji doktoruna gittik.
Doğduktan 5 gün sonra şiddetli gaz sancılaır başladı. O kadar çoktu ki el kadar bebeğim ıkınıp çıkartıyordu. Doktoru bu kadar erken gaz olmaz çıkaramaz diye şaşırmıştı.
Çok şiddetli gaz sancıları ve ağlama krizleri geçiriyordu.
Yaklaşık 15 gün önce yumurta yediğim günler daha fazla ağladığını fark edince yumurtayı ve süt, yoğurdu bıraktım. 4-5 günde daha iyi olmaya başladı. Ben de tereyağı hariç süt ürünlerini de bıraktım. Peynir vs.
10 gün önce yüzü aşırı dökünce alerji doktorundan randevu aldım ve geçen hafta sırtından yaptıkları deri testi ile süt ürünlerine, yumurtanın beyazına ve kuruyemişlere alerjisi olduğunu öğrendik:KK43: Tereyağı dahil eser miktarda süt ürünlerini, yumurtayı ve kabuklu kuruyemişleri tüketmemeliymişim.
Şimdi diyet yapıyorum. Gerçekten daha iyi durumda her açıdan. Yine gaz problemimiz var ama idare edilebilir durumda. Yüzü de baya toparladı. Ekstra tüm vücuduna nemlendirici kullanıyoruz.

Yani aynı dertten muzdaribiz. Bebeğimiz için her yediğimiz içtiğimize dikkat etmek zorundayız.
Doktora anne sütü yerine alerji mamasına mı geçmeli diye merak edip sordum. En alerjik anne sütü bile mamadan çok daha değerli dedi. Ama mamaya geçtiyseniz ona özel mamalar var onlardan kullanmak gerekiyor.

Biz de geçen hafta alerji doktoruna gittik.
Doğduktan 5 gün sonra şiddetli gaz sancılaır başladı. O kadar çoktu ki el kadar bebeğim ıkınıp çıkartıyordu. Doktoru bu kadar erken gaz olmaz çıkaramaz diye şaşırmıştı.
Çok şiddetli gaz sancıları ve ağlama krizleri geçiriyordu.
Yaklaşık 15 gün önce yumurta yediğim günler daha fazla ağladığını fark edince yumurtayı ve süt, yoğurdu bıraktım. 4-5 günde daha iyi olmaya başladı. Ben de tereyağı hariç süt ürünlerini de bıraktım. Peynir vs.
10 gün önce yüzü aşırı dökünce alerji doktorundan randevu aldım ve geçen hafta sırtından yaptıkları deri testi ile süt ürünlerine, yumurtanın beyazına ve kuruyemişlere alerjisi olduğunu öğrendik:KK43: Tereyağı dahil eser miktarda süt ürünlerini, yumurtayı ve kabuklu kuruyemişleri tüketmemeliymişim.
Şimdi diyet yapıyorum. Gerçekten daha iyi durumda her açıdan. Yine gaz problemimiz var ama idare edilebilir durumda. Yüzü de baya toparladı. Ekstra tüm vücuduna nemlendirici kullanıyoruz.

Yani aynı dertten muzdaribiz. Bebeğimiz için her yediğimiz içtiğimize dikkat etmek zorundayız.
Doktora anne sütü yerine alerji mamasına mı geçmeli diye merak edip sordum. En alerjik anne sütü bile mamadan çok daha değerli dedi. Ama mamaya geçtiyseniz ona özel mamalar var onlardan kullanmak gerekiyor.
Ben 30 günlükten beri eser miktarda da tüketmiyorum hiçbir alerjeni.
Ve çocuk alerji doktorunun kontrolündeyiz. Bizim de nemlendirici bir sürü ilaçlarımız var. Pişik için farklı kremler. Ayrıca kalsiyum takviyesi kullanıyorum o da özel çünkü süt süt ürünü içermiyor.
Mama düşünmüyorum. Zaten alerjik ve fiziksel gelişimi iyi gidiyor en azından tesellim bu.
En son bir probiyotik önerdi. Birkaç güne onu deneyeceğim. Süt alerjisinde faydalıymış.
Benim diyetim hiç önemli değil sadece merak ettiğim ilerleyen yıllarda bu alerjik durum devam ediyor mu? Çünkü yumurta ve süt ilk senelerde geçiyor ama kuruyemiş ömür boyu kalabiliyor mesela. Beni en çok evhamlandıran böyle yeme içme konusunda cehalet akan bir toplumda alerjik bi çocuk büyütmek.

Merhaba. Dediginiz sureci oglumda yasadim. Mama vermeden sadece anne sutu ve 6 aylik ek gidaya baslayarak sureci astik. Korkmayin geciyor. Size uzun uzun yazacagim, fakat bugun 2 farkli yurtdisindan misafirlerimle toplantim var. Sizin zamanlarda yasadigim endisenin ne oldugunu bildigini yazmak istedim. Gece gec saatte de olsa yazacagim insallah.

