Bebeğinde süt ve süt ürünleri alerjisi kan mukuslu kaka ve rota aşısı

Hiçbir aşıyı yaptırmamak doğru değil. Lütfen kimsenin vebaline girmeyin. Aşılar çok önemlidir. Benim ilk kızım rota aşısı sayesinde rotayı çok hafif atlattık. Tanıdıklarımız günlerce hastanede yattılar. Rota aşısı alerjiye sebep olmuyor var olan alerjiyi tetikliyor. Yaptırmasak bile 1 ay sonra durduk yere yine kan gelebilirdi ya da yediğimiz farklı bir şey yine tetikleyebilirdi. 2.dozu doktor önermiyorsa tabii yapılmamalı. Ama tüm aşıları bu şekilde genelleyemezsiniz. Bugün hala bazı hastalıklar salgına ve ölüme neden olmuyorsa, aşı yaptıran aileler sayesindedir. Aşı olmazsak çağ dışı hastalıklar tekrar salgınlara ve ölümlere yol açar.
Bende size katılıyorum. 2. Dozu yaptırmayacagim aktif kanama olduğu için. Yoksa rotayı tamamlayabilmek bende isterdim ama malesef böyle gerekti. Yinede bir doz da yeterli olurmuş doktorum öyle diyor ikinci doz rapel dozmus. Rotarix için söylüyorum bunu

Merhaba konunuzu gördüm ve kızım bebekken yaşadıklarım geldi gözümün önüne. Benim kızım daha doğunca ilk emzirdiğim gün yanağında kızarıklık olmuştu. Birkaç gün sonra geçti ama şimdi görsem bu alerji derim mesela. Doktor ve hemşireler alerji ihtimalinden bahsetmediler bile. Rota aşısından sonra da kakada kan başladı. Kusma konak vs de vardı. 2.dozu yaptırmadık. Ek gıdaya geçtikten sonra bir daha kakada kan olmadı. Şimdiki aklım olsa ne yapardım ne yapmazdım onu söylemek isterim size. Şimdi 4,5 yaşında bu arada.

Şimdiki aklım olsa sütü ve yumurtayı aynı anda kesmezdim. Benim için çok zor oldu. Üstelik kan da kesilmiyordu bir türlü. Tek tek kesmek daha doğru olur. Mesela kızımın süte alerjisi yokmuş boşuna kesmişim ama yumurtanın beyazına varmış 1 yaşında yanlışlıkla dilinin ucuna değen yumurta yüzünden hastanelik olduk. 2 buçuk yaşına kadar hiç vermedim yumurtalı bir şey. Ayrıca salçaya kapya bibere alerjisi varmış. Bunları hep ek gıdaya geçince çözdüm. Salçalı ya da kırmızı toz biberli bir şey yese çok kötü pişik oluyordu. Çok uzun süre sadece domates sosuyla yemek yaptım. Emzirirken anlayabilmek biraz zor ama kendisi ek gıdaya geçtiğinde çok net anlaşılıyor neye alerjisi olduğu. Bir de alerji testi yaptırmazdım kesinlikle doktor hem test yapıp hem bu kadar küçük bebekte testte çıkmaz zaten sen deneye yanıla öğreneceksin deyip gönderdi😒 Farklı doktorlara gittim ama hiçbirinden memnun kalmadım.

Bir de arpa şehriyeli çorba vs yazmışsınız yumurtayı kestiyseniz şehriye makarna tarzı şeyleri sadece Ankara makarna ile yapın. Sütü kestiyseniz ilaçların birçoğunda laktoz vs oluyor ilaç kullanmanız gerekirse onlara da bakın. Kuruyemiş, balık gibi besinler de alerjen onları da göz önünde bulundurun. Ama dediğim gibi her şeyi ayna anda kesmeyin. Süreciniz kolaylıkla geçsin inşallah. Kakada kan görünce insan tedirgin oluyor ama kalıcı bir zarar vermez. Büyüdükçe hafifleyecek alerjisi.🙏

Atayım sizde ekleyin karsilastiralim
Ah canım kuzum evet mukuslu kaka kan göremedim ama . Miktarı baya az çok iyi o açıdan. Mukus çok zor geçiyormuş zaten bizim hala bitmedi. Kan olmadıkça doktorum diyetini aç demişti mesela. Bizimki de böyleydi.

Eklentiler

• IMG_20240219_090254.jpg
    IMG_20240219_090254.jpg
    68,3 KB · Görüntüleme: 37
Tercih sizin tabiki ama ben aşı karşıtı değilim ve tüm aşıları yapmayı düşünüyorum özel aşılarda dahil. Özellikle menenjit geçiren bebeklerde kalıcı engellilik ve ölüm olabiliyor bu riski almaya değer mi bence değmez. Aşıları bildiğiniz gibi herkes yaptırıyor ama alerji herkeste olmuyor bu onunla alakalı birsey değil bence. Rota aşısı tetikliyor sadece oda bağırsağa verilen canlı bir virüs olduğu için zaten bağırsağı hassas olan bebeklerin tolere edememesi ile alakali
Menenjit bebeğin gecirebilmesi için temas etmesi gerekir. Ben bebeğimi insanlar temas ettirmiyorum. Ayrıca menenjit aşısı yüzde yüz koruyucu değil. Menenjit geçirilen enfeksiyon sonrası da gelişebiliyor. Aşılar bildiğiniz alerji nedeni Alişan hocayı dinleyin. Kafama göre uydurmorum koca profta (çocuk immünogu) da uydurmuş olamaz . Bazı bebekler daha hassas onlarda aşı aleejiye sebep oluyor işte. Hatta açıp internete bakın mamalar bile alerji yapıyor bilimsel çalışmaları var. (Mamalarin yaptığını aşı mi yapmiycak). Ama tabi saygı duyuyorum hepimizin bebeği sağlıklı olsun. Sonuçta toplum bizim geleceğimiz bebeklerimiz ❤️

Şimdi bizde de küçük bir kan gördüm bezde bu 2. Oldu. Ne yapmam lazım doktorumda rotadan değil beslenmesi az olduğu içindir diyor böyle bişey ilk defa duyuyorum
Nasıl kan beslenme azlığından oluyormuş. ? Alerji uzmanı mi ? Değilse bence bir alerji uzmanına gozukun. Size yeşil alan açsın ya da özelde varsa derhal ona gidin

Anlamadım. Ne alaka onu da çözemedim
Doktorunuz demiş ya koyu renk kırmızıya yakın olması az beslenmek ten olmuş diye. İlk defa böyle bir şey duydum. Doktorunuz alerji uzmanı mi yoksa sadece çocuk doktoru mu ? Eğer çocuk doktoru devlette ise yeşil alan açıyorlar ki çocuk alerji bölümüne gidebilesiniz.

Ah canım kuzum evet mukuslu kaka kan göremedim ama . Miktarı baya az çok iyi o açıdan. Mukus çok zor geçiyormuş zaten bizim hala bitmedi. Kan olmadıkça doktorum diyetini aç demişti mesela. Bizimki de böyleydi.
Evet ya mukus geçmiyor gerçekten 2 hafta olacak neredeyse başlayalı. Bugün patates ve tavuk yedim sulu yemek olarak içinde tavuk vardı yani nokta kadar kan geldi yine.

Menenjit bebeğin gecirebilmesi için temas etmesi gerekir. Ben bebeğimi insanlar temas ettirmiyorum. Ayrıca menenjit aşısı yüzde yüz koruyucu değil. Menenjit geçirilen enfeksiyon sonrası da gelişebiliyor. Aşılar bildiğiniz alerji nedeni Alişan hocayı dinleyin. Kafama göre uydurmorum koca profta (çocuk immünogu) da uydurmuş olamaz . Bazı bebekler daha hassas onlarda aşı aleejiye sebep oluyor işte. Hatta açıp internete bakın mamalar bile alerji yapıyor bilimsel çalışmaları var. (Mamalarin yaptığını aşı mi yapmiycak). Ama tabi saygı duyuyorum hepimizin bebeği sağlıklı olsun. Sonuçta toplum bizim geleceğimiz bebeklerimiz ❤️
Covid döneminden sknra özellikle asılara güven kalmadı. Ben rota yaptirmasam bu derece alerji ilerlemeyecekti muhtemelen. Aklıma geldikçe buna çok üzülüyorum