Merhaba. Dediginiz sureci oglumda yasadim. Mama vermeden sadece anne sutu ve 6 aylik ek gidaya baslayarak sureci astik. Korkmayin geciyor. Size uzun uzun yazacagim, fakat bugun 2 farkli yurtdisindan misafirlerimle toplantim var. Sizin zamanlarda yasadigim endisenin ne oldugunu bildigini yazmak istedim. Gece gec saatte de olsa yazacagim insallah.
Merekla bekliyorum 🙏🏻

Ben 30 günlükten beri eser miktarda da tüketmiyorum hiçbir alerjeni.
Ve çocuk alerji doktorunun kontrolündeyiz. Bizim de nemlendirici bir sürü ilaçlarımız var. Pişik için farklı kremler. Ayrıca kalsiyum takviyesi kullanıyorum o da özel çünkü süt süt ürünü içermiyor.
Mama düşünmüyorum. Zaten alerjik ve fiziksel gelişimi iyi gidiyor en azından tesellim bu.
En son bir probiyotik önerdi. Birkaç güne onu deneyeceğim. Süt alerjisinde faydalıymış.
Benim diyetim hiç önemli değil sadece merak ettiğim ilerleyen yıllarda bu alerjik durum devam ediyor mu? Çünkü yumurta ve süt ilk senelerde geçiyor ama kuruyemiş ömür boyu kalabiliyor mesela. Beni en çok evhamlandıran böyle yeme içme konusunda cehalet akan bir toplumda alerjik bi çocuk büyütmek.
Ömür boyu olacağını sanmıyorum. Kimden duysam 1 yıl içerisinde geçtiğini söylüyor. Bize de doktor 4. Ay test için tekrar çağırdı mesela.

Sizde kilo alımı nasıl şu an?
Biz bugün alerji doktorundan çıktık bu hafta sadece 50 gram almış:KK43: önceki haftalarda 350-400 arası alıyordu. Benim diyetim mi etkiledi bilmiyorum.
Doktor mama önerdi. İdrarı kakası aynı azalma yok. Ama 50 gram gerçekten çok az.
Bir de kalsiyum takviyesi vermiş miydi?

Ben de merakla bekliyorum.
bir de çok az çeşit yiyebiliyorum. Önereceğiniz besinler var mı? Bebek için faydalı sütü de arttıran alerjik olmayan.

Benim bebegim 40 gunluk ve sut alerjisi var dedi doktor bunu yasayan anneler diyet yapinca o huzursuzlugu felan gidiyo mu bu surec ne kadar suruyo yardimci olabilir misiniz

Hiç merak etme kaygılanma diyet yapsan da yapmasan da bağırsak tepkili alerji 1 yaşından önce geçer. Balkabağı kabak havuc pirinç patates zeytinyağı şeklinde su buharında sebzelerle 5.5 aylık olunca ek gıdaya başla ve aşırı kan mesela 1 yemek kaşığı olmadığı sürece nokta şeklinde ya da mukusun içindeki kılcal kan şeklindeki kanları görme. Aşırı derecede huzursuzluğu sabaha kadar uyulmaması yoksa sen de diyet yapma sadece çiğ sade süte dikkat et diğer şeyleri yememek gibi bir hataya düşme. Bağırsak tepkili alerjilerde ne kadar besin kesersen hassasiyeti o kadar artırırsın. Hiç birşey yemesen zamanla patatese bile tepki vermeye başlar bebeğin çünkü hassaslaşır. Sen şimdi herşeyi yiceksin. sütünden bebeğine geçecek ki bağırsakları senin sütünden geçen şekliyle proteinlere alışsın tanısın. Yemezsen zamanla bebeğin bitkisel proteinlere bile tepki verir. Diyet açarken ilk baslar biraz tepkiler olur korkmadan devam edeceksin vakti gelince hemen bebeğine de vereceksin ve 10 aylık olduğunuzda artık alerji felan kalmamış olacak. Probiyotik kullanıyor musunuz? Maddi imkanın varsa klaire labs infant probiyotik bizim kakamızı 2 gün de toparlamıştı. Imkanin yoksa maflor plus+ damla tavsiye ederim.

Ne testi yapildi acaba? Birde diyetle kac gunde belirtileri kayboldu bebeginizin.
Sırtından deri testi ile bakıldı.
Ben alerji doktorundan önce kendim tereyağı hariç süt ürünlerini ve yumurtayı kesmiştim. 3 günde fark etmişti.
Eğer şüpheniz varsa deneyebilirsiniz siz de

Sırtından deri testi ile bakıldı.
Ben alerji doktorundan önce kendim tereyağı hariç süt ürünlerini ve yumurtayı kesmiştim. 3 günde fark etmişti.
Eğer şüpheniz varsa deneyebilirsiniz siz de
Bende sut diyetine basladim ama daha alerji dr gitmedim cocuk dr umla suphelendik sadece. Döküntü haric tum belirtiler var. Onerecegin alerji soktoru varmi birde emerkenmi kaka yapiyordu bebeginiz

Bende sut diyetine basladim ama daha alerji dr gitmedim cocuk dr umla suphelendik sadece. Döküntü haric tum belirtiler var. Onerecegin alerji soktoru varmi birde emerkenmi kaka yapiyordu bebeginiz
Evet emerken kaka yapma çok vardı.
Şehir dışındaydım İstanbulda gitmedim. Hangi şehirdesiniz? Ama Mahmut Doğru yu duymuştum. Ona da 4. ayda gitmeyi düşünüyorum

X