Evet ya mukus geçmiyor gerçekten 2 hafta olacak neredeyse başlayalı. Bugün patates ve tavuk yedim sulu yemek olarak içinde tavuk vardı yani nokta kadar kan geldi yine.
Nokta kanı da onemseme canım yaygin olmasın kan yeterli. Birde gerçekten yerinde olsam alerji uzmanı diyetisyenle eliminasyon diyeti yapardım. Bu konuda pişmanlık yasamazsin. Beslenme çok önemli benim hep kemiklerim ağrıdı bu süreçte bağışıklığim çok düştü keşke diyetisyenle calissaydim

Nokta kanı da onemseme canım yaygin olmasın kan yeterli. Birde gerçekten yerinde olsam alerji uzmanı diyetisyenle eliminasyon diyeti yapardım. Bu konuda pişmanlık yasamazsin. Beslenme çok önemli benim hep kemiklerim ağrıdı bu süreçte bağışıklığim çok düştü keşke diyetisyenle calissaydim
Önerebileceginiz biri var mi acaba. Bende düşünüyorum yardım almayı ama öncesinde neye alerjisi olduğunu netleştirmek istedim sadcee

Covid döneminden sknra özellikle asılara güven kalmadı. Ben rota yaptirmasam bu derece alerji ilerlemeyecekti muhtemelen. Aklıma geldikçe buna çok üzülüyorum
Üzülme canım yaşanacağı varmıs . Bende çok üzülüyordum hepatit asi etkiledi bizimkini. Ve hazır mama kullandım sariliktan yattı hastanede orda hemşireler de verdi. Bundan sonrası için çok akıllı olmak lazım. Bebeği gerekirse ben 2 yıl kimseyle temas ettirmiycem sonra aşilatirsam asilaticam. Otizm veya ömür boyu hastalık cekmesindense bir ay bir hafta hastanede yatması daha kârlı. Anne sütünden probiyotik vs geçiyor bebeğe 6 ay boyunca anne sütünü esirgeme bebisten. Zaten alerji mamalarini icmiyorlar. Bundan sonra kesinlikle asilara karşı temkinli ol. Bol sarımsak limon zencefil bal tuket sütun kalitesi de hastalık koruyuculuğu da artıyor. Yavrularımızı Allah korusun. Ben 4.5 ay bebeğimde diyeti açtım elhamdülillah. Senin bebiste atlatır hemen ❤️

Üzülme canım yaşanacağı varmıs . Bende çok üzülüyordum hepatit asi etkiledi bizimkini. Ve hazır mama kullandım sariliktan yattı hastanede orda hemşireler de verdi. Bundan sonrası için çok akıllı olmak lazım. Bebeği gerekirse ben 2 yıl kimseyle temas ettirmiycem sonra aşilatirsam asilaticam. Otizm veya ömür boyu hastalık cekmesindense bir ay bir hafta hastanede yatması daha kârlı. Anne sütünden probiyotik vs geçiyor bebeğe 6 ay boyunca anne sütünü esirgeme bebisten. Zaten alerji mamalarini icmiyorlar. Bundan sonra kesinlikle asilara karşı temkinli ol. Bol sarımsak limon zencefil bal tuket sütun kalitesi de hastalık koruyuculuğu da artıyor. Yavrularımızı Allah korusun. Ben 4.5 ay bebeğimde diyeti açtım elhamdülillah. Senin bebiste atlatır hemen ❤️
İnşallah atlatırız bizde. Az önce Instagram'da alerji durumunda anafilaksi geçiren çocuklarla ilgili biseyler okudum çok kötü oldum ağlıyorum. Bu kadar ileri değildir insallah bebislerimizdeki alerji

X